|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/4/26: سريال طنز «سفر در خانه» در راه شبكه نسيم
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5023
پنجشنبه بيست و هشتم دي ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4873 26/4/96 > صفحه 3 (راديو و تلويزيون) > متن
 
 


سريال طنز «سفر در خانه» در راه شبكه نسيم


نويسنده: زهرا غفاري

چهار سال از افتتاح و آغاز به کار رسمي شبکه نسيم در تلويزيون مي گذرد. شبکه اي که با هدف نشاط، سرگرمي، يادها و مسابقات شروع به کار کرد و هر چند ابتدا نوپا بود، اما خيلي زود جايگاهش را تثبيت کرد و بويژه با پخش دو برنامه شبانگاهي «خندوانه» و «دورهمي» مخاطبان زيادي جذب برنامه هايش شدند. حالا نسيم مدتي است در حوزه توليد و پخش مجموعه هاي تلويزيوني هم به شکلي جدي تر از گذشته ورود کرده و پس از پخش چند مجموعه مختلف، تصميم گرفته خود به صورتي ويژه و اختصاصي به ساخت يک سريال تلويزيوني رو بياورد. اين مجموعه تازه «سفر در خانه» نام دارد و داستاني طنز را روايت مي کند.
    
    سفرهاي يک خانواده
    سفر در خانه داستان طنز خانواده اي را روايت مي کند که پس از 30 سال براي نخستين بار قرار است با هم به مسافرت بروند، اما مشکلاتي برايشان رقم مي خورد و موقعيت هاي طنزي در داستان به وجود مي آورد. در خلاصه داستاني که توسط گروه سازندگان در اختيار رسانه ها قرار گرفته، آمده است: «آقا کريم که بعد از 35 سال کار در کارخانه بازنشسته مي شود، جايزه سفر به مشهد را از آن خود مي کند و همراه خانواده راهي اين شهر مي شود؛ اما در اين راه اتفاقاتي براي او و خانواده اش به وجود مي آيد.» اين مجموعه را که در حال فيلمبرداري است، عباس اکبري و سعيد کماني تهيه مي کنند و بهمن گودرزي، کارگرداني اش را عهده دار است. عليرضا مسعودي هم نويسنده فيلمنامه و يکي از بازيگران آن است.
    گودرزي البته سابقه فعاليتي چند ساله در زمينه هاي دستياري کارگرداني و کارگرداني سينمايي دارد و در تلويزيون هم ساخت مجموعه هايي چون «ششمين نفر» را به عهده داشته است. وي درخصوص تجربه کارگرداني اين مجموعه تازه و وضعيت فيلمبرداري و ضبط کار به جام جم مي گويد: فيلمبرداري مجموعه تلويزيوني سفر در خانه همزمان با سالروز ميلاد امام حسن مجتبي(ع) در تهران آغاز شده و پيش بيني ام اين است که ضبط کار تا اوايل شهريور به طول بينجامد. با اين حال، اعلام زمان پخش اش به عهده من نيست و خود مديران و نيز تهيه کنندگان کار تصميم مي گيرند چه زماني براي پخش مجموعه مناسب تر است.
    اين کارگردان با توجه به اين اتفاق جديد توليد و پخش مجموعه هاي تازه تلويزيوني از شبکه نسيم مي افزايد: مديران سيما و نيز شبکه نسيم اين طور به نتيجه رسيده اند که اين شبکه هم وارد گردونه سريال سازي در سيما بشود و اين اتفاق بدي هم نيست. اين شبکه با توجه به وسعت بينندگاني که دارد اتفاقا در زمينه پخش سريال مي تواند موفق عمل کند و سفر در خانه به عنوان اولين مجموعه اي است که قرار است آغازکننده و فتح باب اين راه باشد.
    
    با ريتم تند و طنز
    سريال سفر در خانه 18 قسمتي است و امکان دارد فصل دومي هم از اين مجموعه روانه آنتن شود. گودرزي تاکيد مي کند: فعلا مشغول ساخت فصل اول هستيم و هنوز به طور قطعي درخصوص ساخت فصل دوم هيچ صحبتي نشده است. با اين حال به نظر مي رسد فضاي قصه اين امکان را دارد که داستانش دوباره ادامه پيدا کند. حسن اصلي فيلمنامه اش در اين است که ريتم سريعي دارد و با برخورداري از داستاني از جنس کمدي موقعيت و اتفاقات خاص، اصطلاحا جزو آن دسته مجموعه هايي است که اگر مخاطب يک قسمتش را نبيند، بخشي از قصه را از دست مي دهد.
    حسن پورشيرازي در نقش پدر خانواده (کريم)، نسرين مقانلو در نقش مادر خانواده (زيور)، عليرضا مسعودي (اکبر)، امير نوري (بهزاد)، شهرزاد کمال زاده (پريسا) ، ماهان عبدي (بهزاد) و بهنوش بختياري بازيگراني هستند که تا اين لحظه حضورشان در کار قطعي شده است و اعضاي اصلي خانواده کريم آقا و اطرافيانشان را تشکيل مي دهند. کارگردان اين مجموعه معتقد است: سعي کردم به سراغ بازيگراني بروم که خيلي در کارهاي طنز ديگر کليشه نشده باشند تا بتوانم کار را در قالبي تازه روايت کنم.
    
    ظرفيت هاي خوب شبکه نسيم
    عباس اکبري، يکي از دو تهيه کننده اين مجموعه تلويزيوني است. وي درخصوص روال ساخت اين سريال مي گويد: طرح اين مجموعه را سعيد کماني و عليرضا مسعودي در قالب فيلمنامه اي به شبکه نسيم ارائه کردند و پس از تاييد مدير اين شبکه، من هم به کار پيوستم و بخشي از تهيه کنندگي پروژه را عهده دار شدم. اکبري با اشاره به اين تصميم تازه شبکه نسيم درخصوص ساخت مجموعه هاي تلويزيوني مي گويد: مسلما مسئولان شبکه بهتر مي توانند درخصوص اين تصميمشان صحبت کنند، اما فکر مي کنم با توجه به ظرفيت هاي خوبي که شبکه نسيم دارد و فضاي طنز و نشاطي که در جامعه ايجاد کرده، طبيعي است سريالي هم که مي خواهد بسازد، در فضايي طنز و نشاط بخش باشد.
    در خبرهاي اوليه اي که از ساخت اين مجموعه تازه در رسانه ها منتشر شد، نام افراد مختلفي چون بهرنگ توفيقي و نيز عليرضا مسعودي به عنوان کارگردانان مطرح شده بود، اما درنهايت قرعه به نام بهمن گودرزي افتاد و او کارگرداني سفر در خانه را عهده دار شد. اکبري درخصوص اين انتخاب هم معتقد است: معمولا مي گويند سيب را که به هوا بيندازي تا رسيدن به زمين هزار چرخ مي خورد. داستان ساخت اين مجموعه هم به همين صورت بود و مراحل مختلفي طي کرد. ابتدا براساس صحبتي که آقاي مسعودي و دوستان کرده بودند قرار بر اين بود خودش کارگرداني مجموعه اي را که نوشته بود انجام دهد، اما بعد تصميم عوض شد و با کارگردانان ديگري چون بهرام بهراميان و محمدمهدي عسگرپور وارد صحبت شدند. بهرنگ توفيقي هم قرار بود مجموعه اي براي محرم بسازد و با توجه به زمان بندي ما نمي توانست ساخت اين سريال را به پايان برساند. در نهايت قرعه به نام بهمن گودرزي افتاد و از اين اتفاق بسيار راضي هستيم. به گفته اکبري، تاکنون ضبط حدود 20 درصد از سريال سپري شده و گروه در حال ضبط لوکيشن هاي مختلف در شهر تهران است.
    
    شبکه نسيم و ملودرام هاي 90 شبي
    محمد احساني، مدير شبکه نسيم

    ما سريال موظفي در شبکه نداشته ايم، اما از من خواسته شده در دوره جديد به طور ويژه روي سريال تمرکز کنيم؛ از جمله طنزهاي قديمي 90 شبي و ملودرام هاي بلند که قرار است در شبکه نسيم روي آن کار کنيم. البته ساختار و زيرسطح هاي ما متناسب نيست و دوستان قول همکاري داده اند و از سال جديد سعي مي کنيم اين کار را انجام دهيم. مي کوشيم از کساني که مي توانند براي مردم برنامه جذاب توليد کنند دعوت کنيم. درِ شبکه نسيم باز است و از مردم مي خواهم ما را از نظرات خود بي بهره نگذارند.
    
    ايده اي 15 10 ساله
    عليرضا مسعودي (يا همان علي مشهدي) گرچه سال هاست در زمينه فيلمنامه نويسي فعال است، اما مخاطبان تلويزيون در اين يکي دو سال اخير او را با استندآپ هايش در برنامه خندوانه شناخته اند. مسعودي پيش از اين فيلمنامه مجموعه هايي چون «قرارگاه مسکوني»، «سه دونگ سه دونگ» و «آقا و خانم سنگي» را به نگارش درآورده و حالا مشغول نگارش اين مجموعه تازه شده است. مسعودي درخصوص ايده ساخت اين مجموعه مي گويد: ايده اوليه کار را از 15 10 سال پيش در ذهن داشتم و همان موقع به نگارش درآوردم، اما فرصت ساختش تاکنون مهيا نشده بود و بالاخره به مرحله ساخت رسيد.
    مسعودي که در اين مجموعه علاوه بر نگارش، بازي در نقش يکي از شخصيت هاي مکمل داستان را هم عهده دار است، با اشاره به نقش اش مي گويد: من نقش اکبر را بازي مي کنم و از قسمت هشتم وارد داستان مي شوم. اکبر شخصيتي است که علاقه مند به دختر خانواده با نام پريسا (با بازي شهرزاد کمال زاده) مي شود و به اين ترتيب او را در مجموعه مي بينيم.
    اين نويسنده همچنين با اشاره به ارزيابي اش از موفقيت سريال مي گويد: اين که بگويم چون مخاطبان شبکه نسيم من را مي شناسند، پس از مجموعه ام هم استقبال مي کنند اصلا درست نيست. چهره خيلي نقشي ندارد و قصه و کارگرداني حائزاهميت تر است، وگرنه مردم فقط دو سه قسمت ابتدايي را مي بينند و بعد کار را رها مي کنند. نقش قصه بسيار مهم تر است. او همچنين اضافه مي کند: اين روزها مشغول بازي در مجموعه «آرماندو» به کارگرداني احسان عبدي پور هم هستم و اين دليلي است که ديرتر وارد اين مجموعه مي شوم. دلم مي خواهد روزي کارگرداني را هم تجربه کنم، اما به دليل همين مشغله ها کارگرداني اين سريال ميسر نشد و دلم نمي خواست گروه معطل شوند.
    سريال طنز «سفر در خانه» در راه شبکه نسيم
    


 روزنامه جام جم، شماره 4873 به تاريخ 26/4/96، صفحه 3 (راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 62 بارآثار ديگري از "زهرا غفاري"

  دورهمي در «هفت» / برنامه «هفت» با آمدن مهران مديري چه تغييري مي كند؟
زهرا غفاري، جام جم 28/10/96
مشاهده متن    
  بانوي هميشه مادر شوهر
زهرا غفاري، جام جم 27/10/96
مشاهده متن    
  خلاقيت، شرط موفقيت در مستندسازي
زهرا غفاري، جام جم 26/10/96
مشاهده متن    
  با هم در خانه / مروري بر خاطرات سريال قديمي «در خانه»، مجموعه به يادماندني دهه 60
زهرا غفاري، جام جم 20/10/96
مشاهده متن    
  خوان پنجم با جناب خان / گزارش جام جم از ساخت سري نوروزي
زهرا غفاري، جام جم 19/10/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله جغرافيا و برنامه ريزي محيطي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 66)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است