|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/5/22: دگرخوان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6805
سه شنبه بيست و نهم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6567 22/5/96 > صفحه 21 (سياسي) > متن
 
      


دگرخواناعتماد
    يادداشت:«زمينه سياسي کابينه»؛ عباس عبدي

    پس از دو ماه گمانه زني بالاخره اسامي وزيران پيشنهادي از طرف رئيس جمهوري به مجلس اعلام شد. واکنش ها از جانب حاميان آقاي روحاني کمابيش قابل انتظار بود. عده اي آه و ناله سر دادند که اين کابينه مطابق راي ٢٤ ميليون نفر نبود و هيچگاه هم مشخص نشد که از کجا نظرات آن ٢٤ ميليون را به دست آورده اند و آن را نمايندگي مي کنند. اين گروه به نوعي معتقد بودند که کوه موش زاييد. بويژه با قول ها و وعده هايي که شنيده بودند، انتظار ديگري داشتند. در مقابل گروه ديگري گفتند همين خوب است و به موانع شکل دادن يک کابينه اشاره کردند. در حالي که از چهره برخي افراد اين گروه مي توانيد بخوانيد که چه فشار رواني را تحمل مي کنند تا چيزي را بگويند که قبول ندارند و مطابق آموزه ها يا انتظارات پيشين خودشان نيست! گروه ديگري نيز فعلاً سکوت کرده اند تا ببينند چه پيش خواهد آمد... در شرايط کنوني ايران نيروهايي که در حوزه عمومي هستند، همه به يک شکل ترکش خورده محسوب مي شوند و به علت فضاي سياسي در ١٠ سال گذشته و حتي در ٢٥ سال گذشته به نحوي رفتار شده است که احتمال ورود آنان به ساختار مديريت اجرايي به جاي تقويت، تضعيف شده است. بنابراين حداقل بخشي از انتظارات سياسي و انتخاباتي که بر اثر حضور اين کنشگران در فضاي عمومي شکل مي گيرد، در عمل نمي تواند در ساخت رسمي بازتاب پيدا کند... سخنان تبليغاتي رياست جمهوري... انتظارات را در خصوص حضور زنان و جوانان و حتي اقوام در دولت افزايش داد... در جامعه اي که تا ٧٥ درصد مردم در انتخابات شرکت مي کنند به معناي آن است که عرصه عمومي به هر دليلي محل بروز و ظهور مطالبات و خواست هاي اين مردم است. از سوي ديگر اگر برونداد انتخابات نتواند اين خواست ها را نمايندگي کند، کارايي و بقاي عادي آن دچار مشکل خواهد شد.
    
    
    شرق
     سرمقاله:«مجلس و کابينه روحاني»؛ صادق زيباکلام

    انتقاداتي که چينش کابينه جديد در روزهاي اخير به همراه آورده، گويا سبب شده زمزمه هايي در ميان برخي فراکسيون ها نسبت به دادن راي کبود به شماري از وزيران پيشنهادي، مطرح شود. به نظر مي رسد انتقاداتي که اين روزها نسبت به وزيران پيشنهادي مطرح شده ، اين شائبه را به وجود آورده باشد که پس راي دادن به برخي گزينه ها، خيلي هم کار نادرستي نباشد. البته اين درست است که نمايندگان مجلس از اين حق برخوردارند که به هرکدام از وزيران به هر دليلي که دارند، راي اعتماد ندهند اما نبايد از اين مهم غافل شد گلايه هايي که متوجه کابينه پيشنهادي شده، بيشتر به آنچه دکتر روحاني انتخاب نکرده اند، صورت گرفته تا آنچه انتخاب کرده است. به عبارت ديگر، نارضايتي منتقدان، لزوماً از بابت اين نيست که چرا اين افراد براي تصدي وزارتخانه ها معرفي شده اند؛ بلکه انتقادات آنها از بابت انتخاب نشدن زنان و کم توجهي به برخي اقليت هاست که در انتخابات ٢٩ ارديبهشت مشارکت بالايي داشته اند. اين انتقادات نبايد بهانه اي شوند براي راي ندادن به برخي از وزيران پيشنهادي، بنا بر انگيزه هاي شخصي يا مطالباتي که ممکن است خداي نکرده از برخي وزيران صورت گرفته بوده باشد و چون آن مطالبات تحقق نيافته اند، حالا اقدام به دادن راي کبود به وزير پيشنهادي کنند. واقعيت آن است که کارنامه وزرايي که دوباره به مجلس معرفي شده اند، اگر از متوسط کابينه اول دکتر روحاني بالاتر نبوده باشد، يقيناً پايين تر هم نيست.
    
    
    اطلاعات
    يادداشت: «دولت دوازدهم و سيل مطالبات»؛ سيد مسعود رضوي

    از شگفتي هاي ايام و هفته هاي اخير طرح تقاضاهاي نامعقول يا بهتر بگوييم افزايش نامعقول سطح مطالبات از جانب دوستان و برخي گروه هاي حامي رئيس جمهوري و دولت است. اين افزايشِ درخواست ها که در آستانه تشکيل دولت و معرفي وزرا، سير تصاعدي به خود گرفت، تا حدي طبيعي به نظر مي رسيد، اما در يک نقطه از حالت طبيعي خارج شده است و به نظر معقول و منطقي نمي رسد. براي توضيح اين امر، بايد فضاهاي مجازي را دائماً رصد کرد و هشيار بود، زيرا اي بسا بسياري از کساني که در دامن زدن به برخي خبرها و شايعات و فراتر از اينها، در طرح ساده مطالبات از دولت شرکت مي کنند، به تصور خدمت و مطالبه حق طبيعي دست به اين کار مي زنند. عيبي ندارد و عقل و عرف و قانون هم منع نکرده است که مثلاً درباره فقدان وزرايي از جامعه اهل سنت يا بانوان در کابينه، اعتراض و انتقاد نباشد و اگر چنين اعتراضاتي نباشد بايد تعجب کرد... دلسوزان صلح طلب و واقعي و اصلاح طلبان ملي و معتقد به روش هاي آرام و قانوني، بايد بيشتر در مهار و عقلاني شدن مطالبات و توضيح محدوديت ها براي افکار عمومي فعال باشند. دامچاله فضاهاي مجازي، ممکن است چند روزي اسم و رسم چند نفر را سر زبانها بيندازد، اما اگر دولت تدبير و اميد در ايجاد فضاي اعتدال و شرايط توسعه موفق نباشد، بعيد مي دانم ديگر نام و نشاني از اين دوستان هم باقي بماند.
    
    
    كيهان
    حسين شريعتمداري: تحريم هاي جديد امريکا فرزند نامشروع «مادر مذاکرات» است

    مديرمسئول روزنامه کيهان که... در يادواره خاکيان افلاکي در همدان شرکت کرده بود... گفت: نخستين گام، آن است که باور کنيم با امريکا در حال جنگ هستيم و جنگ را فقط در عرصه نظامي تلقي نکنيم... حريف با بهره گيري از ساده لوحي برخي مسئولان يا نفوذي هايي که در پوشش مشاور به برخي از کانون هاي تصميم ساز رخنه کرده اند، اين توهم را القا مي کند که مردم و نظام در مقابل يک دو قطبي قرار دارند که يکي از قطب هاي آن، تن دادن به باج خواهي امريکاست و قطب ديگر ادامه و افزايش تحريم هاست... وي افزود: اينکه امريکا اصرار دارد در مقابل نقض برجام ايران هم از برجام دست بکشد، يک نارنجک دودزاست و صرفاً با هدف باقي ماندن ما در برجام شليک شده است چرا که خروج ما از برجام کابوس امريکاست و برخلاف آنچه که برخي از دولتمردان ادعا مي کنند، امريکا هرگز خواستار خروج ما از برجام نيست، زيرا از برجام به عنوان يک اهرم براي تحميل خواسته هاي خود استفاده مي کند و اگر از برجام خارج شويم، اين اهرم از دست امريکا خارج شده است و اين همان کابوس امريکاست که محاسباتش را برهم مي زند و راه تحميل بيشتر خواسته هايش را سد مي کند.
    
    
    جوان
    يادداشت: «نقطه هدف در طرح بازرسي از مراکز نظامي ايران»؛ يدالله جواني

    برخي مقامات امريکايي در هفته هاي اخير از ضرورت بازرسي از برخي مراکز نظامي ايران سخن گفته، در اين خصوص عمليات رسانه اي خود را آغاز کرده اند... امريکايي ها با طرح ريزي يک سناريوي شيطاني به دنبال متهم کردن ايران به عدم پايبندي به برجام بوده، با جا انداختن اين ادعا در افکار عمومي جهانيان و همراه ساختن ديگر کشورها با خود در اين خصوص، برجام را به طور کامل زير پا خواهند گذاشت. در اين سناريو، طرح بازرسي از برخي پايگاه هاي نظامي ايران به عنوان محل و مراکز مشکوک به انجام فعاليت هاي هسته اي، جايگاه ويژه اي دارد. امريکايي ها بدرستي مي دانند که جمهوري اسلامي اجازه ورود به مراکز، پايگاه ها و سايت هاي نظامي خود را نمي دهد. بر همين اساس آنان مي خواهند همين عدم اجازه را دليل عدم پايبندي ايران به برجام معرفي کنند و با هزينه ايران از برجام خارج شوند. بنابراين بايد هوشيار بود که امريکايي ها در حالي که خود برجام را تاکنون به صورت فاحش نقض کرده اند چگونه مي خواهند جمهوري اسلامي را به نقض برجام متهم کنند.
    دگرخوان
    


 روزنامه ايران، شماره 6567 به تاريخ 22/5/96، صفحه 21 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Heat and Mass Transfer Research
متن مطالب شماره 2 (پياپي 402)، Summer and Autumn 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است