|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/4/26: افت بازارهاي سه گانه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4351
يكشنبه بيست و هفتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4095 26/4/96 > صفحه 31 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


افت بازارهاي سه گانه
ديروز شاخص كل بازار سهام، نرخ دلار و قيمت سكه با روند نزولي مواجه شدند


يكي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    
    
بازار سهام
    فضاي استراحت شاخص

    ديروز شاخص کل بورس با افت 38 واحدي (05/ 0 درصدي) در سطح 79 هزار و 621 واحدي ايستاد. پس از رشد 3/ 1 درصدي شاخص کل در 7 روز معاملاتي اخير، ديروز فضاي اصلاح در بازار رقم خورد. با اين وجود، شاهد تغيير مالکيت 21 ميليارد توماني به نفع حقوقي ها بوديم. همچنان رشد اخير قيمت فولاد از نمادهاي فولادي حمايت کرد. اما پس از رشدهاي اخير، در ساير نمادهاي فلزات اساسي با سيگنال هاي قيمت جهاني کالاها، فضاي اصلاح را شاهد بوديم. در گروه رايانه اي، شناسايي سود ميان معامله گران پس از رشد حدود 50 درصدي شاخص اين گروه از ابتداي سال، فشار بر اين نمادها را تشديد کرد. در شرايط توقف 73 نماد بورسي، شاهد حرکت معامله گران در تک نمادها هستيم. همچنان روند قيمت جهاني کالاها و بازگشايي نماد پالايشي ها پس از تعديل مثبت در صورت هاي مالي بازگشايي اين نمادها مي تواند از شاخص حمايت کند.
    
    
    
بازار ارز
    عقب نشيني دلار

    ديروز هر دلار آمريکا با افت 6 توماني به نرخ 3778 تومان معامله شد. پس از روند کم نوسان دلار در سطح 3780 توماني در دو هفته اخير، روز گذشته شاهد افت نرخ دلار به سطح 3770 توماني بوديم. با وجود اينکه پيش تر عوامل بنيادين، نرخ دلار را تا نزديک سقف 3800 توماني نيز افزايش داده بود اما افزايش عرضه از سوي صرافي بانک ها در کنار شناسايي سود ميان معامله گران، مقاومت سطح 3800 توماني را در برابر دلار تقويت کرد. روز گذشته افت نرخ درهم تا سطح 1041 تومان، با توجه به نرخ برابري ثابت دلار و درهم، در کنار کاهش تقاضاي آربيتراژي از سوي کشورهاي همسايه عامل فشار بر دلار شد. بنابراين، نااميدي معامله گران از رشد بيشتر دلار پس از روند کم نوسان و عدم حمايت عوامل بنيادين، با شناسايي سود تشديد فشار فروش را از سوي معامله گران رقم زد.
    
    
    
بازار سکه
    ترديد سکه نسبت به بازارهاي اثرگذار

    ديروز هر سکه طرح جديد با افت 3 هزار توماني به قيمت يک ميليون و 207 هزار تومان معامله شد. افت نرخ دلار در شرايط تعطيلي بازار طلاي جهاني عامل فشار بر قيمت سکه شد. در بازار طلاي جهاني در يک ماه اخير شاهد تشديد نوسانات اونس طلا بوديم. چشم انداز خروج بانک هاي مرکزي از سياست هاي به شدت انبساطي، کاهش ريسک هاي ژئوپليتيک و رشد بازارهاي سهام اونس طلا را از سقف 1290 دلاري با افت همراه کرد و تا کف 1204 دلاري رساند. اما ترديدها نسبت به روند افزايش نرخ بهره آمريکا، با آمار نامناسب اقتصادي اين کشور، در روزهاي پاياني هفته اونس طلا را تا سقف 1230 دلاري نزديک کرد. در بازار ارز نيز، با تداوم کم نوساني دلار و نبود محرک بنيادين، روز گذشته نرخ دلار از سطح 3780 توماني افت کرد. بنابراين ترديدها نسبت به بازارهاي اثرگذار افت سکه را رقم زد.
    
    
    
بازار طلاي جهاني
    خيز طلا از کف

    هر اونس طلاي جهاني با رشد هفتگي 4/ 1 درصدي همراه شد. با وجود افت اونس طلا در ميانه هفته تا کف 1204 دلاري، اما در ادامه افت شاخص دلار، اونس طلا را تا سقف 1230 دلاري نزديک کرد. جنت يلن با وجود چشم انداز مناسب رشد اقتصادي، اما همچنان ريسک نرخ تورم را عامل اثرگذار بر روند افزايش نرخ بهره دانست. بنابراين انتشار نرخ تورم ژوئن، کمتر از پيش بيني ها در کنار افت آمار خرده فروشي براي دومين ماه متوالي فشار بر شاخص دلار را تشديد کرد. همچنان چشم انداز خروج بانک هاي مرکزي از سياست هاي به شدت انبساطي فشار را بر طلا (که نرخ بهره به آن تعلق نمي گيرد) حفظ کرد. بنابراين اظهارات رئيس بانک مرکزي اتحاديه اروپا مي تواند بر طلا اثرگذار باشد. در نظرسنجي هفتگي کيتکو (از 19 کارشناس) 13 نفر روند صعودي، 3 کارشناس حرکت نزولي و 3 نفر روند خنثي را براي طلا پيش بيني کردند.
    
    
    
بازار اوراق مسکن
    تداوم روند آرام «تسه»ها

    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند94 (تسه9412) با افت 7/ 0 درصدي به قيمت 77 هزار و 212 تومان معامله شدند. همچنان «تسه»ها در سطح 77 هزار توماني نوسان دارند. با توجه به رابطه مستقيم قيمت و نرخ سود، نرخ سود واقعي «تسه»ها در سطح 9/ 21 درصد قرار گرفته است. با وجود رشد تدريجي تقاضاي مسکن در فصل تابستان، اما پايين بودن قدرت خريد متقاضيان، کند بودن شتاب رشد «تسه»ها را رقم زده است. اين عامل در کنار مهلت استفاده از وام جعاله 20 ميليون توماني تا پايان شهريور چشم انداز رشد تدريجي «تسه»ها را ارائه مي دهد. در سمت عرضه نيز به گزارش «دنياي اقتصاد» با وجود منفي بودن رشد عرضه مسکن، اما در دو ماه ابتدايي سال شاهد رشد 50 درصدي تيراژ ساخت و ساز در بافت فرسوده تهران هستيم. امري که خوش بيني به خروج تدريجي مسکن از رکود را تقويت کرده است.
    
    
    
بازار نفت
    رشد نفت در سايه ابهام

    هر بشکه نفت خام آمريکا با رشد هفتگي 9/ 4 درصدي به قيمت 54/ 46 دلار معامله شد. پيش بيني آژانس بين المللي انرژي (IEA) از رشد تقاضا تا 4/ 1 ميليون بشکه در روز در سال 2017 در کنار رشد 8/ 13 درصدي تقاضاي نفت چين در نيمه اول سال نسبت به نيمه اول 2016، عامل حمايت از نفت شد. با اين وجود رشد توليدات اوپک به 6/ 32 ميليون بشکه در روز در ژوئن، رشد (2 موردي) تعداد دکل هاي نفتي و رشد توليدات شيل نفت را زير 50 دلار حفظ کرده است. بخش عمده توليدات اوپک به دليل رشد توليدات ليبي و نيجريه در کنار رشد توليدات عربستان، براي اولين بار بالاتر از سطح متعهد شده، به 07/ 10 ميليون بشکه در روز صورت گرفت. در نشست ميان برخي از اعضاي اوپک و روسيه امکان ايجاد سقف توليدات براي نيجريه و ليبي مورد بررسي قرار خواهد گرفت.
    افت بازارهاي سه گانه / ديروز شاخص کل بازار سهام، نرخ دلار و قيمت سکه با روند نزولي مواجه شدند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4095 به تاريخ 26/4/96، صفحه 31 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم و فنون مديريت اطلاعات
متن مطالب شماره 1 (پياپي 10)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است