|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/4/26: مدير عامل بزرگ ترين شركت توليد كننده نفت ايران در گفت و گو با «شرق»: آقايان در دولت قبل ده ها ميليارد دلار ضرر زدند
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3154
سه شنبه يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2913 26/4/96 > صفحه 5 (اقتصاد) > متن
 
      


مدير عامل بزرگ ترين شركت توليد كننده نفت ايران در گفت و گو با «شرق»: آقايان در دولت قبل ده ها ميليارد دلار ضرر زدند
ميركاظمي وزير نفت احمدي نژاد در ٢٢ ماه، ٢٥٠مدير و كارشناس را بركنار كرد

نويسنده: مهدي افشار نيك

بيژن عالي پور امروز مديرعامل شرکتي است که مي توان گفت آسکو و کنسرسيوم سابق است با توليد سه ميليون بشکه نفت. در واقع اصل توليد نفت ايران در همين شرکت رقم مي خورد. مناطق نفت خيز جنوب، محل تمرکز و تجمع همه مخالفان زنگنه بوده و هست. اصولا طيف معروف «جنوبي ها» در اين شرکت متمرکز هستند. ازاين رو مديرعاملي اين شرکت هميشه محل بحث و جدل بوده است. رابطه اي که مديرعامل اين شرکت با جنوبي ها و تهران برقرار مي کرد در سرنوشت نفت کشور تاثيرگذار بود. برخي اوقات هم مديرعاملي دست خود جنوبي ها بود. مصاحبه با عالي پور بر اين محور بود که رابطه فعلي جنوبي ها و زنگنه و قراردادهاي تازه نفتي را شفاف تر کنيم؛ موضوعي که براي خيلي از نفتي ها مهم و جذاب است، اما عالي پور دوست داشت گريز بزند به دوران ميرکاظمي. بالاخره هم اين قسمت از مصاحبه، تيتر را از آن خود کرد. دوران ٢٢ماهه ميرکاظمي به خيلي ها ضربه زد، مهم ترين آنها جنوبي ها هستند که خاطرات تلخ بسياري دارند.
    
     آقاي عالي پور شما مديرعامل شرکتي هستيد که پيش از انقلاب به آسکو معروف بود، تابه حال حس اينکه شما ميراث آسکو را مديريت مي کنيد به شما دست داده است؟
     چنين حسي دست نداده، اما همين که اين شرکت کاملا ايراني است و توانسته از سوي مديران و کارشناسان ايراني اداره شود، براي ما نکته حائز اهميتي است، البته مشکلاتي که ما درحال حاضر داريم، آسکو در آن زمان نداشته است، براي مثال فرسودگي تاسيسات نداشتند يا به هيچ عنوان مشکلات مالي نداشتند، به دليل ممنوعيت هايي که در کشور وجود دارد، امکان استخدام کارکنان از روي برنامه ريزي و در زمان لازم وجود ندارد، اما به هرحال اگر انقلاب نمي شد، هيچ موقع چنين جايگاهي را به بنده نمي دادند، شما اگر ساختار سازماني آسکو را نگاه کنيد، مي بينيد که امکان نداشت يک ايراني را در راس امور قرار دهند، در آن زمان تنها شرکت آسکو بود که کارهاي عملياتي و فني را انجام مي داد و شرکت نفت هم به آسکو سرويس ارائه مي کرد، درحال حاضر بنده مديرعامل آسکوي قديم و مديرعامل شرکت ملي نفت در خوزستان هستم.
    
     در واقع هم چهره غيرصنعتي داريد و هم صنعتي، اين موضوع که اکنون ايراني ها در حال اداره امور هستند افتخار به حساب مي آيد؟ شايد در دهه اول انقلاب اين عنوان يک افتخار به حساب مي آمد، آيا درحال حاضر نيز چنين موضوعي افتخار است؟
     بله؛ درحال حاضر هم افتخار است.
    
     افتخار به چه؟ امروزه در دنيا مديرعامل را از کشورهاي ديگر به راحتي استخدام مي کنند.
     با تمام تحريم هايي که ما شديم و کالاهايي که اجازه خريداري آنها را به ما نمي دادند، توانستيم با ياري سازندگان داخلي نيازمان را برطرف کنيم، درحال حاضر ٤١ درصد قطعات و تجهيزات نفتي مورد نيازمان در خوزستان توليد مي شود و توليد نزديک به ٨٠ درصد قطعات يدکي نيز در داخل کشور است، به اين دليل مي گويم افتخار است که با وجود تمام تحريم ها و فرسودگي تاسيسات توانستيم توليد را حفظ کنيم و اگر امکانات و تکنولوژي هاي پيشرفته اي را که اکنون شرکت هاي نفتي - که با کشورهاي آمريکايي و اروپايي در ارتباط هستند - دارند، در اختيار داشتيم، شايد توليد ما بسيار بيشتر از مقدار کنوني بود.
    
     مشکل ما اين است که اين حرف که مي گوييم ما ايراني ها اداره کرديم، منجر به آن شده که خارجي ها از صنعت بيرون بروند و اين حرف به نوعي به يک تقابل با خارجي ها بدل شده است.
     متاسفانه مقصر آن هم خود ما هستيم، همين قراردادهاي جديدي که آقاي وزير مي خواستند انعقاد کنند، مستحضر هستيد که با انواع و اقسام مخالفت ها مواجه شد و اگر اجازه مي دادند الان به ثمر نشسته بود و شايد به توليد هم مي رسيد.
    
     بخش مهمي از اين مخالفت ها از طرف کساني است که در اهواز و جنوب همکار شما بوده اند.
     بله، به دليل آن است که تجربه کافي ندارند و کمي بدبينانه به موضوع نگاه مي کنند؛ اما در اينکه حسن نيت دارند نبايد شک کرد.
    
     در واقع قبول داريد موضوع اينکه ما ايراني ها به خودکفايي رسيديم به معناي آن شده که ما خودمان را از تکنولوژي و سرمايه گذاري هاي مرسوم بازار نفت دنيا محروم کرده ايم؟
     دو قسمت است؛ يکي موقعي است که آنها ما را تحريم کردند و تکنولوژي ها را به ما نمي دادند، بحث ديگر آن است که کساني که در داخل کشور هستند و مخالفت مي کنند، اجازه ندادند اين کار انجام شود.
    
     خروجي آن چيزي شده است که آسکو شش ميليون بشکه نفت توليد مي کرد، اما ما در بهترين حالت چهار ميليون بشکه توليد کرديم.
     خب اين تحليل فني دارد. شما هم خوب بلدي... آن موقع که آسکو شش ميليون بشکه توليد مي کرد، مخازن ما به نيمه دوم عمرشان نرسيده بودند.
    
     عربستان ٥٠ سال است که بالاي هشت ميليون توليد مي کند.
     عربستان ميادين بيشتري دارد.
    
     ضريب برداشت آنها هم بالاتر است.
     بله، ما از تکنولوژي ضريب برداشت عقب هستيم، اما کارشناسان ما هم به سمت اين تکنولوژي هاي جديد مي روند، مثالي هست که مي گويند کسي که مي تواند در ايران حفاري انجام دهد و به نفت برسد، در تمام ميادين دنيا مي تواند اين کار را انجام دهد، شما عربستان را در نظر بگيريد و ببينيد که آيا عمق چاه هايي که حفر مي شود با عمق چاه هاي ما قابل مقايسه است؟ عمق چاه آنها ٣٠٠، ٤٠٠ متر تا هزار متر بيشتر نيست، اما ما دو تا سه هزار متر حفاري انجام مي دهيم.
    
     بله اما ما تجربه ميادين مشترک را نيز داريم، مانند آزادگان و پارس جنوبي که مخزن يکي است اما طرف مقابل ما برداشت بيشتري انجام مي دهد، مانند لايه نفتي پارس جنوبي که قطر ٤٥٠ هزار بشکه برداشت مي کند و ما به تازگي ٣٠ تا ٤٠ هزار بشکه برداشت مي كنيم.
     بله دقيقا درست است، ما آن تکنولوژي را نداريم و اگر آن تکنولوژي را داشتيم، قطعا هم ضريب برداشت ما بيشتر بود.
    
     اين استدلال ديک لاين (افت فشار) مخازن به نظرم استدلال درستي نيست.
     کلي گرفتاري براي ما درست کردند. اينها را شما لحاظ نمي کنيد... .
    
     شما استدلال ديک لاين را قبول داريد يا خير؟
     بله.
    
     افت فشار مخزن موضوعي بوده که دنيا آن را حل کرده است اما ما به دليل پارادايم خودکفايي به سمت تکنولوژي و سرمايه و بازار روز دنيا نرفتيم و الان مي گوييم که مخزن به طور طبيعي افت فشار پيدا کرده است.
     نمي توان گفت که به سمت آنها نرفتيم، ما تحريم بوديم و پس از آن هم وقتي آقاي مهندس زنگنه شروع کرد به حرکت به سمت تکنولوژي هاي روز دنيا، ديديد که با چه مخالفت هاي شديدي مواجه شد.
    
     يعني اگر بعد از انقلاب به سمت تکنولوژي هاي روز دنيا رفته بوديم، ما هم مي توانستيم توليد شش ميليون خودمان را حفظ کنيم.
     قطعا همين طور است.
    
     آقاي مهندس، نسبت شما با افرادي که به بچه هاي جنوب معروف هستند، چيست؟
     بنده از زماني که آغاز به کار کردم، سعي کردم با همه کار کنم، همين افرادي که به جنوبي ها معروف هستند، کوچک ترين مخالفتي با آمدن بنده نداشتند و زماني که ما شروع به کار کرديم با يک آرامش کار را انجام داديم.
    
     شما زماني آمديد که آنها از دوران ميرکاظمي ضربه خورده بودند... .
     همين جنوبي ها کاملا با ما همکاري کردند و قبل از آنکه بنده بيايم، نشست هايي با آقاي وزير و آقاي جوادي داشتند که در جهت افزايش توليد و همراهي و همدلي بوده و اين زمينه مهيا شد که بنده به عنوان مديرعامل به راحتي توانستم با آنها کار کنم.
    
     شما نسبتتان را با جنوبي ها نگفتيد، شما نماينده اهوازي ها در تهران هستيد يا نماينده تهراني ها در اهواز؟
     بنده در وهله اول نماينده آقاي زنگنه هستم و پس از آن هم نماينده همکاران جنوبي هستم و با صميميت خاصي با آنها کار انجام مي دهيم.
     درخصوص قراردادهاي IPC، يک سري مخالفت ها هم از سوي جنوبي ها صورت گرفت و بسياري از گزارش هايي که در تهران مخالفان دولت مطرح مي کردند، متن کارشناسي آن را جنوبي ها نوشته بودند.
     خير، تمام کارشناسان نبودند، تعدادي از آنها بودند که بعدا هم رفتند دنبال يک الگوي قراردادي.
    
     خب اين قراردادها به نوعي سيستم ملوک الطوايفي در نفت به حساب نمي آيد؟ اگر قرار است قرارداد IPC را ببنديم، پس مدل اهواز در اين بين چيست؟
     خير اين گونه نيست، همان گونه که روي IPC اصلاحاتي انجام شد، درخصوص اين مدل اهواز نيز در چند جلسه با آقاي وزير و هيئت مديره شرکت بحث و بررسي شد تا مورد توافق قرار گرفت و آقاي وزير گفتند از طرف خودشان و هيئت مديره مجاز هستيد در يک چارچوب نهايي کنيد که ابلاغ شد تا کارها انجام شود.
    
     چرا مدل تهران را دنبال نکرديد؟
     همان طور که شما گفتيد تعدادي از کارشناسان که در جنوب بودند، مخالفت هايي را انجام مي دادند و آقاي وزير گفتند اگر فکر مي کنند مدل آنها برتري دارد، با همان مدل کار را شروع کنند.
    
     خب چرا مدل اهواز براي کل کشور توصيه نشد؟
     بستگي به شرکت هايي داشت که متقاضي بودند؛ آنها انتخاب مي کردند.
    
     فکر مي کنيد مدل شما موفق مي شود؟
     بله فکر مي کنم موفق شود.
    
     امکان تحقق آن نسبت به مدل هاي IPC بيشتر است؟
     برخي از شرکت ها که صحبت کرديم، قبول کردند.
    
     بنده با چندين شرکت داخلي که صحبت کردم، گفتند مدل شما از مدل قرارداد تهران سخت گيرانه تر است، خصوصا روي MDP و همين موضوع باعث مي شود که جذابيت قرارداد شما کمتر شود.
     بله قرارداد ما سخت گيرانه تر است، به خصوص در MDP، اما فکر نمي کنم مانع اجراي قرارداد شود. مثلا با آقاي دلپريش مشاور آقاي دکتر منوچهري كه صحبت مي کرديم، ايشان گفتند شرکت هاي خارجي از نظرات کارشناسان شما براي MDP بسيار استقبال کردند.
    
     به هر جهت شما نسبت به MDP سخت گيرانه تر هستيد؛ به گونه اي که MDP شرکت بهره بردار شما هر سال بايد به امضاي کارفرما برسد ولي مدل IPC آسان تر برخورد مي کند.
     بله دقيقا.
    
     شما زودتر قرارداد مي بنديد يا تهران؟ (مصاحبه قبل از امضاي قرارداد فاز ١١ انجام شده است)
     از ابتدا مدل تهران از ما جلوتر بود؛ همايش گذاشتند و شرکت هاي خارجي آمدند و از ما جلوتر هستند.
    
     يک نظر بدبينانه مي گويد که آقاي زنگنه با مدل اهواز، اهوازي ها را سر کار گذاشته است.
     خير به هيچ عنوان اين گونه نيست، بنده با قاطعيت مي گويم که آقاي مهندس زنگنه گفتند که من به شما قول مي دهم اگر اين چهار ميدان را شما به قرارداد برسانيد، ما ساير ميادين را نيز به شما واگذار مي کنيم. اگر موضوع سرکارگذاشتن بود، اولا آنها نمي آمدند اين چهار ميدان را واگذار کنند و ثانيا نمي گفتند که اگر اين ميادين را واگذار کنيد ساير ميادين نيز به شما واگذار مي شود.
    
     خب خيلي ها معتقدند که مدل قراردادي جنوب به سرانجام نمي رسد.
     خير چنين نيست و مطمئن باشيد که ما با تمام قوا به دنبال اين هستيم که قراردادها منعقد شوند.
    
     چرا اولين تفاهم نامه تان با شرکت هاي ضعيف امضا شد؟ پِرگَس چه بود؟
     پِرگَس کنسرسيوم است که شرکت هاي زيرمجموعه دارد.
    
     همه آنها شرکت هاي خدمات دهنده هستند؟
     خير، ولي شرکت هاي قوي ديگري هم در کنار آنها بودند. آن شروع ما بود و ضعيف نبود و در کنار آن هم BP با ما در حال مکاتبه بوديم و هستيم و قرار است هم بيايد... .
    
     بعد قرار شده با شلمبرژر در دوبي قرارداد ببنديد؟
     چه فرقي مي کند. اگر نرويم خود تو مي گويي که اين جنوبي ها چقدر سختگير هستند که تا دوبي هم نرفتند.... بعد اين براي مذاکره است، نه قرارداد.
    
     ولي اهواز که منتقد قرارداد با توتال و استات اويل و شل بود، حالا خودش به پرگس برسد صورت جالبي ندارد.
     خير، ان شاءالله مي بينيد که شرکت هاي قوي تري نيز خواهند آمد، داخلي ها که خوب استقبال کردند. هم پرشيا آمده، هم خاتم و هم مپنا. قرار هم شده که سرمايه و تکنولوژي خوب بياورند.
    
     قبول داريد تفکري که با سرمايه گذاري و توسعه زاويه داشت در ٣٠ سال گذشته اهواز را ضعيف کرد؟
     متاسفانه، به دليل آنکه در دوره اي افرادي در راس وزارت نفت قرار گرفتند که اصلا نمي فهميدند نفت يعني چه، با تصميمات غلطشان ضربات بسيار بدي به مناطق نفتي زدند. شايد بعدها که رفتند متوجه شدند که چه ضربه اي به نفت وارد کردند، وزيري که يک شبه ٢٥٢ مدير ارشد را يا بازنشسته مي کند يا برکنار به نظرتان اين ضربه نيست؟ اين مدل آدم ها باعث تضعيف توسعه در مناطق و اهواز شدند، نه بچه هاي جنوب.
    
     دوره آقاي ميرکاظمي، در وزارت نفت تنها دو سال بود. ما درمورد ٣٠ سال صحبت مي کنيم.
     به قول يکي از کساني که قبلا مسئوليت بالايي هم در وزارت نفت داشت و درحال حاضر در دولت يازدهم هم حضور دارد، در ٢٢ ماهي که آقاي ميرکاظمي وزير نفت بودند، علاوه بر آنکه ٢٥٠ مدير و کارشناس را برکنار کردند، ده ها ميليارد دلار خسارت به نفت وارد شد که ده هاسال ديگر هم اگر بهترين مديران کشور را به عنوان وزير نفت انتخاب کنند، قابل جبران نيست و اين عين واقعيت است.
    
     اگر بخواهيم تفکر جنوبي ها را در ٣٠ سال گذشته بررسي کنيم، به نظر شما تفکري توسعه گراست يا ضد توسعه؟
     قطعا ضد توسعه نيست و بستگي به اختياراتي دارد که به آنها داده مي شد.
    
     مگر جنوبي ها در نفت به قدرت نرسيدند، آقاي جشن ساز و نوذري از نمايندگان جنوب بودند که هم مديرعامل و هم وزير شدند، ولي ما هيچ جهشي در توليد نداشتيم و نهايتا همان توليد آقاي زنگنه را حفظ کردند. درست است که حفظ توليد کار بزرگي است و ما سالانه ١٠ درصد افت توليد داريم، اما خيلي هم هنر نيست. ضمن اينکه کشور در آن دوره از نظر مالي در بهترين سال هاي خود بود.
     ما چيزي در حدود ٣٠٠ هزار بشکه سالانه افت داريم که با سه فاکتور اينها را جبران مي کنيم؛ چاه هاي جديد، چاه هاي تعميري و کارهاي ترميمي که ما انجام مي دهيم. اين کار سختي است و همان ٣٠٠ هزار بشکه اي که در دوران آقاي ميرکاظمي افت داشتيم، به دليل اين بود که چنين کارهايي صورت نگرفته بود و کارهاي جديد ديگر نيز صورت نگرفت. تمام اختيارات را در زمان آقاي ميرکاظمي از نيروهاي فني گرفتند؛ به عنوان مثال يک روز صبح بنده آمدم سر کار و گفتند که آقاي ميرکاظمي شما را ديشب بازنشسته کرده است، به دليل آنکه بنده با ايشان درگير بودم. گفته بودند از ٧٠٠ پروژه اي که ما در دست داشتيم فقط به ١١١ پروژه بودجه مي دهيم که صداي اعتراض ما درآمد و به تهران رفتيم و گفتيم که اين ١١١ پروژه اي که شما اعلام کرديد، بيش از ٥٠ پروژه از آن در مناقصه يا در دست مشاوره است و کارهاي ابتدايي آن در حال انجام است يا به تازگي شروع به کار کرده اند، اما ما پروژه هاي ديگري داريم که از ٧٠ الي ٨٠ درصد به بالا هستند، وقتي به آنها پول نمي دهيد خب کار مي خوابد... . وقتي من اين موضوع را به ايشان گفتم بدشان آمد که گفتند اينها بايد بروند. اين تفکرات مخرب بود. بعد وقتي اينها هست، شما به بچه هاي جنوب مي گويي ضد توسعه؟
    
     خب اين سوال درخصوص جنوبي هاست، نه در مورد ميرکاظمي که در جاي خودش خيلي هم نقدش کرديم؛ مثلا جنوبي ها چرا با IPC موافق نبودند.
     خير مخالفت نکردند، گفتند ما هم طرحي داريم که قابل بررسي است.
    
     قراردادهاي اهواز که براي بعد از آي پي سي است، اما همان موقع که بحث آي پي سي داغ بود، آقاي شکرالله زاده مخالفت کردند... .
     من فکر مي کنم برخورد خوبي با ايشان در کميته بازنگري نشد وگرنه خود من شاهد بودم ايشان ساعت ها براي کارشناسي اين قراردادها وقت گذاشت. ضمن اينکه مخالفت ايشان کاملا فني بود. يک سري آدم هاي مخالف دولت و سياسي مي خواستند از اين مخالفت ها سوءاستفاده کنند که خوشبختانه موفق نشدند... .
    
     اما دلواپس ها استفاده شان را کردند...
     بله، شک ندارم اما اين به معني اين نبود که مخالفت بچه هاي اهواز از سر زمين زدن نفت و دولت است. يک مخالفت فني بود که بعدا هم با تدوين مدل اهواز کار به يک ساماني رسيد.
    
     يکي از نکات جالب اين است که دوستان مخزن گرا، به سابقه صدساله مهندسي مخزن جنوب افتخار مي کنند و اين را سرمايه خودشان مي دانند، از طرفي هم با خارجي ها زاويه دارند. خب عمده اين سابقه صدساله که متعلق به همان خارجي هاست... .
     افشار اين قدر اذيت نکن (بلند مي خندد) الان اتفاقا کار سخت تر شده است؛ چون چاه ها به نمک رسيدند. مثلا درحال حاضر چهار عدد از چاه هاي مارون ترش شده است و در آن زمان هرگز چنين اتفاقي رخ نمي داد، به دليل آنکه مخزن جوان بود. به عنوان مثال يکي از چاه هاي ما، يعني چاه ٢٤ اهواز که سال ٥٣ به توليد رسيده بود، ٢٠ هزار بشکه آن روز توليد داشت، اما در حال حاضر دو هزار بشکه توليد دارد. لوله ترکيد و بنده رفتم و ديدم که در قسمت بالاي لوله به اندازه يک ميلي متر هم خوردگي نداشت، اما کف آن به دليل آنکه اين دو هزار بشکه توليد به صورت نمکي و آبي شده بود دچار خوردگي شديد شده بود که در نهايت لوله ترکيد، اما اين چاه در زمان آسکو روزانه ٢٠ هزار بشکه توليد مي کرد، هيچ مشکلي هم بابت ترکيدگي نداشتند، مگر آنکه به دليل خراب کاري لوله اي مي ترکيد يا انفجاري صورت مي گرفت؛ يعني افتخار به آن صد سال اگر هست که هست، يک سري توانايي هم خود بچه ها دارند و اين افتخاري بالاتر است.
    
     اين فرسودگي ها ناشي از مديريت غلط ما نبوده است؟
     اگر ما وضعيت مالي خوبي داشتيم، اين تجهيزات را قطعا تعويض مي کرديم.
    
     جنوبي ها بحث مالي را مطرح نمي کنند، آنها مي گويند که ما خودمان بلديم و خارجي ها را نمي خواهيم.
     اينها چيزهايي است که هميشه عليه جنوبي ها گفته اند.
    
     حرف هايي است که خود آقاي دريس مي زند. مي گويند ايشان مي گويد که خودمان ٣٥ مخزن را بدون خارجي ها توسعه داديم.
     بله. اکثرا هم مخازن کوچک بود، اما اين را شما بدان که در طول زمان شرايط توليد يک مخزن يا چاه عوض مي شود، چاهي که روز اول در پارسي روزي صد هزار بشکه مي داد، الان همان چاه در حدود سه هزار بشکه مي دهد که آن هم همراه با آب و نمک است.
    
     اگر دست آسکو هم بود همين سه هزار بشکه را مي داد؟
     بله، شک نکنيد همين مقدار بود، به دليل آنکه نفت به انتهاي مخزن مي رسد.
    
     چطور کويت و عربستان و عراق مي توانند سطح توليدشان را حفظ کنند؟ ضريب برداشت شان را هم بالاتر ببرند؟
     در عراق هاليبرتون و شل و شرکت هاي مطرح کار مي کنند، اما ما در اينجا با توجه به تواني که داريم کار مي کنيم.
    
     نکته همين جاست، وقتي مي گويند که برويم با خارجي ها قرارداد ببنديم به دليل آن است که توانايي ما محدود است اصلا هم عيب نيست. هر کشوري به تنهايي محدوديت دارد. اما تفکر جنوب مي گويد که ما خودمان انجام مي دهيم.
     خير اين گونه نيست، ما اگر ناچار نبوديم سمت شرکت هايي مثل پِرگَس نمي رفتيم، بنا براين ما اين تمايل را داريم که برويم سمت شرکت هاي خارجي.
    
     اما مهم ترين مخالفت ها چه در زمان باي بک و چه در زمان IPC از سوي جنوبي ها بوده.
     در آن زمان تجربه ها کمتر بود، اما اکنون اين گونه نيست و اهل مذاکره هستند، وقتي يک سري سياسي ها و مخالفان دولت از مخالفت هاي بچه هاي جنوب خواستند سوءاستفاده کنند، بچه ها حواس شان را جمع کردند و بازي نخوردند. از اين بچه ها متخصص تر نداريم. در سلامت مالي و اخلاقي اينها هم کسي شک ندارد. يک سري حرف دارند که از سر دلسوزي مي زنند. تو که خودت با اينها خيلي رفيقي...
    
     در اين دوره شيوه تعامل آقاي زنگنه هم با جنوبي ها گويا متفاوت شده است.
     آقاي زنگنه شخصيتي دارند که زير بار حرف زور نمي رود، آن موقع هم آقاي زنگنه جوان تر بودند و هم جنوبي ها خيلي جوان تر بودند و مي خواستند زور بگويند و آقاي زنگنه زير بار زور نمي رفت که در نتيجه سال ٧٩ مشاجره بين آنها صورت گرفت، درست است که آقاي زنگنه اخلاق تندي داشت، اما به گونه اي نبود که مثلا شخصي را از اتاقش بيرون کند؛ اما از حرف هاي بي منطق خوشش نمي آمد، از زماني که ايشان متوجه شد آنها اهل مذاکره و تبادل نظر هستند، با آنها نشست ماهانه گذاشت. حتي قبل از قضيه IPC هم هر يکي دو ماه يک بار مي رفتند و با آقاي زنگنه و جوادي نشست برگزار مي کردند و جنوبي ها مي گفتند که آيا ما عوض شديم يا آقاي زنگنه عوض شده که من گفتم مطمئن باشيد اين آقاي زنگنه همان آقاي زنگنه سابق است، اين شماها هستيد که پخته تر شديد اکنون رابطه بسيار خوبي و همراه با صميميت بين آنها برقرار است و بنده بسيار خرسند هستم از اين بابت که قبل از بنده هر مدير عاملي در مناطق نفت خيز بود، درگير مشاجره اين بين بوده، اما اکنون چنين مسائلي وجود ندارد.
    مدير عامل بزرگ ترين شرکت توليد کننده نفت ايران در گفت و گو با «شرق»: آقايان در دولت قبل ده ها ميليارد دلار ضرر زدند / ميركاظمي وزير نفت احمدي نژاد در ٢٢ ماه، ٢٥٠مدير و كارشناس را بركنار كرد
    


 روزنامه شرق ، شماره 2913 به تاريخ 26/4/96، صفحه 5 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار
    آثار ديگري از "مهدي افشار نيك"

  حسن طايي در گفت و گو با «شرق»اعلام كرد:نرخ بيكاري ، 16 درصد
مهدي افشار نيك، شرق 20/1/92
مشاهده متن    
  اعتراض پس از تصويب
مهدي افشار نيك*، شرق 8/12/91
مشاهده متن    
  تولد ادبيات جنوب شهري - بالاشهري
مهدي افشار نيك، اعتماد 17/8/91
مشاهده متن    
  اصلاح تصميمات غلط گذشته تمركز بر پارس جنوبي / دو اولويت وزارت نفت در گفت و گو با غلامحسين حسن تاش
مهدي افشار نيك/ عكس: حجت سپهوند، اعتماد 11/7/90
مشاهده متن    
  ميراث سرسختي اسكاتلندي
مهدي افشار نيك، اعتماد 5/5/90
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Chronic Diseases Journal
متن مطالب شماره 2 (پياپي 502)، 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است