|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/5/22: بوي تند «اتم» در مشام شبه جزيره كره
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6827
دوشنبه بيست و پنجم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6567 22/5/96 > صفحه 20 (جهان) > متن
 
      


بوي تند «اتم» در مشام شبه جزيره كره
خبرها از تقويت احتمال جنگ مي گويند


همزمان با افزايش رجزخواني رئيس جمهوري امريکا عليه کره شمالي؛ ترامپ، ونزوئلا را هم تهديد به جنگ کرد
    
    گروه جهان/ جنگ لفظي دونالد ترامپ و کيم جونگ اون، رهبران جنگ طلب و افراط گراي امريکا و کره شمالي نه تنها ذره اي فروکش نکرده بلکه شعله هايش آنقدر گسترده شده که رهبران اقصي نقاط جهان بويژه مقامات کشورهاي شرق آسيا با نگراني به آن و پيامدهايش چشم دوخته اند. آنها خوب مي دانند که اين روزها در شبه جزيره کره بيش از هر زمان ديگري بوي جنگ پيچيده است و ارتش 13 ميليون نفري کره شمالي به همراه سه ونيم ميليون نيروي داوطلب اين کشور آمادگي خود را براي جنگ اعلام کرده اند، آنها حتي به اين مساله انديشيده اند که در صورت وقوع درگيري نظامي – هسته اي بين امريکا و کره شمالي از متروهاي پيونگ يانگ که عميق ترين متروهاي جهان لقب گرفته اند، به عنوان پناهگاه استفاده کنند. سامانه پدافند موشکي روسيه نيز در مناطق جنوبي به حالت آماده باش کامل درآمده است. در جبهه امريکا و متحدان منطقه اي اش نيز شواهدي مبني بر تدارک آرايش جنگي به چشم مي خورد به طوري که وزارت دفاع ژاپن روز جمعه از استقرار چهار رهگير پاتريوت زمين به هوا در غرب اين کشور به منظور پاسخ دادن به حملات احتمالي کره شمالي خبر داد و شينزو آبه، نخست وزير ژاپن اعلام کرد، براي حفظ امنيت و اموال مردم کشورش تمام تلاشش را خواهد کرد. وزارت دفاع کره جنوبي نيز ديروز شنبه به نيروهاي ارتش اين کشور دستور داد، در بالاترين سطح آماده باش قرار گيرند. اگر به اين تحرکات گفت و گوي تلفني ديروز شنبه شي جين پينگ، رئيس جمهوري چين با ترامپ، همتاي امريکايي اش را اضافه کنيم، درمي يابيم که اوضاع در شبه جزيره کره حساس تر از هر زمان ديگري شده است.
    به گزارش «ايران» به نقل از سايت شبکه خبري سي ان بي سي امريکا، پس از آنکه ترامپ روز سه شنبه گذشته کره شمالي را با «خشم و آتشي که جهان تاکنون تجربه نکرده است» تهديد کرد و کره شمالي نيز از آمادگي اش براي حمله به گوام و پايگاه نظامي اندرسون امريکا در اين منطقه خبر داد، واکنش ها هم در داخل و هم در خارج از امريکا به اظهارات «گزافه» رئيس جمهوري امريکا شروع شد اما اين واکنش ها باعث نشد ترامپ عقب نشيني کند. او به تهديدهايش عليه پيونگ يانگ ادامه داد و به خبرنگاران گفت: اگر [کيم جونگ اون رهبر کره شمالي] – همان طور که خود و خانواده اش طي سال ها تهديد کرده اند – باز هم علناً تهديد کند يا در رابطه با گوام يا هر قلمرويي از امريکا يا متحدان امريکا کاري بکند، واقعاً پشيمان خواهد شد. خيلي زود پشيمان خواهد شد. ترامپ ساعاتي قبل از اين اظهارات نيز، در تهديدي ديگر در توئيتر نوشته بود: اگر کره شمالي غيرعاقلانه عمل کند، راه حل هاي نظامي در حال حاضر آماده و مهياست. اميدوارم کيم جونگ اون راه ديگري پيدا کند. وقتي از رئيس جمهوري امريکا پرسيده شد، منظورش از اين توئيت چه بود، پاسخ داد: فهميدنش بسيار بسيار آسان است. منظورم هماني بود که گفتم. اميدوارم آنها [کره شمالي] جديت حرف هايم را درک کنند.البته کره شمالي نيز در واکنش به اين تهديدها ساکت نبوده و بعد از تهديداتي که درباره حمله به گوام مطرح کرد، گزارش ها حاکي از تحرکات نظامي اين کشور است. به گزارش خبرگزاري فرانسه، «جوزف برمودز»، کارشناس امور دفاعي و اطلاعاتي در امور کره شمالي نيز عکس هايي در تارنماي «موسسه امريکا – کره» در دانشگاه جان هاپکينز قرار داده است که به گفته وي نشان مي دهد، کره شمالي يا براي سري جديدي از آزمايش دريايي آماده مي شود يا سيستم هاي پرتاب از زيردريايي را اصلاح يا به روز کرده يا نسخه پيشرفته تري از «پوکگوسونگ-1» را توسعه داده است. پوکگوسونگ-1 يک موشک بالستيک براي پرتاب از زيردريايي است که نخستين بار در اوت سال گذشته ميلادي با موفقيت آزمايش شد. اين موشک 500 کيلومتر به سمت ژاپن پرواز کرد. در آن هنگام کيم جونگ اون رهبر کره شمالي گفته بود که سرزمين اصلي امريکا در تيررس موشک هاي پرتاب شده از زيردريايي هاي پيونگ يانگ در اقيانوس آرام قرار گرفته است.
    خشم کنگره امريکا از خودسري ترامپ
    اظهارات جنگ طلبانه ترامپ با واکنش هاي بسياري در داخل امريکا مواجه شد. جيمز کلاپر، رئيس سابق اطلاعات ملي امريکا در گفت و گو با شبکه خبري سي ان ان درباره اين لفاظي هاي جنگي هشدار داد و گفت، دو کشور امريکا و کره شمالي ممکن است به صورت کورکورانه به سمت جنگ سوم جهاني سوق پيدا کنند چون رويکرد خصمانه ميان «ترامپ» و «اون» افزايش يافته است. بيش از 60 عضو کنگره امريکا نيز در نامه اي به رکس تيلرسون، وزير امور خارجه اين کشور، تهديدهاي ترامپ عليه کره شمالي را محکوم کرده و خواستار جلوگيري از وقوع جنگ احتمالي بين دو کشور شده اند.
    جنگ در انظار، مذاکره در خفا
    اين در حالي است که خبرگزاري آسوشيتدپرس روز جمعه در گزارشي اختصاصي فاش کرد که دولت ترامپ با وجود هياهوي اخيري که عليه کره شمالي به راه انداخته، چند ماه است که بي سر و صدا مشغول ديپلماسي پشت پرده با مقامات پيونگ يانگ است و جوزف يون، نماينده امريکا در امور سياسي کره شمالي و پاک سونگ ايل، ديپلمات کره شمالي در نمايندگي سازمان ملل مسئوليت اين گفت و گوهاي پشت پرده را برعهده دارند. با وجود اين، افراد آگاه از تماس هاي واشنگتن - پيونگ يانگ به آسوشيتدپرس گفته اند، اين تعاملات تاکنون نتوانسته تنش هاي دو کشوربر سر سلاح هاي هسته اي کره شمالي و پيشرفت هاي موشکي آن را کاهش دهد. اما به عقيده منابع آگاه، اگر ترامپ و «اون» پرخاشگري هاي روزهاي اخير را کنار گذاشته و روي خوش به گفت و گو نشان دهند، رايزني هاي پشت پرده هنوز مي تواند مبناي مذاکرات بر سر سلاح هاي هسته اي کره شمالي باشد.
    اتحاديه اروپا نيز خواستار حل و فصل بحران کره شمالي از طريق مذاکره است و با بالا گرفتن تنش ها بين واشنگتن و پيونگ يانگ ديروز شنبه اعلام کرد، جلسه فوق العاده کميته سياسي و امنيتي اين اتحاديه براي بررسي تحولات شبه جزيره کره، روز دوشنبه (فردا) به رياست فدريکا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا برگزار مي شود. برخي کشورهاي اروپايي از جمله آلمان و اتريش نيز خواستار خويشتنداري دو طرف شده اند. در تازه ترين واکنش، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز جمعه تاکيد کرد، مساله کره شمالي راه حل نظامي ندارد.
    
    ونزوئلا؛ دومين مقصد لشکرکشي احتمالي ترامپ
    در چنين شرايطي که جهان با نگراني تحولات شبه جزيره کره را رصد مي کند، خبرگزاري رويترز از جلسه پرسش و پاسخي بين ترامپ و خبرنگاران خبر داد که در آن رئيس جمهوري امريکا نويد اقدام نظامي ديگري را مي دهد اما اين بار ونزوئلا، کشور بحران زده امريکاي لاتين، هدف بلندپروازي هاي جنگي آقاي رئيس جمهوري است. ترامپ با بيان اين مطلب که مردم در ونزوئلا در رنج به سر مي برند و هر روز مي ميرند، به دولت کاراکاس هشدار داد، دست به حمله نظامي عليه ونزوئلا خواهد زد. اما او از ارائه جزئيات اين اقدام نظامي امتناع کرد و گفت: ما درباره اين مساله گفت و گو نمي کنيم اما يک اقدام نظامي چيزي است که دنبالش هستيم. وزارت دفاع امريکا (پنتاگون) اعلام کرده است، هيچ دستوري از کاخ سفيد درباره ونزوئلا دريافت نکرده است اما ارتش امريکا آماده پشتيباني از شهروندان اين کشور و منافع ملي امريکاست. تحليلگران بر اين باورند که يکي از اصلي ترين دلايل روي آوردن رئيس جمهوري امريکا به اقدام نظامي عليه کشورها، ناکامي هايي است که او در اداره امور داخلي امريکا در عرصه هاي مختلف اعم از اقتصادي، بهداشت و درمان، اشتغال و... داشته است. او که در رقابت هاي انتخاباتي شعارهاي اقتصادي و معيشتي زيادي داده بود، تاکنون نتوانسته به شعارهايش عمل کند و در 6 ماه رياست جمهوري اش لقب نامحبوب ترين رئيس جمهوري تاريخ امريکا را گرفته است. ترامپ حالا مي خواهد اين ناکامي ها را با لشکرکشي به کشورها و قدرت نمايي هاي ظاهري در سطح بين المللي بپوشاند. اما از آنجا که جنگ احتمالي امريکا و کره شمالي بسيار گسترده، پرهزينه و ويرانگر خواهد بود او مساله اقدام نظامي عليه ونزوئلا را نيز مطرح کرده است که جنگي کم خطرتر، کم هزينه تر و توجيه پذيرتر است. افکار عمومي امريکا نيز با لشکرکشي کشورشان به ونزوئلا راحت تر همراه خواهند شد، زيرا به عقيده آنها دولت کاراکاس يک دولت سرکوبگر است که حقوق بشر را درباره شهروندانش رعايت نمي کند و وضعيت اقتصادي اين کشور امريکاي لاتين را به حالت بحراني درآورده است. همچنين جنگ احتمالي امريکا و ونزوئلا به رويارويي هسته اي منجر نخواهد شد اما احتمال اينکه کره شمالي پاسخ امريکا را با کلاهک هاي هسته اي بدهد بسيار بالاست.
    بوي تند «اتم» در مشام شبه جزيره کره / خبرها از تقويت احتمال جنگ مي گويند
    


 روزنامه ايران، شماره 6567 به تاريخ 22/5/96، صفحه 20 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات روانشناسي باليني
متن مطالب شماره 29، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است