|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/5/22: ويژگي هاي رئيس كارآمد براي محيط زيست
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6827
دوشنبه بيست و پنجم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6567 22/5/96 > صفحه 7 (اجتماعي) > متن
 
      


ويژگي هاي رئيس كارآمد براي محيط زيست
در گفت و گوي «ايران» با سه كارشناس بررسي كردند


نگاه بوم شناختي و عشق لازمه تصدي رياست اين سازمان است
    اين روزها موضوع انتخاب رئيس سازمان محيط زيست به يکي از جدي ترين دغدغه هاي گروه ها و متخصصان محيط زيست کشور تبديل شده به طوريکه تحليل ها و موافقت ها و مخالفت ها با گزينه هاي پيشنهادي رياست اين سازمان در فضاي مجازي و برخي رسانه ها همچنان به مهمترين اخبار محيط زيستي کشور بدل شده است. عده اي معتقدند تخصص و صرف داشتن مدرک محيط زيستي يکي از شرايط کسب کرسي رياست محيط زيست ايران است و گروهي ديگر معتقدند داشتن عرق و علاقه به محيط زيست از مدرک گرايي مهمتر است. در همين حال حسين آخاني، زيست شناس و عضو هيات علمي دانشکده علوم دانشگاه تهران که يکي از چهره هاي معتبر علمي و باسابقه در حوزه محيط زيست است در اين باره به خبرنگار «ايران» مي گويد: صرف داشتن مدرک به تنهايي مهم نيست، علاقه و اعتقاد به حفظ محيط زيست و آگاهي از شرايط موجود محيط زيست کشور از هر چيزي مهمتر است. نکته ديگر عدم وابستگي حزبي و جناحي است چون تجربه نشان داده محيط زيست بيشتر از همان جايي ضربه خورده که روساي آن عمدتاً گرايشات سياسي و حزبي داشتند و به خاطر منافع خودشان به راحتي حاضر به مصالحه شدند. رئيس سازمان بايد به مشارکت اجتماعي اعتقاد داشته باشد و بتواند از متخصصان و جامعه مدني مشورت بگيرد و با مباني سياستگذاري عمومي در اين حوزه آشنا باشد. حالا دليلي ندارد که حتماً مدرکش محيط زيستي باشد آن هم در اين دوره که بسياري از فارغ التحصيلان دانشگاهي در ايران به دليل کيفيت پايين آموزشي و مدارک غيرمعتبر آن از پختگي لازم برخوردار نيستند. او افزود: براي همين من فکر مي کنم يک اکولوژيست يا يک جامعه شناس که بتواند ارتباط بين همه عناصر محيط را درک کند و درک درستي از جامعه و مسائل آن داشته باشد و شرايط بالا را هم داشته باشد مناسب تر باشد.
    او افزود: امروز عمده مشکل محيط زيست ما در نتيجه نابودي تنوع زيستي و زيستگاه ها و مخاطرات ناشي از تخريب آنها حادث شده و عمده اين مشکلات هم در نتيجه اقدامات دولتي ها در گذشته بوده که البته گاهي هنوز هم تداوم دارد. به هر حال کشور ما در گذشته سختي هاي زيادي را از سر گذرانده و بروز جنگ و اقتصاد دولتي و وابسته به نفت و تلاش براي کسب رضايت مردم به هر قيمتي منجر شده تا فشار زيادي به منابع و محيط زيست وارد شود.
    آخاني افزود: اخيراً آقاي روحاني در سخنراني شان اظهار داشتند که اقتصاد ما «خصولتي» است يعني ترکيبي بين خصوصي و دولتي، يعني شرکت هايي که اسماً خصوصي هستند و مديرانشان دولتي اند و به اعتقاد من همين ها بيشترين آسيب را به طبيعت ايران زدند. نمونه اش سد گتوند است که امروز هيچ کس خود را در برابر اين فاجعه مسئول نمي داند بنابراين رئيس سازمان محيط زيست بايد بتواند فارغ از گرايشات سياسي و حزبي در برابر اين جريانات ايستادگي کند و با آشنايي که از وضعيت گذشته و حال دارد بتواند در ساختار و تشکيلات محيط زيست يک تحول اساسي و مبتني بر مطالعه و نظرات کارشناسي ايجاد کند در غير اين صورت اوضاع محيط زيست ايران از اين هم بدتر خواهد شد.
    
    ضرورت نگاه جامع، سيستمي و علمي
    عبدالحسين وهاب زاده، بوم شناس و عضو سابق هيات علمي دانشگاه فردوسي مشهد نيز در اين باره به «ايران» مي گويد: ضرورتي ندارد که حتماً رئيس سازمان متخصص محيط زيست باشد، بگذريم از اينکه اين سازمان از آغاز تاسيس هرگز رياستش چنين تخصصي نداشته است. آنچه مهم است عاشق محيط زيست بودن است، داشتن يک نگاه بوم شناختي لازم است که يک چيز را در ارتباط با همه چيز بداند و محيط زيست را نه يک مقوله صرفاً فني و تخصصي بلکه يک موضوع اجتماعي، سياسي، فرهنگي، تاريخي بداند که در آن نظام معيشت و اقتصاد کشور نقشي پررنگ بازي مي کند. کساني را نياوريم به صرف اينکه سال ها در مناصب اجرايي در اين کشور آزمون و خطا کرده اند و مثلاً با تجربه اند که بودن طولاني در مناصب اجرايي در اين کشور عمدتاً نه موجب پختگي بلکه اکثراً پوسيدگي بوده است.
    دکتر مرتضي شريفي، مدرس دانشگاه و عضو شوراي عالي جنگل و مرتع نيز در گفت و گو با «ايران» مي گويد:اين يک حقيقت است که رفع مشکلات محيط زيست کشور صرفاً منوط به يک فرد نيست و مجموعه اي از عوامل در حل اين مشکلات تاثيرگذار هستند اما با اين همه من معتقدم رئيس سازمان محيط زيست قبل از هر چيز بايد فن مديريت را خوب بداند و اينکه بتواند نقش يک هماهنگ کننده را بين کارشناسان و تصميم گيران ايفا کند نه اينکه به جاي کارشناسان تصميم گيري کند و نظرات خودش را هم به آنها اعمال کند.
    او مي افزايد: چنين مديري حتي لازم نيست که حتماً مدرک مرتبط با محيط زيست داشته باشد چون محيط زيست اساساً يک علم بين رشته اي است اما بايد اين رئيس با مسائل و مشکلات محيط زيست به خوبي آشنايي داشته باشد و آگاهي اش از مسائل بالا باشد که اين امر لزوماً با مدرک دانشگاهي تامين نمي شود بلکه با دغدغه مندي و علاقه اوست که ارتباط مستقيم دارد. به طور مثال رئيس آينده سازمان محيط زيست بايد مواضع شفافي در حوزه مديريت مناطق حفاظت شده و تنوع زيستي داشته باشد، از آسيب هاي محصولات تراريخته در ايران و دنيا و خطراتش براي تنوع زيستي آگاه باشد. شريفي خاطرنشان کرد: متاسفانه يکي از آسيب هاي وارده به محيط زيست ما به دليل سياسي بودن و ملاحظه کاري روساي اين سازمان در نيم قرن گذشته بوده، صرفنظر از اينکه رئيس سازمان چه گرايشات سياسي دارد بايد بعد از آمدن به سازمان تمامي ملاحظات جناحي و سياسي اش را کنار بگذارد و کاملاً مستقل عمل کرده و تنها جانبداري اش از منافع محيط زيست در سطح ملي باشد.
    
    
    ويژگي هاي رئيس کارآمد براي محيط زيست / در گفت و گوي «ايران» با سه کارشناس بررسي کردند
    


 روزنامه ايران، شماره 6567 به تاريخ 22/5/96، صفحه 7 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه حيات
متن مطالب شماره 1 (پياپي 77)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است