|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/4/26: بازار ترانسفر بازيكنان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4103
پنج شنبه پنجم مرداد ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4095 26/4/96 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


بازار ترانسفر بازيكنان


نويسنده: روري اسميت*


    صدها ميليون دلار دست به دست مي شود و صدها بازيکن تيم هاي خود را در طول پنجره تابستاني نقل و انتقالات، تغيير مي دهند اما آيا کسي مي داند قيمت مناسب يک بازيکن چه ميزان است؟در ميان تيم هاي ليگ برتر انگلستان، هزاران ساعت کار و کيلووات نيرو صرف شده است تا به اين پرسش ساده پاسخ دهد: چطور قيمت واقعي ترانسفر را ارزيابي کرده و در مورد آن قضاوت مي کنيد؟ هر متغيري مي تواند براي پاسخگويي به اين پرسش مورد استفاده قرار گيرد، خواه ملموس باشد يا غيرملموس، عيني باشد يا ذهني. علاوه بر منابع فراوان اطلاعاتي در مورد عملکرد و نتيجه کاري هر بازيکن، در کنار آن عواملي مانند سن، جايگاه، مليت، طول قرارداد و ارزش تجاري نيز بايد به حساب آيند. همچنين قدرت خريد بازيکن از سوي باشگاه خريداري کننده و هزينه جايگزيني يک همتا براي بازيکن فروخته شده از سوي باشگاه فروشنده و تعديل اين مبالغ با تورم نيز بايد مورد محاسبه قرار بگيرند.
    مدل هايي که در اين خصوص پيشنهاد شده است، همواره در حال بهبود هستند، با وجود اين برخي باشگاه ها احساس مي کنند که يک سيستم ارزيابي خيلي محکم در فوتبال وجود دارد که البته يک رقم دقيق را محاسبه نمي کند، بلکه در عوض خط مشي اي را تعيين مي کند که چه حق العملي مي تواند براي مديري که مي خواهد هدف خاصي را دنبال کند، منطقي باشد و ارزش اقتصادي واقعي بازيکن در چه حدودي است. با اين حال، بسياري از فعالان اين حوزه مي دانند که رقم اعلام شده مي تواند غيرمنطقي باشد. حتي آنتونيو کونته، مربي چلسي نيز به اين مساله انتقاد مي کند و معتقد است: «قيمت ها به طور کلي بسيار زياد هستند؛ بازار ديوانه شده است. وقتي سعي کنيد يک بازيکن جديد بخريد، هزينه بسيار بالا مي رود. اين ارزش واقعي بازيکن نيست. وضعيت بسيار عجيبي است.» افرادي که در زمينه فوتبال فعاليت مي کنند، مدت ها است با رشد قيمتي به وجود آمده در نتيجه ثروت نقدي و درآمد فزاينده باشگاه هاي بزرگ اروپا روبه رو بوده اند و به تازگي نيز تهديد ثروتمندان چيني براي وارد کردن بازيکنان به سوپر ليگ چين به آن افزوده شده است. آنچه مشخص است، اين است که در بسياري از موارد هيچ الگوي مشخصي براي قيمت هايي که اعلام مي شوند، وجود ندارد. به نظر مي رسد به قول کونته هيچ کس دقيقا در مورد آنچه رخ مي دهد، يعني ارزيابي دقيق، مطمئن نباشد.
    براي مثال اورتون، بازيکن خط حمله خود روملو لوکاکو را به قيمت 100 ميليون پوند معادل 126 ميليون دلار ارزش گذاري کرده، در حالي که بارسلونا ممکن است همين رقم را براي به خدمت گرفتن مارکو وراتي ايتاليايي از پاري سن ژرمن بپردازد. اين در حالي است که لوکاکو 24 ساله که فورواردي بلژيکي است با وراتي که بازي ساز، خلاق و تکنيکي است اشتراک اندکي دارد. در واقع اين دو بازيکن تقريبا هيچ نقطه مشترکي ندارند، اما قيمت تعيين شده براي آنها يکسان است. حتي قيمت براي بازيکناني که از نظر تئوري قابل مقايسه هستند، نيز علائم واضحي نشان نمي دهد. منچستريونايتد اخيرا 30 ميليون پوند يعني تقريبا 38 ميليون دلار براي يکي از بازيکنان ارزشمند دفاعي بنفيکا، ليندولف، پرداخت. اما ليورپول همين مقدار را براي ساخو، مدافعي که 5 سال از ليندولف بزرگ تر است و در بيشتر سال گذشته از سوي مربي اين تيم، يورگن کلوپ، به کار گرفته نشد، خواسته است. تيم ساوت همپتون نيز معتقد است دفاعش، ويرژيل ون دايک دو برابر ليندولف و ساخو ارزش دارد.
    با اين حال به نظر مي رسد اين قيمت گذاري تا حدود زيادي بستگي به وزش باد موافق براي آنها داشته باشد. براي مثال، تا چند هفته پيش استوک سيتي براي دروازه بان جوان خود مبلغي در حدود 30 ميليون پوند مي خواست اما پس از موافقت اورتون با تيم ساندرلند براي يک دروازه بان جوان ديگر، استوک سيتي رقم درخواستي خود را تعديل کرد. اين دروازه بان همان دروازه بان چند هفته پيش است، فقط اينکه او اکنون براي هر تيمي که بخواهد وي را به خدمت بگيرد، بيشتر هزينه خواهد داشت. بازار مي تواند مقادير را تغيير بدهد، اما شايد بتواند محيط را هم تغيير دهد. وقتي نيوکاسل به ليگ پايين تر سقوط کرد، مي دانست که بايد برخي از دارايي هاي قابل فروش خود را نقد کند و بنابراين دو بازيکن خود محمد سيسوکو و جورجيو وينالدام را فروخت.اين باشگاه در ابتدا فکر مي کرد 15 ميليون پوند براي هر بازيکن، قيمت منصفانه اي است. وقتي رئال مادريد پيشنهاد مبلغي دو برابر آن را داد، نيوکاسل نيز ارزش وي را افزايش داد. وقتي رسانه هاي خبري اعلام کردند که وينالدام ممکن است به ارزش 25 ميليون دلار ترانسفر شود، نيوکاسل با وي نيز همين کار را کرد. هر دو بازيکن به زودي جدا مي شدند، اما هر يک قيمت جديدي پيدا کرده بودند.
    هرچند اين يک مثال افراطي است، اما در بسياري از باشگاه ها قيمت گذاري بيشتر از روي غريزه و احساس آنها انجام مي شود. ايگلي تاره، مدير ورزشي باشگاه ايتاليايي لاتزيو، عوامل بسيار ديگري را نيز در اين باره دخيل مي داند و به مواردي همچون سن، اهميت براي تيم و کيفيت بازي آنها در فصول گذشته نيز اشاره مي کند، اما همچنين مي گويد که فيلتر نهايي «دانش و درک بازار ترانسفر» است. مدير ورزشي ولفسبورگ، الاف ربه نيز مي گويد که هر باشگاهي روش خود را در مورد هزينه کردن براي يک بازيکن دارد و اين مي تواند با باشگاه هاي ديگر متفاوت باشد. هنري استات، بنيان گذار موسسه «تکنولوژي تصميم» که کارش مشاوره تحقيقاتي دادن به برخي از تيم ها است، مي گويد: «ما مدل هايي براي ارزيابي بازار ساخته ايم. اما هنوز حقايق مشاهده نشده زيادي در اين بحث وجود دارد.» او و تيم آکادميکش بر ارائه «قيمتي با رقم منطقي» تمرکز دارند، ايده اي که بگويد يک بازيکن چقدر مي تواند ارزش داشته باشد.
    آنها با استفاده از اطلاعات براي ايجاد سيستمي قابل اطمينان که بازيکنان را بر اساس مواردي همچون توانايي رتبه بندي مي کند، مي توانند اثر بيرون کشيدن يک بازيکن از يک تيم و جايگزيني وي با عضوي ديگر را بررسي کنند که بر اساس احتمال اجتناب از سقوط به دسته هاي پايين تر، انتخاب شدن براي رقابت هاي اروپايي يا جايگاه تيم در پايان فصل در ليگ، متغير باشد. اين کار به نوعي قيمت تعيين مي کند. اسلات در ادامه مي گويد: «قيمت بازاري با تمايل به خريد و فروش تعيين مي شود. اما در کل افراد پول کمتري براي بازيکنان باشگاه هاي کوچک تر مي پردازند.» با اين حال استات، کارش را تعيين قيمت نمي داند و آن را به مذاکرات تيم ها واگذار مي کند. وي توصيه اش را در اين نکته مي داند که «اگر شما بتوانيد بازيکني را با پول کمتري به خدمت بگيريد، بايد اين کار را بکنيد. اما اگر مجبور باشيد بيشتر بپردازيد، شايد نبايد اين کار را بکنيد.»
    
    *نيويورک تايمزبازار ترانسفر بازيکنان
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4095 به تاريخ 26/4/96، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم پزشكي كرمانشاه
متن مطالب شماره 1 (پياپي 97)، 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است