|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/4/26: پاي لنگ تصميم هاي اوپك
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5112
سه شنبه يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4873 26/4/96 > صفحه 8 (انرژي) > متن
 
 


پاي لنگ تصميم هاي اوپكچندي پيش اعضاي سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) توافق کردند سقف توليد خود را در رقم مشخصي نگه دارند تا قيمت نفت کمي روند صعودي به خود بگيرد، اما کشور عربستان به عنوان پيشگام نقض کنندگان، اين توافق را رها کرد و بيشتر از ميزان تعيين شده نفت توليد مي کند.
    به دنبال عربستان، کشورهاي ديگر نيز اين توافق را نقض کردند تا قيمت نفت روند نزولي به خود بگيرد. به نظر مي رسد توافق بي سابقه تعيين سقف توليد ديگر اثر خود را از دست داده و احتمال دارد دوباره شاهد رقابت براي توليد بيشتر در بازار باشيم که نتيجه آن کاهش بيشتر قيمت نفت است. اين در حالي است که روسيه به عنوان يک عضو غيراوپک همچنان بر تعهد خود براي سقف توليد پايبند بوده، اما کشور عربستان ناقض صريح اين توافق بين المللي است. در اين گزارش نگاهي به وضعيت جهاني بازار نفت انداختيم که نشان مي دهد توافق اوپک لرزان بوده و دوام و اثر خود را از دست داده است.
    
    فشار به ايران
    سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) در ماه نوامبر سال گذشته زماني که در توافق کاهش توليد، محدوده توليد 5/32 تا 33 ميليون بشکه در روز را تعيين کرد، انتظار احياي توليد نفت سه کشور ايران، ليبي و نيجريه را داشت، اما اکنون وضعيت توليد و قيمت نشان مي دهد کشورهاي ديگر با دخالت هاي بيجا در حال سنگ اندازي در راه ايران و دو کشور ديگر هستند. اين در حالي است که اوپک به صورت رسمي اعلام کرده خواستار ترميم ضابطه مند توليد نفت ايران، ليبي و نيجريه است. به نظر مي رسد کشورهاي ناقض توافق اکنون قصد فشار به ايران را دارند تا ميزان توليد ايران را کاهش دهند. البته بيژن نامدار زنگنه، وزير نفت قبلا در اين مورد اعلام کرده بود ايران از ميزان سهم خود در اوپک کوتاه نمي آيد.
    به گزارش بلومبرگ، محمد بارکيندو، دبيرکل اوپک گفت، اين سازمان خواهان «ترميم ضابطه مند» توليد نفت ايران، ليبي و نيجريه است. در همين حال، امانوئل کاچيکوو، وزير نفت نيجريه گفت، کشورش از محدود شدن توليد نفت اين کشور حمايت خواهد کرد.
    
    چرخش موضع عربستان در فروش نفت به خريداران آسيايي
    عربستان يکي از کشورهايي است که توافق سقف توليد را نقض کرد، در اين باره برخي معتقدند شرکت آرامکوي عربستان سعودي، نياز نفت خام مشتريانش در هند و آسياي جنوب شرقي و همچنين چهار خريدار آسياي شمالي را در ماه آگوست به طور کامل تامين مي کند. اين تصميم نشان مي دهد عربستان سعودي به عنوان بزرگ ترين صادرکننده نفت جهان، قصد دارد سهم بازارش در آسيا را که داراي قوي ترين رشد تقاضا در ميان ساير مناطق جهان است حفظ کند. يک منبع آگاه در اين زمينه به رويترز گفت: در ماه آگوست هيچ کاهش عرضه اي حتي براي گريدهاي سنگين تري مانند عرب مديوم و نفت سنگين وجود ندارد. حداقل يک خريدار آسياي شمالي نيز نفت «عرب هوي» مورد تقاضايش را به طور کامل دريافت خواهد کرد. عرضه کامل نفت خام از سوي عربستان در ماه آگوست برخلاف اقدام اين کشور در کاهش عرضه به اين خريداران در نيمه اول سال ميلادي جاري است. عربستان سعودي به اوپک اعلام کرد در ماه ژوئن توليد نفت خود را 190هزار بشکه در روز افزايش داده و به توليد 07/10 ميليون بشکه در روز رسانده که اين بالاتر از سقف توليد توافق شده 058/10 ميليون بشکه در روز است که در سال گذشته تعيين شده بود. اين در حالي است که توليد اين کشور در ماه مي 88/9 ميليون بشکه بود.
    هرچند با اين افزايش توليد، عربستان سعودي براي اولين ماه از سقف توليد تعيين شده کمي فراتر رفت، اما متوسط توليد 2017 آن همچنان پايين تر از مقدار هدف قرار دارد.
    بازار نفت در شرايط بحراني قرار دارد و نگراني ها از اين که افزايش ذخاير جهاني نفت ممکن است باعث بي اثر شدن محدوديت اعمال شده با اوپک و ساير توليدکننده هاي مهم شود، در حال افزايش است. ذخاير نفت خام آمريکا بيش از صد ميليون بشکه بالاتر از ميانگين پنج ساله خود باقي مانده است و حتي با قيمت هاي 40 تا 50 دلاري هم ظرفيت توليد نفت شيل آمريکا مي تواند افزايش پيدا کند. همچنين افزايش توليدات ليبي و نيجريه هم بحراني بودن اين شرايط را تشديد مي کند. در چنين شرايطي حتي ممکن است قيمت نفت به کمتر از 40 دلار هم تنزل کند؛ مگر اين که کاهش مداومي در مقدار ذخاير نفتي و تعداد چاه هاي فعال ايجاد شود. طبق تحقيقي که توسط بلومبرگ انجام شد ذخاير نفت خام آمريکا در هفته گذشته 85/2 ميليون بشکه کاهش يافت.
    
    خروج قزاقستان از توافق اوپک
    قزاقستان يکي از کشورهايي بود که قبلا به صورت غيررسمي اعلام کرده بود قصد دارد توافق سقف توليد اوپک را کنار بگذارد و اکنون اين موضوع جديت بيشتري پيدا کرده است. همان طور که از قبل انتظار مي رفت، قزاقستان طي دو ماه آينده از توافق سقف توليد نفت اوپک خارج مي شود.
    کنات بزومبايف، وزير انرژي قزاقستان دراين زمينه گفت: خروج قزاقستان از التزام به توافق سقف توليد به صورت تدريجي خواهد بود. در ماه مارچ آژانس بين المللي انرژي اعلام کرد قزاقستان نه تنها توليد خود را طبق توافق 20 هزار بشکه در روز کاهش نداده، بلکه در واقع در اين ماه توليد خود را بيشتر هم کرده است.
    
    ميزان تبعيت اوپک از توافق کاهش توليد پايين آمد
    طبق گزارش اخير آژانس بين المللي انرژي، چند عضو اوپک توليد خودشان را بيش از تعهدات افزايش داده اند، به طوري که ميزان تعهدات کشورهاي توليدکننده که پيش از اين 95 درصد بوده، اکنون به 78 درصد رسيده است. در حالي که توليد نفت نيجريه و ليبي، ميزان تبعيت بالاي اوپک از توافق کاهش توليد را خنثي کرده، آمارهايي که اوپک از آنها براي رصد ميزان عرضه نفت خود استفاده مي کند نشان مي دهد ميزان توليد نفت اين سازمان در ماه ژوئن بيش از 300 هزار بشکه در روز افزايش داشته است.
    جهش در ميزان توليد نفت نيجريه و ليبي بر قيمت نفت تاثير منفي گذاشته است. ترميم توليد نفت اين کشورها موجب شده تا بحث هايي در ميان توليدکنندگان مبني بر لزوم پيوستن اين دو کشور به توافق کاهش توليد مطرح شود. خبرگزاري رويترز درباره دليل کاهش قيمت نفت در بازارهاي جهاني نوشت؛ پس از آن که آژانس بين المللي انرژي آمارهايي ارائه کرد مبني بر اين که کشورهاي توليدکننده نفت در ماه مي به تعهدات خودشان عمل نکرده اند و عرضه در بازارهاي جهاني افزايش يافته است، قيمت نفت مسير کاهشي را طي کرد.
    اگر توافق نفتي براي کل سال 2018 تمديد شود، قيمت نفت به طور متوسط در اين سال به 58 دلار به ازاي هر بشکه، يعني معادل نقطه سر به سر توليد نفت شيل، خواهد رسيد.
    
    دلگرمي نمايندگان اوپک از اظهارات روسيه
    روسيه با اين که يکي از اعضاي غير اوپکي محسوب مي شود، اکنون اعلام کرده آماده دريافت پيشنهادهايي براي بازنگري در توافق کاهش توليد است. اوپک و توليدکنندگان غيرعضو اوپک مانند روسيه موافقت کرده اند توافق کاهش توليد را تا پايان سه ماهه اول سال 2018 ادامه دهند، اما قيمت هاي نفت از زمان تمديد اين توافق در اواخر ماه مي بشدت کاهش يافته که تا حدودي به دليل توليد بالاتر از سوي نيجريه و ليبي بوده است. اين دو کشور عضو اوپک هستند، اما از شرکت در توافق کاهش توليد معاف شده اند.
    وزيران انرژي مهم ازجمله وزيران عربستان سعودي و روسيه پيش از اين اظهار کرده بودند نياز فوري براي تدابير بيشتر به منظور حمايت از قيمت هاي نفت وجود ندارد، اما وزارت انرژي روسيه اعلام کرد مسکو آماده است پيشنهادهايي ازجمله بازنگري توافق در صورت لزوم را مورد بررسي قرار دهد. اوپک و روسيه از اين دو کشور آفريقايي خواهند خواست اطلاعاتي در مورد سطح توليدي که آنها مي توانند توليد خود را در آن سطح حفظ کنند ارائه دهند. اين اولين گام به سمت محدود کردن ميزان توليد اين دو کشور معاف از توافق کاهش توليد است.
    روزنامه آمريکايي وال استريت ژورنال با اشاره به برآوردهاي موسسه مشورتي جي سي بي انرژي گزارش داد ميزان توليد روزانه نفت ليبي از 400 هزار بشکه در ماه اکتبر به بالاي يک ميليون بشکه در روز افزايش يافته است. اين در حالي است که ميزان توليد نفت نيجريه نيز در همين بازه زماني از 4/1 ميليون بشکه به 6/1 ميليون بشکه در روز رسيده است.
    
    پاي لنگ تصميم هاي اوپک
    


 روزنامه جام جم، شماره 4873 به تاريخ 26/4/96، صفحه 8 (انرژي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Mechanics of Advanced Composite Structures
متن مطالب شماره 1 (پياپي 501)، Winter and Spring 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است