|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/5/22: جلسات فشرده وزراي پيشنهادي با مجلسي ها
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6828
سه شنبه بيست و ششم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6567 22/5/96 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


جلسات فشرده وزراي پيشنهادي با مجلسي هاآغاز اين هفته، آغاز رايزني هاي جدي وزراي پيشنهادي در مجلس بود. ديروز وزراي پيشنهادي ميهمان جلسات پي در پي نمايندگان در فراکسيون ها و کميسيون هاي تخصصي بودند تا اولين دفاع خود را از برنامه هاي پيشنهادي شان انجام دهند. در اين ميان جلسات فراکسيون هاي سياسي مجلس پرتعدادتر و جدي تر از جلسات کميسيون هاي تخصصي بود. ديروز دو فراکسيون اميد و مستقلين ميزبان چند نفر از وزراي پيشنهادي بودند و اين در حالي است که به گفته حاجي بابايي رئيس فراکسيون اصولگرايان قرار است اين فراکسيون جلسات خود را از صبح امروز آغاز کند. در کنار اين هم فراکسيون توليد و اشتغال نيز ميزبان سه وزير پيشنهادي جهاد کشاورزي، اقتصاد و صنعت بود. از ميان کميسيون هاي تخصصي هم روز گذشته دو کميسيون اجتماعي و فرهنگي بودند که تشکيل جلسه دادند. اولي با وزير پيشنهادي ارتباطات و دومي با وزراي پيشنهادي آموزش و پرورش و فرهنگ وارشاد اسلامي. خروجي جلسات روز گذشته نشان مي داد که اوضاع آراي وزراي پيشنهادي در بهارستان نسبت به روزهاي قبل بهبود يافته است. پيش تر برخي ابهامات درباره تعدادي از اين گزينه ها مطرح بود که حالا خود آنها مستقيماً به اين ابهامات پاسخ مي دهند. قرار است اين جلسات تا روز سه شنبه که کار بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي در صحن آغاز مي شود، ادامه داشته باشد. ديروز هم بهروز نعمتي، سخنگوي هيات رئيسه مجلس در گفت وگو با «ايلنا» پيش بيني کرد که احتمالاً روند بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي تا يکشنبه هفته آينده به طول بينجامد.
    
     18 نشست در دو فراکسيون
    رايزني هاي صورت گرفته روز قبل در مجلس بيشتر سمت و سوي سياسي داشت. اين را مي شود از مقايسه تعداد جلسات دو فراکسيون سياسي مجلس يعني اميد و مستقلين با تعداد جلسات کميسيون هاي تخصصي دريافت. کما اينکه در موضوع راي اعتماد به وزرا هم هيچ گاه مرسوم نيست که کميسيون هاي تخصصي نظري قطعي را اعلام کنند. سه فراکسيون سياسي مجلس وعده داده و گفته اند که روز چهارشنبه نظر خود را درباره کابينه پيشنهادي اعلام خواهند کرد. ديروز فراکسيون اميد مجلس ميزبان 10 گزينه دولت دوازدهم يعني وزراي پيشنهادي نفت، خارجه، کشور، ارتباطات، ورزش، راه و شهرسازي، کشاورزي، اطلاعات، دادگستري و بهداشت بود. همزمان فراکسيون مستقلين هم با وزراي پيشنهادي راه و شهرسازي، کشاورزي، بهداشت، کار، دفاع، دادگستري، نيرو و ارتباطات تشکيل جلسه داد.
    
    برشظريف: استفاده از بانوان و اقليت ها در وزارت خارجه افزايش مي يابد
    
    وزير پيشنهادي امور خارجه، ديپلماسي اقتصادي و نحوه روابط با همسايگان را از مهم ترين اولويت هاي وزارت خارجه خواند. محمدجواد ظريف با اشاره به جلسات اين روزهاي خود در مجلس و با فراکسيون هاي مختلف گفت: «تاکنون سه جلسه با فراکسيون هاي مختلف مجلس داشته ايم و معتقديم تعامل با مجلس به عنوان نماد مردم سالاري اين فرصت را مي دهد تا ديدگاه نمايندگان مردم به دولت برسد.» وزير پيشنهادي امور خارجه کشورمان در گفت وگو با خانه ملت، به دو اولويت نخست اين وزارتخانه اشاره و عنوان کرد: «در برنامه سياست خارجي به ديپلماسي اقتصادي تاکيد داريم که وزارت خارجه بايد در خدمت پيشرفت اقتصادي و معيشت مردم باشد و دوم اينکه روابط با همسايگان بايد ارتقا يابد.»
     وي همچنين مطرح کرد که وزارت خارجه در استفاده از بانوان و اقليت ها همواره پيشقدم بوده و اين امر را توسعه مي دهد. ظريف در ادامه درخصوص برخي اولويت هاي ديگر وزارت خارجه تصريح کرد: «اقتصاد مقاومتي از اولويت هاي مهم وزارت خارجه است بخصوص گسترش صادرات غيرنفتي و تسهيل ورود سرمايه و فناوري به کشور مد نظر ما است. همچنين در بحث منطقه و همسايگان از آنجايي که در خطرناک ترين منطقه زندگي مي کنيم، بايد براي صلح، ثبات و گسترش همکاري هاي منطقه اي همواره پيگير باشيم.» وزير امور خارجه همچنين در جلسه فراکسيون اميد حضور يافت و درباره برنامه هاي اين وزارتخانه براي چهار سال دوم کاري خود گفت: «در حوزه سياست خارجي طبق قانون، وزارت خارجه صرفاً مسئول روابط خارجي نيست و تمامي امور بخصوص اين حوزه زير نظر رهبر معظم انقلاب است که در چارچوب ها تعيين مي شود.» وي در ادامه با اشاره به اينکه حضور ۱۰۵ هيات خارجي در مراسم تحليف در تاريخ جمهوري اسلامي بي نظير است، اظهار داشت: «نبايد اين واقعيات را دست کم گرفت و بايد از ظرفيت هاي موجود آن استفاده کرد.» وزير پيشنهادي امور خارجه در ادامه با اشاره به تغييرات ساختاري که اين وزارتخانه در دستور کار دارد، عنوان کرد: «متناسب با اولويت ها ،تغيير در ساختار خواهيم داشت که بر همين اساس معاونت هاي منطقه اي حذف شده و معاونت سياسي با تمرکز بر حوزه هاي مورد نياز فعال مي شوند.» وي در ادامه با اشاره به هماهنگي هاي داخلي که وزارت خارجه با ساير دستگاه ها دارد آنها را در چارچوب دانست و اظهار داشت: «در حوزه برجام به اهداف خود رسيده ايم و تاکنون موانع حمل و نقل، حوزه نفت و بانک برداشته شده است و از آنجايي که در مذاکرات درباره ساير حوزه ها صحبت نشد لذا نمي توان انتظار داشت تحريم ها در حوزه هاي ديگر نيز برداشته شود.»
    ظريف در ادامه با بيان اينکه تاکنون ميلياردها دلار سرمايه خارجي بعد از برجام وارد کشور شده، اظهار داشت: «البته بدعهدي امريکا بايد به نحوي پاسخ داده شود که در پايان، اين اقدامات به نفع امريکايي ها نباشد؛ چنانچه سرمايه گذاري توتال در ايران يک پله جهش محسوب مي شود.»

    
    ديروز بعد از برگزاري نشست فراکسيون اميد با 10 نفر از وزراي پيشنهادي، محمدرضا تابش، نايب رئيس اين فراکسيون درخصوص ارزيابي از وضعيت اين افراد به «ايرنا» گفت: «ديدگاه فراکسيون اميد نسبت به کليت کابينه پيشنهادي دولت دوازدهم مثبت است.» غلامعلي جعفرزاده، نايب رئيس فراکسيون مستقلين نيز در گفت وگويي با «خانه ملت» از مثبت بودن جلسه با هشت وزير پيشنهادي خبر داد. او گفت که «توضيحات رودر رو» وزراي پيشنهادي با نمايندگان زمينه رفع بسياري از «ابهامات» را فراهم کرده است.
    
     وزير کشور: براي نجات صندوق ها مانع راي گيري شدم
    وزير کشور ديروز در يکي از همين جلسات و در جمع نمايندگان خراسان توضيحاتي را درباره برخي اقدامات خود و همين طور ابهاماتي که نمايندگان مطرح مي کردند ارائه داد. او از جمله با تاکيد بر اينکه «هيچ استانداري را بدون هماهنگي انتخاب نکرده ام»، درباره انتخاب استانداران جديد گفت: «براي انتخاب استانداران همانند دور قبل هماهنگي ها براساس اصول انجام مي شود زيرا از نظر عقلي و تجربي اثبات شده که اين شيوه صحيح است.» وي همچنين درخصوص اينکه گفته مي شود در انتخابات سال جاري 4 ميليون راي از دست داديم، گفت: «واقعاً اين گونه نبوده است، اگر 4 ميليون نفر راي نداده باشند و يک ميليون نفر از اين تعداد در تهران باشد، بايد همان شب انتخابات در تهران هزار کيلومتر صف تشکيل مي شد.» رحماني فضلي افزود: «اشکال انتخابات سال جاري اين بود که از ساعت 12 به بعد شوراي نگهبان ايستاد و گفت بعد از 12 شب راي گيري نمي کنيم و به نيروي انتظامي دستور دادند تا اماکن راي گيري را ببندند و به نيروهاي خود نيز دستور دادند تا محل اخذ راي را ترک کنند.» او با بيان اينکه در اين شرايط اگر ما يک راي مي گرفتيم در سيستم ثبت مي شد و امکان داشت کل صندوق باطل شود، اظهار داشت: «من براي اينکه کل صندوق ها را نجات بدهم، مانع از ادامه راي گيري شدم.» وزير پيشنهادي کشور گفت: «يک بار در دوره قبل که انتخابات مجلس بود بنده انتخابات را بعد از ساعت 12 نيز ادامه دادم که پس از آن خدمت مقام معظم رهبري رسيدم و ايشان فرمودند آقاي رحماني فضلي شنيده ام در بعضي از حوزه ها تا ساعت يک و نيم شب هم راي گيري کرده ايد؟ پس از پاسخ مثبت اينجانب، مقام معظم رهبري فرمودند اين کار غيرقانوني است.» رحماني فضلي گفت: «واقعاً ارزيابي ما اين نيست که 4 ميليون راي گرفته نشد بلکه ارزيابي ما 700 هزار نفر بود و با در نظر گرفتن 300 هزار نفر که از صبح آمدند و به علت شلوغي راي ندادند، جمع کل آرا حدود يک ميليون نفر مي شود.»
    
     وزير پيشنهادي دفاع: براي تقويت بنيه دفاعي کشور به کسي نگاه نمي کنيم
    امير حاتمي، وزير پيشنهادي دفاع نيز در جلسه فراکسيون مستقلين تاکيد کرد: در زمينه برنامه موشکي اقدامات خوبي انجام شده و تقويت اين برنامه ادامه خواهد يافت. وي افزود: رئيس جمهوري دستور محکمي به صورت مکتوب براي تقويت بنيه دفاعي کشور صادر کرده و مقام معظم رهبري نيز تدابير روشني در اين زمينه دارند و با توجه به اين شرايط سر سوزني براي تقويت بنيه دفاعي کشور به کسي نگاه نمي کنيم.
    وي گفت: دشمن در منطقه استقرار دارد و سلاح به منطقه مي آورند و در تلاش هستند تا بنيه دفاعي کشور را مورد آسيب قرار دهند که ما در برنامه خود براي مقابله با اين موضوع هدفگذاري کرده ايم.
    
     پاسخ آوايي به يک شائبه
    عليرضا آوايي، وزير پيشنهادي دادگستري نيز روز گذشته در جلسه با فراکسيون مستقلين درخصوص چگونگي تقويت ارتباط بين قواي سه گانه و وزارت دادگستري گفت: اميدواريم که در ۴ سال آينده شرايطي در کشور حاکم شود که نمايندگان کمتر در مورد مسائل قضايي سوالاتي را مطرح کنند اما اگر با وجود تمام پيگيري ها اين اتفاق رخ دهد، با تمام ظرفيت هاي قانوني و شخصي به طور حتم به سوالات نمايندگان پاسخ داده خواهد شد.
    وي درخصوص سوالي مبني بر ارتباطش با اهل تصوف گفت: تاکنون چون در معرض چنين پست هايي قرار نداشتم، چنين مسائلي نيز تاکنون مطرح نشده است اما در چند روز گذشته که به عنوان وزير پيشنهادي مطرح شده ام، از رسانه ها متوجه شدم که درويش هستم!
    
    فضاي خوب جلسه فراکسيون اميد با وزير پيشنهادي اطلاعات
    وزير پيشنهادي اطلاعات نيز جلسه با اعضاي فراکسيون اميد را دوستانه و برادرانه توصيف کرد و درباره اين جلسه به «خانه ملت» گفت: «فضا بسيار دوستانه و برادرانه بود. نمايندگان محترم سوالات و ابهاماتي را که دارند مي پرسند و ما هم تا جايي که به ذهن مان برسد، جواب مي دهيم. قطعاً در اين ميان کسي عناد و دشمني ندارد و تنها ابهاماتي که مطرح است، پرسيده مي شود.» وي همچنين در مورد برنامه اي که ارائه کرده است، گفت: «ما برنامه هايمان را به همه نمايندگان داده ايم و آنها هم سوالاتي که در طول سال داشتند يا سوالاتي را که از برنامه ارائه شده برايشان پيش مي آيد مي پرسند و ما هم پاسخ مي دهيم.»علوي افزود: وزارت اطلاعات در دولت جديد، براي جامعه خود و نيروهاي درون نظام و شهروندان آسايش، آرامش، امنيت و تعبيه بسترهاي رشد اقتصادي، سياسي، اجتماعي، رسانه اي، علمي، انرژي و تربيتي را در اولويت کار قرار خواهد داد.
    جلسات فشرده وزراي پيشنهادي با مجلسي ها
    


 روزنامه ايران، شماره 6567 به تاريخ 22/5/96، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه آينه پژوهش
متن مطالب شماره 2 (پياپي 169)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است