|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت96/4/26: تامل در هويت حقوقي صندوق ذخيره فرهنگيان
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9245
يكشنبه سوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 8985 26/4/96 > صفحه 4 (اقتصادي) > متن
 
      


تامل در هويت حقوقي صندوق ذخيره فرهنگيان


نويسنده: غلامرضا انبارلويي

عملكرد صندوق ذخيره فرهنگيان هم اكنون در دستور كار  كميته تحقيق و تفحص مجلس قرار دارد. تحقيق و تفحصي كه به محض شروع شدن و متعاقب استيضاح وزير آموزش و پرورش قبل از شروع به استيضاح موجب بر كناري اختياري يا دستوري وزير شد.بروز مفسده 8000 ميليارد توماني و افشاء آن تا مبلغ 12000 ميليارد تومان در صندوق و واحد تابعه عمده آن يعني بانك سرمايه اين سوالات را به اذهان متبادر كرده كه آيا اين صندوق عملكرد مالي اش تحت هيچ نظارتي نبوده است؟ آياشاين صندوق حسابرس مستقل و بازرس قانوني نداشته كه گرفتار چنين مفسده اي شده است؟ اگر بازرس قانوني به وظيفه خود عمل كرده پس اين مفسده 12000 ميلياردي كه قطعا يك شبه واقع نشده چيست؟ اگر بازرس به وظايف قانوني خود وفق ماده 151 قانون تجارت عمل كرده يعني هر گونه تخلف و تقصير مديران را به هيئت  امناء صندوق و هر گونه جرم را به مرجع قضائي اعلام كرده است شماره تاريخ و موضوع اين اعلام جرم چيست ؟ و سوال آخر اينكه كدام مرجع بر عملكرد مديران و هيئت  امناء و بازرس قانوني صندوق نظارت دارد؟ ديوان محاسبات كشور در اين ميانه چه نقش و مسئوليتي دارد؟ توجه و تدقيق به مراتب زير پاسخي است بر پرسش هاي فوق كه براي تشحيذ اذهان هر حسابرس و دادرس در مقام تمييز حق اعلام مي شود.
    1- صندوق ذخيره فرهنگيان موسسه اي است كه به موجب قانون تاسيس شده و به موجب قانون بايد اداره شود (1) .
    2- در راس صندوق هيئت  امنا به مثابه صاحبان سهام صندوق قرار دارند كه 7 نفر هستند كه عبارتند از علي اصغر فاني - مرتضي حاجي - حسين مظفر - غلام رضا حيدري كرد زنگنه - سيد رحمت الله اكرمي - سيدحسين شبيري و وحيد كيارشي كه اساسنامه صندوق را امضا كرده اند و بطوري كه ملاحظه مي شود هويت حقوقي تمامي آنها دولتي است.
    3- اساسنامه صندوق مشتمل بر 27 ماده و 5 تبصره در مورخ 3/12/92 يعني 7 ماه پس از استقرار دولت يازدهم به تصويب رسيده است و منابع مالي آن در تامين سرمايه عبارتند از 5 درصد حقوق و مزاياي مستمر فرهنگيان به علاوه كمك دولت معادل واريزي فرهنگيان كه در بودجه كل كشور همه ساله پادار مي شود.
    4- مبلغ مصوب اين بودجه دولتي به شرح رديف مربوطه در سال 96 معادل 100 ميليارد تومان از درآمد عمومي كشور است (2) .
    5- قانونگذار در مورد هويت حقوقي موسسات مي گويد،  هر موسسه اي كه ايجاد مي شود منحصرا بايد به صورت موسسه دولتي يا شركت دولتي باشد و اگر نباشد بايد وضعيت حقوقي خود را با يكي از شقوق مواد 2 و 3 و 4 قانون محاسبات عمومي تطبيق دهند اگر ندهند موسسه دولتي شناخته مي شوند(3).
    6- با  توجه به آنكه صندوق ها به صورت شركت اداره مي شوند. شركت در قانون محاسبات تعريف خاص خود را دارد . بدين معنا كه اولا بايد با اجازه قانوني تاسيس شده باشد كه صندوق طبق قانون برنامه ايجاد شده و بيش از 50 درصد سرمايه آن متعلق به دولت باشد. كه در مانحن فيه هست چرا كه هم در قانون بودجه معادل 50 درصد وجوه مكسوره از حقوق فرهنگيان رديف اعتباري سالانه دارد و هم علاوه بر اين 50 درصد از كمك هاي مالي دولتي و سازوكارهاي قانوني بده و بستان دولتي بهره مند مي شود كه مثلا به يك نمونه 34 ميليارد توماني كه چند هزار برابر سرمايه 30 ميليون ريالي صندوق است به شرح زير اشاره مي شود بدين نحو كه ؛
    7- صندوق از شركت دولتي خدمات كشاورزي 34 ميليارد تومان طلب دارد. اين شركت دولتي به سازمان خصوصي همين مبلغ بدهكار است . بخوانيد به درآمد عمومي كشور بدهكار است. بر اساس تقاضاي صندوق اين طلب با آن بدهي تهاتر مي شود (4) . اين تهاتر با استفاده از سازوكار بند«پ» ماده 2 و ماده 3 قانون رفع موانع توليد و ارتقاء نظام مالي كشور انجام شده است. كه  مربوط به اشخاص حقوقي غيردولتي است چگونه مي شود صندوقي را كه به موجب قانون تاسيس شده و صاحبان سهام آن وزراء و مقامات دولتي هستند را غير دولتي تلقي كرد؟ آيا وزير آموزش و پرورش (اسبق و سابق) و ديگر مقامات هيئت  امنا صندوق اشخاص خصوصي هستند اگر هستند سپردن مناصب دولتي به اشخاص خصوصي چه محمل قانوني دارد ؟ 
    8- ختم كلام اگر صندوق به موجب قانون تاسيس شده و شركت خصوصي است درج عنوانش با اعتبار 100 ميليارد توماني پادار شده در بودجه كل كشور براي چيست اگر صندوق خصوصي است چرا مسئولين دولتي در سطح وزير به عنوان هيئت  امناء يك شركت خصوصي در آن مستقر هستند و اگر  صندوق خصوصي نيست كه نيست پس چرا عملكرد مالي آن به همراه ديگر موسسات دولتي در رصد رسيدگي هاي ديوان محاسبات كشور قرار ندارد و اگر دارد  نتايج اين رسيدگي ها چيست؟
    
    پي نوشت ها :
    (1) - تبصره 63 قانون برنامه دوم توسعه
    (2)- رديف 136- 550000 جدول شماره 9
    (3) - ماده 130 قانون محاسبات
    (4) مصوبه شماره 39024 مورخ 4/4/96 هيئت  وزيران
    تامل در هويت حقوقي صندوق ذخيره فرهنگيان
    


 روزنامه رسالت، شماره 8985 به تاريخ 26/4/96، صفحه 4 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    آثار ديگري از "غلامرضا انبارلويي"

  نقض اصل 47 قانون اساسي
غلامرضا انبارلويي، رسالت 30/3/97
مشاهده متن    
  عضو غير موظف يعني چه ؟
غلامرضا انبارلويي، رسالت 28/3/97
مشاهده متن    
  يك مصوبه يك قانون اين همه معضل ؟!
غلامرضا انبارلويي، رسالت 24/3/97
مشاهده متن    
  نگاهي گذرا به هزينه فايده برجام
غلامرضا انبارلويي، رسالت 21/3/97
مشاهده متن    
  لزوم تسجيل هزينه هاي ماده 10 قانون تنظيم
غلامرضا انبارلويي، رسالت 19/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پيام سبزانديشان
متن مطالب شماره 1 (پياپي 801)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است