|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/4/26: وزرا؛ در جلسات درددل نكنيد
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3198
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2913 26/4/96 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


وزرا؛ در جلسات درددل نكنيد
علي لاريجاني در كنفرانس بين المللي «بودجه ريزي بر مبناي عملكرد»، آمار تامل برانگيزي ارائه كرد


شرق: «ما بدون اصلاح برخي نظامات نمي توانيم در رسيدن به توسعه موفق باشيم؛ يعني با نظام پيچيده ديواني و بودجه ريزي فعلي نمي توان توفيقي در توسعه داشت. در قانون برنامه جهش هشت درصدي پيش بيني شده که رسيدن به آن منوط به هفت يا هشت اصلاح در نظام هاست که اميدواريم دولت بعدي تازه نفس بتواند اين کار را انجام دهد».اينها را علي لاريجاني، رئيس قوه مقننه گفته است. به گفته او وزرا بايد در دولت آينده اين شجاعت را داشته باشند که وقتي مشکلي را پيش روي خود مي بينند به سوي حل آن بروند نه اينکه در جلسات درددل کنند. ما چنين چيزي را احتياج نداريم. رجال ملي کساني هستند که وقتي مشکلي را مي بينند بگويند امسال دو، سه تاي آنها را حل مي کنند.او در هشتمين کنفرانس بين المللي «بودجه ريزي بر مبناي عملکرد» با تاکيد بر تحقق اقتصاد مقاومتي گفت: دولت و مجلس بايد در کنار هم مشکلات را حل کنند. مشکلات پيچيده اي داريم که روندي غير از اين، تنها انجام کار روزمره و به تاخيرانداختن مشکلات است. براي رشد هشت درصدي و تحول در صادرات و منفک شدن بودجه از نفت احتياج به اصلاح نظامات داريم که يکي از همين اصلاح ها درباره بودجه ريزي است.به گزارش ايسنا، رئيس مجلس با بيان اينکه بودجه ريزي عملکرد در قانون برنامه ششم آمده است، گفت: با وجود اين تاکيد در برنامه ششم به سازوکارها و تحولاتي در کشور نياز است که بايد با هم انجام شود؛ اين کار ساده اي نيست و بايد عزمي براي حرکت آن وجود داشته باشد. او با بيان اينکه سهم درخورتوجهي از نفت براي بودجه جاري کشور صرف مي شود، گفت: اين در حالي است که بسياري از کشورها امور ديواني خود را بدون نفت انجام مي دهند. نفت يک سرمايه است و بايد صرف امور زيربنايي و توسعه کشور شود؛ اما ما مجبوريم نفت را براي بودجه جاري مصرف کنيم. اين خود نشان دهنده لزوم وجود تغييراتي در نظام بودجه ريزي و امور ديواني کشور است.
    
     در جلسات دولتي درددل نکنيد!
     وزرا بايد در دولت آينده اين شجاعت را داشته باشند که وقتي مشکلي را جلوي خود مي بينند، به سمت حل آن بروند نه اينکه در جلسات درددل کنند. لاريجاني با اشاره به بزرگ بودن دولت، گفت: با توجه به حجم وسيع دولت بايد خدمات ارائه شده به مردم قابل قياس با کشورهاي ديگر باشد. حال اينکه وضع رسيدگي به کارمندان هم نارس است.رئيس مجلس با بيان اينکه زمان مولفه مهمي در نشان دادن ميزان توسعه و رشد در کشورهاست، گفت: براساس آمارها ما در ۲۰ کشور منطقه از نظر سرمايه گذاري در رتبه ۱۵ و بين ۱۳۸ کشور دنيا در رتبه ۸۷ هستيم، پس اين نشان مي دهد که ما از نظر زمان براي سرمايه گذاري دچار مشکل هستيم که همين طولاني شدن امور ديواني مانع سرمايه گذاري است.
    
     سيستم ديواني مانع سرمايه گذاري
     به گفته او، از نظر رشد واقعي ناخالص ملي بين ۲۴ کشور منطقه در رتبه دهم و در بين ۱۹۱ کشور جهان در رتبه ۸۴ هستيم. از لحاظ جذب استعدادها در بين ۲۰ کشور منطقه در رتبه ۱۹ و در بين ۱۳۸ کشور جهان در رتبه ۱۲۶ قرار داريم. در ۲۰ کشور منطقه از لحاظ سرمايه گذاري در رتبه ۱۵ و بين ۱۳۸ کشور دنيا در رتبه ۸۷ هستيم، ما از نظر زمان براي سرمايه گذاري دچار مشکل هستيم که همين طولاني شدن امور ديواني مانع سرمايه گذاري است. رئيس قوه مقننه گفت: اين آمارها نشان مي دهد که اين سيستم بزرگ به عنوان امور ديواني کمکي به وضعيت و توسعه نکرده و حتي در مواردي موانعي به وجود آورده است.وي با اشاره به فاصله بسيار بين اجرا و اهداف برنامه و بودجه گفت: دليل اجرائي نشدن اهداف برنامه و بودجه گاهي در درست تنظيم نشدن برخي اهداف و در بسياري از موارد ناشي از کارآمدي ضعيف است. نتيجه تمامي اين موارد اين مي شود که تقريبا حدود ۹۰ درصد بودجه مصوب امسال صرف امور جاري شده است؛ يعني پول نفت را مي گيريم تا براي بودجه جاري هزينه کنيم. لاريجاني در توضيح راهکار حل اين مشکل گفت: برگزاري چنين کنفرانسي يک پله براي حل مشکل است اما بايد بودجه مصرفي درست مصرف شود تا در کنار کاهش هزينه ها کارآمدي افزايش پيدا کند. بالطبع اگر ساختار درست شود، مي توان به اين هدف رسيد. پرسشي که اينجا به وجود مي آيد اين است که ديگر چه کاري مي توان براي بهبود اين شرايط انجام داد که آن ساختار حکمراني در کشور است. رئيس قوه مقننه توضيح داد: در صد سال گذشته دو نظريه در ساختار حکمراني حاکم بود. نظريه نخست بر پايه نظام هاي سوسياليستي بود که هدفشان ايجاد عدالت بين مردم بود با اين توضيح که نقش آزادي و اختيار از مردم گرفته شده و دولت ها مي گفتند چه کسي و چقدر پول بگيرد و چگونه آن را مصرف کند. اين نظام در شوروي سابق حاکم بود و اکنون يکي، دو کشور بر پايه آن اداره مي شود.
    
     پارادايم ما چيست
     به گفته لاريجاني از لحاظ شفافيت در سياست گذاري بين ۲۰ کشور منطقه داراي رتبه ۱۸ و در بين ۱۳۸ کشور جهان در رتبه ١٣٦ هستيم که اين نشان دهنده پنهان کاري در امور است. در نرخ بي کاري بين ۲۰ کشور منطقه رتبه ٩ و بين ۱۳۵ کشور رتبه ۹۰ را داريم. لاريجاني ادامه داد: نظام ديگر ليبرال در کشورهاي غربي است که محور اصلي آن آزادي فکر در عمل و اقتصاد است. کشورهايي که با اين مدل به موفقيت رسيده اند بر سيستم بازار آزاد معتقدند. همچنين اعتقاد دارند که بايد امنيت و رفاه براي مردم به وجود آيد و تامين اجتماعي و امکانات رفاهي را امري بي بديل مي دانند.او ادامه داد: در ٣٠ سال گذشته تئوري ديگري مطرح شد، مبني بر اينکه عدالت بايد کانون اصلي توجه باشد؛ يعني نخستين مسئله در استقرار عدالت آزادي است و در تصميم گيري هاي حاکميتي آنجا که نفع حداکثري است، بايد به آن سمت حرکت کنند. در اينجا اين پرسش پيش مي آيد که ما براساس کدام نظامات حرکت مي کنيم؟لاريجاني توضيح داد: در تئوري عدالت متفکران به دنبال آزادي به نفع عام هستند. آزادي يعني فکر و اقتصاد بدون قيد و بند باشد و قانون براي همه يکسان اعمال شود. همچنين براساس عدالت بايد سمت گيري به سمت محرومان باشد، چون هميشه در رقابت ها محرومان دچار ضعف مي شوند و حکومت بايد اين ضعف را جبران کند. ما هم با مفهوم عدالت موافقيم؛ مبني بر اينکه اجازه دهيم مردم، اقتصاد و تحصيل را آزادانه انتخاب کنند و سيستم هاي ديواني نبايد جايگزين آن شوند. البته گاهي در نظام هاي آموزشي ما سيستم ديواني به جاي فرد تصميم مي گيرد که اين مخالف عدالت است؛ چون در نظام آموزشي و اقتصادي فرد بايد اولين تصميم گيرنده باشد. ما فقط بايد در جايي که به امنيتمان ضربه وارد مي شود، مانع شويم و در نهايت شرايطي براي کشف استعدادها فراهم کنيم. به قطع در اين راه قانون هم بايد رعايت شود.رئيس مجلس با بيان اينکه گسترده شدن سيستم ديواني در گذشته به دليل پول نفت يک پز بود گفت: بعد از پيروزي انقلاب گرايش هاي نيمچه سوسياليستي در کشور ايجاد شد، مبني بر اينکه همه چيز بايد دولتي شود که اين روند باعث انباشت نيرو در سيستم حکمراني شد و بعد از آن هم تغيير نکرد؛ طوري که در ازاي اصل ۴۴ که بايد بخش دولتي به بخش خصوصي و غيردولتي واگذار شود، شاهد جابه جايي نيروگاه به بخش نيمه دولتي ديگر هستيم. نتيجه تمامي اين رويکردها، ايجاد سيستم ديواني موسع در کشور است که با حکمراني مطلوب، سعادت، عدالت محوري و هيچ سيستم ديگري همخواني ندارد. لاريجاني خطاب به شرکت کنندگان در اين همايش گفت: انتظار مي رود به موازات رسيدن به نظام بودجه ريزي عملکرد، اشکالات را دريابيد و بدانيد مشکل کجاست. به نظر مي رسد که به اندازه کافي شواهد و قرائن درباره اشکالات وجود دارد. نمونه بارز آن رويکرد سازمان برنامه و بودجه است که هر ساله لايحه بودجه را به مجلس ارائه مي کند و در آن براساس تورم ۱۰ تا ۱۵ درصد به حقوق و مزايا اضافه مي کند. ما هم در قانون برنامه دولت را مکلف کرديم که هر ساله ۱۵ درصد دولت را چابک تر کند که فکر نمي کنم با اين وضعيت اتفاقي بيفتد، چون تغييرات بايد براساس عقبه فکري و تشکيلاتي به وجود آيد. شما توانستيد در برگزاري اين چند سال کنفرانس ها چهار هزار نفر را دور هم جمع کنيد که به نظام بودجه ريزي عملکرد برسيد. بايد ۱۴ هزار نفر از حکمرانان را جمع کرده و به آنها بگوييد اين چند مشکل اساسي وجود دارند تا به جمع بندي براي حل آن برسند.
    
     برقراري انضباط اقتصادي بزرگ ترين چالش نظام اقتصادي
     در همين حال رئيس ديوان محاسبات هم تاکيد کرد بزرگ ترين و جدي ترين چالش نظام اقتصادي، انضباط اقتصادي است. عادل آذر، با تاکيد بر تحقق اقتصاد مقاومتي گفت: يکي از جدي ترين آسيب هاي بودجه ريزي توجه کمتر براي اجرائي کردن نظامات علمي بودجه ريزي در کشور است. البته عزم خوبي براي حل اين مشکل در کشور پديد آمده است و تقريبا همه به اين اجماع رسيدند که بودجه ريزي عملکرد، مدرن ترين و بهترين سيستم در استقرار نظام نوين بودجه ريزي است که بر مبناي آن مي توان به اهداف چشم انداز و اهداف ميان و بلندمدت رسيد. به گفته او اين راه در برنامه هاي توسعه چهارم، پنجم و ششم ديده شده است و به نقطه خوبي رسيده ايم. تجربه دنيا هم مي گويد اصل نظارت اهميت بسياري دارد و بودجه بايد شفاف طراحي شود. اين وظيفه دستگاه نظارتي است.رئيس ديوان محاسبات کشور با اشاره به اين کنفرانس گفت: اين کنفرانس از سال ١٣٨٥ آغاز شده که بيش از ۱۲ رساله دکترا و ۵۰ پايان نامه کارشناسي ارشد بر مبناي بودجه ريزي عملکرد نوشته شده است. ما از سال ١٣٨٥ تاکنون به شبکه چهار هزارنفري رسيده ايم که همه براي نظام بودجه ريزي عملکرد دغدغه دارند و مي خواهد اجرائي شود. حداقل از نظر تئوريک و نظريه به بلوغ خوبي رسيديم که بايد براي اجراي آن اهتمام داشته باشيم؛ چراکه براساس گزارش ها، با اجراي اين نظام بودجه ريزي در آمريکا و برخي کشورها در هزينه ها صرفه جويي شده است.
    وزرا؛ در جلسات درددل نکنيد / علي لاريجاني در کنفرانس بين المللي «بودجه ريزي بر مبناي عملکرد»، آمار تامل برانگيزي ارائه کرد
    


 روزنامه شرق ، شماره 2913 به تاريخ 26/4/96، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بيماريهاي بند پايان
متن مطالب شماره 2 (پياپي 28)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است