|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/4/26: برندسازي شخصي حرفه اي براي مهندسان ساختمان
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3175
پنجشنبه سي و يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2913 26/4/96 > صفحه 15 (اقتصاد) > متن
 
      


برندسازي شخصي حرفه اي براي مهندسان ساختمان


نويسنده: سهيل آل رسول *

بازار ساختمان، يکي از پنج بازار عمده در سطح اقتصاد است که هميشه از اهميت و اعتبار ويژه اي برخوردار بوده است. مهندسان ساختمان در بخش هاي طراحي و اجرا و رسته هاي مختلف از جمله بازيگران مهم اين بازار هستند. هر مهندس در هر يک از زمينه هاي پيش گفته مي تواند با ايجاد برند شخصي نسبت به ايجاد کمپيني از بازاريابي قوي و منسجم براي خود اقدام کند و در بازار پرهياهوي مهندسي ساختمان ويژگي هاي متمايز خود را در معرض ديد و انتخاب مشتريان قرار دهد. در حوزه مهندسي ايجاد برند شخصي به دليل فشردگي و رقابت بالا، حضور بازيگران شرکتي بزرگ و تاثير عوامل جنبي اثرگذار از برندسازي در بسياري از مشاغل و حرفه ها مانند وکالت، پزشکي، کارهاي هنري و... پيچيده تر است. بنابراين، در صورت ايجاد برند شخصي موفق، بهره گيري از آن به دليل حجم و اهميت بازار اثرگذاري بيشتري خواهد داشت.
     صنعت ساختمان بازيگران شناخته شده اي دارد و در تمام دنيا به لحاظ سهم سرمايه هاي درگير و تعداد حرفه هاي وابسته، ازجمله مهم ترين بازارهاي مورد توجه بوده است. در اين ميان مهندسان در حوزه طرح و اجرا از مهم ترين ارکان اين صنعت به شمار مي آيند. در اين ميان برخي از مهندسان در رسته هاي خود اهميت برندسازي شخصي را جدي تر گرفته اند و برخي در کوران رقابت يا در سايه شرکت هاي بزرگ مشاور، پيمانکار و سرمايه گذار همچنان گمنام باقي مانده اند. برنامه ريزي راهبردي براي برندسازي شخصي يا ارتقاي جايگاه راهبردي برند شخصي مي تواند از جمله مهم ترين برنامه هاي مهندسي در حوزه صنعت ساخت وساز باشد، به نحوي که مشتريان در حوزه خدمات مربوطه، اعم از مشتريان حقيقي و شرکت هاي سازنده يا تخصصي حوزه صنعت احداث با ارزيابي کمي و کيفي مهندسان به انتخاب ايشان در اين حوزه مبادرت مي ورزند و پرواضح است که در اين فرايند در صورت ايجاد تمايزي پايدار که به نحو مطلوب شناسايي لازم روي آن انجام پذيرد، موفقيت مهندس را تضمين خواهد کرد.
     برندسازي شخصي: تام پيترز با شيوه جديد تفکر مديريتي که متاثر از انرژي، ايده هاي خود، سبک و نفوذ را ايجاد کرد، به عنوان معمار شرکت هاي پست مدرن شناخته شد. مقاله وي با عنوان «برند به نام شما» در سال ٢٠٠٠ مفهوم بنيادين برند شخصي را ايجاد کرد که جايگاه وي را به عنوان متفکري بين المللي در عرصه تجارت تثبيت کرد.
     برنامه راهبردي شخصي: بسيار بيش از اينکه به صورت فردي و از منظر برندسازي فردي مورد توجه باشد، از منظر توسعه منابع انساني در سازمان ها مطالعه شده است. به عبارتي در اغلب مطالعات نگاه اصلي به توسعه فردي و فرايند برنامه ريزي آن از خاستگاه برنامه هاي عملياتي يا اهداف راهبردي در واحدهاي منابع انساني سازمان ها مطرح شده، به نحوي که عملا گام بندي اين برنامه هرچند به منظور ارتقاي شخصي طرح شده، ولي هدف نهايي آن اهداف سازمان بوده است.
     بنا بر آنچه گفته شد و بر اساس فضاي پررقابتي که از حوزه صنعت ساخت وساز ترسيم شده، اهميت برندسازي شخصي به عنوان ايده اي مهم به منظور شناخته شدن مزيت نسبي رقابتي و البته پايدار فردي مطرح مي شود. ازاين رو، يک مهندس (براي نمونه در استان تهران که افزون بر ١٤٠ هزار مهندس عضو سازمان نظام مهندسي هستند) گريزي ندارد غير از اينکه به صورت مدون و با برنامه، امنيت شغلي و موفقيت فردي خويش را تضمين کند. بدون شک توسعه برند فردي در شرکت هاي مهندسي نيز به لحاظ ارتقاي جايگاه منابع انساني شرکت به عنوان يکي از مهم ترين سرمايه هاي شرکت ها، به ويژه در شرکت هاي مهندس مشاور و دانش بنيان بسيار موثر خواهد بود. ارتقاي برند حرفه مهندسان مي تواند شامل مراحل پيچيده اي باشد، اما اصول بسيار ساده اي دارد که با پرداختن به مقدمات آن نيز مي توان در اين عرصه گام هاي موثري برداشت. کافي است مهندسان با تمرکز بر حوزه صلاحيت هاي فردي و جايگاه خود به عنوان يک عنصر از سيستم سازمان خود، ارتقاي جدي و توانمندي ها را هدف گذاري کنند. تدوين هدف هاي مشخص، شفاف و دست يافتني با گام هاي عملي از مهم ترين اجزاي اين برنامه توانمندسازي فردي است. هر فرد، اعم از جايگاه شغلي يا گرايش تخصصي بايد برنامه راهبردي فردي نيز داشته باشد تا در نتيجه گيري از تلاش هاي فردي خود به نتايج مورد انتظار و پيش بيني پذير دست يابد. آنچه در يک برنامه جامع و راهبردي از هرچيزي مهم تر است، کمک کردن اين برنامه به تشخيص بهترين زمان و اولويت بندي به کارگيري استعدادهاي فردي است به نحوي که بدانيم در هر زمان بايد کجاي زندگي خود سرمايه گذاري بيشتري کنيم. در پايان و با تکيه بر آنچه مقدمات آن در اين فرصت کوتاه بيان شد، بايد اذعان کرد شناسايي مزيت هاي پايدار فردي و به نمايش گذاشتن آن در عرصه حرفه اي براي مهندسان اهميت ويژه اي يافته که بي ترديد بايد براي آن برنامه اي جدي داشت تا در کوران رقابت هاي تحميل شده ناشي از برخي سياست هاي نسنجيده آموزش عالي در سنوات گذشته، روابط و بي عدالتي بر شايستگي و کارآمدي برتري نيابد.
    * دکتراي مديريت استراتژيکبرندسازي شخصي حرفه اي براي مهندسان ساختمان
    


 روزنامه شرق ، شماره 2913 به تاريخ 26/4/96، صفحه 15 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    آثار ديگري از "سهيل آل رسول "

  بلاياي طبيعي و درد مشترك در نظام ساخت و ساز
سهيل آل رسول *، شرق 3/10/96
مشاهده متن    
  نقش تامين اجتماعي در تاب آوري صنعت احداث
سهيل آل رسول *، دنياي اقتصاد 2/9/96
مشاهده متن    
  شتاب به توسعه با جذب نخبه هاي خارج از كشور
سهيل آل رسول *، شرق 4/7/96
مشاهده متن    
  تامين مالي پيمانكاران صنعت احداث در ركود بودجه هاي عمراني
سهيل آل رسول*، دنياي اقتصاد 20/6/96
مشاهده متن    
  اصل هماهنگي در تدوين راهبردهاي حمايت از پيمانكاران صنعت احداث
سهيل آل رسول *، شرق 15/5/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علمي پژوهان
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1603)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است