|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/4/26: ميراث هاشمي در دست فرهاد رهبر
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3090
دوشنبه سي ام بهمن ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2913 26/4/96 > صفحه 17 (جامعه) > متن
 
      


ميراث هاشمي در دست فرهاد رهبر
هيئت امناي دانشگاه آزاد، فرهاد رهبر را براي رياست دانشگاه آزاد معرفي كرد

نويسنده: صدرا محقق

کسي که اسفند سال ٩١ محمود احمدي نژاد، رئيس جمهور وقت، مديريت او بر دانشگاه تهران را «سياست زده و غيرعلمي يا احيانا امنيتي» توصيف کرده بود، روز گذشته با راي اعضاي هيئت امناي دانشگاه آزاد براي رياست اين دانشگاه بزرگ به شوراي عالي انقلاب فرهنگي معرفي شد. فرهاد رهبر که در سابقه کاري خود معاونت اقتصادي وزارت اطلاعات در دولت اصلاحات، رياست سازمان مديريت و برنامه ريزي و رياست دانشگاه تهران در دولت احمدي نژاد و نايب رئيس شوراي راهبردي نظام مالياتي ايران در دولت روحاني را دارد و از اعضاي ارشد ستاد ابراهيم رئيسي در انتخابات رياست جمهوري پيشين بود و در آستان قدس رضوي هم مشاور اقتصادي و دبير کارگروه اقتصادي اين مجموعه است، حالا به رزومه خود مي تواند مسئوليت سرپرستي دانشگاه آزاد اسلامي را نيز اضافه کند.
     خبر اين انتصاب روز گذشته منتشر شد، با اين جزئيات: جلسه هيئت امناي دانشگاه آزاد پيش از ظهر روز ٢٥ تيرماه با حضور اکثريت اعضا برگزار شد و اعضاي هيئت امنا در اين جلسه به اتفاق آرا تصويب کردند که فرهاد رهبر به عنوان رئيس دانشگاه آزاد به شوراي عالي انقلاب فرهنگي معرفي شود، براين اساس، موضوع رياست او بر دانشگاه آزاد در اولين جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي مطرح خواهد شد و پس از تصويب در اين شورا، رسما به عنوان رئيس دانشگاه آزاد منصوب مي شود. همچنين اعضاي هيئت امناي دانشگاه آزاد در اين جلسه تصويب کردند که فرهاد رهبر از امروز به عنوان سرپرست فعاليت خود را در دانشگاه آزاد آغاز کند. همچنين در اين جلسه از زحمات علي محمد نوريان در طول دوران سرپرستي اش در دانشگاه آزاد قدرداني شد.
     بر اساس تبصره دوم ماده ١٣ اساسنامه دانشگاه آزاد، «پس از استعفا يا عزل رئيس دانشگاه هيئت امنا موظف است ضمن تعيين سرپرست براي دانشگاه، طي يک مهلت سه ماهه نسبت به معرفي گزينه پيشنهادي براي احراز رياست دانشگاه به شوراي عالي انقلاب فرهنگي اقدام کنند». براين اساس، با توجه به برکناري حميد ميرزاده، رئيس پيشين دانشگاه آزاد، از سوي هيئت امناي اين دانشگاه در تاريخ سوم ارديبهشت ٩٦، هيئت امنا تا سوم مرداد امسال فرصت داشت تا گزينه خود براي تصدي رياست دانشگاه را به شوراي عالي انقلاب فرهنگي معرفي کند؛ در اين بازه زماني نزديک به سه ماهه، علي محمد نوريان به عنوان سرپرست، وظيفه مديريت امور دانشگاه را برعهده داشت.
     موج تغييرات در دانشگاهي که به «ميراث هاشمي» مشهور است، پس از فوت آيت الله هاشمي و در بحبوحه رقابت هاي انتخاباتي رياست جمهوري اخير آغاز شد. روز پنجم ارديبهشت بود که خبر برکناري حميد ميرزاده، سومين رئيس دانشگاه آزاد اسلامي، پس از عبدالله جاسبي و فرهاد دانشجو منتشر شد. ميرزاده که خود از سال ٨٦ و با دعوت آيت الله هاشمي عضو هيئت موسس و هيئت امناي اين دانشگاه بوده، در جلسه فوري اي که روز چهارم ارديبهشت از سوي شوراي دانشگاه آزاد برگزار شد، از رياست کنار گذاشته و به جاي او علي محمد نوريان به عنوان سرپرست معرفي شد. در جلسه اي که منجر به تغيير ميرزاده شده، محمد فرهادي، وزير علوم و سيدحسن هاشمي، وزير بهداشت که ازجمله هشت عضو هيئت امناي دانشگاه آزاد اسلامي هستند، پيش از راي گيري درباره ماندن يا کناررفتن ميرزاده، جلسه را ترک کرده و تنها شش عضو اين هيئت در راي گيري مشارکت کردند که در اين ميان چهار نفر به برکناري حميد ميرزاده از رياست دانشگاه آزاد راي دادند. همان موقع هم فرهاد رهبر به عنوان گزينه اي براي سرپرستي اين دانشگاه مطرح شد، اما قرعه سرپرستي موقت سه ماهه به نام نوريان خورد.
     حالا دوره سه ماهه سرپرست هم تمام شده و فرهاد رهبر رياست دانشگاه آزاد اسلامي را برعهده گرفته است و پيش بيني مي شود بدون مشکلي خاص راي موافقت اعضاي شوراي انقلاب فرهنگي را هم بگيرد.
     موج تغييرات در اين دانشگاه البته در همين سه ماه اخير هم سرعت گرفته بود. روند اين تغييرات، به ويژه در مجموعه رسانه هاي وابسته به اين دانشگاه قابل مشاهده بود. مديران ارشد و بسياري از اعضاي تحريريه روزنامه فرهيختگان و خبرگزاري هاي آنا و ايسکا در همين مدت با دستور نوريان تغيير داده شدند و به جاي نيروهاي قبلي که اغلب خبرنگاراني اصلاح طلب بودند، خبرنگاراني که پيش از اين در رسانه هاي اصولگرا؛ مانند فارس، روزنامه رسالت، تسنيم و... کار مي کردند به كار گماشته شدند.
     اصلي ترين سابقه مرتبط و مشابه فرهاد رهبر پيش از اين و به مدت شش سال در دولت احمدي نژاد بود؛ وقتي که رياست دانشگاه تهران را برعهده داشت و در آن مدت سابقه و عملکرد پربحث و حاشيه اي از خود برجاي گذاشت؛ به گونه اي که محمود احمدي نژاد، رئيس جمهور وقت، در نامه اي به وزير علوم وقت خود در رابطه با عملکرد او اين طور نوشته بود: «متاسفانه و بر اساس اطلاعات دقيق در دو دانشگاه مهم، دانشگاه تهران که مادر دانشگاه هاي کشور و پرافتخار ترين آن است و دانشگاه تربيت مدرس که تنها مرکز رسمي تربيت مدرسين کشور است فضاي عمومي به گونه ديگري مديريت مي شود که نه تنها سازنده نيست، بلکه تا حدودي در نقطه مقابل حرکت عمومي ملت و شئون دانشگاه و دانشگاهيان است. رويکرد سياست زده و غيرعلمي يا احيانا امنيتي توسط مديران در محيط اجتماعي ناکارآمد و تخريب کننده و در محيط دانشگاهي ناکارآمدتر و مخرب تر است».
     احمدي نژاد در آن نامه به وزير علوم خود خواستار برکناري رئيس دانشگاه تهران و تربيت مدرس شده بود؛ درخواستي که البته به آن عمل نشد تا اينکه در نهايت فرهاد رهبر در دولت روحاني با حکم رضا فرجي دانا، وزير علوم اول دولت روحاني، از رياست اين دانشگاه کنار گذاشته شد.
     در آخرين روزهاي بهمن سال ٩٢ وقتي رهبر بالاخره برکنار شد، خبرگزاري ايسنا در گزارشي که از حال وهواي دانشگاه تهران پس از اين برکناري منتشر کرد، نوشت: «پس از اعلام خبر تغيير رئيس دانشگاه تهران برخي دانشجويان با نصب پلاکارد بر روي ديوار و برخي ديگر با پخش شکلات از اين تحول مديريتي در نماد نظام آموزش عالي ايران استقبال و حمايت کردند».
     در همين خبر آمده بود: «محمد رهبري سخنگوي انجمن اسلامي دانشگاه تهران با ابراز خوشحالي از تغيير رياست دانشگاه تهران، به ايسنا گفت: از زماني که اين خبر در دانشگاه پخش شد بسياري از دانشجويان با شنيدن اين خبر، خوشحال شدند به همين دليل مي توان گفت اين تغيير از ديدگاه دانشجويان دانشگاه تهران مثبت بوده است. وي اظهار کرد: عملکرد دکتر رهبر به ويژه محدوديت هاي ايجادشده براي انجمن ها و تشکل هاي دانشجويي و همچنين ايجاد فضايي بسته و خشک موجب ايجاد نااميدي در دانشجويان شده است. اين دانشجو يکي از کارهاي نادرست در دوره رياست فرهاد رهبر را بازنشستگي اجباري برخي استادان دانست و افزود: فضاي نااميدي که در بين دانشجويان دانشگاه تهران وجود دارد باعث شده که دانشجويان تمايلي به افزايش بار علمي خود در کشور نداشته باشند و عزم خود را براي رفتن به کشورهاي خارجي جزم کنند».
     همچنين سعيد معيدفر، عضو هيئت علمي دانشگاه تهران در اين رابطه گفته بود: «در هشت سال گذشته دانشگاه بيشترين تاوان را داده است و در اين مدت بيشترين اخراج ها در مورد دانشجويان و استادان رخ داد و طي هشت سال گذشته شاهد بوديم که انواع و اقسام فشارها اعم از ستاره دارکردن دانشجويان، بازنشسته شدن اجباري استادان و حذف برخي رشته هاي انساني به جامعه دانشگاهي وارد شد».
     همچنين در خبر و اظهارنظري ديگر که هم زمان با برکناري فرهاد رهبر در وب سايت عصرايران منتشر شد، دکتر تقي آزادارمکي، استاد دانشکده علوم اجتماعي دانشگاه تهران، درباره عملکرد او اين طور گفته بود: نمره عملکرد علمي آقاي فرهاد رهبر، از سقف نمره ٢٠، حداکثر هفت يا هشت است. يعني فرهاد رهبر را از جنبه عملکرد علمي، واجد نمره قبولي نمي دانيم. براي اينکه رنکينگ دانشگاه تهران در سطح بين المللي، در دوران مديريت او افول کرد، در سطح ملي هم دانشگاه تهران در اين دوران تنزل قابل اعتنايي داشت. از حيث مشارکت استادان دانشگاه تهران در امور اجتماعي، فرهنگي، سياسي نيز دانشگاه تهران در شش سال مسئوليت او دچار افت و تنزل شد. اما از حيث مديريتي، تغييرات عمده اي در ساختار دانشگاه تهران ايجاد کرد. او سطح بندي دانشگاه را تغيير داد. سلسله مراتب مربي، استاديار، دانشيار و استاد، مستلزم گذراندن دوره اي طولاني است. يعني زمان زيادي سپري مي شود تا شخصي به مرتبه استادي برسد. فرهاد رهبر اما نيروهاي سطوح بالا را، تا جايي که مي توانست، از دانشگاه بيرون کرد، سطح مياني را به شکل جهت داري کنترل و هدايت مي کرد و نهايتا سطح پايين اين سلسله مراتب را به شکل گسترده اي توسعه داد؛ يعني نيروهاي فراواني را به اين سطح تزريق کرد».
     بااين همه حالا فرهاد رهبر به سمت رياست دانشگاه آزاد اسلامي انتخاب شده است و تا چندي ديگر با راي مثبت شوراي عالي انقلاب فرهنگي کار خود را به صورت رسمي آغاز خواهد کرد.
    ميراث هاشمي در دست فرهاد رهبر / هيئت امناي دانشگاه آزاد، فرهاد رهبر را براي رياست دانشگاه آزاد معرفي کرد
    


 روزنامه شرق ، شماره 2913 به تاريخ 26/4/96، صفحه 17 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 42 بار
    آثار ديگري از "صدرا محقق"

  تلگرام فيلتر شد
صدرا محقق، شرق 11/10/96
مشاهده متن    
  موسم افشاگري
صدرا محقق، شرق 4/10/96
مشاهده متن    
  پشت پرده تصميمي گرفته نشده است / گفت و گو با عيسي كلانتري، رئيس سازمان حفاظت محيط زيست، درباره مناقشه با نمايندگان خوزستان
صدرا محقق، شرق 23/9/96
مشاهده متن    
  دعواي آب بين كلانتري و نمايندگان خوزستان / گزارش «شرق» از يك مشاجره محيط زيستي و نظرات كارشناسان در اين باره
صدرا محقق، شرق 22/9/96
مشاهده متن    
  تصميمي احمدي نژادي / همه با افزايش عوارض خروج از كشور مخالف هستند، حتي رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري
صدرا محقق، شرق 21/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم پيراپزشكي و بهداشت نظامي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1203)، پاييز 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است