|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/4/26: بيماري هاي چراغ خاموش كودكانه!
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5049
دوشنبه سي ام بهمن ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4873 26/4/96 > صفحه 13 (سلامت) > متن
 
 


بيماري هاي چراغ خاموش كودكانه!


نويسنده: سپيده شعرباف

بيماري عفوني هميشه در کمين کودکان است. کودکان به دليل فعاليت زياد و عدم تمرکز و کنترل حرکات، بيش از بزرگسالان در معرض تماس با مواد آلوده هستند و شست وشوي دست ها نيز به مشکل اوليه مي افزايد. بخصوص در فصل گرما، توجه به بيماري هاي عفوني و رعايت نکات بهداشتي، باعث سلامت کودک و جامعه اطراف او خواهد شد.
    دکتر فريبا شيرواني، فوق تخصص بيماري هاي عفوني اطفال، درباره راه هاي ساده و پيش پا افتاده انتقال بيماري در کودکان که بسياري از والدين فکرش را نمي کنند، به جام جم مي گويد: کودکان ساعت هاي زيادي را کنار هم سپري مي کنند و همين موضوع، احتمال انتقال بيماري از راه هاي تنفسي را افزايش مي دهد.
    
    کودکان در معرض بيماري هاي عفوني
    شرايطي که احتمال انتقال بيماري در کودکان را افزايش مي دهد، شامل موارد بسيار ساده اي است. زماني که دست کودک به مواد دفعي خودش آلوده مي شود و درست شست وشو نمي شود يا زماني که والدين پس از شستن مواد دفعي کودک، دستشان را خوب نمي شويند، احتمال انتقال عفونت ويروسي مثل ويروس سرماخوردگي و باکتريال و انواع انگل ها وجود دارد. تماس با بدن حيوانات نيز در صورت آلوده بودن بدن حيوان به انگل ها و ويروس ها و باکتري ها اثر مشابه دارد. تماس با آب دهان و ترشحات بيني و دهان کودکان بيمار به صورت مستقيم يا از طريق تماس با دست آلوده اين کودکان، مي تواند بدن کودک سالم را آلوده به ميکروب هاي گوناگون کند. استفاده نکردن از دستمال، هنگام عطسه و سرفه و پخش کردن ويروس هايي مانند آنفلوآنزا و آبله مرغان و باکتري هايي مانند باکتري سل نيز کودک را مقابل اين ويروس ها و باکتري ها آسيب پذير مي کند. علاوه بر اين، تماس با وسايل مختلف و اسباب بازي هايي که در ظاهر تميز به نظر مي رسد، ممکن است باعث انتقال بيماري از کودکي به کودک ديگر شود. عوارض خوردن مواد غذايي نامطمئن در محيط خارج از مدرسه و خانه و مصرف ميوه ها و سبزيجات شسته نشده و غيربهداشتي نيز بر کسي پوشيده نيست.
    
    ضايعات قارچي قسمت هاي گرم و مرطوب
    ضايعات قارچي در ناحيه هاي مرطوب و گرم پوست و قسمت هايي از پوست که تهويه مناسب ندارد و لابه لاي انگشتان و اطراف ناخن ها ديده مي شود. معمولا اين ضايعات از طريق حوله و لباس آلوده منتقل مي شود. ضايعات قارچي ممکن است پوست بدن و سر را مبتلا کند که در پوست سر، باعث ريختن مو و کچلي مي شود. در نتيجه زمينه ايجاد التهاب و قرمزي به صورت سکه اي، عدم رويش مو و قطع شدن ساقه مو ديده مي شود. درسطح پوست نيز پوسته پوسته شدن و خارش ديده مي شود. اگر کودکي مبتلا به بيماري زمينه اي مانند ايدز، نقص ايمني، ديابت، بيماري کليوي و کبدي و سوءتغذيه باشد، احتمال ابتلا به بيماري هاي پوستي عفوني بيشتر مي شود. با اين حال، کنترل بهداشت مهم ترين موضوع است و کودکان سالم هم در صورت رعايت نکردن بهداشت ممکن است به اين عفونت ها مبتلا شوند.
    
    تقويت سيستم ايمني به کمک شير مادر
    شير مادر، علاوه بر مواد مغذي، حاوي پره بيوتيک و پروبيوتيک است و آنتي بادي ها و مواد محرک رشد، ارگانيسم هاي مفيد براي روده را دارند. در شير مادر، گلبول هاي سفيد مادر وجود دارد که در روده کودک فعاليت ايمونولوژيک انجام مي دهد و از ابتلا به بيماري ها تا حد زيادي پيشگيري مي کند. هنگام ابتلاي مادر به يک بيماري ويروسي نيز عوامل لازم براي مقابله با آن بيماري از طريق شير مادر به کودک قابل انتقال است. استفاده نکردن از شيشه و پستانک هم انتقال بيماري هاي عفوني و احتمال عفونت گوش را در کودک شيرخوار کاهش مي دهد.
    
    بوسيدن نوزادان و کودکان
    بوسيدن کودکان به طور کلي براي سلامت کودک مناسب نيست. درست است که بوسيدن کودک، نشانه محبت پدر و مادر است، ولي زياد بوسيدن کودک بخصوص هنگام بيماري حتي به مادر توصيه نمي شود. بهتر است، قبل از بوسيدن کودک دست و صورت با آب و صابون شسته شود و ساير نزديکان نيز نبايد صورت و لب هاي کودک را ببوسند. در صورتي که پدر ريش داشته باشد، بوسيدن ممکن است باعث خراشيدگي پوست کودک شود. در صورتي که پدر يا مادر بيمار باشند، بوسيدن کودک توصيه نمي شود و بهتر است از ماسک استفاده شود. رفتن کودک در سنين خيلي پايين به فضاهاي بسيار شلوغ توصيه نمي شود و حضور مادر در کنار کودک در اين مجالس ضروري است. فضاهاي شلوغ ممکن است، باعث انتقال بيماري هاي ويروسي دستگاه تنفس به کودکان شود. در سنين بالاتر نيز بوسيدن کودکان ممکن است، باعث انتقال هپاتيت ب و آ و مونونوکلئوز عفوني شود. فارنژيت استرپتوکوکي که باعث گلودرد چرکي مي شود، از طريق بزاق قابل انتقال است.
    
    رعايت بهداشت در مکان هاي عمومي
    در مکان هاي عمومي مثل استخر يا ديگر کلاس هاي ورزشي براي جلوگيري از انتقال بيماري چه نکاتي را بايد در نظر داشت؟
    در صورت وجود بيماري عفوني پوستي مانند اگزما و قارچ و تبخال در سطح پوست، رفتن به استخر توصيه نمي شود. در صورت وجود اگزما يا بيماري هاي اوليه پوستي، شنا کردن با اجازه پزشک ممکن است، اما کودکان قبل از ورود به استخر بايد دوش بگيرند و از وسايل شخصي مانند حوله و دمپايي و کلاه شنا استفاده کنند. لباس شنا و ساير وسايل بايد شسته و مقابل آفتاب خشک و براي استفاده بعدي آماده شود.
    علاوه بر اين، کودکان بايد به طور جدي از ادرار کردن در استخر منع شوند تا باعث انتقال بيماري نشوند. ريختن آب دهان داخل استخر نيز نبايد انجام شود. کودکاني که اسهال دارند، چون ممکن است دفع مدفوع در استخر داشته باشند، بهتر است تا زمان بهبود کامل از استخر استفاده نکنند. در صورت ايجاد ضايعات جدي بعد از استفاده از استخر علاوه بر عوامل عفوني ممکن است حساسيت پوستي نيز ايجاد شود که لازم است با پزشک در اين باره مشورت شود.
    
    تبخال و زگيل در سال هاي کودکي
    تبخال از بيماري هاي ويروسي است که در کودکي شايع است و پوست و مخاط را درگير مي کند. کودکان با اولين عفونت يا ويروس تبخال، دچار تب بالا و ضايعات در دهان مي شوند، اما دفعات بعدي عفونت در محل اتصال پوست و مخاط رخ مي دهد و شدت کمتري دارد. افراد بزرگسالي که داراي ضايعه تبخال هستند، بايد از تماس ترشحات زخم با پوست کودک بشدت احتراز و دست هاي خود را با ژل آنتي سپتيک (ضد باکتري) ضدعفوني کنند.
    زگيل نيز يک بيماري پوستي است که بيشتر در پوست کودکان ديده مي شود. اين ويروس انواع مختلف دارد و مي تواند سطح پوست بدن و دست و پاها را گرفتار کند. ضايعات زگيلي به دليل وجود اين ويروس در محيط و مساعد شدن موقعيت هايي مثل حضور در رطوبت، ضربه مکرر به پوست يا رعايت نکردن بهداشت روي پوست شروع به رشد مي کنند. سپس در صورت دستکاري و رعايت نکردن بهداشت به نقاط ديگر پوست منتقل مي شوند. اين ضايعات خشک هستند و در انواع صاف و پايه دار و گل کلمي ديده مي شوند. زگيل هاي تناسلي هم به صورت ضايعات برجسته اطراف ناحيه تناسلي ديده مي شوند که در کودکان، احتمال آزار جنسي را مطرح مي کند. ممکن است اين ضايعات با باکتري آلوده شود و زخم حالت چرکي به خود بگيرد .
    
    بيماري هاي چراغ خاموش کودکانه!
    


 روزنامه جام جم، شماره 4873 به تاريخ 26/4/96، صفحه 13 (سلامت)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بارآثار ديگري از "سپيده شعرباف"

  همراهي در روزهاي سالمندي
سپيده شعرباف، جام جم 30/11/96
مشاهده متن    
  تبليغات هوشمند دنيا را متحول مي كند / بزودي وقتي فوتبال از تلويزيون تماشا مي كنيد، خواهيد ديد تبليغات دور زمين نسبت به علائق و محل زندگي تان خيلي آشنا و حساب شده به نظر مي رسد!
سپيده شعرباف، جام جم 29/11/96
مشاهده متن    
  ماموريت تاريخ ساز / جزئياتي از پرتابگر فضايي «فالكون هِوي» و پرتاب موفقيت آميز اخيرش
سپيده شعرباف، جام جم 23/11/96
مشاهده متن    
  كوچولوهاي سرعتي بي سر و صدا / جام جم از ساخت خودروي كارتينگ مجهز به صفحه خورشيدي در سيستان و بلوچستان گزارش مي دهد
سپيده شعرباف، جام جم 18/11/96
مشاهده متن    
  برخورد با بيمار اوتيسم؛ تمرين مدارا و حوصله
سپيده شعرباف، جام جم 18/11/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي اردبيل
متن مطالب شماره 66، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است