|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/4/26: پرچم هاي آبي و زرد در سواحل خزر
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5156
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4873 26/4/96 > صفحه 15 (ايران) > متن
 
 


پرچم هاي آبي و زرد در سواحل خزر
به خاطر افزايش آلودگي آب هاي ساحلي، گردشگران به دو پرچم زيست محيطي توجه كنند

نويسنده: فاطمه مرادزاده

آلودگي درياي خزر و سواحل آن سال به سال و حتي لحظه به لحظه بيشتر مي شود، آن قدر که سازمان حفاظت محيط زيست امسال و براي اولين بار احساس کرد که به مسافران و گردشگران درخصوص آلودگي آب هاي خزر و خطر شنا در آنها هشدار داده و اين هشدار را با المان هايي همچون پرچم آبي و زرد نشان دهد.
    به گزارش جام جم، تنها تابلوي هشداري که تا پيش از اين در برخي نقاط ساحلي استان هاي شمالي به چشم مي خورد، تابلوهاي هشدار «شنا ممنوع» بود، درحالي که از تابستان امسال و درواقع از حدود ده روز پيش، المان هاي هشداردهنده ديگري در مناطق ساحلي مازندران نصب و جانمايي شده است. اين المان ها به صورت پرچم هايي در دو رنگ زرد و آبي است که رنگ آبي اش نشان دهنده پاکيزگي و سلامت شناگاه و آب هاي ساحلي و رنگ زردش علامت آلودگي آب و شناگاه که البته قدر و اندازه اي براي آن تعيين نشده و مي تواند بازه اي از آلودگي کم تا متوسط و زياد را شامل شود.
    نشانه گذاري سواحل مازندران با پرچم هاي زرد و آبي، 15 تيرماه امسال با حضور معصومه ابتکار، رئيس سازمان حفاظت محيط زيست کشور و حسينعلي ابراهيمي کارنامي، مديرکل حفاظت محيط زيست مازندران با نصب پرچم آبي در سواحل بابلسر آغاز شد؛ پرچم آبي در شناگاه بابلسر يعني اين که مسافراني که قصد ورود به آب هاي اين منطقه را داريد، مي توانيد با خيال راحت و بدون نگراني از بيمار شدن و به خطرافتادن سلامتي تان، تني به آب بزنيد و لذت يک شناي بدون دغدغه را تجربه کنيد. اما همه سواحل مازندران پرچم آبي ندارد و خيال مسافران بابت ساير شناگاه ها نبايد چندان راحت باشد، زيرا مديرکل حفاظت محيط زيست مازندران به جام جم مي گويد: از ميان 55شناگاه موجود و پايش شده استان، 12شناگاه که عمدتا در غرب استان هستند، آلوده تشخيص داده شده و پرچم هشدار زرد در آسمان آنها به اهتزار درمي آيد و اين يعني مکان هاي مذکور فاقد شرايط مناسب و مطلوب براي شنا بوده و در صورت استفاده از اين اماکن، احتمال آلودگي به عوامل بيماري زا و به خطر افتادن سلامتي افراد زياد است.
    ابراهيمي کارنامي مي افزايد: سواحل بابلسر که جزو شناگاه هاي سالم مازندران است، اولين ساحلي بود که براي اولين بار در کشور سلامت خود را با پرچم آبي اعلام کرد و از مديران بقيه شناگاه هاي استان نيز خواسته شده بسرعت پرچم گذاري در شناگاه هاي خود را اجرايي کنند.
    
    پايش آبهاي مازندران 5 بار در سال
    مديرکل حفاظت محيط زيست مازندران با اشاره به اين که پايش و سنجش ميزان آلودگي تمام شناگاه هاي مازندران انجام شده و تا به امروز قطعا پرچم گذاري اين شناگاه ها نيز صورت گرفته است، خاطرنشان مي کند که سنجش ميزان آلودگي شناگاه ها به همين يکبار ختم نخواهد شد و از اين پس به صورت متوالي و سالانه پنج بار (هر فصل يک بار و تابستان دو بار) اين پايش از طريق نمونه برداري پارامترهاي ميکروبي و تحليل و بررسي در آزمايشگاه هاي معتمد انجام مي شود تا ميزان کاهش يا افزايش آلودگي ها بدرستي رصد و تعيين شود.
    ابراهيمي کارنامي، هدف از پرچم گذاري شناگاه ها را اطلاع رساني به مسافران و گردشگران درخصوص کيفيت آب دريا و ميزان سلامت آن عنوان کرده و مي گويد: از مسافران و گردشگران مي خواهيم که آنها نيز وجود پرچم هاي زرد و آبي را که نشان دهنده وضعيت سلامت شناگاه هاست از مديران هر منطقه مطالبه کنند و اين را جزو حقوق خود بدانند.
    آن طور که مديرکل حفاظت محيط زيست مازندران مي گويد، قرار است پايش و سنجش و پرچم گذاري فقط به آب هاي ساحلي محدود نشود و ساماندهي زيرساخت هاي ديگري چون بهداشت دستشويي ها، دوش ها و... را نيز شامل شود.
    ابراهيمي کارنامي در عين حال به تلاش براي احداث تصفيه خانه فاضلاب در شهرهاي مازندران که فاضلابشان به دريا سرازير مي شود نيز اشاره کرده و مي افزايد: امسال براي احداث سيستم فاضلاب در سه شهر گلوگاه، نکا و بهشهر رديف اعتباري گرفته شده و براي احداث شبکه فاضلاب در پنج شهر هم با بانک جهاني به توافق رسيده ايم و همه اينها درحالي است که تصفيه خانه 1500 مترمکعبي شهرک صنعتي بشل نيز در تيرماه امسال به بهره برداري رسيد و نظارت معادن شن و ماسه که پسماندهاي آنها وارد رودخانه ها و درياها مي شود نيز در حال انجام است.
    
    دريا آخرين مقصد فاضلاب هاي مازندران
    آلودگي درياي خزر اما چيزي نيست که نشانه گذاري و نصب چند پرچم، خاطرها را بابت آن جمع کند و نگراني ها را برطرف. مساله اين است که سالانه، ماهانه و روزانه حجم زيادي از فاضلاب هاي آلوده و پسماند و شيرابه پسماند از طريق رودخانه هاي استان هاي شمالي وارد درياي مازندران مي شود که به گفته شمس الله شريعت نژاد، نماينده تنکابن و رامسر، دليل آن نبود شبکه تصفيه فاضلاب در شهرهاي استان هاي شمالي بويژه مازندران است.
    شريعت نژاد در گفت وگو با جام جم مي افزايد، تقريبا هيچ يک از شهرهاي مازندران شبکه تصفيه فاضلاب ندارد، براي همين تمام فاضلاب خانگي و صنعتي اين شهرها بعلاوه شيرابه انبوه پسماندهاي مديريت نشده وارد رودخانه ها و سپس درياي خزر مي شود.
    وي با اشاره به طرح پرچم گذاري در شناگاه هاي مازندران تصريح مي کند: اين طرح دردي از آب هاي ساحلي دوا نمي کند، زيرا ساحلي که امسال آلودگي ندارد يا کم دارد، ممکن است سال ديگر و با روند فعلي، آلودگي آن تغيير يافته و افزايش يابد.
    اين نماينده مجلس تاکيد مي کند: بايد به دنبال ريشه يابي و رفع کامل آلودگي از آب ها و طبيعت مازندران بود که اين هم ميسر نمي شود جز با احداث شبکه تصفيه فاضلاب در تمام شهرها و مديريت صحيح پسماند.
    شريعت نژاد با اشاره به تلاش نمايندگان مجلس براي کمک به اين بحران مي گويد: با پيگيرهاي صورت گرفته و به خاطر اهميت حفظ محيط زيست مناطق شمالي، در برنامه توسعه ششم محقق شد سالانه 20درصد هزينه مالي مديريت پسماند توسط دولت پرداخت شود که اين امر هنوز اجرايي نشده است، اما موضوع احداث شبکه فاضلاب در برخي شهرها با کمک بانک جهاني و دولت خوشبختانه در دستور کار قرار گرفته است.
    پرچم هاي آبي و زرد در سواحل خزر / به خاطر افزايش آلودگي آب هاي ساحلي، گردشگران به دو پرچم زيست محيطي توجه کنند
    


 روزنامه جام جم، شماره 4873 به تاريخ 26/4/96، صفحه 15 (ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بارآثار ديگري از "فاطمه مرادزاده"

  تماشاي مهتاب و آفتاب در نمايشگاه سوزن دوزي هاي بلوچ
فاطمه مرادزاده، جام جم 25/4/97
مشاهده متن    
  دوباره دشت ذهاب / با اجراي طرح هاي آبياري و توسعه كشاورزي دشت هاي غربي كرمانشاه جان مي گيرد
فاطمه مرادزاده، جام جم 19/4/97
مشاهده متن    
  چرا جنگل هاي ارسباران ثبت جهاني نمي شود؟
فاطمه مرادزاده، جام جم 17/4/97
مشاهده متن    
  سند توسعه مناطق محروم كشور آماده مي شود / روز دهيار و خبر خوش براي روستاها
فاطمه مرادزاده، جام جم 14/4/97
مشاهده متن    
  بيست و سومين اثر ايراني در بحرين جهاني شد / راي مثبت يونسكو به جهاني شدن اثر باستاني ساسانيان
فاطمه مرادزاده، جام جم 10/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Advances in Computer Research
متن مطالب شماره 3 (پياپي 903)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است