|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/4/26: شوخي «نگي كه نگفتي» با مسائل اجتماعي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5153
دوشنبه بيست و پنجم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4873 26/4/96 > صفحه 5 (رسانه) > متن
 
 


شوخي «نگي كه نگفتي» با مسائل اجتماعي


نويسنده: آذر مهاجر

شنبه تا سه شنبه هر هفته، بعد از خبر 20 و 30 و قبل از اين که سريال شبانه شبکه دو آغاز شود، نيم ساعت فرصت داريد که تماشاگر يک برنامه انتقادي اما طنز باشيد؛ برنامه اي که با عادات، رفتارها و کنش و واکنش هاي نادرست اما ملموس جامعه امروز ما شوخي مي کند. «نگي که نگفتي» به تهيه کنندگي مجتبي احمدي و با اجراي ژيلا صادقي از 17 تيرماه مهمان شبکه دو سيما شده و کارش را با نقد تنبلي آغاز کرده است.
    
    جامعه شناسي شوخ
    گروهي متشکل از افراد متخصص در زمينه جامعه شناسي، روان شناسي، سينما، برنامه سازي تلويزيون و روزنامه نگار گرد هم آمده و برخي عادات و رفتارهاي نادرست را که به دلايل متعدد گسترش پيدا کرده و شکل اجتماعي به خود گرفته، استخراج کرده اند. به گفته احمدي، اين گروه که اعضاي اتاق فکر برنامه «نگي که نگفتي» هستند، تقريبا 40 موضوع را از دل تحقيقات ميداني و پژوهش هاي مربوط به رفتارشناسي جامعه ايراني انتخاب کرده اند و اين موضوعات بايد به لحن و زباني محترمانه و البته تاثيرگذار مطرح مي شد. وي به جام جم توضيح مي دهد: از جمله موضوعات انتخاب شده براي برنامه مي توان به تنبلي، بي نظمي، وقت گذراني در فضاي مجازي و نامگذاري براي فرزندان اشاره کرد. طبيعي است که براي طرح آنها بايد لحن مناسبي پيدا مي کرديم و اين شد که به طنز رسيديم؛ طنزي که نه از جنس سريال هاست و نه استندآپ کمدي هاي تلويزيوني، بلکه خودماني و برآمده از لحن و ادبيات خود مردم است.
    بر اساس توضيحات تهيه کننده «نگي که نگفتي» اين برنامه مثلا به نظم فکري اشاره مي کند، از آنجا به نظم شخصي و بعد به نظم اجتماعي مي رسد و بعد ممکن است اشاره اي داشته باشد به اين که چطور نظم فکري در رفتار ترافيکي افراد در شهرها خودش را نشان مي دهد.
    
    تنوع بصري براي مخاطب خسته
    زبان طنز به علاوه لحن خودماني و ساختار بصري متنوع، مهم ترين مواردي بوده که گروه سازنده برنامه «نگي که نگفتي» به آن توجه داشته است.
    احمدي که تهيه کنندگي برنامه هاي «عصر طلايي» و «بچه هاي مردم» را در کارنامه دارد، درباره ساختار برنامه جديدش مي گويد: مي دانستيم قرار است اين برنامه زماني به نمايش درآيد که تماشاگر خسته از کار روزانه و احتمالا بي حوصله پاي تلويزيون نشسته و توقع هر چيزي دارد، جز نقد شدن و البته تماشاي گفت وگوها و تحليل هاي جدي. آقايان حميدرضا ديبايي قائم مقام شبکه دو و بهزاد عادلي مدير گروه اجتماعي اين شبکه، تحليل هاي مفصلي از بازخورد مخاطبان نسبت به برنامه هايي که تاکنون در اين ساعت از شب در شبکه دو به نمايش درآمده در اختيارم گذاشتند و ضمن يک همفکري به ساختار فعلي رسيديم و خوشبختانه موفق بوده ايم.
    بر اساس اظهارات اين تهيه کننده، هنوز يک هفته از پخش «نگي که نگفتي» نگذشته بود که ويدئوهاي کوتاهي درباره تنبلي از شهرهاي مختلف ايران از جمله مشهد، کرمان، زابل، ملاير، آذربايجان و تهران به برنامه رسيده و بعد از تدوين و مرتب سازي، اين هفته از برنامه پخش خواهد شد.
    احمدي توضيح مي دهد که انتخاب ژيلا صادقي به عنوان مجري، حضور کوروش معصومي و استندآپ هايي که هميشه کمدي نيستند، تهيه گزارش هاي مردمي و گفت وگوهايي که با مهمان برنامه انجام مي شود و نيز چيدمان بخش هاي مختلف برنامه با هدف ايجاد تنوع بصري و رسيدن به ريتم مناسب بوده است.
    
    برنامه اي که هميشه مي خواستم
    ژيلا صادقي مجري برنامه «نگي که نگفتي» پرنشاط تر، پرانرژي تر و پوياتر از هميشه ظاهر شده و قرار است بين ساختار برنامه که شاد و طنز است و موضوع و محتواي آن که گاهي حتي لحن انتقادي به خود مي گيرد، تعادل برقرار کند.
    صادقي مي گويد: در اين برنامه اجرايي دارم که هميشه دلم مي خواسته ارائه کنم اما تا به حال شرايطش مهيا نشده بود.
    اين مجري تلويزيون توضيح مي دهد که حضور کارشناسان، ساختار کلاسيک و زمان برنامه هاي ديگر که معمولا در اختيار کارشناسان قرار مي گرفت او را در اجرا محدود مي کرد.
    به گفته صادقي، اجراي او در برنامه نگي که نگفتي به مرور شادتر و پرانرژي تر خواهد شد، چرا که با توجه به موضوعات و لحن مفرح برنامه قطعا در سبک و سياق اجراي من هم تغييراتي رخ خواهد داد که قبلا با تهيه کننده برنامه مقدمات آن طراحي شده است.
    وي مي گويد: برنامه به صلاحديد مديران محترم شبکه کمي زودتر از پيش بيني ما آغاز شد و کمي مهلت مي خواهد تا به کيفيت مطلوب ما نزديک شود اما با توجه به اين که تهيه کننده آشنا به اصول برنامه سازي و آگاه به مسائل جامعه است و نيز ضمن تعامل بيشتر با مخاطبان، هم ريتم برنامه تندتر خواهد شد و هم اجراي من.
    صادقي در پايان گفت: با وجود اين که هنوز چند قسمت از برنامه «نگي که نگفتي» روي آنتن رفته است بازخورد خوبي در فضاي مجازي، کانال و حتي سامانه پيامکي برنامه داشتيم و من به شما اطمينان مي دهم بزودي با موضوعات جذابي که در اتاق فکر برنامه طراحي شده، مخاطب با تغييرات مطلوبي روبه رو خواهد شد.
    شوخي «نگي که نگفتي» با مسائل اجتماعي
    


 روزنامه جام جم، شماره 4873 به تاريخ 26/4/96، صفحه 5 (رسانه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 62 بارآثار ديگري از "آذر مهاجر"

  مهمان هاي ابدي / نخبه هاي فرهنگي و ادبي كشورهاي دوست و همزبان در كشورمان تكريم مي شوند اما شرايط و امكانات شهروند شدن را به دست نمي آورند
آذر مهاجر، جام جم 21/4/97
مشاهده متن    
  گنج ادبيات كودك و نوجوان در گنجه سينما / جام جم در گفت و گو با علا و طالبي بررسي مي كند
آذر مهاجر، جام جم 19/4/97
مشاهده متن    
  زير گنبدكبود، قصه گو تنها نشسته بود / به مناسبت 18 تير و سالروز فوت مهدي آذر يزدي سراغي از او گرفتيم
آذر مهاجر، جام جم 17/4/97
مشاهده متن    
  پديده نويسنده هاي مايكروفري! / گفت و گو با كساني كه با3ميليون تومان و طي چند ماه براي شما 3 كتاب منتشر مي كنند، كارت نويسندگي مي گيرند و وام جور مي كنند
آذر مهاجر، جام جم 14/4/97
مشاهده متن    
  تو براي يك ملت دويدي ميلاد! / با بازيگر بچه هاي آسمان در مورد استارت انفجاري ميلاد محمدي حرف زده ايم
آذر مهاجر، جام جم 6/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه سالمند شناسي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 8)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است