|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/4/26: هم پرستار بيكار داريم، هم كمبود پرستار!
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5087
شنبه يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4873 26/4/96 > صفحه 17 (جامعه) > متن
 
 


هم پرستار بيكار داريم، هم كمبود پرستار!
در حالي كه با كمبود حدود 100 هزار نيروي پرستاري مواجه هستيم، راه براي فعاليت بسياري از پرستاران در مراكز درماني هموار نيست

نويسنده: امين جلالوند

دو خط موازي که نبايد به هم برسند، در جامعه پرستاري به هم رسيده اند. اوضاع جامعه پرستاري در کشور ما کمي گيج کننده و متناقض است. از يک سو هم بشدت از کمبود پرستار رنج مي بريم و هم پرستار بيکار داريم.
    اين شرايط متناقض، نه تنها موجب سرخوردگي دانش آموختگان رشته پرستاري شده، بلکه موجب شده است به دليل کمبود پرستار، کيفيت ارائه خدمات در مراکز درماني کشور هم کاهش پيدا کند و دود آن در نهايت به چشم بيماران برود.
    محمد شريفي مقدم، قائم مقام سازمان نظام پرستاري در گفت وگو با جام جم، ريشه اين مشکل را در سيستم جذب پرستاران در مراکز درماني مي داند و مي گويد: بيشترين مشکل کمبود پرستار در شهرهاي بزرگ و بخصوص در تهران وجود دارد. به دليل محدوديت استخدام پرستار در بيمارستان هاي دولتي، شاهديم که خيلي از پرستاران، امکان فعاليت در بيمارستان ها را ندارند. سيستم جذب پرستار به شکل استخدام هاي شرکتي هم نتوانسته تاکنون مشکل کمبود نيروي پرستار را برطرف کند و حتي بسياري از بيمارستان ها، توان جذب «پرستار طرحي» را هم ندارد؛ يعني پرستاري که مجبور است دو سال را در بيمارستان ها خدمت کند تا مدرک تحصيلي اش آزاد شود، اما براي همين خدمت اجباري هم بايد در صف انتظار بماند.
    به گفته شريفي مقدم، هزينه بالاي زندگي در شهرهاي بزرگ و دريافتي هاي پايين نيروهاي پرستار هم مزيد بر علت شده تا در شهرهاي بزرگ با کمبود پرستار مواجه باشيم. مثلا پرستاري که در شهري کوچک زندگي مي کند، نمي تواند براي حقوقي حدود دو ميليون و 200 هزار تومان به تهران مهاجرت کند، زيرا بخش زيادي از اين حقوق را بايد صرف اجاره مسکن و ساير هزينه ها کند.
    از سوي ديگر، شريفي مقدم تاکيد دارد که سختي کار پرستاري، اضافه کاري هاي اجباري، تحميل برخي وظايف خارج از حيطه پرستاري به دوش پرستار، رعايت نکردن شان و جايگاه پرستاران هم موجب شده خيلي از پرستاران، عطاي کار را به لقايش ببخشند.
    
    حل مشکل کمبود پرستار منتظر چراغ سبز دولت
    هم اکنون حدود 185 دانشکده پرستاري در کشور داريم که سالانه حدود ده هزار پرستار در اين دانشکده ها فارغ التحصيل مي شوند. وزارت بهداشت در نظر دارد براي جبران کمبود پرستار در مراکز درماني، طرح تربيت پرستاران بيمارستاني را به اجرا درآورد؛ طوري که پرستار از همان بدو ورود به دانشگاه در بيمارستان ها به فعاليت مشغول شود.
    محمد ميرزابيگي، معاون پرستاري وزارت بهداشت در توضيح بيشتر اين طرح يادآور شد: استفاده بيشتر از محيط و فضاي بيمارستان ها براي آموزش پرستاري صرفا براساس آيين نامه اصفهان که مورد قبول همه ذي نفعان حرفه پرستاري و مورد تائيد مسئولان ارشد وزارت بهداشت است، اجرايي خواهد شد. آيين نامه اصفهان بر استفاده بيشتر از محيط و فضاي بيمارستان ها براي آموزش پرستاري، تاکيد دارد.
    اما شريفي مقدم، قائم مقام سازمان نظام پرستاري، اين طرح را هم يک طرح غيرعلمي و غيرکارشناسي مي داند و مي گويد: بيمارستان ها ظرفيت و زيرساخت هاي لازم را براي آموزش پرستار بيمارستاني ندارند و اجراي اين طرح بر چهره تخصصي و آکادميک دانش پرستاري هم لطمه مي زند، زيرا دانشجوي پرستاري، فرصت کافي را براي آموختن مباحث تئوريک نخواهد داشت و سطح تخصصي دانش پرستاري افت خواهد کرد.
    قائم مقام سازمان نظام پرستاري، راه حل کمبود پرستار را در جذب سالانه ده هزار نيروي پرستار در وزارت بهداشت مي داند و مي گويد: برآورد مي شود که حدود 180 هزار نفر به عنوان کادر پرستاري در مراکز بهداشتي و درماني فعال باشند و در عين حال، پيش بيني مي شود که حدود صد هزار کمبود پرستار داشته باشيم. راه حل علمي براي حل اين کمبود، اين است که دولت به ميدان بيايد و سالانه ده هزار پرستار را جذب کند. البته خود مسئولان وزارت بهداشت هم منتقد اين شرايط هستند و از اين که دولت، مجوز استخدام پرستاران را صادر نمي کند، گلايه مند هستند.
    شريفي مقدم بر اين باور است که تا وقتي مشکلات جذب پرستاران حل نشود و جذابيت هاي حرفه پرستاري نيز افزايش پيدا نکند، مشکل مهاجرت پرستاران هم حل نخواهد شد.به تعبير ديگر تا حل نشدن اين مشکلات بايد انتظار داشته باشيم که هر ساله بهترين پرستاران کشور به خارج از کشور مهاجرت کنند؛ آن هم در حالي که کشور بشدت به چنين نيروهاي تخصصي نياز دارد.
    
    بيماران، قرباني اول و آخر کمبود پرستار
    بيکاري پرستاران و کمبود پرستار، تناقض ساختاري نظام سلامت است که بيماران، بزرگ ترين قرباني اين تناقض هستند.
    دکتر يعقوب جعفري، عضو شوراي عالي نظام پرستاري کشور در گفت وگو با جام جم، تاکيد دارد: در کشور ما به ازاي هر پنج بيمار، يک پرستار وجود دارد و حتي در برخي مراکز درماني کشور، پرستار موظف است بيش از پنج بيمار را مراقبت کند، در حالي که بر اساس استانداردهاي جهاني، بايد حداکثر براي هر دو بيمار، يک پرستار وجود داشته باشد. اين شرايط باعث فرسودگي شغلي پرستاران مي شود و سختي کار آنها را شدت مي بخشد. اين شرايط موجب شده که به گفته جعفري، خيلي از پرستاران از اين شغل فراري باشند و در نتيجه مشکل کمبود پرستار در نظام سلامت، به وجود بيايد.
    البته جعفري تاکيد دارد اين کمبود پرستار صرفا در بيمارستان ها نيست، بلکه در ساير عرصه هاي توانبخشي، بهداشت و ساير بخش هاي حوزه سلامت نيز با کمبود پرستار مواجه هستيم. نبايد از ياد برد که اضافه کاري هاي اجباري هم کار پرستاران شاغل را سخت کرده است. حتي با وجود اين که شغل پرستاري به عنوان مشاغل سخت به حساب مي آيد، اما خيلي اوقات به دليل کمبود پرستار با بازنشستگي زودهنگام پرستاران نيز مخالفت مي شود، در حالي که طبق قانون، پرستار مي تواند از مزاياي مشاغل سخت بهره مند شود، اما در خيلي از مراکز درماني، اين قانون نيز بدرستي اجرا نمي شود.
    هم پرستار بيکار داريم، هم کمبود پرستار! / در حالي که با کمبود حدود 100 هزار نيروي پرستاري مواجه هستيم، راه براي فعاليت بسياري از پرستاران در مراکز درماني هموار نيست
    


 روزنامه جام جم، شماره 4873 به تاريخ 26/4/96، صفحه 17 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بارآثار ديگري از "امين جلالوند"

  فغان از قصور پزشكان / متخصصان زنان و زايمان جراحان عمومي، دندانپزشكان و ارتوپدها ركوردداران قصور پزشكي هستند
امين جلالوند، جام جم 21/12/96
مشاهده متن    
  خون پژوهش در رگ دانشگاه / قرار است سال آينده، 40 هزار ميليارد ريال تسهيلات براي تجهيز آزمايشگاه ها و مراكز پژوهشي دانشگاه ها تخصيص يابد
امين جلالوند، جام جم 19/11/96
مشاهده متن    
  سوء تغذيه از روستا كوچ مي كند / قرار است فرآورده هاي غذايي با هزينه كمتر و ارزش غذايي بالاتر در اختيار زنان عشاير و روستايي قرار بگيرد
امين جلالوند، جام جم 15/11/96
مشاهده متن    
  مردم را از سونامي سرطان نترسانيد / گفت و گوي جام جم با علي قنبري مطلق، رئيس اداره سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي
امين جلالوند، جام جم 14/11/96
مشاهده متن    
  ازدواج 96 درصدي / براساس آمارها تنها 4 درصد از ازدواج هاي دانشجويي به طلاق منجر مي شود
امين جلالوند، جام جم 12/11/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آموزش و سلامت جامعه
متن مطالب شماره 3 (پياپي 403)، پاييز 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است