|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/4/26: سريال هاي تازه در راهند
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4993
پنجشنبه بيست و سوم آذر ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4873 26/4/96 > صفحه 3 (راديو و تلويزيون) > متن
 
 


سريال هاي تازه در راهند
سير صعودي توليد مجموعه هاي نمايشي در شبكه 5

نويسنده: صبا داريان

اين روزها خبرهاي تازه اي از شبکه پنج سيما به گوش مي رسد؛ خبرهايي خوش از راه افتادن دوباره چرخ هاي توليد مجموعه هاي تلويزيوني مختلف در اين شبکه و در نتيجه بازگشت شبکه پنج به دوران خوش پخش سريال هاي به يادماندني اش. شمار زيادي از مخاطبان سيما هنوز مجموعه هاي خاطره انگيزي چون «خودروي تهران 11»، «هتل»، «روزگار جواني»، «کارآگاه شمسي و مادام» و... را در ياد دارند که در روزهاي اوج مجموعه سازي در اين شبکه روي آنتن مي رفتند و مخاطبان زيادي را به تماشاي خود ترغيب مي کردند. حالا و پس از دوره اي وقفه اين شبکه مجددا مشغول مجموعه سازي شده و با دستي پر به استقبال نگاه تماشاگران مي آيد. غلامرضا الماسي، مدير گروه فيلم و سريال شبکه پنج سيما درخصوص روال ساخت اين مجموعه هاي تازه بيشتر توضيح مي دهد.
    
    توليد مجموعه «از يادها رفته» به لحاظ تاريخي بودن و برخورداري از لوکيشن هاي گوناگون کار دشواري نيست؟
    خير. اتفاقا يکي از رويکردهايي که در شبکه پنج اتخاذ شده و اين مجموعه و ديگر سريال هاي در حال توليدمان سعي در رعايتش دارند، اين است که تا حد امکان هزينه ها را کاهش دهيم. معمولا هميشه تا حرف از ساخت سريال هاي تاريخي مي شود، همه ياد مجموعه هاي الف ويژه مي افتند؛ مجموعه هايي که به لحاظ بودجه و هزينه بسيار سنگين هستند. اتفاقا درخصوص ساخت از يادها رفته اصلا اين طور نبوده است و شايد بتوانم اين طور بگويم که با اختلاف رقم خيلي محدودتري نسبت به سريال هاي ديگرمان پيش مي رويم و هم در طول مدت نگارش و هم توليد سعي کرده ايم هزينه ها چندان نامتعارف نباشد.
    
    در گفت وگويي که چند ماه قبل با هم انجام داديم، نويد توليد مجموعه هايي تازه را در شبکه پنج سيما داده بوديد؛ مجموعه هايي که حالا تعدادي از آنها به مرحله توليد رسيده اند و تعداد بيشتري در مرحله پيش توليد هستند و به نظر مي رسد قرار است با دستي پر به آنتن سيما رونق ببخشيد. برايمان از تازه ترين وضعيت توليد اين مجموعه ها بگوييد. هم اکنون چند سريال تلويزيوني مختلف در اين شبکه در حال توليد است؟
    هم اکنون دو مجموعه را در اين شبکه آماده پخش داريم؛ يکي «در جست وجوي آرامش» که براي پخش در شب هاي پنجشنبه و جمعه تدارک ديده شده و ديگري «لژيونر» که قرار است در شب هاي زوج ساعت 23 روي آنتن برود. اين دو مجموعه براي حدود چهار تا پنج ماه آينده روي آنتن خواهند بود. بجز اين دو مجموعه، ما 13 سريال ديگر را هم در شبکه داريم که در مراحل مختلف نگارش و پيش توليد قرار دارند و اميدواريم هرچه سريع تر به مراحل توليد نزديک شوند؛ مجموعه هايي چون «زندگي از نو» به تهيه کنندگي مهدي شفيعي، «هيات مديره» به تهيه کنندگي مهران رسام، «بچه مهندس» به تهيه کنندگي سعيد سعدي و کارگرداني علي غفاري، «سارقين روح» به نويسندگي هومان فاضل، «گران باري» به نويسندگي احسان عبدي پور و تهيه کنندگي هومن کبيري، «پاهاي بي قرار» به تهيه کنندگي ايرج محمدي و کارگرداني منوچهر هادي و «پاييز تنهايي» به تهيه کنندگي رحمان سيفي آزاد که براي کارگرداني اش با فريدون جيراني مذاکراتي شده است و مجموعه هاي ديگر که هنوز در مرحله سيناپس و نگارش قرار دارند و اميدواريم بتوانيم در شش ماهه دوم سال توليدشان را کليد بزنيم.
    
    اين طور به نظر مي رسد که با طيف وسيعي از تهيه کنندگان و کارگردانان باسابقه و شناخته شده وارد صحبت و تعامل شده ايد.
    بله. سعي کرده ايم در مجموع اين توليدات تازه اي که در شبکه به جريان افتاده اند، در کنار استفاده از نيروهاي جوان و تازه کار، افراد باسابقه و کارآمد را هم به کار دعوت کنيم.
    
    پس در نيمه دوم امسال دست پري داريد و احتمالا مشکلي به لحاظ روي آنتن رفتن آثار نمايشي نخواهيد داشت.
    پاسخ به اين پرسش کمي دشوار است، چون آثارمان هنوز در مراحل اوليه پيش توليد است و توليد و ساخت اثري باکيفيت، ممکن است تا يک سال هم به طول بينجامد. بايد ببينيم اين آثار چه زماني به مراحل پاياني توليد مي رسند و بعد برايشان آنتن در نظر بگيريم. بنابراين احتمالا در پايان زمستان يا شروع سال بعد مجموعه ها آماده پخش مي شوند.
    
    براي جذب دوباره مخاطب شبکه تان و ترغيبشان براي مشاهده اين آثار نمايشي چه راهکاري را انديشيده ايد و چه برنامه اي داريد؟
    طبيعتا اين مسئوليت برعهده گروه فيلم و سريال شبکه است که بتوانيم کارهاي درخوري به لحاظ کيفي توليد کنيم. چنانچه اثر از کيفيت لازم برخوردار باشد، مخاطب خودش به شبکه برمي گردد. ضمن اين که شبکه هم بايد تمهيداتي را به لحاظ معرفي و اطلاع رساني بينديشد. اگر به هر دليلي ما اين مخاطبان را جذب کنيم و بعد سريالمان حرفي براي گفتن نداشته باشد، معلوم است که مخاطب پس مي زند.
    
    کيفيت در اولويت است
    مدير گروه فيلم و سريال شبکه 5

    نکته اساسي در وهله اول کيفيت داشتن آثار است، در وهله دوم بحث تبليغات و اطلاع رساني قرار مي گيرد و در وهله سوم هم نوبت به صبر و حوصله خود ما مي رسد که تحمل داشته باشيم و صبوري کنيم تا مخاطبانمان به شبکه برگردند. لازم به ذکر است، گرچه در اين مدت در شبکه به لحاظ ساخت و پخش سريال خيلي فعال نبوده ايم، اما ديگر برنامه ها مخاطبان خود را داشته اند و اين طور نيست که بگوييم همه بينندگان، مخاطبان آثار نمايشي هستند.
    
    سريال هاي تازه در راهند / سير صعودي توليد مجموعه هاي نمايشي در شبکه 5
    


 روزنامه جام جم، شماره 4873 به تاريخ 26/4/96، صفحه 3 (راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بارآثار ديگري از "صبا داريان"

  «زيباشهر» از خوزستان تا تمام ايران / مديركل صدا و سيماي استان خوزستان مطرح كرد
صبا داريان، جام جم 14/9/96
مشاهده متن    
  در گفت و گو با مدير مركز بسيج رسانه ملي مطرح شد:تمركز بر كيفي بودن ساخت آثار
صبا داريان، جام جم 1/9/96
مشاهده متن    
  از نظرات مردم انرژي مي گيرم / گفت وگوي جام جم با شناخته شده ترين آبدارچي فضاي مجازي
صبا داريان، جام جم 22/5/96
مشاهده متن    
  ريدرز دايجست؛ ماهنامه مورد علاقه خانواده ها
صبا داريان، جام جم 13/3/96
مشاهده متن    
  جاي خالي پيرمرد / به بهانه سالروز تولد مرحوم كيومرث ملك مطيعي
صبا داريان، جام جم 13/10/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه الماس
متن مطالب شماره 58، پاييز 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است