|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/4/26: نجات يا نابودي دموكراسي ونزوئلا
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3195
دوشنبه بيست و پنجم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2913 26/4/96 > صفحه 8 (جهان) > متن
 
      


نجات يا نابودي دموكراسي ونزوئلا
اپوزيسيون ونزوئلا براي اعتراض به تغيير قانون اساسي همه پرسي برگزار كردند


هواداران و مخالفان دولت ونزوئلا، پس از سه ماه اعتراض گسترده در اين کشور تصميم به برگزاري دو رويداد انتخاباتي گرفته اند. اين دو گروه در روزهاي اخير سخت مشغول رقابت بر سر دو همه پرسي بودند؛ اولين همه پرسي روز گذشته و از سوي مخالفان برگزار شد و براي مخالفت با طرح «نيکلاس مادورو»، رئيس جمهوري ونزوئلا براي تشکيل مجمع ملي جديد براي بازنويسي قانون اساسي بود و ديگري همه پرسي ٣٠ جولاي براي موافقت با آن که دولت ونزوئلا آن را برگزار مي کند. راي گيري نمادين روز يکشنبه که مقامات انتخاباتي آن را تاييد نکرده اند، به منظور بررسي ديدگاه عمومي درباره پيشنهاد مادورو براي بازنويسي قانون اساسي ١٩٩٩ است. مقامات ونزوئلايي و هواداران مادورو همه پرسي روز گذشته را تحريم کردند و مادورو هم آن را غيرقانوني خوانده و از آن سو مخالفان مي گويند در راي گيري ٣٠ جولاي شرکت نمي کنند چراکه طرح مادورو خلاف دموکراسي و تنها با هدف تحکيم قدرت رئيس جمهوري اين کشور ارائه شده است. اين در حالي است که مادورو مصرانه مي گويد تغيير قانون اساسي لازمه مقابله با بحران هاي اقتصادي است و بعد از ماه ها اعتراض صلح را به اين کشور بازمي گرداند. با اين همه طرح بازنگري قانون اساسي مطرح شده از سوي مادورو به تنش ها دامن زده و خشم معترضان را برانگيخته است. به گفته جان هولمن، خبرنگار الجزيره در اين منطقه، تحليلگران ونزوئلايي مي گويند دولت نامحبوب ونزوئلا مي تواند با تغيير قانون اساسي قدرت خود را بيشتر کند و هم زمان کنگره ملي تحت کنترل مخالفان و انتخابات رياست جمهوري سال ٢٠١٨ را لغو کند؛ امري که دموکراسي را در معرض خطر قرار مي دهد. به دليل همين حساسيت ها ميليون ها نفر از مخالفان در همه پرسي روز گذشته که جنبه نمادين داشت، شرکت کردند.
    
    پرسش هاي مطرح شده در همه پرسي
     در اين همه پرسي مردم به سه سوال اصلي پاسخ آري يا خير مي دهند.
     آيا شما درخواست بازنگري قانون اساسي که از سوي نيکلاس مادورو و بدون موافقت مردم ونزوئلا مطرح شده را رد مي کنيد؟
     آيا از نيروهاي نظامي ملي و همه مقامات دولتي مي خواهيد از قانون اساسي سال ١٩٩٩ دفاع کنند و از تصميمات مجمع ملي حمايت کنند؟
     آيا شما از برگزاري انتخابات آزاد و شفاف و همچنين ايجاد دولت وحدت ملي براي بازگرداندن نظم قانون اساسي حمايت مي کنيد؟
    
    چه کساني مي توانند راي دهند؟
     همه ونزوئلايي هاي بالاي ١٨ سال در داخل و خارج از کشور مي توانستند در اين همه پرسي شرکت کنند. راي گيري در دوهزار و ٣٠ حوزه راي گيري در ٥٣٦ شهر ونزوئلا و ٦٩ کشور جهان برگزار شد. چندين نفر از رهبران سابق آمريکاي لاتين براي نظارت بر اين انتخابات به کاراکاس، پايتخت ونزوئلا سفر کردند.
    
    پيامدهاي اين همه پرسي
     اين همه پرسي جنبه نمادين ندارد و هنوز مشخص نيست بعد از اعلام نتايج چه اتفاقي مي افتد اما برخي معتقدند پيروزي در اين همه پرسي مي تواند دست معترضان را براي اقدامات ديگري عليه دولت مادورو از جمله اعتصاب سراسري باز کند. «هنري کاپريلس» رهبر مخالفان ونزوئلا هم پيش از برگزاري اين همه پرسي گفت: اگر ميليون ها نفر در اين همه پرسي شرکت کنند و به طرح مادورو نه بگويند، فشارهاي ما براي احترام به اراده مردم و جلوگيري از تقلب در قانون اساسي مقياس بزرگ تري پيدا مي کند.
    
    مجمع موسسان ملي چيست؟
     مجمع موسسان ملي کنوانسيوني است که در سال ١٩٩٩ در ونزوئلا براي نوشتن قانون اساسي جديد ايجاد شد. تشکيل مجمع موسسان جديد مي تواند بيش از يک سال طول بکشد چراکه براي تعيين موسسان آن بايد همه پرسي و انتخابات برگزار شود و موسسان هم بايد ماه ها مسائل مربوط به قانون اساسي جديد را مورد بحث قرار دهند. اين امر به رئيس جمهوري ونزوئلا اجازه مي دهد در طول اين فرايند در قدرت باقي بماند و حتي مي تواند منجر به تاخير در انتخابات رياست جمهوري سال ٢٠١٨ شود. همه اينها در حالي است که براساس برخي نظرسنجي ها تنها ٣٠ درصد مردم از تصميم مادورو براي بازنويسي قانون اساسي تصويب شده در دولت هوگو چاوز حمايت مي کنند و موافقت با شخص مادورو هم به ٢٠ درصد رسيده است. در واقع از هر ١٠ فرد پرسش شده در ونزوئلا، هفت نفر با تغيير قانون اساسي مخالف هستند. با اين همه مادورو همچنان در ميان فقرا و کارمندان عالي رتبه ارتش محبوب است. براساس گزارش ها با توجه به اعتراضات چند ماه گذشته که به کشته شدن دست کم صد نفر و مجروح شدن حدود هزارو ۵۰۰ نفر منجر شده، به نظر مي رسد مخالفان از هر وسيله اي براي اعمال فشار بر دولت استفاده مي کنند. در صد روز گذشته هم مخالفان و هم دولت به نحوي به خشونت متوسل شدند و براي مثال مخالفان به انبار موادغذايي حمله کردند و آن را آتش زدند و در يک مورد حتي يکي از هواداران مادورو را آتش زدند و نيروهاي امنيتي دولتي هم با سرکوب تظاهرات ضددولتي و دستگيري مخالفان به خشونت ها دامن زدند. کاهش فقر و بي کاري، بهبود آموزش و بهداشت و رشد اقتصادي ميراث «هوگو چاوز»، رئيس جمهوري پيشين ونزوئلا بود که در سال ٢٠١٣ درگذشت و پس از آن نيکلاس مادورو، هم حزبي او بر کرسي او تکيه زد اما با کاهش قيمت جهاني نفت و پيش رفتن مادورو به سمت اقتدارگرايي، ميراث چاوز تا حدود زيادي به باد رفت و حالا بسياري از هواداران هوگو چاوز، رئيس جمهوري پيشين ونزوئلا هم اکنون به صف مخالفان دولت پيوسته اند.
    نجات يا نابودي دموکراسي ونزوئلا / اپوزيسيون ونزوئلا براي اعتراض به تغيير قانون اساسي همه پرسي برگزار کردند
    


 روزنامه شرق ، شماره 2913 به تاريخ 26/4/96، صفحه 8 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله اقتصاد و بانكداري اسلامي
متن مطالب شماره 23، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است