|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/4/26: سينما، ابزاري قدرتمند در بيان معضلات اجتماعي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5156
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4873 26/4/96 > صفحه 12 (سينما) > متن
 
 


سينما، ابزاري قدرتمند در بيان معضلات اجتماعي
گفت وگو با پوران درخشنده؛ كارگردان سينما

نويسنده: ساناز قنبري

«هيس! دخترها فرياد نمي زنند» به کارگرداني پوران درخشنده داستان دختري است که در دوران کودکي از سوي مردي که بيمار رواني است آزار و اذيت مي شود، اما او هرگز اين اتفاق را براي پدر و مادرش تعريف نمي کند و اين خاطره دردناک تمام زندگي اش را تحت الشعاع خود قرار مي دهد. اين فيلم مانند داستان واقعي آتنا اصلاني هفت ساله و مانند تمام فيلم هاي اجتماعي سينما تلخ است، اما از اين منظر که توانست براي نخستين بار از بروز اين آزارها پيشگيري کند و نسبت به آن هشدار دهد اهميت ويژه اي دارد. چرا که سينما همواره نقش بسيار موثري در آگاهي بخشي خانواده ها در جلوگيري از به وجود آمدن چنين بحران هايي در جامعه دارد. بحران هايي که نه تنها در جامعه ما بلکه در تمام دنيا به وفور اتفاق مي افتد.
    با پوران درخشنده درباره ضرورت ساخت فيلم هاي دغدغه مند در سينما، لزوم آموزش کودکان و نوجوانان براي مراقبت از خود و ... به گفت وگو پرداخته ايم که در ادامه مي خوانيد.

    
    شما بعد از ساخت فيلم هاي اجتماعي مختلف، در «هيس، دخترها فرياد نمي زنند» سراغ مساله تابويي مانند آزار جنسي کودکان دختر رفتيد. چه ضرورتي را در جامعه حس کرديد که به عنوان يک فيلمساز خودتان را موظف به بيان و هشدار درباره آن ديديد؟
    موضوع آزار جنسي کودکان دختر ضرورت و نيازي بود که آن را براي خودم تکليف مي دانستم. بعضي خانم ها به من مراجعه کردند و از اين مساله و سرگذشت شان برايم گفتند. مساله اي که صرفا محدود به کودکي شان نمي شود و تبعاتش يک عمر گريبانگير خود و خانواده شان مي شود. وقتي چنين دردنامه هايي به دستم رسيد خودم را نسبت به بيان مظلوميت اين بچه ها مسئول ديدم و احساس کردم بايد با يک نوع حس مسئوليت خاص اين فيلم را بسازم. البته در نهايت باز هم نتوانستم به دليل برخي محدوديت ها به همه ابعاد و زواياي اين موضوع بپردازم، اما زنگ خطري را به صدا درآوردم. کودک آزاري جنسي البته درباره پسرها هم وجود دارد.
    
    قطعا براي ساخت اين موضوع تحقيقات زيادي هم انجام داديد، در اين تحقيق ها با چه مواردي مواجه شديد؟
    بله. البته متاسفانه آمار قابل اتکايي در اين زمينه وجود ندارد. شمار بسيار زيادي از زنان ما در تهران و بخصوص در شهرستان ها دچار چنين آسيبي در کودکي شده اند، اما آمار واقعي هيچ وقت علني نمي شود! در حالي که به اعتقاد من انتشار اين آمار باعث هشدار به مردم مي شود. سکوت راجع به اين مساله و مسائلي از اين قبيل، فرصت سوءاستفاده بيشتر را به آدم هاي خطرناکي که دچار بيماري هاي جنسي هستند، مي دهد. چون آنها اين اطمينان را مي يابند که زنان و جامعه ما از ترس آبرو اين موضوع را علني نمي کنند. در جامعه ما اصلا نمي شود آماري در اين رابطه پيدا کرد چون همان طور که گفتم مساله آبرو خيلي مهم است و حاضرند هر کاري بکنند، اما کسي آبرويش نرود. اين بحث مانع مي شود که بيايند مشکلاتشان را مطرح کنند مگر در شرايطي که اتفاقي بيفتد تا مجبور شوند درباره آن حرف بزنند! من براي ساخت فيلم «هيس؛ دخترها فرياد نمي زنند» با دختران زيادي حرف زدم که بين آنها تنوع آزار و اذيت وجود داشت و بعضي از آنها شامل آزارهاي کلامي هم مي شد.
    
    به نظر شما، آزار جنسي کودکان در مقايسه با ديگر آسيب هاي اجتماعي چقدر مهم است؟
    اين آسيب از بزرگ ترين آسيب هاي اجتماعي است که آسيب هاي ديگري را هم به دنبال خود دارد. ابعاد رواني و اجتماعي آن به قدري زياد است که همان لحظه تمام نمي شود و بعضا افراد ديگري را هم که در اطراف فرد آسيب ديده قرار دارند، درگير خود مي کند.
    
    نقش تربيتي و آموزشي خانواده ها را در پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي به فرزندان چگونه ارزيابي مي کنيد؟
    به نظرم خانواده ها بايد آگاهي بيشتري نسبت به مسئوليت هايشان پيدا کنند. بعضي از خانواده ها فکر مي کنند اگر دخترهايشان را در حبس نگه دارند يعني از آنها مراقبت کرده اند! اما اين مراقبت نيست. خانواده ها و حتي مدارس بايد به کودکان محافظت روحي و جسمي از خود را ياد بدهد. اين آموزش ها را هم بايد از سه سالگي و به زباني کودکانه به او داد. وقتي بچه اين را فهميد تا جايي که در توانش باشد از خودش محافظت مي کند. ضمن اين که خانواده ها بايد بدانند که فرزند کوچکشان را هرگز نبايد به بهانه آمد و رفت به مدرسه، خريد و.. در خيابان رها کند. منکر حس استقلال بخشي به کودکان نمي شوم، اما مواظبت از کودکي که در معرض انواع و اقسام خطرات است بحث جداگانه اي است.
    
    بقيه نهادها چطور؟ به نظر شما زبان سينما تا چه اندازه ابزاري موثري براي ارتقاي سطح آگاهي و بينش مردم نسبت به چنين مقولاتي است؟
    اين داستان ها بايد در قالب فيلم و سريال به مردم نشان داده شود. چرا که سينما، تلويزيون و... مديوم هاي قوي و فراگيري در آموزش به مردم هستند. در هر جامعه اي مشکلات اجتماعي و رفتاري محصول عملکرد يک فرد يا يک نهاد نيست، بلکه همه مسئول آن هستند. مشکلات يک جامعه محصول يک چرخه معيوب است. من مي گويم، وقتي مساله اي در جامعه جريان دارد چرا نبايد نسبت به آن عکس العمل نشان داد؟ اين واکنش وظيفه ما فيلمسازهاست، وظيفه سينما يا هر رسانه ديگري که فقط سرگرمي نيست. يک فيلم بايد حرفي براي گفتن داشته باشد و سينما ابزار قدرتمندي در بيان معضلات اجتماعي است که با نمايش درست و اصولي آنها مي تواند راه حل موثري براي بهبود يا برطرف کردنشان پيدا کند. ضمن اين که فيلمسازاني که دغدغه مضامين اجتماعي دارند و بي هيچ حمايتي چنين فيلم هايي مي سازند هم بايد در زمان اکران فيلم هايشان با حمايت مواجه شوند.
    
    سينما، ابزاري قدرتمند در بيان معضلات اجتماعي / گفت وگو با پوران درخشنده؛ کارگردان سينما
    


 روزنامه جام جم، شماره 4873 به تاريخ 26/4/96، صفحه 12 (سينما)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بارآثار ديگري از "ساناز قنبري"

  زنگ مي زنند مي گويند: فلان نقش لطفا! / گفت و گو با هادي كاظمي، بازيگر فيلم «به وقت خماري»
ساناز قنبري، جام جم 27/4/97
مشاهده متن    
  درخشنده ترين فيلم هاي پوران خانم ! / به مناسبت روز بهزيستي با پوران درخشنده راجع به فيلم هايش حرف زده ايم
ساناز قنبري، جام جم 25/4/97
مشاهده متن    
  گفت و گو با محمود غفاري، كارگردان «شماره 17 سهيلا»: سوپراستارها فقط زبان پول را مي فهمند
ساناز قنبري، جام جم 23/4/97
مشاهده متن    
  گفت و گو با مريم سعادت، بازيگر به بهانه اكران «دشمن زن»: فيلم كمدي دلقك بازي نيست !
ساناز قنبري، جام جم 17/4/97
مشاهده متن    
  سينماي ايران در انحصار 2 شركت / گفت و گوي جام جم با رامين رحيمي، پخش كننده فيلم و تهيه كننده فيلم هاي كيارستمي
ساناز قنبري، جام جم 14/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم باغباني ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 4901)، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است