|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/4/26: صالحي در واكنش به دلواپسان: ان شاء الله ترامپ برجام را پاره كند تا بفهميم به كجا مي رسيم
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3198
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2913 26/4/96 > صفحه 7 (ديپلماسي) > متن
 
      


صالحي در واكنش به دلواپسان: ان شاء الله ترامپ برجام را پاره كند تا بفهميم به كجا مي رسيمايسنا: علي اکبر صالحي، رئيس سازمان انرژي اتمي ايران گفت: برجام را منصفانه ارزيابي کنيم نه آرزومندانه. او ديروز در يازدهمين همايش استادان و دانشجويان ايراني خارج از کشور در مشهد خطاب به مخالفان برجام گفت: ان شاءالله ترامپ برجام را پاره کند تا بفهميم به کجا خواهيم رسيد. بخش هاي مهم سخنان او در ادامه مي آيد:
     حقايق روي زمين را ببينيد، سوالي که مطرح مي شود اين است: چه کار بايد مي کرديم تا آمريکايي ها بيايند و عذرخواهي کنند و تحريم ها برداشته شود.
     کساني که مخالف برجام هستند، بيايند و به اين سوال پاسخ دهند؛ آيا صنعت هسته اي کشور ملک شخصي من بوده که در مذاکرات من براي آن شخصا تعيين تکليف کنم و هرچه آمريکايي ها بگويند، ما بگوييم چشم، چنين طرز فکري حکومت و نظام را زير سوال مي برد. يعني اين نظام هيچ متولي اي نداشته که يک نفر مثل من براي کشور تعيين تکليف کند؟
     اصلا فرض کنيد اگر نظام اين طور باشد، بنده همين قدر عقل براي خودم قائلم که چنين مخاطره اي نکنم، من با يک دستورالعملي به آنجا مي روم که حالا چند موردش را براي شما مي گويم.
     نظام براي ما کف تعيين مي کرد، اينها را بعدا تاريخ مي نويسد و همه آن نوشته شده است، گفتند چهار هزار ماشين سانتريفيوژ اگر داشته باشيم، خوب است، مصوبات آن هم هست، ما چند ماشين گرفتيم، شش هزار تا، يعني از کفي که نظام براي ما تعيين کرده بود دو هزار ماشين هم بيشتر گرفتيم.
     به ما گفتند چندصد جسد ماشين فقط روي استندها باشد، ولي ما هزارو ٤٤ ماشين گرفتيم، نه فقط جسد ماشين، بلکه ماشين ها بچرخد و فقط اورانيوم تزريق نشود، يعني اراده کنيم فردا اورانيوم هم تزريق مي کنيم، اين فقط کف بود، اما ما در بعد فني چه گرفتيم، حالا نمي خواهم بگويم در چه جاهايي کف چه بود و ما چه گرفتيم.
     اگر برجام براي آمريکايي ها خوب است، چرا ترامپ و اسرائيل از آن ناراحت اند؟! چرا ترامپ مي گويد برجام بدترين قرارداد تاريخ آمريکا است، آيا بدترين است چون صنعت هسته اي ما را متوقف کرده، آيا او مي خواسته صنعت هسته اي ما پابرجا باشد، جواب آن را وزير اطلاعات اسرائيل داده است، گفته شما چه کار کرديد، ايران که صنعت هسته اي اش را دارد و اگر اراده کند در آستانه توليد سلاح هسته اي است. آيا صنعت هسته اي وجدانا متوقف شده است؟! آيا نظام مسئولي ندارد که بگذارد صنعت هسته اي متوقف شود، آيا اشکالي داشت که بعد از برجام توليد نفت به حدود چهار ميليون بشکه برسد، اشکال دارد صادرات نفت ما به بيش از دو و نيم ميليون بشکه برسد، اشکال دارد فساد در فروش نفت کنار زده شود. آيا اشکالي دارد با برجام فشار در فروش نفت کشور کنار زده و دلار، کشتي راني و نفت کش هاي کشور آزاد شود، بله ما بهتر از اين هم مي توانستيم، من يک بار گفتم ما هر بار مي رويم مذاکره قوي تر مي شويم، بعد يک نفر گفت پس شما مي رويد آنجا آموزش مي بينيد، مي گويم آقا چرا اين حرف را مي زني، استاد اولوالعزم هم هر کتابي را بيشتر بخواند بيشتر به علمش افزوده مي شود. مگر ما خداييم که ديگر به کمالات مان افزوده نشود، نقد هم مي کنيم، نمي دانيم چگونه نقد کنيم. آقايان تاريخ نشان خواهد داد، برويد از خود ترامپ بپرسيد، ان شاءالله که ترامپ برجام را پاره کند تا ببينيم چه مي شود.
     بنده مشکلي که دارم اين است که حرفم را مي زنم، دو سال پيش حدود يک يا دو ماه از تصويب برجام گذشته بود که دو نکته را گفتم، اول اينکه آمريکايي ها دبه مي کنند که اين کلمه خودش داستان شد، دومين مسئله اي که گفتم اين بود که بانک هاي بزرگ هنوز وارد ميدان نشدند که آقاي روحاني هم عصباني شدند و من را توبيخ کردند، من در حد توبيخ شدن از سوي رئيسم حرفم را گفتم، خيلي از حقايق را نمي توان گفت اما حقيقت هاي اين گونه اي را بنده با تشخيص خودم اعلام کردم.
     متاسفانه آمريکايي ها در برجام عملکرد درستي نداشتند، چگونه درست نبوده، اينجاست که مقام معظم رهبري دقيق مطلب را بيان کردند و فرمودند در نوشتن برجام مسامحه و عجله شده است که اين سخن ايشان در بُعد تحريم بود، نه بُعد فني.
     شما برويد رآکتور اراک را ببينيد، آمده ‍ اند با استفاده از فتوشاپ چاله اي که قلب رآکتور اراک است را پر و کليپي از آن منتشر کرده اند که بگويند صنعت هسته اي ما متوقف شده است، واقعا آدم بايد چه بگويد، اين گونه مي گويند صنعت هسته اي متوقف شده است، آيا اين کارها خداپسندانه و مورد پسند پيامبر (ص) و اسلام است.
     برخي عبارت را به بعد فني صنعت هسته اي نسبت مي دهند و مي گويند اين صنعت نابود شد، من تعجب مي کنم از برادراني که ما ٤٠ سال يکديگر را مي شناسيم و با هم رفت و آمد خانوادگي داشتيم و افراد عالمي هستند، اما سر مسائل سياسي مي گويند صنعت هسته اي کلا متوقف شده است. من به عملکرد برجام نمره ٧٠ مي دهم و از نظر من برجام قبول شده است، ٣٠ درصد هم اختلال ايجاد مي کنند که بايد با آمريکا صحبت کرد و فشار آورد. ما امکانات فشار را هم داريم. امروز در برجام طوري عمل کرديم که ديگر به گذشته بر نمي گرديم. اگر در آينده به تاريخ ايران نگاه شود، خواهيم فهميد که اين ملت چه قدم بزرگي برداشته است. صنعت هسته اي نماد قدرت جمهوري اسلامي ايران است و به سلايق دولت ها ربطي ندارد و هر تصميم بزرگي براي آن گرفته مي شود، حتما بايد با هماهنگي نظام صورت بگيرد.
     اکنون در شرايطي قرار داريم که امپراتوري آمريکا دچار تکانه هاي شديدي شده و براي اولين بار دچار سردرگمي در استراتژي خود شده است.
     امروز سردرگمي در استراتژي آمريکا با تزريق از جانب کشورهاي خاورميانه تقويت مي شود. ترامپ هر روز يک حرف مي زند و دوقطبي شدن آمريکا يک واقعيت است و اختلافات اين کشور تازه آغاز شده است. اکنون برخي از کشورهاي خاورميانه قوت مردم خود را به کام استکبار مي ريزند و به سمت ناکجاآباد حرکت مي کنند.
    صالحي در واکنش به دلواپسان: ان شاء الله ترامپ برجام را پاره کند تا بفهميم به کجا مي رسيم
    


 روزنامه شرق ، شماره 2913 به تاريخ 26/4/96، صفحه 7 (ديپلماسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهش نامه نظم و امنيت انتظامي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 41)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است