|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/4/26: درآمد بيشتر يا كاهش كارآيي؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4353
سه شنبه بيست و نهم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4095 26/4/96 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


درآمد بيشتر يا كاهش كارآيي؟اكونوميست
اكونوميست

    در سال 2014، پيش از آغاز رقابت هاي ليگ برتر انگلستان در روز 16 آگوست، برخي کارشناسان ليورپول را شانس پنجم قهرماني اين ليگ در نظر مي گرفتند. سال پيش از آن، اين تيم در رده دوم انگلستان قرار گرفته بود. دليل اصلي اين بدبيني آن بود که در طول تابستان اين تيم بازيکن خود لوئيس سوآرز را که ستاره اين تيم محسوب مي شد، به مبلغ 75 ميليون پوند معادل با 124 ميليون دلار آن زمان به بارسلونا فروخته بود. اين موضوع موجب شد او در آن هنگام، عنوان سومين قرارداد گران قيمت در تاريخ فوتبال را به خود اختصاص دهد.
    سرمربي ليورپول در آن زمان، برندان راجرز، احتمالا انتخاب اندکي در اين زمينه مي توانست داشته باشد: مدتي بود که آقاي سوآرز مشتاق به رفتن بود. اما تاريخ مي گويد حتي وقتي باشگاه ها چنين ثروت هاي به دست آمده از محل فروش بازيکنان ستاره خود را وارد تيم هاي خود کرده و با آن سرمايه گذاري مجدد مي کنند، همچنان براي جايگزيني بازيکنان بسيار سطح بالا مشکل وجود دارد.
    برخي از محققان با استفاده از نظريه بازي ها به نقل و انتقالات کلان بين باشگاه هاي انگليسي نگاهي انداخته اند تا بتوانند به درکي از اين موضوع دست يابند که فروش يک دارايي ارزشمند چه اثري بر آينده يک باشگاه خواهد داشت. اين محققان همچنين به ارزيابي راه هايي پرداخته اند که باشگاه هاي فروشنده، درآمد به دست آمده ناشي از انتقال بازيکن را دوباره سرمايه گذاري مي کنند. جدول زير تغيير در ميانگين امتيازات ليگ برتر انگلستان را براي باشگاه فروشنده در دو فصل قبل و پس از بزرگ ترين انتقالات در باشگاه هاي ليگ برتر نشان داده است. چند قرارداد گران قيمت مانند انتقال خوآن ماتا از چلسي به منچستر يونايتد نيز در اين زمينه در نظر گرفته شده اند. همچنين اين محققان نگاهي به تغيير در ميزان کلي صورتحساب پرداخت دستمزد انداخته اند، زيرا تحقيقاتي که در گذشته انجام شده بودند، نشان مي دادند که ارتباط بين دستمزد و جايگاه تيم ها در ليگ در بلندمدت به شدت مثبت بوده و حدود 90 درصد است.
    نگاهي به اين نمودار نشان مي دهد که در بيشتر موارد (تقريبا دو سوم تيم هاي مورد بررسي در اين تحقيق) با فروش ستارگان در تيم هاي مختلف، هرچند بازيکنان جديدي خريداري شده و دستمزدهاي پرداختي بالاتر رفته اند؛ اما با از دست رفتن ستارگان، امتيازات کسب شده از سوي اين تيم ها در فصول بعد از فروش، نسبت به زماني که اين بازيکنان سرنوشت ساز را در اختيار داشتند، کاهش يافته است.
    براي مثال، اگر بخواهيم يک نمونه موردي را بررسي کنيم، ليورپول پيش تر نيز دچار اين وضعيت شده بود. در سال 2011 اين تيم يکي ديگر از ستارگان خط حمله خود، فرناندو تورس را به مبلغ 50 ميليون پوند به چلسي فروخت. اين باشگاه کمي بعد و با پايان فصل بعد 20 امتياز کمتر نسبت به فصل قبل کسب کرده بود. اين امر به رغم آن بود که اين پول مجددا در باشگاه سرمايه گذاري شده و حداقل در تئوري به نظر مي آمد که تيم قوي تر شده باشد. شاهد اين رويداد هم بالا رفتن صورتحساب دستمزد به مبلغ 30 ميليون پوند بود. اين تيم که با جادوي فرناندو تورس در پايان فصل به رتبه دوم دست يافته بود، بدون او به رتبه هاي ششم و سپس هشتم سقوط کرد.
    اين باشگاه فورا 35 ميليون پوند از حق العملي را که از فروش تورس به دست آورده بود، صرف خريد يک بازيکن گلزن جايگزين کرد و اندي کارول را از نيوکاسل به خدمت گرفت. در اينجا باز هم يک سوال باقي مي ماند و آن هم مواقعي است که جايگزيني ستاره ها رخ مي دهد. شکي در اين وجود ندارد که هزينه خريد بازيکن از نيوکاسل با تورم مواجه شده بود؛ زيرا باشگاه نيوکاسل مي دانست که ليورپول به طور ناگهاني دسترسي به مقادير زيادي پول نقد پيدا کرده است. آقاي کارول نيز محبوب هواداران بود اما عملکرد وي و سبک بازي اش مناسب با سيستم اين تيم نبود. وي پيش از انتقالش، در ليگ تنها 6 گل براي اين باشگاه به ثمر رسانده بود.
    استون ويلا نيز در سال 2010 و به دنبال فروش جيمز ميلنر به منچسترسيتي اوضاع ناخوشايندي را تجربه کرد. ميلنر پيش از اينکه به مبلغ 26 ميليون پوند فروخته شود، اين تيم را از مرکز ميدان رهبري و هدايت مي کرد. استون ويلا يک بازيکن مياني ديگر به نام استيفن ايرلند را به خدمت گرفت تا اين فروش را تا حدودي جبران کند. پس از آن، 6 ماه بعد، بيشتر پولي را که از اين نقل و انتقال به دست آورده بود، صرف اين کرد تا دارن بنت را که يک مهاجم بود، به خدمت بگيرد. با اين وجود، همانند ليورپول اين اشتباه آنها با جايگزيني فردي در پست مشابه جبران نشد. ايرلند ثابت کرد که قابليت دفاعي کمتري دارد و اين تيم گل هاي زيادي دريافت کرد. اين در حالي بود که بنت، نمي توانست به اندازه هزينه اي که براي وي شده بود، مثمر ثمر باشد. با تمام اين مباحث، صورتحساب دستمزد باشگاه ثابت بود و به طور ميانگين، دو فصل بعد 20 امتياز کمتر کسب کرد.
    فروش فوروارد تاتنهام هاتسپر، ديميتار برباتف به منچستر يونايتد در سال 2008 موفق تر بود. اين تيم با 31 ميليون دلاري که دريافت کرد، سه بازيکن فوروارد را به خدمت گرفت: ر.من پاولوچنکو، جرمين دفو و رابي کين. دو مورد آخر پيش تر براي اين باشگاه در ليگ بازي کرده بودند اما پاوليوچنکو به تازگي به ليگ آمده بود و در نتيجه خطرات بالاتري داشت. از اين سه نفر، تنها دفو موفقيتي به دست نياورد، اما باشگاه شانس هاي جايگزيني گل هاي برباتف را با گروهي از افراد خط حمله جبران کرد. افزايش صورتحساب دستمزد حدود 32 درصد، بيش از افزايش امتيازات يعني 14 درصد بود اما گوياي اتفاقي مثبت بود. با اين حال، اين يک استراتژي نيست که همواره جواب بدهد. اين باشگاه در سال 2013 و پس از فروش گرت بيل به رئال مادريد و دريافت مبالغي هنگفت، سعي کرد تا اين راهکار را تکرار کند. مبلغ 90 ميليون پوندي که اين تيم دريافت کرد به آن کمک کرد تا نيمي از بازيکنان جديدش را بخرد. با اين وجود، در مجموع بسياري از بازيکنان جديد چندان مناسب عمل نکردند.
    اثر فروش يک بازيکن ستاره محدود به باشگاه فروشنده نمي شود. از سوي ديگر اين خطر وجود دارد که رقيبي قدرتمند به وجود بيايد. براي مثال، فروش رابين فن پرسي هلندي به مبلغ 24 ميليون يورو در سال 2012 از آرسنال يکي از اين موارد بود. روي کاغذ، اين معامله خوبي براي توپچي ها به نظر مي رسيد. اين پول براي يک بازيکن مستعد آسيب ديده، به رغم خوب بودن اين فوتباليست، زياد به نظر مي آمد. در واقع، اين تيم بدون او امتيازات بيشتري به دست آورد و رتبه چهارم خود را در ليگ انگلستان حفظ کرد. با اين حال، فروش وي به حريف آرسنال يعني منچستريونايتد، منجر به کمک به يونايتد براي فتح ليگ شد. شمار اندکي از هواداران آرسنال اين انتقال را به عنوان يک گام مثبت تلقي کردند.
    اطلاعات نشان داده شده در اينجا گوياي اين هستند که از کامل بودن بازار دور هستيم. نمونه کوچک است و بحث زيادي پيرامون آمارهاي آن وجود دارد. هزينه يک بازيکن فوتبال بيش از آن چيزي است که منعکس کننده توانايي فردي وي باشد، بلکه چيزهاي ديگري مانند سن، طول قرارداد و نااميدي باشگاه از خريدهايش را نيز به حساب مي آورند. حتي بيش از اين، عملکرد يک باشگاه مي تواند در نتيجه تغيير مربي تحت تاثير قرار بگيرد. با اين وجود منصفانه به نظر مي رسد اگر بگوييم که باشگاه ها وضعيت بهتري پيدا مي کنند، اگر توانايي آن را داشته باشند که ستاره هاي خود را حفظ کنند، تا اينکه آنها را به فروش برسانند و درآمد حاصل شده از آن را صرف بهبود کلي تيم کنند. فوتباليست هايي که توانايي تغيير بازي ها را آن هم به تنهايي دارند، تقريبا غير قابل جايگزين به نظر مي رسند.
    
    

    
    درآمد بيشتر يا کاهش کارآيي؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4095 به تاريخ 26/4/96، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مهندسي ساختمان
متن مطالب شماره 52، زمستان 1396 و بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است