|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت96/4/26: چهار نكته به بهانه دو سالگي برجام
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9138
سه شنبه سوم بهمن ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 8985 26/4/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


سرمقاله 
چهار نكته به بهانه دو سالگي برجام


نويسنده: سيد مسعود علوي

1- رسانه هاي دوم خردادي دل و دماغ درستي از اجراي برجام در 2 سالگي آن نشان نمي دهند. ديگر از آن تيترهاي جنجالي و چشم پر كن نمي زنند. ديگر سخني از فتح الفتوح، تدبير بر پيشاني برجام، انفجار اميد، خورشيد درخشان و سيب و گلابي برجام نيست. انگار نه انگار آنها 2 سال پيش چنين حرف هايي زدند. آنها امروز مشغول سهم خواهي در مورد قدرتي هستند كه با تشويش اذهان، نشر اكاذيب و ايراد تهمت و اهانت به منتقدين دولتي به دست آوردند. تيم مذاكره كننده هم زياد جلوي دوربين نمي آيند و رغبتي به آنتن نيز ندارند.
    دبه كردن آمريكايي ها، دستاورد تقريباً هيچ برجام را رقم زده است. اين را ديگر منتقدين نمي گويند بلكه بارها سيف، صالحي و ظريف به آن اعتراف دارند. روزنامه هاي دوم خردادي و اصلاح طلب و حتي ارگان دولت هم اذعان دارند؛
    الف - آمريكايي ها به عهد و پيمان خود پايبند نيستند؛
    ب - هنوز مشكلات وجود دارد و تحريم هاي بانكي برداشته نشده است؛
    ج - موانعي جدي بر سر راه فعاليت هاي غير نفتي وجود دارد؛
    د - ترديد بانك هاي خارجي براي ارتباط محدود مالي با ايران بر اثر فشار آمريكايي ها از بين نرفته است.
    2- قرار بود با برجام فصل جديدي از مناسبات با غرب آغاز شود، آنها از خر شيطان خصومت ورزي با ملت ايران پايين بيايند، ايران هراسي نداشته باشند، شيعه هراسي نكنند، تعامل سازنده داشته باشند. اما آن هم نشد!
    آمريكايي ها در 2 سالگي برجام رسماً از براندازي و تغيير نظام جمهوري اسلامي سخن مي گويند و وزراي خارجه و جنگ آمريكا بي پروا از تغيير نظام ما مي گويند و حتي اعتراف مي كنند با پسران نيويوركي در تهران و نيز مخالفان نظام و ضد انقلاب در سرنگوني نظام مشاركت دارند. آنها در پاريس ميتينگ سرنگوني نظام برگزار مي كنند و رجال و نساء سياسي، نظامي آمريكا، فرانسه و انگليس در آن شركت مي كنند. ترامپ رئيس جمهور آمريكا در ايام 2 سالگي برجام به عربستان مي رود و طبل ايران هراسي را به صدا درمي آورد و به داعش فرمان حمله به تهران و انجام عمليات تروريستي صادر مي كند. سخنگوي وزارت خارجه آمريكا رسماً مي گويد؛ واشنگتن در سر راه ارتباط ايران با كشورهاي دنيا اخلال 
    مي كند. اموال و دارايي هاي ايران در آمريكا و اروپا مصادره مي شود.
    روزنامه شرق در برابر اين همه پرسش هاي سهمگين، دو سال پيش در تيتر درشت صفحه اول خود نوشته بود:
    «اينك بدون تحريم»!
    عكس جناب آقاي ظريف وزير محترم امور خارجه را در صفحه اول ديروز در حالي كه مشت خود را گره كرده، درج نموده و از قول او مي نويسد:
    «گزينه ديگري جز برجام نبود»!
    آيا واقعاً گزينه ديگري جز برجام نبود؟! آيا فكر مي كنند اين حرف ها پاسخ آن پرسش ها را كفايت مي كند؟
    3- سازمان ملل، سازمان انرژي اتمي، اتحاديه اروپا و... همه گزارش داده اند كه ايران تمام و كمال به تعهدات خود عمل كرده است و حتي فراتر از برجام، مشتاقانه كارهايي براي اعتمادسازي كرده است، اما يك كلمه از بدعهدي و نقض عهد آمريكايي ها، فرانسوي ها، انگليسي ها و... كه طرف قرارداد ما هستند، نمي گويند.
    عقل حسابگر در هر قراردادي مي گويد تضمين اجرا در هر قراردادي بايد در متن قرارداد باشد. يعني بين داده و ستانده بايد تناسب مقداري، زماني و مكاني وجود داشته باشد. مثلاً اگر ما در تاسيسات اراك بتن مي ريزيم، در ازاي آن، همان زمان نه دو سال ديگر، بايد چيزي را بگيريم. يا اينكه وقتي تعداد سانتريفيوژها را از فلان تعداد به فلان تعداد فرومي كاهيم، بايد نقداً همان موقع در برابر اين داده، ستانده اي داشته باشيم. يا اينكه اگر غلظت اورانيوم غني شده را به مقداري كه طرف هاي ما خواسته اند كاهش مي دهيم، بايد اين داده در ازاي ستانده اي باشد.
    اما اين عقلانيت قراردادي اصلاً در اجرا و عمل و حتي متن ديده نمي شود! چرا؟ براي اينكه به آمريكايي ها اعتماد شد! به اتحاديه اروپا اعتماد شد! براي اينكه اين طرف ميز حسن نيت بود و آن طرف ميز، سوء نيت، خصومت ورزي و بي اعتمادي!
    يكي نيست اين وسط بگويد با آن همه سابقه خصومت غرب با ايران، اين اعتماد و حسن نيت را حضرات از كجا آورده اند؟!
    4- يكي از شيرين كاري هاي برجام اين بود كه طرف هاي مقابل بپذيرند ايران در فعاليت هاي هسته اي هيچ گونه انحرافي نداشته است و تهران قصد ساختن بمب ندارد.سه شنبه 24 آذر ماه 1394 آمانو مدير كل آژانس بين المللي انرژي اتمي بيانيه صادر كرد و رسماً اعلام نمود آژانس مدركي دال بر نظامي بودن برنامه هسته ايران نيافته است.
    پس آنها هم پذيرفتند فعاليت هاي هسته اي ما انحراف نداشته و ساخت بمبي در كار نبوده است! سوال اين است كه اگر پذيرفتند بايد به ملت ايران و افكار عمومي جهان پاسخ دهند چرا تحريم هاي ظالمانه عليه ايران وضع كردند و تا سرحد تهديد نظامي پيش رفتند؟ اگر پذيرفتند چرا تحريم ها را ادامه دادند و حتي بر خلاف برجام، بر آن هنوز پاي مي فشارند؟ اگر پذيرفتند فعاليت هاي هسته اي ايران صلح آميز است، چرا مي خواهند تاسيسات هسته اي ما را 10-15 سال زير دوربين هاي نظارت سازمان انرژي اتمي بين المللي نگه دارند و محدوديت هاي علمي و فني در سر راه پيشرفت هاي هسته اي ايران وضع كرده اند؟
    صدر و ذيل توافق هسته اي با هم نمي خواند. داخل اين صدر و ذيل هم مبهم و چندپهلوست. به مواردي هم كه صراحت دارد، اصلاً عمل نمي كنند.
    نگاه طرف هاي برجام به ويژه آمريكا به ايران در مذاكرات هسته اي، نگاه به مجرمي بود كه به دليل انحراف در فعاليت هاي هسته اي مي خواست بمب هسته اي بسازد، يك سري مجازات را نيز با شركاي بين المللي خود اعمال مي كردند، بعد كه خودشان اعتراف كردند چنين چيزي نبوده است، بايد پوزش مي خواستند و بساط اتهامات و مجازات ها را جمع 
    مي كردند. اما چنين كاري نكردند. چرا؟ اگر ايران مي خواست بمب بسازد، اصلاً مذاكره نمي كرد. مثل كره شمالي مي رفت بمب خود را مي ساخت و كاري هم به مذاكره نداشت. همين دليل كافي بود كه آنها بفهمند انحرافي در فعاليت هاي هسته اي ما نيست. اما خودشان را به خريت زدند و يك دوره مذاكره نفسگير با نتايج تقريباً هيچ را به ما تحميل كردند.
    حال چه بايد كرد؟ اين سوالي است كه دولت و ديپلمات هاي ما هنوز نمي خواهند به آن پاسخ دهند. مردم مي گويند؛ مقاومت! دولت چه مي گويد؟
    سرمقاله: چهار نكته به بهانه دو سالگي برجام
    


 روزنامه رسالت، شماره 8985 به تاريخ 26/4/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار
    آثار ديگري از "سيد مسعود علوي"

  نقد برجام ممنوع!
سيد مسعود علوي، رسالت 2/11/96
مشاهده متن    
  برجام با اقتصاد ما چه كرد؟
سيد مسعود علوي، رسالت 28/10/96
مشاهده متن    
  آتش در بزرگ ترين بنگاه اقتصادي دولت
سيد مسعود علوي، رسالت 25/10/96
مشاهده متن    
  نقد يك بيانيه
سيد مسعود علوي، رسالت 20/10/96
مشاهده متن    
  تاملي در حوادث اخير
سيد مسعود علوي، رسالت 12/10/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله روانشناسي و روانپزشكي شناخت
متن مطالب شماره 4 (پياپي 404)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است