|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/4/26: بحران بي پايان قطر
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 2943
سه شنبه سي و يكم مرداد ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2913 26/4/96 > صفحه 8 (جهان) > متن
 
      


بحران بي پايان قطر
بازي بزرگ كشورهاي عربي به زودي آغاز مي شود

نويسنده: اردشير زارعي قنواتي

بحران در روابط کشورهاي عرب حوزه خليج فارس با کشور کوچک اما ثروتمند قطر که از اوايل ماه ژوئن با يک سلسله تحريم و ارائه شروط ١٣گانه از سوي عربستان و متحدان آن انجام شد، همچنان ادامه دارد.
     در ابتداي بحران شايد هيچ کس فکر نمي کرد مشکلات و اختلافات از چنين عمق و سطوح بالاي منازعه اي برخوردار باشد، اما با موضع گيري هاي چالش برانگيز دوسوي ماجرا اثبات شد کار به آن راحتي که فکر مي شد، فيصله نمي يابد. بدون ترديد بستر و زمينه هاي بحران يک ريشه تاريخي دارد که نبايد ناديده گرفته شود اما در اين شرايط ويژه منطقه با توجه به يارگيري هاي جديد تابع قواعد و موقعيت نويني است که به تازگي در منطقه اتفاق افتاده است. نقطه عطف منازعه جديد از وقتي کليد خورد که «دونالد ترامپ» به عربستان سفر کرد و با عقد قراردادهاي تسليحاتي و اقتصادي به ميزان ٣٨٠ ميليارد دلار و چندين ميليارد دلار رشوه شخصي بر رهبري بلامنازع عربستان در اين حوزه مهر تاييد زد. او به محض آغاز بحران در يک سلسله توييت شبانه حمايت بدون قيدوشرط خود را از عربستان در مقابل قطر اعلام کرد در حالي که سياست سنتي آمريکا هم پيماني با هر دو طرف منازعه بود. در هفته اخير با سفر «رکس تيلرسون»، وزير خارجه آمريکا، به ترکيه، قطر، کويت و عربستان براي ديدار با مقامات ارشد اين کشورها براي ميانجيگري که هم زمان بود با سفر «مارک سدويل»، مشاور امنيت ملي بريتانيا، که او نيز براي ميانجيگري به منطقه سفر کرده بود و سپس اقدام دولت فرانسه که «ژان-ايو لودريان»، وزير خارجه خود را براي ميانجيگري به منطقه فرستاد، انتظار مي رفت تا حدودي موضوع فيصله يابد. حتي بعد از ديدار تيلرسون با امير قطر و وزير خارجه اين کشور که منجر به امضاي يک پيمان به اصطلاح ضدتروريستي شد و طرف آمريکايي به صراحت در کنفرانس مطبوعاتي خود با «شيخ محمدبن عبدالرحمن آل ثاني» وزير خارجه قطر اذعان کرد که «مواضع قطر را منطقي مي داند» ماجرا همچنان ادامه پيدا کرد. وزير خارجه آمريکا سپس مي افزايد «موافقت نامه اي که به نمايندگي از دولت هاي خود امضا کرديم محصول چند هفته مباحثات فشرده ميان کارشناسان است و روح اجلاس رياض را زنده مي کند».
     تيلرسون که به گمان خود موفق شده بود گام اول را محکم بردارد هنوز در هواپيما به مقصد جده بود که رهبران عربستان و متحدان آن ضمن استقبال تعارف آميز از اين بيانيه مشترک اعلان کردند که اختلافات همچنان به جاي خود باقي مانده و توافق تيلرسون با قطري ها کافي نخواهد بود. براي اولين بار يک وزير خارجه آمريکايي که هميشه در برخورد با کشورهاي عرب حوزه خليج فارس در جايگاه ارباب فقط دستورات را ابلاغ مي کردند به مرتبه پاييني تنزل يافت که ريشه در اطمينان دولتمردان رياض از حمايت کاخ سفيد و شخص دونالد ترامپ از خودشان داشت. مسافرت دوره اي تيلرسون به منطقه و رايزني با رهبران درگير بحران که تقريبا يک هفته به طول انجاميد هرگز از طرف رياست جمهوري آمريکا مورد حمايت قرار نگرفت و «بيزينس من» ساکن کاخ سفيد برخلاف رويه خود در سکوت کامل فقط نظاره گر اقدامات ديپلماتکي بود که چندان با منويات او سازگاري نداشت. اين واقعيت را رهبران عربستان و متحدان آنها نيز کاملا رصد کرده و شکاف در سياست دولت آمريکا حول اين منازعه ديپلماتيک را دريافته و براساس آن وزير خارجه اين کشور را چندان جدي نگرفتند. از طرف ديگر اين بحران منطقه تابع يک سناريوي بزرگ تر است که قطعات آن به وسيله دولت ترامپ و رهبران عربستان چيده شده است. جنگ سرد بين عربستان و ايران حول تثبيت هژموني خود در منطقه و حضور تقابل آميز و نيابتي دو کشور در جنگ و منازعات عراق، سوريه و يمن ترسيم تصوير بزرگ تري است که بحران قطر در ذيل آن تعريف مي شود.
     سياست منطقه ترامپ در حوزه خليج فارس تشديد منازعه بين اين دو محور اصلي منطقه است و آنان با حمايت از عربستان ديگر قطعات پازل را چيده اند که شامل تنبيه قطر براي روابط نزديک با ايران نيز شده است. به همين دليل بحران عربستان و متحدان آن با کشور اميرنشين قطر در چارچوب مصالحه مرضي الطرفين قابل حل نخواهد بود و ظاهرا دو طرف ماجرا نيز اين را به خوبي مي دانند. اصولا سياست هاي رکس تيلرسون در ماه هاي اخير برخلاف سياست دونالد ترامپ تابع سياست سنتي وزارت خارجه آمريکاست که براي رئيس جمهوري مانند ترامپ چندان خوشايند نبوده است. به همين دليل شکست او در تلاش جهت ميانجيگري کاملا قابل انتظار بود و سکوت ترامپ در حمايت از او نيز پيام روشن خود را به گوش رهبران رياض رسانده بود.
     تلاش کشورهاي اروپايي مانند بريتانيا و فرانسه نيز بدون ترديد در وضعيتي که به خاطر بعضي ملاحظات حتي حاضر نمي شوند مستندات تحقيقات حول حاميان تروريست را که در راس آنان عربستان را نشانه مي رود منتشر کنند و سود فروش اسلحه و قراردادهاي کلان تجاري را بر هر چيزي ترجيح مي دهند، راه به جايي نخواهد برد و فقط وقت تلف کردن است. اين تنها واقعيت بحران بين محور عربستان و قطر و همچنين حريم امني است که رهبران رياض فعلا خود را در مصونيت کامل آن مي بينند. اين در حالي است که قطر هم به دليل پيچيدگي اوضاع خاورميانه و حمايت دو کشور قدرتمند ترکيه و ايران از مواضع آنان چندان دست بسته نخواهند بود و چنانچه بتوانند ثبات حاکميتي خود را در طول بحران حفظ کنند، مي توانند بسياري از معادلات سياسي و ژئوپليتيک عربستان را بر هم بزنند. درصورتي که ترامپ همچنان به عدم حمايت خود از تلاش هاي ميانجيگرايانه ادامه دهد، تيلرسون و همتايان اروپايي او در خواهند يافت تلاش هايشان راه به جايي نخواهد برد. در چنين وضعيتي دولت قطر نيز با قطع اميد از رقم خوردن مصالحه در صدد ترسيم يک نقشه راه براي برون رفت از انزواي کنوني خواهد بود که ترکيه و ايران و احتمالا محور بين المللي به رهبري روسيه در کانون آن قرار خواهند گرفت. بازي بزرگ دقيقا بعد از اين شکست تلاش هاي ميانجيگرايانه آغاز مي شود.
    بحران بي پايان قطر / بازي بزرگ کشورهاي عربي به زودي آغاز مي شود
    


 روزنامه شرق ، شماره 2913 به تاريخ 26/4/96، صفحه 8 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار
    آثار ديگري از "اردشير زارعي قنواتي"

  مانوري براي جنگ «پايان جهاني» / رزمايش آمريكا و كره جنوبي با اعتراض شديد پيونگ يانگ آغاز شد
اردشير زارعي قنواتي، شرق 31/5/96
مشاهده متن    
  تروريسم بنيادگرا را بايد در سرچشمه خشكاند
اردشير زارعي قنواتي، شرق 29/5/96
مشاهده متن    
  ونزوئلا بر لبه تيغ جنگ و صلح
اردشير زارعي قنواتي، شرق 22/5/96
مشاهده متن    
  توافق نامه صلح، راه حل بحران داغ كره
اردشير زارعي قنواتي، شرق 11/5/96
مشاهده متن    
  دهن كجي مكرون جوان به اروپا
اردشير زارعي قنواتي، شرق 8/5/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه مطالعات قرائت قرآن
متن مطالب شماره 7، پاييز و زمستان 1395را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است