|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/4/26: خبر
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3198
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2913 26/4/96 > صفحه 5 (اقتصاد) > متن
 
      


خبرگزارش مرکز پژوهش هاي مجلس
    ۷۱ درصد اشتغال سال ۹۵ فاقد بيمه اجتماعي است

     فارس: مرکز پژوهش هاي مجلس در جديدترين گزارش خود با عنوان «واکاوي افزايش اشتغال در سال هاي ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵»، اعلام کرد: با وجود آمارهاي رسمي افزايش تعداد درخور توجه شاغلان، هنوز افکار عمومي به اين موضوع با ديده ترديد مي نگرد. مرکز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي در گزارش رسمي خود اعلام کرد: به نظر مي رسد بين برداشت ذهني جامعه و آنچه در داده هاي اقتصادي نمايان شده است، شکافي موجود است که باعث مي شود برداشت عمومي قائل به اتفاقاتي نباشد که در دو سال اخير در بازار کار رخ داده است. به عنوان مثال، آمار و اطلاعات رسمي مرکز آمار ايران، نشان مي دهد در سال هاي ١٣٩٤ و ١٣٩٥ به ترتيب تعداد ٦١٥هزارو ٩٦٨ و ٦٦٧هزارو ٧٨٢ نفر به شاغلان اضافه شده است و براي يک ميليون و ٣٠٠ هزار نفر فرصت شغلي ايجاد شده است. از اين تعداد، نزديک به ٥٠٠ هزار نفر به شاغلان مرد و ٨٠٠ هزار نفر به شاغلان زن اضافه شده است. همچنين به تعداد بي کاران در سال هاي ١٣٩٤ و ١٣٩٥، به ترتيب ٤٧٤هزارو ٣٠٦ و ٢١٤هزارو ٩٢٦ نفر اضافه شده است. از کل يک ميليون و ٣٠٠ هزار نفر شاغل اضافه شده در کشور در سال هاي ١٣٩٤ و ١٣٩٥، بخش خدمات در حدود يک ميليون نفر افزايش اشتغال داشته است که ٦٠٠ هزار نفر آن مردان و ٤٠٠ هزار نفر زنان بوده اند و خالص افزايش تعداد شاغلان بخش صنعت در اين سال ها، حدود هفت هزار نفر بوده است؛ به عبارت ديگر، تعداد ٢١٤ هزار نفر از شاغلان مرد کاسته شده و ٢٢٠ هزار نفر به شاغلان زن اضافه شده است. بخش کشاورزي در سال هاي ١٣٩٤ و ١٣٩٥، تعداد ٢٥٠ هزار نفر افزايش شاغلان داشته است که در حدود ٧٠ هزار نفر آنها مردان و ١٨٠ هزار نفر از آنها زنان بوده اند. در ادامه، مرکز پژوهش ها مهم ترين عوامل ايجاد اين شکاف را به اين شرح برشمرد: ١. عدم همسويي تحولات جمعيتي با اشتغال زايي: افزايش تعداد شاغلان و هم زماني آن با موج جمعيت جوان و تحصيل کرده کشور. ٢- ترکيب جمعيت جوان بي کار و بالا بودن حساسيت هاي جامعه به سرنوشت اين قشر. ٣- افزايش جمعيت غيرفعال: حضور ٦١درصدي جمعيت غيرفعال در جمعيت در سن کار در سال ١٣٨٤ تا ١٣٩٥ و به تبع آن کاهش نرخ مشارکت. ٤-پايين بودن سهم اشتغال زايي عمومي: ٨٢ درصد مشاغل ايجادشده در سال ١٣٩٤ در بخش خصوصي و ٨ درصد مشاغل ايجادشده در بخش دولتي. ٥- افزايش اشتغال غيررسمي: افزايش ٦٦٨ هزار نفر به جمعيت شاغل کشور در سال ١٣٩٤ (٥٣ درصد فاقد بيمه و ٤٧ درصد بيمه)، افزايش ٦١٥ هزار نفر به شاغلان اضافه شده در سال ١٣٩٥ (٢٩ درصد بيمه و ٧١ درصد فاقد بيمه). ٦- بالا بودن سهم اشتغال زايي بنگاه هاي خرد: در سال هاي ١٣٩٤ و ١٣٩٥ به ترتيب ٨٢ و صد درصد از شاغلان اضافه شده، مربوط به بنگاه هاي زير ١٠ نفر کارکن بوده اند. ٧- پايين بودن سطح دستمزد شاغلان: دريافت دستمزدي کمتر از ٥٠٠ هزار تومان در ماه براي کارگران در ٥٢٢ بنگاه صنعتي در سال ١٣٩٢، وجود کارگران شاغل زير خط فقر و با دستمزد پايين، عدم کفايت سطح حداقل دستمزد براي خروج از فقر. ٨- توزيع نامتوازن منطقه اي اشتغال: تاثير تحولات منطقه اي بر ذهنيت مردم، پراکندگي نامتوازن اشتغال و بي کاري بين مناطق، دسترسي نامتعادل مناطق به نهادهاي ارتباطي و رسانه اي، عدم تقارن ميان حساسيت هاي اجتماعي، حساسيت زياد جامعه به خبرهاي منفي تا خبرهاي مثبت. ٩- ايرادهاي تعريف رسمي شاغل: به اين معني که تعريف هاي ارائه شده از فرد شاغل يا بي کار، جامع و کامل نيستند.
    
    
    اصرار رئيسي براي معافيت مالياتي آستان قدس رضوي
     ايسنا: رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور گفت: آستان قدس رضوي يا آستان حضرت معصومه (س) يا آستان حضرت عبدالعظيم براساس قانون از پرداخت ماليات معاف شده اند. البته در قانون پيشين تبصره ۳ ماده ۲ قانون بوده است که به موجب آن بعضي آستان ها مثل فعاليت هاي اقتصادي آستان قدس رضوي از پرداخت ماليات مستثنا شده است. در اصلاحيه آن تبصره حذف شده و طبق همان تبصره ۳ قانون اشاره کرده است که همه فعاليت هاي اقتصادي مربوط به نهادها و بنيادهايي که خود مشمول معافيت هستند، بايد ماليات پرداخت کنند. درحال حاضر به استثناي ماليات بر عملکرد آستان قدس رضوي، هيچ گونه معافيت ديگري در کشور نداريم. سيدکامل تقوي نژاد درباره اصرار شخصي آقاي رئيسي براي معافيت آستان قدس رضوي نيز گفت: به هر حال آقاي رئيسي خود رئيس يک نهاد است و طبيعي است که بخواهد از نهاد خود حمايت کند. ما با مجموعه آستان قدس جلساتي داشتيم و آنها اين برداشت را دارند که اين موسسات اقتصادي با پول نذورات ايجاد شده و نذورات مشمول معاملات نمي شود و اين موضوع با برداشت ما مغايرت دارد. ما در نظام مالياتي ممکن است تعبير ديگري داشته باشيم؛ ولي به هرحال قانون گذار اجازه داده است که آن بخش از نهادها و شرکت هاي وابسته که با اذن مقام معظم رهبري معاف هستند، از طرف سازمان از پرداخت ماليات معاف شوند.
    خبر
    


 روزنامه شرق ، شماره 2913 به تاريخ 26/4/96، صفحه 5 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بيوتكنولوژي غذايي كاربردي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 16)، Summer 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است