|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/5/22: سيل تابستاني با 13 كشته و 40 مفقود در 5 استان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6805
سه شنبه بيست و نهم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6567 22/5/96 > صفحه 19 (ايران زمين) > متن
 
      


سيل تابستاني با 13 كشته و 40 مفقود در 5 استان
بارش باران در نوزدهمين روز از مرداد ماه، خسارات زيادي را به ساكنان چند استان شمالي وارد كرد

نويسنده: حسين خاني

ساري - بارش باران در نوزدهمين روز از مرداد ماه، خسارات زيادي را به ساکنان چند استان شمالي وارد کرد. درپي بارش باران در استان هاي گلستان، گيلان، خراسان رضوي، خراسان شمالي و سمنان که از روزپنجشنبه 19 مرداد 96 آغاز و تا روزجمعه 20 مرداد ماه نيز ادامه داشت، شاهد جاري شدن سيل در برخي از شهرستان ها بوديم. اين اتفاقات تلخ در حالي رخ داد که از 2 روز قبل از جاري شدن سيل سازمان هواشناسي با انتشار اطلاعيه هايي خبر از وقوع آن داده بود. براساس اعلام «اسماعيل نجار»، رئيس سازمان مديريت بحران کشور، اين سيلاب خساراتي را به تاسيسات و جاده هاي مواصلاتي وارد کرده و تاکنون برابر آمارها به حدود ۴۰۰ نفر امدادرساني شده است. همچنين در پي اين حوادث 13نفر در 3استان (8 نفر در خراسان رضوي، ۴ نفر در گلستان و يک نفر در خراسان شمالي) جان خود را از دست داده اند. درهمين حال، «حسن نوري» معاون فني و عمليات سازمان اورژانس کشور نيز گفت: سيل و طوفان در 4 استان گلستان، گيلان، خراسان هاي شمالي و رضوي 18 نفر مصدوم، فوتي ومفقود برجاي گذاشته که در اين ميان تعداد فوتي هاي اعلام شده 10 نفربودند که به ترتيب گلستان 4نفر، خراسان شمالي يک نفر و خراسان رضوي 8 نفر بودند.«مجتبي محمودي » سخنگوي جمعيت هلال احمر خراسان رضوي در گفت و گو با مهر نيز تعداد مفقودي هاي اين سيل در استان را 38 نفر اعلام کرده است.درهمين حال با پيوستن ارتش و سپاه به نيروهاي امدادي، جست و جو براي يافتن 2 مفقودي سيلاب دهنه «زرين گل» علي آبادکتول درگلستان از سرگرفته شد.
    
    احتمال افزايش قربانيان مناطق سيلزده شمال شرق کشور
    «اسماعيل نجار»، رئيس سازمان مديريت بحران کشور در گفت و گو با ايسنا، از احتمال افزايش قربانيان مناطق سيلزده شمال شرق کشور خبر داد و افزود: بنابر آمارها 8 نفر در خراسان رضوي جان خود را از دست دادند که 2 نفرشان در «دره گز»، 5 نفر در «کلالک» و يک نفرشان در نيشابور فوت شده اند. در خراسان شمالي نيز يک نفر و در گلستان هم 4 نفر جان خود را از دست داده اند که البته 2 نفرشان مفقود شده اند اما شواهد حاکي از آن است که جان خود را از دست داده اند.به گفته وي، تعداد زيادي خودرو در مسير رودخانه قرار داشت که آب آنها را با خود برده و گمانه زني هاي اوليه حاکي از اين است که 114 خودرو را آب برده و دچار خسارت شده اند که ممکن است افرادي در اين خودروها حضور داشته باشند، بنابراين شهرونداني که احتمال مي دهند اقوام يا آشنايانشان دراين حادثه مفقود شده باشند، به عوامل انتظامي مستقر در محل مراجعه کرده و مشخصات شان را اعلام کنند.
    
    جزئيات مرگ جوان ۲۱ ساله گنبدي
    «حميدسالمي»،بخشدار «داشلي برون» شهرستان گنبدکاووس واقع در شرق گلستان نيز در گفت و گو با «ايران» از فوت يکي از اهالي روستاي «قره ماخر» اين بخش مرزي بر اثر بارش شديد و رگباري باران عصر پنجشنبه گذشته خبر داد واظهار داشت: اين فرد هنگام بارش مشغول تعمير بخشي ازسقف انبار کاه دام هاي خود بود که براثر لغزش در سيلاب ناشي از بارش افتاده و جان خود را از دست داده است. وي هويت فرد فوت شده را «عبدالکمال موجه» 21 ساله عنوان کرد و افزود: شدت جريان آب وي را تا حدود يک صد متر دورتر از محل حادثه منتقل کرده است.
    
    آسيب جدي سيل به جاده هاي گلستان
    «عادل مصدقي» معاون راهداري اداره کل راهداري و حمل و نقل جاده اي گلستان هم از باز شدن راه ارتباطي ۸روستاي علي آبادکتول که بر اثر سيل مسدود شده بود، خبر داد و اظهار داشت: سيل موجب آبگرفتگي سطح جاده ها در دهنه هاي «زرين گل» و«محمدآباد» در علي آباد کتول و مسدود شدن برخي جاده هاي روستايي در اين شهرستان شد. با توجه به سيل شديد و وارد شدن سنگ و رسوبات فراوان به سطح جاده ها برخي از راه ها در علي آباد کتول مسدود شد. معاون راهداري اداره کل راهداري وحمل ونقل جاده اي گلستان تصريح کرد: بارش هاي نقطه اي و رگباري در اين مسيرها موجب انسداد موقتي و موضعي در برخي جاده ها شد که نيروهاي راهداري از همان ابتداي وقوع سيلاب با همه امکانات و نيروها در منطقه حاضر شدند. با تلاش عوامل راهداري، راه ارتباطي روستاهاي «غريب آباد»، «گنو»، «الستان»، «نرسو» و «تاوير» در دهنه «محمدآباد» کتول و روستاهاي «ميان رستاق»، «سياه رودبار» و «شيرين آباد» بازگشايي شد. وي خاطرنشان کرد: اکنون همه جاده هاي اين شهرستان باز و تردد در آن برقرار است، اما با توجه به باقي ماندن آثار سيلاب و سنگ و رسوبات در سطح جاده ها نيروهاي راهداري درحال پاکسازي جاده ها هستند که نياز است مردم براي عبور از اين مسيرها با نيروهاي راهداري و پليس راه همکاري کنند. مردم و گردشگران در اين مناطق بايد توجه داشته باشند که سيلاب موجب وارد شدن خسارت به شانه راه ها شده و بازهم امکان مسدود شدن راه ها وجود دارد و رانندگان بايد با احتياط از اين مسيرها تردد کنند. در جاده هاي شهرستان کلاله نيز آبگرفتگي و سيلاب موجب مسدود شدن مسير کلاله به مراوه تپه در محدوده روستاي «دهنه» شده بود که با کاهش سطح آب و فروکش کردن سيلاب اين مسير هم به صورت موقت باز شده و تردد به کندي در آن انجام مي شود.
    
    امداد رساني به 845 حادثه ديده سيلاب گلستان
    همچنين « حسين احمدي»مدير عامل جمعيت هلال احمر گلستان هم اعلام کرد که در پي بارش هاي رگباري و بروز سيلاب در برخي از مناطق استان از عصر پنجشنبه تا صبح ديروز شنبه به 845 نفر از حادثه ديدگان و مسافران گرفتار در جاده ها امداد رساني شد.
    
    سيل خراسان رضوي 8 کشته داشت
    «حجت علي شايانفر»، مدير کل مديريت بحران استانداري خراسان رضوي هم گفت که بر اثر جاري شدن سيل در شمال اين استان 8 نفر کشته شدند و تاسيسات زيربنايي برخي روستاها خسارت ديده است. در پي بارش هاي رگباري ظهر روز جمعه گذشته در مناطق شمالي اين استان و جاري شدن سيلاب شديد، بخش هايي از تاسيسات زيربنايي و راه هاي شهرستان هاي قوچان، درگز و کلات دچار خسارت شد. اين خسارات در مناطق باجگيران، درگز، پارک ملي تندوره، ميانکوه، درونگر و بخش هاي زيادي از شهرستان کلات رخ داده و امکان امدادرساني در برخي از روستاهاي اين مناطق و دسترسي به آنها وجود ندارد.
    
    تخليه ۲۵۰ گردشگر از دره «شمخال» در پي بروز سيلاب
    «عليرضا قامتي»، فرماندار قوچان نيز گفت: به دنبال سيلاب اخير در خراسان رضوي ۲۵۰ گردشگر توسط نيروهاي امدادي از منطقه گردشگري «شمخال» خارج شدند. با وجود اينکه اطلاع رساني لازم از قبل انجام شده بود، اما شاهد حضور گردشگران در منطقه بوديم. بعد از آغاز بارندگي و جاري شدن سيل با حضور بموقع بخشدار و گروه هاي امدادي توانستيم ۲۵۰ نفر از گردشگراني که در منطقه حضور پيدا کردند را با تراکتور خارج کنيم. وي با بيان اينکه سيل در تمامي نقاط فروکش کرده، تصريح کرد: هيچ مصدوم و تلفات جاني دراين منطقه نداشته ايم، اما سيلاب خساراتي را به اراضي کشاورزي و باغ ها وارد کرده که اين خسارات در دست بررسي است و ميزان آن متعاقباً اعلام مي شود.
    
    امدادرساني هلال احمر گيلان به 20خانواده حادثه ديده از رگبار
    «مهدي ولي پور»، مديرعامل هلال احمر گيلان از امدادرساني نجاتگران اين جمعيت به 20 خانواده آسيب ديده در پي وقوع رگبار شديد در اين استان خبر داد و بيان کرد: اين افراد در پي وقوع رگبار در روستاهاي «سياهمزگي» و «خرمکش» شفت و مناطقي از فومن، توسط نجاتگران جمعيت هلال احمر گيلان امدادرساني شده اند.وي با اشاره به حضور تيم واکنش سريع هلال احمر گيلان در مناطق آسيب ديده از سيل، گفت: اين تيم از همان ساعات اوليه براي تسريع در امدادرساني به همراه نجاتگران شهرستان هاي فومن و شفت، در مناطق خسارت ديده حضور يافتند. تعدادي از خانه هاي مسکوني در شهرستان هاي شفت، فومن و رودبار از پنجشنبه شب گذشته تا صبح روز جمعه گذشته دچار آبگرفتگي شدند که با حضور بموقع نيروهاي امدادي، اين مشکل برطرف شد. در عين حال طغيان برخي رودخانه ها در شهرستان هاي شفت و فومن در غرب گيلان و شکسته شدن شاخه درختان و حمل مصالح آبرفتي در جريان شديد آب، موجب آبگرفتگي روي برخي پل ها شد.به گفته «حجت شعبانپور»، معاون هماهنگي امور عمراني استاندار گيلان، بيشترين بارندگي مربوط به «سياهمزگي» شهرستان شفت بوده است. مناطق بيشتر خسارت ديده هم شامل روستاهاي «سياهمزگي» شفت، «خرمدره»، «رحمت آباد» رودبار، «فوشه» قلعه رودخان شهرستان فومن است. وي با اشاره به وارد آمدن خسارت هايي به بخشي از اراضي شاليزاري استان گفته است که اين رگبار، خسارت هاي سنگيني بر جا نگذاشته و گزارشي نيز از وقوع حادثه جاني در استان نداشته ايم.
    
    خسارت ۱.۵ميليارد توماني باران در شفت
    «محمدرضا محسني»، فرماندار شفت هم با اشاره به بارش شديد باران وخسارت يک ميليارد و ۵۰۰ ميليون توماني، گفت: با اقدام هاي انجام شده تمامي راه هاي ارتباطي و روستايي شهرستان باز است.وي در جلسه ستاد مديريت بحران شفت با اشاره به بارش شديد باران در اين شهرستان، اظهار داشت: متاسفانه براثر اين بارش و جاري شدن سيل خساراتي به پل ها، راه روستايي، برق، گاز، آب و سردهنه ها وارد شده است. وي ميزان خسارت وارده را بيش از يک ميليارد و ۵۰۰ ميليون تومان برآورد کرد و افزود: در ساعات ابتدايي بارش دستگاه هاي خدماتي، امدادي، راهداري، گاز، برق، آب و ساير ارگان هاي مربوطه وارد کار شدند.فرماندار شفت با اشاره به اقدام هاي بموقع از سوي اين دستگاه ها، گفت: تلاش شده تا خدمات رساني به گونه اي انجام شود که شهروندان ومسافران دچار مشکل نشوند.
    
    برش2 نفر مفقودي در سيل گلستان
    اعضاي يک خانواده 3 نفري از اهالي «خان ببين» در دهنه «زرين گل»علي آباد کتول گلستان گرفتار سيلاب شدند که سيلاب خودرو آنان را با خود برد. نيروهاي امدادي پس از ساعت ها جست و جو، ابتدا لاشه خودرو را يک کيلومتر پايين تر از محل حادثه پيدا کردند. «عليرضا صياد»، معاون امداد و نجات جمعيت هلال احمر گلستان در اين باره گفت: با اعلام مفقودي اين خانواده بلافاصله ۶ تيم متشکل از ۲۵ نفر با تمام تجهيزات به محل حادثه اعزام شدند و با کمک نيروهاي مردمي مشغول به جست و جو شدند. حوالي ظهر جمعه گذشته بود که 3 کيلومتر پايين تر، پيکر بي جان يکي از سرنشينان اين خودرو که خانمي 35 ساله بود، پيدا شد. «حبيب شفايي»، فرماندار شهرستان آزادشهر هم گفت: در روستاي «فارسيان» 3 خودروي سواري و 2 تراکتور را سيل با خود برد که البته همه اين خودروها بدون سرنشين بودند. همچنين در روستاي «وطن» آبگرفتگي معابر و کوچه ها و خيابان ها، خسارات جدي به زمين هاي کشاورزي، تخريب بخشي از يک ساختمان اداري و بخشي از جاده آسفالته اين روستا از جمله اين خسارات بوده است. در روستاي «تيل آباد» هم خسارات جدي به زمين هاي کشاورزي وارد شده است. بنا بر اعلام «جواد صادقلو»، فرماندار راميان در پي بارندگي و جاري شدن سيلاب راه ارتباطي 3 روستاي «ويرو»، «کشکک» و «رضي» و جاده «النگ» به شاهرود بسته شد. درهمين ارتباط، سازمان هواشناسي اعلام کرده که در گيلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالي و شمال خراسان رضوي، کاهش دما، رگبار و وزش باد نسبتاً شديد پيش بيني مي شود. درياي خزر نيز مواج است.

    
    اسکان اضطراري 450 نفر سيلزده خراسان رضوي
    درهمين حال، «سيدمجتبي احمدي» مديرعامل جمعيت هلال احمرخراسان رضوي هم از بارش هاي رگباري عصر روز جمعه گذشته در شهرهاي درگز، قوچان، نيشابور و کلات در شمال استان و جاري شدن سيل و کشته شدن 8 نفر خبر داد وافزود: 190 نيروي امدادگر و نجاتگر هلال احمر به مناطق سيلزده اين استان اعزام شدند و از اين تعداد 70 امدادگر به شهرستان کلات و 120 امدادگر به مناطق سيلزده اعزام شدند. علاوه بر آن 19خودرو نجات، 2 دستگاه آمبولانس و 2خودرو سنگين براي انتقال اقلام امدادي به مناطق سيلزده اعزام شدند.به گفته احمدي از عصر روز جمعه گذشته 357 نفر از خدمات تغذيه اضطراري برخوردار شده و 450 نفر تاکنون به صورت اضطراري اسکان داده شده اند.
    400 هزار مترمکعب روان آب وارد سد «غلامان» خراسان شمالي شد
    «حسين عظيمي»، مديرکل دفتر مديريت بحران استانداري خراسان شمالي نيز به ايرنا، گفت: بارش هاي رگباري جمعه گذشته که موجب مرگ يک نفر و مصدوميت3 نفر ديگر شد، افزون بر 400 هزار مترمکعب روان آب وارد سد «غلامان» اين استان کرد. بارش هاي رگباري در شهرستان هاي شيروان، فاروج، مانه و سملقان، رازو جرگلان و اسفراين طبق پيش بيني هاي هواشناسي استان باعث جاري شدن سيلاب در برخي از مناطق اين شهرستان ها شد که خسارت هاي مالي و جاني فراواني به همراه داشت.وي با بيان اينکه بيشترين بارش ها در بخش غلامان شهرستان رازو جرگلان گزارش شده، افزود: آب منطقه اي استان دريچه هاي تحتاني سد «غلامان» را باز کرد تا رسوبگذاري در مخزن سد انجام نشود. متاسفانه اين سيل يک خودرو را با خود برد که با تلاش امدادگران جمعيت هلال احمر و نيروهاي امدادي مديريت بحران شهرستان رازو جرگلان 3 نفر از سرنشينان آن نجات يافتند و يک سرنشين زن اين خودرو بر اثر سيل بردگي فوت کرد. 2 مصدم اين حادثه به بيمارستان بجنورد براي درمان منتقل شدند و يک مصدوم ديگر به بيمارستان رازو جرگلان اعزام شد. سيلاب بيشترين خسارت را به شهرستان هاي راز وجرگلان و شيروان وارد کرده که گروه هايي براي برآورد خسارت به منطقه اعزام خواهند شد.
    
    بارش هاي پراکنده در برخي نقاط استان هاي شمال غرب و ارتفاعات البرزغربي
    همچنين«احد وظيفه»، مديرکل پيش بيني و هشدار سازمان هواشناسي از رشد ابر و بارش هاي پراکنده طي امروز يکشنبه در برخي نقاط استان هاي شمال غرب، ارتفاعات البرزغربي، شرق هرمزگان و جنوب سيستان و بلوچستان خبر داد و تصريح کرد: امروز و فردا احتمال وزش باد و بارش پراکنده باران براي ارتفاعات زاگرس مرکزي و جنوبي دور از انتظار نخواهد بود. در اين مدت در نوار شرقي کشور هم در بعضي ساعات وزش باد شديد پيش بيني مي شود که اين وضعيت موجب پديده گرد و خاک در منطقه زابل خواهد شد.
    مديرکل پيش بيني و هشدار سازمان هواشناسي درباره وضعيت جوي استان تهران نيز گفت: آسمان اين استان امروز يکشنبه کمي ابري و گاهي همراه با وزش باد خواهد بود. در بعدازظهر ساکنان تهران شاهد افزايش ابر و وزش باد هستند. دماي هوا در سردترين ساعت به ۲۵ درجه و در گرمترين ساعت به ۳۶درجه بالاي صفر مي رسد.
    
    سيل تابستاني با 13 کشته و 40 مفقود در 5 استان / بارش باران در نوزدهمين روز از مرداد ماه، خسارات زيادي را به ساکنان چند استان شمالي وارد کرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6567 به تاريخ 22/5/96، صفحه 19 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 112 بار
    آثار ديگري از "حسين خاني"

  محاكمه زوج جنايتكار به اتهام قتل 8 زن
حسين خاني، ايران 27/3/97
مشاهده متن    
  پايان هولناك كينه قديمي
حسين خاني، ايران 24/3/97
مشاهده متن    
  زنگ خطر خاموشي در مازندران / گردشگران براي فرار از هواي شرجي شمال زمان هاي زيادي را زير باد كولر سپري مي كنند
حسين خاني، ايران 22/3/97
مشاهده متن    
  همدستي پدر و پسر براي سرقت هاي سريالي
حسين خاني، ايران 21/3/97
مشاهده متن    
  سرقت از توريست آلماني در شمال
حسين خاني، ايران 19/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه آموزه هاي حديثي
متن مطالب شماره 2، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است