|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/4/26: سه چهارم كودكان ايراني به مهدكودك نمي روند
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5049
دوشنبه سي ام بهمن ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4873 26/4/96 > صفحه 14 (جامعه) > متن
 
 


سه چهارم كودكان ايراني به مهدكودك نمي روند
در مناطق محروم و حاشيه شهرها آمار كودكاني كه به مهدكودك نمي روند بسيار بيشتر از مناطق برخوردار است

نويسنده: امين جلالوند

تا همين چند دهه قبل، کمتر کودکي حتي در شهرهاي بزرگ پايش به مهدکودک مي رسيد. در آن دوران، کمتر مادري شاغل بود و والدين، اوقات بيشتري را با کودکانشان مي گذراندند، اما حالا به مرحله اي رسيديم که اگر در شهرهاي بزرگ، کودکي به مهد کودک نرود، تعجب مي کنيم.
    با وجود نفوذ بالاي مهدهاي کودک در شهرهاي بزرگ، هنوز ردپاي کمرنگي از مهدها در شهرهاي کوچک ديده مي شود؛ به طوري که به گفته حبيب الله مسعودي فريد، معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور، فقط 20 تا 25 درصد کودکان ايراني تا پايان پنج سال به مهد کودک مي روند؛ اين در حالي است که جامعه پذيري کودکان در مهدها رشد قابل ملاحظه اي پيدا مي کند.
    به گفته اين مقام مسئول، تمام کودکان بويژه کودکان در خانواده هاي دهک هاي پايين درآمد، بايد به آموزش مهدها دسترسي داشته باشند و لازم است پوشش آموزش کودکان در مهدهاي کودک افزايش يابد. همچنين بايد به آموزش خانواده ها نيز توجه داشت تا در ساعاتي که کودکان در مهد نيستند و در خانه به سر مي برند از آموزش هاي لازم برخوردار شوند؛ در واقع بايد بايد به خانواده ها آموزش هاي لازم ارائه شود تا وقت کودکان به بطالت سپري نشود و فقط در خانه به تماشاي تلويزيون نپردازند، بلکه در تعامل مثبت با والدين، جامعه پذيري بهتري داشته باشند.
    مسعودي فريد اعتقاد دارد حتي تعداد لغاتي که کودکان در مهدهاي کودک مي آموزند، بيشتر از ساير کودکان هم سن و سالشان است.
    اين مقام مسئول به ايرنا خبر مي دهد امسال با همکاري صدا و سيما و خيرين قرار است خدمات آموزشي مهدها به کودکاني که در اين مراکز نيستند، ارائه شود و اعتبارات لازم براي اين کار نيز تامين شده است، زيرا آموزش هاي مهد يا والدين تاثير بسزايي در رشد ذهني و فکري، تعاملات اجتماعي و جامعه پذيري کودکان دارد و بايد به رشد خدمات آموزشي در مهدها و همچنين حضور کودکان در اين مراکز حساس توجه کنيم.
    با وجود چنين اثرات قابل توجهي که از حضور بچه ها در مهد کودک به دست مي آيد، اما هنوز هم حدود 75 تا 80 درصد کودکان به دلايل مختلف به مهد کودک نمي روند و والدين آنها ترجيح مي دهند حداقل تا قبل از مدرسه، کودکشان در همان محيط خانه بازي کند و کودکي اش را بگذراند.
    
    رشد 13 درصدي حضور بچه ها در مهد کودک
    براساس آمارهاي رسمي، هم اکنون حدود 7500 مهد شهري، 7500 روستا مهد و 1200 تا 1300 مهد در حاشيه شهرها در کشور فعاليت دارند.آمار 20 تا 25 درصدي از حضور بچه ها در مهد کودک در شرايطي اعلام شده که تا همين چند سال پيش، تعداد بسيار کمتري از بچه ها به مهد کودک مي رفتند. براساس آمارهاي رسمي، تا کمتر از دو سال پيش اين آمار حدود 11 درصد بود. با توجه به آمارهاي فعلي مي توانيم بگوييم آمار حضور کودکان در مهدهاي کودک به نسبت دو سال پيش، حدود 8 تا 13 درصد افزايش پيدا کرده است.
    البته انوشيروان محسني بندپي، رئيس سازمان بهزيستي کشور مي گويد: جمعيت کودکان حاضر در مهد کودک بسيار کم است و بايد مشوق هايي را فراهم کنيم تا پوشش مهدهاي ما فراگيرتر شود. بايد در اين خصوص به گونه اي برنامه ريزي شود تا در برنامه ششم توسعه، حداقل 6 درصد به جمعيت پذيرش مهدهاي کودک اضافه کنيم. يکي از بهترين راه ها براي افزايش ميل والدين به حضور بچه ها در مهد کودک، استفاده از نيروهاي تخصصي است تا خانواده ها با اطمينان خاطر راضي شوند کودکشان را به مهد بسپارند. محسني بندپي در اين باره مي گويد: بايد شرايطي را فراهم کنيم تا مربيان و مديران مهدهاي کودک علاوه بر علاقه و انگيزه، تخصص لازم را داشته باشند و فعاليت در مهدها به جاي افزايش تئوري ها، جنبه بازي و مهارت آموزي داشته باشد.
    با توجه به اين که به گفته اين مقام مسئول، رشد هوشي کودکان تا چهار سالگي تا 50 درصد و تا هفت سالگي تا 75 درصد تکامل پيدا مي کند، بنابراين افزايش آمار 25 درصدي از حضور بچه ها در مهد کودک، تاثير مستقيمي بر رشد هوش کودکان و ارتقاي توانمندي هاي اجتماعي آنان دارد.
    
    چه کودکاني نياز کمتري به حضور در مهد کودک دارند؟
    چند گروه از خانواده ها تمايلي براي فرستادن بچه هايشان به مهد کودک ندارند. قطعا گروه اول، خانواده هاي کم درآمدي هستند که پرداخت شهريه از توان اقتصادي آنها خارج است.
    تعداد اين خانواده ها هم کم نيست. بخصوص در مناطق محروم و حاشيه شهرها، تعداد کودکاني که به مهد کودک مي روند بسيار کمتر از مناطق برخوردار است. گروهي از والدين نيز اگرچه مشکل مالي براي ثبت نام فرزندشان در مهد کودک ندارند، اما علاقه مند نيستند فرزندشان در مهد حضور داشته باشد؛ يعني کلا اعتقادي به تاثير آن بر رشد اجتماعي کودک ندارند.
    خديجه فدايي، روان شناس باليني که بيش از 20 سال در حوزه روان شناسي کودک کار کرده است در گفت وگو با جام جم مي گويد: امروزه سبک زندگي خانواده ها کاملا متحول شده است. خيلي از مادران در شهرهاي بزرگ، شاغل هستند و در کلانشهرها، بسياري از خانواده ها در آپارتمان هاي کوچک زندگي مي کنند. بسياري از اين خانواده ها، يک يا دو فرزند بيشتر ندارند که طبيعي است در اين شرايط، فرزندان چنين خانواده هايي فرصت هاي زيادي براي اجتماعي شدن در اختيار ندارند.
    به گفته فدايي، بچه ها با حضور در مهد کودک، مفهوم عملي مشارکت، همکاري، رعايت نوبت، کمک به ديگران و مراعات کردن حال افراد ضعيف تر را مي آموزند، در حالي که مثلا کودکي که تک فرزند خانواده است و در يک آپارتمان 50 متري زندگي مي کند، نمي تواند چنين مفاهيمي را به صورت عملي بياموزد.
    در گذشته، همسايه ها با همديگر ارتباط گسترده اي داشتند و ديد و بازديدهاي فاميلي هم حسابي داغ بود، اما به گفته فدايي، هم اکنون در کشور ما چنين شرايطي بسيار کمرنگ شده است. گاهي حتي همسايه هاي ديوار به ديوار نيز همديگر را نمي شناسند و محيط خانه ها نيز حياطي براي بازي بچه ها ندارد. در اين وضعيت، گزينه اي جز مهد کودک باقي نمي ماند که در آن کودک هم بازي کند و هم مراحل تکامل و رشد اجتماعي را بگذراند.
    به قول اين روان شناس، تنها در صورتي که خانواده اي پرجمعيت با تعداد فرزندان بالا و ارتباطات گسترده خانوادگي و اجتماعي وجود داشته باشد، اگر والدين بر بازي و فعاليت بچه ها نظارت داشته باشند، در اين شرايط شايد نيازي به حضور کودک در مهد نباشد، اما در غير اين صورت حضور بچه ها در مهد کودک، يک ضرورت اجتماعي انکارناپذير است.
    حداقل فايده حضور کودکان در مهد کودک اين است که بچه ها ياد مي گيرند ديگران هم مثل آنها حق دارند بازي کنند و لذت ببرند. کاهش حس خودخواهي در بچه هايي که به مهد کودک مي روند، اتفاقي است که خواه ناخواه پيش مي آيد. کودک براي حفظ منافع خود هم که شده، ياد مي گيرد به حقوق هم سن و سال هايش در مهد کودک احترام بگذارد، چون تنها در اين صورت مي تواند با آنها بازي کند و لحظاتي خوش را بگذراند.
    نکته ديگري که در فضاي مهد کودک ها بسيار حياتي است، حفظ سلامت اين محيط است. بسياري از خانواده ها از اين موضوع گلايه دارند که با سپردن فرزندشان به مهدکودک، آمار مريض شدن هاي کودکشان بالا مي رود. البته بخشي از اين مشکل اجتناب ناپذير است، چون به هر حال در اجتماع کودکان، برخي بيماري هاي ويروسي منتقل مي شود، اما مسئولان مهدهاي کودک مي توانند با ارتقاي بهداشت محيط و آموزش به بچه ها که چطور از خود در برابر بيماري هاي مسري مراقبت کنند، قدم مهمي در حفظ سلامت بچه هاي مهد بردارند.
    
    ضرورت ارتقاي کيفيت خدمات مهد کودک
    مهد کودک هميشه هم محلي براي رشد اجتماعي کودک نيست. در برخي مهدهاي کودک حتي کودک زير شش ماه را هم مي پذيرند. در اين حالت ديگر مهد کودک را بايد محلي براي ادامه حيات کودک به حساب آورد و نه جايي که کودک در آن مهارت هاي اجتماعي را ياد مي گيرد.
    سن ورود کودک به مهد بايد سه سال باشد و در غير اين صورت ممکن است ضربات روحي جبران ناپذيري به کودک وارد شود. سپردن کودک زير سه سال به مهد کودک، حس ناامني رواني زيادي به او تحميل مي کند، زيرا کودک در سنين زير سه سال، وابستگي عاطفي عميقي با والدين و بخصوص با مادر دارد و هرگونه دور شدن طولاني مدت از مادرش را به مثابه از دست دادن مادرش تصور مي کند.
    مريم ظهوريان، جامعه شناس و مدير انجمن زنان ناشر در گفت وگو با جام جم عقيده دارد کيفيت پايين برخي مهدهاي کودک، خانواده ها را نسبت به سپردن بچه هايشان به اين مهدهاي کودک بي ميل کرده است. به گفته او، در خيلي از مهدها، مربيان تخصصي حوزه کودک فعاليت ندارند و حتي در برخي مهدها، موارد پرخاش و بدرفتاري با کودکان ديده مي شود؛ طوري که برخي کودکان فضاي اين مراکز را اصلا دوست ندارند.
    اين که خيلي از مهدها، کشش و جاذبه لازم براي جذب بچه را ندارد و فضاي مفرحي براي بچه ايجاد نمي کند، باعث مي شود کارکرد مهد کودک با تعريف استانداردش فاصله داشته باشد.
    اين جامعه شناس، کارکرد موثر مهد کودک را فقط در شرايطي مي داند که کيفيت اين مراکز آموزشي ارتقا پيدا کند و خدمات تخصصي و علمي در همه مهدهاي کودک ارائه شود. البته به گفته او، حتي حضور کودک در بهترين و تخصصي ترين مهد کودک هم نبايد وظايف والدين را تحت تاثير قرار دهد، بلکه پدر و مادر بايد نقش و وظيفه خود را به بهترين شکل انجام دهند.
    اين که پدر و مادر به دليل شرايط شغلي شان، کودک را از طلوع صبح تا غروب در مهد کودک بگذارند، اين رفتار هم به باور اين جامعه شناس نمي تواند رويکرد علمي براي تربيت کودک باشد، زيرا در اين صورت، کودک از حضور والدين خود در ساعت هاي طولاني محروم خواهد شد و محبت لازم بين کودک و والدين نيز کمرنگ مي شود. در اين حالت، ارتباط عاطفي بين والدين و کودک هم مخدوش مي شود، اما اگر کودک فقط در چند ساعت محدود در مهد کودک باشد و بعد از آن به محيط خانه برگردد، در آن صورت، هم مراحل اجتماعي شدن و تعامل با ساير کودکان را مي گذراند و هم از کانون پرمهر خانواده، محروم نخواهد شد.
    کودکي که از صبح تا غروب به مهدکودک سپرده مي شود، ناخودآگاه احساس مزاحم بودن و بي ارزشي مي کند. چنين کودکي نمي تواند خاطرات خوبي از والدين را در ذهنش ثبت کند که همين خاطرات ناخوشايند ممکن است رابطه فرزند و والدين را حتي در دوران بزرگسالي فرزند هم تحت تاثير قرار دهد.
    سه چهارم کودکان ايراني به مهدکودک نمي روند / در مناطق محروم و حاشيه شهرها آمار کودکاني که به مهدکودک نمي روند بسيار بيشتر از مناطق برخوردار است
    


 روزنامه جام جم، شماره 4873 به تاريخ 26/4/96، صفحه 14 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بارآثار ديگري از "امين جلالوند"

  خون پژوهش در رگ دانشگاه / قرار است سال آينده، 40 هزار ميليارد ريال تسهيلات براي تجهيز آزمايشگاه ها و مراكز پژوهشي دانشگاه ها تخصيص يابد
امين جلالوند، جام جم 19/11/96
مشاهده متن    
  سوء تغذيه از روستا كوچ مي كند / قرار است فرآورده هاي غذايي با هزينه كمتر و ارزش غذايي بالاتر در اختيار زنان عشاير و روستايي قرار بگيرد
امين جلالوند، جام جم 15/11/96
مشاهده متن    
  مردم را از سونامي سرطان نترسانيد / گفت و گوي جام جم با علي قنبري مطلق، رئيس اداره سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي
امين جلالوند، جام جم 14/11/96
مشاهده متن    
  ازدواج 96 درصدي / براساس آمارها تنها 4 درصد از ازدواج هاي دانشجويي به طلاق منجر مي شود
امين جلالوند، جام جم 12/11/96
مشاهده متن    
  جويندگان كار به هوش! / در برخي شركت و كارگاه ها از كارجويان به بهانه آموزش، هزينه دريافت مي كنند و آنها را به بيگاري وا مي دارند
امين جلالوند، جام جم 8/11/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم محيطي خزر
متن مطالب شماره 4 (پياپي 1504)، 2017 را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است