|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/4/26: اخبار داغ سخنگو
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5112
سه شنبه يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4873 26/4/96 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
 


اخبار داغ سخنگو
محسني اژه اي از بازداشت حسين فريدون و صدور حكم براي دوتابعيتي نفوذي خبر داد


سخنگوي قوه قضاييه در نشست خبري ديروز خود با نمايندگان رسانه ها، اخبار داغي درباره برخي پرونده هاي قضايي مطرح کرد؛ اخباري که ازجمله آنها مي توان به محکوميت بدوي يک فرد نفوذي با تابعيت دوگانه به ده سال حبس و همچنين دستگيري حسين فريدون اشاره کرد.
    بحث بازداشت فرد دوتابعيتي درحالي ديروز از سوي غلامحسين محسني اژه اي مطرح شد که در گذشته نيز بارها نسبت به قابليت بالقوه افراد دوتابعيتي براي قرار گرفتن در معرض سوءاستفاده دشمنان هشدار داده شده است.
    به گزارش ميزان، محسني اژه اي در نشست خبري ديروز در اين زمينه گفت: يک فرد نفوذي آمريکايي که با شرايط خاصي وارد ايران شده بود، پس از دستگيري و محاکمه در دادگاه بدوي به ده سال حبس محکوم شد.
    سخنگوي قوه قضاييه اظهار کرد: يکي از عوامل نفوذي آمريکا که دوتابعيتي بود و هم تابعيت آمريکا را داشت و هم از تابعيت يک کشور خارجي ديگر برخوردار بود، با نفوذ خاصي وارد ايران شده بود که توسط نيرو هاي وزارت اطلاعات شناسايي و دستگير شد و محرز شد که وي درجهت جمع آوري اطلاعات فعاليت مي کند و در بحث نفوذ دخالت داشته است که پرونده اين فرد به دادگاه رفت و در دادگاه بدوي به ده سال حبس محکوم شد که البته اين حکم قابل اعتراض و تجديدنظرخواهي است و چنانچه حکم اين فرد که مستقيما از ناحيه آمريکا هدايت مي شده است قطعي شد، شايد من بيشتر توضيح دهم که چه اقداماتي داشته است.
    وي با اشاره به اقدامات بانک مرکزي براي ساماندهي شرکت هاي تعاوني اعتباري نيز گفت: رئيس بانک مرکزي و مسئولان اين بانک تلاش وافري دارند تا شرکت هاي تعاوني اعتباري را ساماندهي کنند؛ جلوي فعاليت آنهايي که مجوز ندارند را بگيرند؛ آنهايي که از مرجع قبلي مجوز دريافت کرده اند، اما مرتکب تخلفاتي شده اند را يا اصلاح کنند يا اگر لازم است منحل کنند يا جلوي فعاليت غيرمجاز آنها گرفته شود و آنهايي را که لازم است، به مسير صحيح خود هدايت کنند؛ اين کار خوب است و من مجددا از بانک مرکزي براي اقدام جهت ساماندهي اين تعاوني هاي اعتباري تشکر مي کنم و قوه قضاييه نيز نهايت کمک را خواهد کرد تا در اين رابطه حقوق مردم حفظ شود. من به مردم اميدواري مي دهم که با توجه به اين اهتمام بانک مرکزي و کمک قوه قضاييه، انشاءالله حقي از کسي ضايع نشود؛ البته بايد اين توصيه را داشته باشم که در ساماندهي خود و احياي حق مردم تسريع داشته باشند.
    
    جزئيات بازداشت فريدون
    محسني اژه اي در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اين که درباره تخلفات برادر رئيس جمهور، حرف هايي مطرح شده و در فضاي مجازي به طور گسترده آمده که حسين فريدون دستگير شده است، عنوان کرد: درخصوص اين فرد چندين نوبت تحقيق شده و افراد ديگري نيز مورد تحقيق قرار گرفته اند که برخي از آنها بازداشت هستند.
    سخنگوي دستگاه قضا اضافه کرد: روز شنبه براي اين فرد يک قرار تامين صادر شده، اما چون تامين وثيقه نکرده به زندان معرفي شده است. البته قرار صادر شده، قرار موقت زندان نيست؛ بلکه قرار تامين وثيقه است و اگر وثيقه را تامين کند، آزاد مي شود. از اين که مبلغ صادر شده براي وثيقه چقدر است، اطلاعي ندارم. پرونده ايشان در حال رسيدگي است.
    وي در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره اين که سخنگوي دولت گفته پرونده کاسبان تحريم را به قوه قضاييه ارسال کرده است، آ يا اين موضوع ربطي به فروش نفت در دوران تحريم دارد، بيان کرد: بايد از خود سخنگو بپرسيد که منظور از کاسبان تحريم چه کساني هستند. طبيعتا چنين پرونده اي با چنين اسمي به قوه قضاييه نمي آيد. اگر منظور فروش نفت توسط بابک زنجاني است، بايد گفت در اين پرونده در ابتدا مدعي العموم ورود پيدا کرده است.
    
    پيگيري پرونده توهين به رئيس جمهور
    سخنگوي دستگاه قضا در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره آخرين وضعيت پرونده توهين کنندگان به رئيس جمهور در روز قدس گفت: اين پرونده تشکيل شده است، چون اين اقدام در خيابان رخ داده، نيروي انتظامي مي توانست اقدام کند. چنانچه نيروي انتظامي و وزارت اطلاعات افرادي را در اين خصوص معرفي کنند، پيگيري صورت مي گيرد. درحال حاضر دادستان تهران در اين پرونده ورود کرده و موضوع هم اکنون در دادسرا مطرح است. معاون اول قوه قضاييه بيان کرد: البته درخصوص اين پرونده چند اسم و عکس داده شده است، اما آدرس و مشخصاتي نداده اند که افراد احضار شوند.
    
    اتهامات بقايي
    محسني اژه اي در پاسخ به سوالي درباره بازداشت حميد بقايي و اطلاعيه منتشر شده از سوي محمود احمدي نژاد گفت: جناب آقاي احمدي نژاد نامه اي سرگشاده خطاب به ملت نوشتند که در فراز هاي مختلفي در اين نامه بخش عمده اي از مسائلي که در اين رابطه اظهارنظر شده، خلاف واقع است. متاسفانه مثل هميشه ايشان از يک فرد (احيانا از خود متهم) مطالبي را شنيده اند و به استناد آن چنين قضاوتي مي کنند.
    معاون اول قوه قضاييه افزود: مطالب ديگري هم خارج از اين پرونده در نامه مطرح کرده اند که در جاي خود بايد به آن پرداخته و پاسخ داده شود که درحال حاضر در مقام آن نيستم.
    معاون اول قوه قضاييه خاطرنشان کرد: آقاي احمدي نژاد در بخش ديگري از نامه اش آورده است که اتهام وي (بقايي) اين بوده که مصوبه دولت را در مورد 300ميليون تومان پاداش که به تعدادي از افراد دولت پيشين داده شده، اجرا کرده است. اين کاملا خلاف است و به هيچ وجه ايشان در اين مورد که مصوبه دولت سابق را در توزيع 300 ميليون تومان پاداش اجرا کرده، مورد اتهام نيست. ايشان (بقايي) دو يا سه اتهام دارد که مطرح شده است و در رابطه با تصرف غيرمجاز، تباني در معاملات دولتي، اختلاس و مسائل مالي اين چنيني بوده است.
    محسني اژه اي تصريح کرد: حتي در روز هاي اول که از اين فرد تحقيق مي شد، مورد ديگري مطرح شد و يکي از کساني که از آن مجموعه بازداشت شده بود، گفت چيزي حدود دو ميليون يورو وجه نقد نزد متهم بود تا در اختيار جاي ديگر قرار دهد که به صورت رسمي در هيچ جا ثبت و ضبط نشده است؛ اينها مواردي است که در اين پرونده مطرح شده است.
    
    جاسوس دستگير شده کيست؟
    برخي منابع آگاه، جزئيات بيشتري درباره جاسوس دستگير شده که سخنگوي قوه قضاييه در نشست خبري ديروز به آن اشاره کرد، منتشر کرده اند. به گزارش ميزان و به نقل از منابع آگاه، نام اين فرد که تابعيت آمريکا و چين را دارد «زي يو وانگ» است.
    وي که متولد پکن است در پوشش يک پژوهشگر وارد ايران شده و مطالعات ميداني از کشورمان را در قالب مقاله هاي آشکار (چاپ شده و قابل دسترس در فضاي مجازي)، محرمانه و خيلي محرمانه در اختيار تيم تحقيقاتي وزارت امورخارجه آمريکا، موسسه شرمين و بيژن مصور رحماني (که در دانشگاه پرينستون فعاليت مي کند)، مدرسه کندي دانشگاه هاروارد و موسسه ايرانشناسي بريتانيا قرار داده و سعي در نفوذ به آرشيوهاي معتبر کشور را داشته است.
    وانگ تا پيش از دستگيري موفق به ثبت آرشيو ديجيتال از 4500 صفحه از اسناد کشور شده بود که البته اين اقدام او با نظارت کارشناسان مجرب پرونده که وي را به صورت نامحسوس تحت نظر داشته اند، صورت گرفته است.
    اخبار داغ سخنگو / محسني اژه اي از بازداشت حسين فريدون و صدور حکم براي دوتابعيتي نفوذي خبر داد
    


 روزنامه جام جم، شماره 4873 به تاريخ 26/4/96، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مديريت ارتباطات
متن مطالب شماره 96، ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است