|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/4/26: «دنياي اقتصاد» عملكرد 8 ساله شركت ها در فصل مجامع را بررسي مي كند : اهرم پنهان رشد بورس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4308
پنجشنبه سي ام فروردين ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4095 26/4/96 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» عملكرد 8 ساله شركت ها در فصل مجامع را بررسي مي كند : اهرم پنهان رشد بورس


نويسنده: زهرا رحيمي

دنياي اقتصاد- فعالان تالار شيشه اي با نزديک شدن به روزهاي پاياني تيرماه شاهد ترافيک برگزاري مجامع شرکت هاي بورسي هستند. مجامعي که طي سال هاي اخير حتي با وجود وضعيت رکودي شرکت ها، سهامداران خودرا با درصد تقسيم سود نسبتا بالايي از سود محقق شده بدرقه کردند، امسال نيز شاهد تقسيم سود نقدي نسبتا بالاي شرکت ها در مجامع بوديم. علاوه بر اين به نظر مي رسد مجامع باقي مانده نيز به دلايل مختلفي که در اين گزارش به تفصيل تشريح مي شوند، سود نسبتا بالايي را بين سهامداران خود تقسيم کنند. تقسيم سود نقدي بالا موجب رقيق شدن قيمت سهام و به تبع آن تعديل نسبت قيمت بر درآمد بازار مي شود. موضوعي که مي تواند انگيزه اي تازه براي رشد قيمت عمومي سهام باشد.
     
    رويه تقسيم سود بالا در شرکت هاي سهامي
    سود نقدي تقسيم شده (DPS) در مجامع، همواره بحثي جدي ميان سهامداران و کارشناسان بوده است. در زمان برگزاري مجامع شرکت هاي بورسي، موضوع تقسيم سود (DPS) تيتر اصلي رسانه هاي بورسي را به خود اختصاص مي دهند. با نزديک شدن به پايان تير ماه که مصادف با اوج برگزاري گردهمايي شرکت ها است، اين موضوع يکي از پررنگ ترين مباحثي است که در بيشتر محافل بورسي عنوان مي شود. همواره به عنوان يک رويه عمومي در مجامع شرکت هاي بورسي يک گرايش عمومي در سهامداران نسبت به دريافت هر چه بيشتر سود نقدي به چشم مي خورد. در اکثر مواقع، بحث برانگيزترين بخش مجمع، تصميم گيري درخصوص تقسيم سود نقدي است و چه بسا که اعتراض شديد سهامداران خرد باعث تغيير سياست تقسيم سود هيات مديره و توزيع بخش اعظمي از EPS در مجمع شده است. در اين ميان، نياز شديد سهامداران حقوقي بزرگ نيز در فشار به شرکت ها براي تقسيم سود بالا اثرگذاري جدي دارد.
     
    مروري بر تقسيم سود نقدي در 8 سال گذشته
    بررسي هاي «دنياي اقتصاد» نشان مي دهد رويه در خواست سود بالا از سوي سهامداران همچنان در بازار سهام وجود دارد. به عبارتي با وجود اينکه در چند سال اخير تحت تاثير وضعيت رکودي اقتصاد کشور، از سودآوري شرکت ها به دلايلي همچون افزايش هزينه تامين مالي و مشکلات فروش نيز کاسته شد؛ اما همچنان شرکت ها سهامداران خود در مجامع را با تقسيم سود نقدي بالا بدرقه مي کنند. بررسي ها نشان مي دهد که در سال هاي 94 و 95 همچنان بالاي 80 درصد سود محقق شده بين سهامداران تقسيم شده است. (مي توان گفت شرکت هاي بورس تهران در 8 سال گذشته (از سال 88 تا 95) به طور متوسط ۷۵درصد سود بين سهامداران تقسيم شده است).تقسيم سود بالا در بازار سهام در شرايطي رخ مي دهد که نسبت سود نقدي به سود محقق شده (DPS/ EPS) در بازارهاي سهام توسعه يافته کمتر از 50 درصد است.فارغ از اثرات تقسيم سود نقدي بر وضعيت شرکت ها و همچنين انگيزه معامله گران، بررسي ميزان تقسيم سود نقدي در چهار ماه ابتداي سال نکات جالبي در خود دارند. اين نکات مي تواند فضاي بازار سهام را تحت تاثير قرار دهد. زمان برگزاري فصل مجامع شرکت هايي که سال مالي منتهي به پايان اسفند دارند، چهار ماه نخست سال است. تير ماه عملا آخرين فرصت برگزاري مجامع سالانه شرکت هاي سهامي خواهد بود که سال مالي منتهي به اسفند 95 را داشته اند.
    بررسي ها نشان مي دهد طي 8 سال اخير، بيشترين ميزان تقسيم سود نقدي شرکت ها در 4 ماه نخست سال مربوط به تيرماه بوده است.به طور مثال در سال گذشته حدود 40 درصد از سود تقسيم شده در مجموع چهار ماه ابتدايي سال به مجامع برگزار شده در تير ماه اختصاص داشته است.جالب آنکه در سال هاي پيش از آن ميزان تقسيم سود نقدي در تير ماه نسبت به سه ماه نخست سال از 40 درصد نيز بيشتر بوده است. اين موضوع به دلايل مختلفي صورت مي گيرد. به طور سنتي، تير ماه و به خصوص هفته هاي پاياني آن خبرسازترين دوره سال به لحاظ برگزاري مجامع است زيرا بخش مهمي از شرکت هاي بزرگ فعال در بورس تهران، به دلايلي از جمله زمانبر بودن فرآيند تهيه و حسابرسي صورت هاي مالي سال قبل و فراهم کردن شرايط برگزاري اين جلسه گردهمايي سالانه را تا اين زمان به تعويق مي اندازند.اين موضوع سبب شده است که ميزان سود تقسيم شده شرکت ها در تير ماه نسبت به سه ماه نخست سال بيشتر باشد.
    همان طور که اشاره شد، در سال هاي اخير ميزان تقسيم سود نقدي در تير ماه نسبت به چهار ماه ابتداي سال در سال گذشته 40 درصد و در سال هاي ماقبل اين نسبت نيز بيشتر بوده است. با توجه به شرايط پيرامون بازار سهام و همچنين وضعيت شرکت هاي بورسي، انتظار نمي رود که درصد تقسيم سود نقدي در تير ماه از سال هاي قبل کمتر باشد. اتفاقا در سال جاري ميزان اين سود شايد بيشتر از قبل باشد، چرا که اغلب نمادهاي بزرگ بازار از منظر ارزش سهام، در تير ماه مجامع خود را برگزار کردند. علاوه بر اين خودروسازان مهم بورسي («خودرو» و «خساپا») و پالايشگا هي ها، بانک ها، نمادهاي بزرگ زير مجموعه گروه فلزات اساسي(«فخوز» و «فولاد») زمان برگزاري مجامع خود را براي روزهاي پاياني تير ماه برنامه ريزي کرده اند. بسياري از مجامع برگزار شده مزبور سود نسبتا مناسبي بين سهامداران تقسيم کردند. انتظار مي رود شرکت هايي که مجامع خود را برگزار نکرده اند نيز تحت تاثير عوامل حمايتي سودهاي مناسبي تقسيم کنند. به طور مثال در گروه فلزات اساسي اين انتظار وجود دارد که به دليل حمايت مناسب قيمت ها در بازار هاي جهاني از سهام اين شرکت ها و به تبع آن بهبود نسبتا مناسب در وضعيت سودآوري خود، تقسيم سود نسبتا مناسبي را براي سهامداران خود به ارمغان بياورند. بر اساس اين موارد انتظار مي رود در تير ماه نيز مطابق سال هاي گذشته، تقسيم سود بالايي صورت بگيرد.
     
    بازار پس از فصل مجامع
    اما نتيجه ارائه اين داده ها چيست؟ صرف اطلاع از اين موضوع که تير ماه در مقايسه با سه ماه نخست سال تقسيم سود بالايي در شرکت ها انجام مي شود. به خودي خود ارزشمند نيست، نکته جالب توجه در اين ميان وضعيت نسبت قيمت بر درآمد سهام پس از اتمام برگزاري مجامع با شروع دومين ماه از فصل تابستان است. همان طور که اشاره شد به دلايل مختلفي اين انتظار مي رود که در تير ماه سال جاري نيز مطابق با سال هاي اخير تقسيم سود نقدي نسبت به سه ماه نخست سال جاري افزايش يابد. افزايش ميزان سود تقسيم شده ميان سهامداران با توجه به رقيق شدن سهم ها مي تواند اهرمي براي ايجاد انگيزه براي رشد بيشتر قيمت ها باشد. براي فهم بهتر، در ادامه به تشريح بيشتر اين موضوع پرداخته مي شود.اگر در تير ماه سال جاري کمترين ميزان سود تقسيم شده در اين ماه طي سال هاي اخير يعني 40 درصد را در نظر بگيريم، حدودا 7هزار ميليارد تومان از ارزش بازار سهام کم مي شود که حدود 2 درصد از ارزش فعلي بازارسهام است. ( با توجه به اينکه در سه ماه نخست سال 10 هزار ميليارد تومان سود بين سهامداران تقسيم شده است). اين امر تعديل نسبت قيمت بر درآمد بازار را به دنبال خواهد داشت.کاهش P/ E نيز انگيزه دوباره براي رشد عمومي قيمت سهام ايجاد مي کند.به عبارت ديگر تقسيم سود هاي نقد ي شرکت ها منجر به رقيق تر شد ن قيمت سهام مي شود . استفاد ه از سهم هاي رقيق شد ه پس از تقسيم سود نقدي ، همواره براي فعالان بازار جذاب بوده است. رقيق شد ن قيمت سهام پس از برگزاري مجامع شرکت ها، د ر نهايت به جذاب شد ن قيمت ها کمک خواهد کرد .خاصه آنکه وضعيت برخي از شرکت هاي بزرگ و مهم بورسي در شرايط کنوني از منظر بنيادي مناسب به نظر مي رسد.
    در مجموع بسياري از فعالان حرفه اي بورس تهران در روزهاي باقيمانده به پايان اولين ماه از فصل تابستان شاهد برگزاري بخشي از مهم ترين مجامع سال خواهند بود تا علاوه بر دريافت اطلاعات دست اول از آخرين تحولات شرکت ها، سمت و سوي وضعيت صنايع بازار را بهتر رصد کنند. مجامعي که انتظار مي رود امسال نيز با وجود مشکلات زياد شرکت ها، سهامداران خود را دست خالي روانه خانه نکنند.
    
    
«دنياي اقتصاد» عملکرد 8 ساله شرکت ها در فصل مجامع را بررسي مي کند : اهرم پنهان رشد بورس
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4095 به تاريخ 26/4/96، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بارآثار ديگري از "زهرا رحيمي"

  شاخص سهام ۴۸۱ واحد ديگر افت كرد ردپاي هيجان در بورس تهران
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 28/1/97
مشاهده متن    
  مواجهه بورس با عدم قطعيت ها / «دنياي اقتصاد» تحولات اخير بازار سهام را بررسي مي كند
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 26/1/97
مشاهده متن    
  تغيير آرايش بورس بازان / شاخص سهام كاهشي شد
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 22/1/97
مشاهده متن    
  شوك رانتي به بورس تهران / شاخص سهام ۳۷۱ واحد افت كرد
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 19/1/97
مشاهده متن    
  تصوير ۹۶ اقتصاد و بازارها / «دنياي اقتصاد» روند شاخص ها در سال جاري را بررسي كرد
زهرا رحيمي، دنياي اقتصاد 28/12/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله طب سنتي اسلام و ايران
متن مطالب شماره 4 (پياپي 804)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است