|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/4/26: جايگاه مهد كودك در نظام هاي سرمايه داري جهان
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5112
سه شنبه يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4873 26/4/96 > صفحه 14 (جامعه) > متن
 
 


جايگاه مهد كودك در نظام هاي سرمايه داري جهان
برنامه ريزي هاي كلان فرهنگي، تربيتي و آموزشي منطبق با نظام سرمايه داري از طريق مهدكودك به كودكان منتقل مي شود


اگر با آمارهاي بهزيستي جلو برويم، 80 درصد کودکان به مهد کودک نمي روند. اين آمار 80 درصدي را از جنبه هاي مختلفي مي توان تحليل کرد. در واقع، سوال اينجاست که آيا اين آمار يک نوع فرصت است يا تهديد؟
    دکتر محمدرضا کدخدايي، پژوهشگر حوزه مطالعات خانواده در موسسه امام خميني(ره) در پاسخ به اين پرسش به جام جم مي گويد: رسيدن به پاسخ اين سوال به متغيرهاي کلان و خرد متعددي بستگي دارد. متغير هايي مثل اشتغال و بخصوص اشتغال مادران در خارج از خانه، نوع اشتغال، گستردگي خانواده و تعداد فرزندان، الگوي روابط خويشاوندي و همسايگي، زندگي شهري يا روستايي و حتي الگوهاي مختلف شهر نشيني مثل آپارتمان نشيني و امثال آن در پاسخ به اين پرسش اهميت دارد.
    به گفته اين عضو سابق هيات علمي مرکز تحقيقات زنان و خانواده، علاوه بر متغيرهاي مذکور که مي توان آن را در شمار متغير هاي اجتماعي قرار داد، برخي متغيرهاي فردي و روان شناختي نيز بايد مدنظر قرار گيرد. ويژگي هاي رواني يا مهارت هاي رفتاري و شناختي اعضاي خانواده بخصوص پدر و مادر از يک سو و ويژگي هاي روان شناختي و هيجاني کودک از سوي ديگر، متغيرهايي است که در پاسخ به اين پرسش بايد لحاظ شود.
    جداي از لزوم توجه به اين متغيرها، اين پژوهشگر خانواده عنوان مي کند: در گام بعدي بايد منظور از فرصت يا تهديد نيز مشخص شود؛ يعني وقتي مي گوييم مهدکودک چه فرصت ها و تهديدهايي را ايجاد مي کند، ضروري است به اين پرسش پاسخ دهيم که منظورمان از اين فرصت يا تهديد براي چه کسي است؟ آيا منظورمان از تهديد و فرصت مهدکودک ها براي خود کودک است يا براي والدين، براي نظام اقتصادي، نظام فرهنگي يا ديگر خرده نظام هاي جامعه؟
    در واقع به اعتقاد اين پژوهشگر حوزه مطالعات خانواده، ترکيب اين پرسش ها با يکديگر و لحاظ متغيرهاي مختلف در ارتباط با اين پرسش ها مي تواند تا اندازه اي ابعاد گسترده و پيچيده موضوع تهديد يا فرصت بودن مهدهاي کودک را مشخص کند. در حقيقت، پاسخ به اين پرسش بدون در نظر گرفتن متغيرهاي مختلف غيرکارشناسانه خواهد بود.
    کدخدايي براي توضيح بيشتر تحليلش مثال مي زند: به عنوان مثال در مورد ارتباط تهديد يا فرصت بودن مهدکودک با نظام اقتصادي، به يک نظام اقتصادي منطبق بر سياست هاي توسعه نظام سرمايه داري اشاره مي کنيم. طرح اين مثال به خاطر اين نکته است که بسياري از شواهد نشان مي دهد کشور ما نيز در مسير تحقق شاخص هاي اين نظام سرمايه داري سير مي کند.
    
    مهد کودک؛ فرصتي اقتصادي در نظام هاي سرمايه داري
    مهدکودک در نظام هاي سرمايه داري، جايگاه بارزي دارد. کدخدايي، پژوهشگر حوزه مطالعات خانواده درخصوص تاثير مهدکودک در نظام هاي اقتصادي سرمايه داري توضيح مي دهد: اگر سير سبک نظام اقتصادي يک جامعه، براساس مولفه هاي نظام سرمايه داري باشد، هر آنچه مانع استفاده بهينه کارگزاران اين نظام اقتصادي باشد، به عنوان يک تهديد قلمداد مي شود و هر آنچه باعث ايجاد و جلب سرمايه يا فراگير کردن زيرساخت هاي فرهنگي و آموزشي اين نظام اقتصادي باشد به عنوان يک فرصت تلقي مي شود. بر اين اساس مهد کودک و تبليغ و تشويق تربيت فرزندان در قالب اين سبک تربيتي در يک جامعه سرمايه داري، ضروري تلقي مي شود.
    به گفته کدخدايي، برنامه ريزي هاي کلان فرهنگي، تربيتي و آموزشي منطبق با نظام سرمايه داري از طريق مهدکودک به کودکان و والدين آنها منتقل شده و اين سبک زندگي تقويت و بازتوليد مي شود. سپس با برداشتن دغدغه تربيتي کودکان از والدين، پدر و مادر در نظام سرمايه داري به کارگزاران کارآمد نظام اقتصادي تبديل خواهند شد. در چنين شرايطي است که به گفته اين پژوهشگر، پدر و مادر در نظام سرمايه داري، توليدکنندگان خام کارگزاران آينده هستند که بناست در دستگاه آموزشي و تربيتي نظام سرمايه داري به فعليت برسند؛ طوري که نه تنها براي اين توليد وجهي دريافت نمي کنند، بلکه بايد هزينه مهدکودک و نگهداري کارگزاران آينده نظام سرمايه داري را نيز پرداخت کنند و بنابراين از اين جهت نيز مهدکودک ها باعث ايجاد فرصت هاي اقتصادي براي نظام سرمايه داري مي شود.
    با توجه به تسلط نظام هاي اجتماعي بر سبک زندگي افراد، در صورتي که افراد يک جامعه با نظام هاي اجتماعي کشورشان منطبق و همسو نباشند، انواع آسيب هاي فردي و اجتماعي آنها را تهديد خواهد کرد. به گفته کدخدايي، در جوامع سرمايه داري، تربيت فرزندان در مهدکودک به عنوان بخشي از همين فرآيند جامعه پذيري براي کودک ضرورت خواهد يافت. بنابراين مهدکودک با توجه به متغير نظام اقتصادي خاص مثل نظام اقتصادي سرمايه داري براي فرزند، والدين و حکومت، يک فرصت غيرقابل اغماض و اجتناب ناپذير خواهد بود.
    به طور کلي آنچه اشاره شد يک تحليل نظري محدود از يکي از ده ها متغير مرتبط با پرسش اصلي درباره تهديد يا فرصت بودن مهدهاي کودک است، اما به گفته کدخدايي، بي شک در پاسخ کارشناسي و جامع تر به اين پرسش بايد مولفه هاي مختلف اجتماعي، روان شناختي، اقتصادي، سياسي، فرهنگي و ديني نيز مدنظر قرار بگيرد.
    جايگاه مهد کودک در نظام هاي سرمايه داري جهان / برنامه ريزي هاي کلان فرهنگي، تربيتي و آموزشي منطبق با نظام سرمايه داري از طريق مهدکودک به کودکان منتقل مي شود
    


 روزنامه جام جم، شماره 4873 به تاريخ 26/4/96، صفحه 14 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بيماريهاي گوارشي شرق ميانه
متن مطالب شماره 2 (پياپي 32)، Apr 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است