|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/5/22: نامزد پيشنهادي براي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در گفت و گو با «ايران»: با ديدگاه امنيتي محدودساز مخالفم
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6829
چهارشنبه بيست و هفتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6567 22/5/96 > صفحه 8 (فناوري) > متن
 
      


نامزد پيشنهادي براي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در گفت و گو با «ايران»: با ديدگاه امنيتي محدودساز مخالفم


نويسنده: سونيتا سراب پور

نيم نگاه
    خبرهاي زيادي در خصوص اينکه من در بخش شنود وزارت اطلاعات کار کرده ام در شبکه هاي مجازي ديده مي شود. يک بار هم اعلام کردم که اصلا وزارت اطلاعات بخشي به نام شنود ندارد. در سال 84 هم بنده در وزارت اطلاعات مدير کل نبودم.
    عنوان شفاف بنده هم در سال 88 مدير کل امنيت سيستم هاي ارتباطي در سازمان تنظيم مقررات بود. تمام خبرهايي که در اين چند هفته در خصوص فعاليت هاي بنده با به کار بردن عبارات خاص منتشر شده هدف کاملا رسانه اي و در راستاي تخريب دارد.
    من در وزارت اطلاعات کار کرده ام اما متاسفانه رويکردي ايجاد شده که هر فردي در اين وزارتخانه کار مي کند بد است. اگر اين وزارتخانه بد است پس براي چه به وجود آمده است؟ وزارت اطلاعات يکي از نهادهاي مهم براي برقراري امنيت در جامعه است.
    آن چيزي که بد است و من هم قبول دارم اين است که کسي با ديدگاه امنيتي محدود ساز در يک مجموعه توسعه اي مشغول به کار شود. اما در سه سالي که من در مجموعه زيرساخت فعاليت کرده ام آيا رويکردي امنيتي و محدود کننده براي حوزه داشته ام؟

    
    محمد جواد آذري جهرمي، که تاکنون به عنوان معاون وزير ارتباطات و مديرعامل شرکت ارتباطات زيرساخت براي فعالان حوزه ICT نامي آشنا بود حالا و در يک ماه اخير نامش به عنوان وزير پيشنهادي وزارت ارتباطات و البته جوان ترين وزير معرفي شده به مجلس براي کابينه دولت دوازدهم بر سر زبان هاست. بيراه نيست اگر بگوييم خبرها و حاشيه هاي مطرح شده در خصوص اين گزينه پيشنهادي براي تصدي در وزارت ارتباطات بيشتر از ديگر وزيران پيشنهادي حسن روحاني به مجلس است. اگر در سه سال گذشته نام جهرمي به عنوان فردي معتقد به توسعه شبکه اينترنت و جلوگيري از محدوديت هاي دسترسي آزاد به اطلاعات گره خورده بود حالا نام او با حاشيه هاي بسياري همراه است که به سوابق او در وزارت اطلاعات بازمي گردد. به همين بهانه و براي پاسخ به سوالاتي که اکثر کاربران اين روزها در شبکه هاي اجتماعي از آذري جهرمي دارند با او مصاحبه اي انجام داديم که مي خوانيد.
    
    شايد بهتر باشد نخستين سوال را با فعاليت پررنگ اين روزهاي شما در شبکه هاي اجتماعي شروع کنيم. چند هفته قبل از اينکه به عنوان گزينه اصلي براي وزارت ارتباطات از طرف رئيس جمهوري معرفي شويد، شاهد فعاليت پررنگ شما در اينستاگرام و توئيتر بوديم آيا اين فعاليت با معرفي کردن نام شما به مجلس به عنوان وزير در ارتباط است؟
    حضور من در اين شبکه هاي اجتماعي ربطي به موضوع وزير شدنم ندارد، چرا که روابط عمومي وزارتخانه حدود يک سال قبل برنامه هايي را براي اطلاع رساني شفاف به مردم در دستور کار قرار دادند، از جمله اينکه در برخي از موضوعات و اطلاع رساني در خصوص آنها خوب است که خود ما به صورت مستقيم و با کمک شبکه هاي اجتماعي با مردم صحبت کنيم. از آنجا که شخصاً دوست نداشتم اين دستورالعمل را تنها به صورت سطحي انجام دهم و ارتباط به صورتي باشد که براي مثال حساب من توسط فردي مشخص اداره شود، به دنبال فرصتي بودم تا در اين سرويس ها فعاليت رسمي و مستقيم داشته باشم. در نهايت در دوماه گذشته با توجه به قرار گرفتن در فرآيند تغيير و تحولات دولت با فشار کاري کمتري روبه رو بوديم. به همين خاطر حساب هاي کاربري که قبلاً در اينستاگرام داشتم را فعال تر و بعد هم در توئيتر يک حساب کاربري با نام خودم ايجاد کردم. بنابراين به هيچ وجه حضور من در اين شبکه ها به اين خاطر نبوده که از سوي آقاي روحاني به عنوان وزير ارتباطات معرفي شوم، چرا که من شانسي براي خود به عنوان وزير ارتباطات متصور نمي شدم.
    
     اگر به عنوان وزير ارتباطات انتخاب شويد با توجه به افزايش حجم کاري، همين ارتباط مستقيم با کاربران در شبکه هاي اجتماعي را ادامه خواهيد داد و حساب کاربري تان در اين سرويس ها توسط خود شما اداره خواهد شد؟
    صفحات در شبکه هاي اجتماعي گاهي تنها کارکرد رسانه اي دارند که در اين مقطع اين صفحات مي تواند توسط روابط عمومي آن مجموعه اداره شود اما گاهي نياز است که به کمک اين سرويس ها رابطه مستقيم و دوسويه اي با کاربران داشت. بنابراين ترجيح مي دهم حساب کاربري ام در شبکه هاي اجتماعي مختلف پيش خودم بماند و توسط خودم به روزرساني شود. حتي اگر به دليل مشغله کاري هم امکان به روز رساني منظمي اين صفحات را نداشته باشم.
    
     چرا اينستاگرام و توئيتر فيلتر شده را براي ارتباط مستقيم خود با کاربران انتخاب کرديد؟ در واقع چرا با توجه به شعار آقاي واعظي (وزير ارتباطات) در خصوص تشويق به استفاده از شبکه هاي اجتماعي داخلي، سرويس هاي مشابه ايراني در اين زمينه را انتخاب نکرديد؟
    يک زماني کاري به صورت نمادين و در راستاي حمايت انجام مي‎شود. مانند همين موضوع که براي حمايت از شبکه هاي اجتماعي داخلي در آنها عضو و فعال باشيم. اما يک زماني قرار است گفت و گو انجام دهيد نه يک کار نمادين. طبيعتاً در حال حاضر در شبکه هاي اجتماعي داخلي کاربران زيادي وجود ندارد تا فضا و فرصت براي گفت و گو باز باشد. شما بايد جايي صحبت کنيد که حضور و جمعيت قابل توجه وجود داشته باشد. در چنين فضايي مي ‎توان تعامل کرد، نظرها را شنيد و پاسخ داد. البته من در شبکه هاي داخلي ايراني هم عضو هستم اما طبيعتاً به اقتضاي موضوع بازخوردي در اين شبکه ها از کاربران دريافت نمي کنم. البته در حال حاضر آقاي واعظي هم در اينستاگرام فعال هستند.
     بله ايشان هم ابتدا در شبکه هاي اجتماعي داخلي عضو بودند و بعد به اينستاگرام آمدند هرچند در توئيتر فعاليتي ندارند.
    فضاي توئيتر فضايي نيست که در اختيار روابط عمومي قرار بگيرد. به نظر من توئيتر داراي فضاي بسيار دوطرفه، کاملاً شفاف و صريح است. به همين خاطر شايد از آنجا که ايشان خودشان مستقيم حساب کاربري شان در شبکه هاي اجتماعي را اداره نمي کنند ترجيح دادند که سراغ فضاي توئيتر نروند. اما به طور کلي اگر قرار است حرفي بزنيم و ارتباطي بگيريم و کاري انجام دهيم بايد به جايي برويم که در آن تجمع وجود دارد. به همين خاطر حضور من در اين شبکه هاي اجتماعي يک کار نمادين نبود و هدف گفت و گوي مستقيم با کاربران بود.
    
     از زمان گمانه زني در خصوص انتخاب وزير ارتباطات نام افراد مختلفي از جمله آقايان جهانگرد، فيروزآبادي، فرجي دانا، احمد معتمدي، محمد فروزنده براي اين سمت شنيده مي شد اما در آخرين هفته هاي نهايي شدن فهرست وزيران دولت دوازدهم نام شما به عنوان گزينه نهايي وزارت مطرح شد. علت اين انتخاب در برابر اين گزينه ها با توجه به تجربه و سن کم شما چه بود؟
    آقاي روحاني در 4 سال گذشته توجه ويژه اي به فضاي مجازي داشته اند و وزارت ارتباطات يکي از مجموعه هاي مهم براي ايشان بوده است. ايشان چند بار براي در جريان قرار گرفتن از امور، از اين وزارتخانه بازديد داشته اند. بجز اين موارد آقاي روحاني را ماهي يک بار در جلسات شوراي عالي فضاي مجازي نيز ملاقات مي کنيم و دانش و اطلاعات کافي از فعاليت در اين فضا دارند. بنابراين ايشان به کار و وزنه تمامي معاونان در اين وزارتخانه شناخت کامل داشته اند. فهرست هاي وزيران پيشنهادي، از گروه هاي مختلف به رئيس جمهوري ارائه شده بود که از مجموعه فهرست هاي مشهور (6 فهرست) براي وزيران پيشنهادي، نام من در دو فهرست ديده مي شد. اما در نهايت ايشان بعد از بررسي هاي مختلف به جمع بندي خودشان براي انتخاب وزيران رسيدند.
    
     در نهايت فکر مي کنيد علت انتخاب شما از بين افراد مختلف در فهرست هاي گوناگون چه بود؟
    چند نکته در اين انتخاب ديده مي شود. نکته اول اينکه مديران موفق در عرضه فناوري اطلاعات امروز را افراد جوان تشکيل مي دهند. البته به اين معني نيست که هر جواني مي تواند موفق باشد. شما شرکت هاي بزرگ فناوري اطلاعات را که نگاه کنيد مي بينيد که در راس آنها مديران جوان نشسته اند. نکته دوم اين است که ايشان يک تعهدي به مردم داده بودند مبني براي جوانگرايي و استفاده از نسل سوم انقلاب در کابينه. نکته سوم اين بود که آقاي رئيس جمهوري با ارزيابي که نسبت به شرايط فناوري اطلاعات داشتند برداشتشان اين بود که اين وزارتخانه بيشترين سرو کار را با جوانان دارد و لازم است فهم بيشتري بين گروه جوانان و وزارت ارتباطات شکل بگيرد تا شرايط براي رشد و پيشرفت در اين صنعت فراهم شود. بنابراين شايد مجموعه اين نکات باعث شد آقاي روحاني تصميم بگيرند من را به عنوان وزير ارتباطات دولت دوازدهم به مجلس معرفي کنند.
    
     معرفي شما به عنوان وزير ارتباطات دولت دوازدهم به مجلس با حاشيه هاي زيادي همراه بوده است. اين حاشيه ها هم به سوابق شغلي گذشته شما باز مي گردد. قطعاً بازخورد اين حاشيه ها را در توئيتر هم دريافت کرده ايد. در حال حاضر خواسته اکثر کاربران شفافيت در خصوص سابقه کاري شما قبل از ورود به وزارت ارتباطات است. اينکه آيا شما در وزارت اطلاعات و در بين سال هاي 84 تا 88 کار شنود انجام مي داديد؟
    خبرهاي زيادي در خصوص اينکه من در بخش شنود وزارت اطلاعات کار کرده ام در شبکه هاي مجازي ديده مي شود. يک بار هم اعلام کردم که اصلاً وزارت اطلاعات بخشي به نام شنود ندارد. در سال 84 هم بنده در وزارت اطلاعات مدير کل نبودم.
    
     پس عنوان شما در سال 84 در وزارت اطلاعات چه بود؟
    کارشناس حوزه فني.
    
     و در سال 88 در اين وزارتخانه در چه پستي قرار داشتيد؟
     عنوان شفاف بنده هم در سال 88 مدير کل امنيت سيستم هاي ارتباطي در سازمان تنظيم مقررات بود. تمام خبرهايي که در اين چند هفته در خصوص فعاليت هاي بنده با به کار بردن عبارات خاص منتشر شده هدف کاملاً رسانه اي و در راستاي تخريب دارد. چارچوب و ضوابط شنود در کشور براساس قانون مشخص شده است. بايد نگاه کنيد ببينيد در چارچوب اين قانون جايگاه و سلسله مراتب شنود چيست و کجاست؟ آيا در شنود، خود وزارت اطلاعات نقشي دارد؟ البته وزارت اطلاعات و ديگر نهادهاي امنيتي، پليس و بخش هايي که براي امنيت مردم تلاش مي کنند قطعاً نياز به کنترل براساس قانون دارند تا سرنخ هاي لازم را کشف کنند. اما در خصوص موضوعي، خود اين نهادها هم راساً اقدام نمي کنند. هر فعاليتي در اين زمينه طبق آيين نامه در قوه قضائيه و اداره کل دادگستري کل استان ها و براساس قانون انجام مي شود. بنابراين انتساب اين حرف ها به صورت کلي به من کاملاً غلط است.
    
     پس فعاليت خود در وزارت اطلاعات را تاييد مي کنيد چون در يک پست توئيتري خود نوشته بوديد «اگر در مجموعه اي هم حضور داشتم براي خدمت به مردم بوده است.»
    بله، من در وزارت اطلاعات کار کرده ام اما متاسفانه رويکردي ايجاد شده که هر فردي در اين وزارتخانه کار مي کند بد است. اگر اين وزارتخانه بد است پس براي چه به وجود آمده است؟ وزارت اطلاعات يکي از نهادهاي مهم براي برقراري امنيت در جامعه است. وزارت اطلاعات بر اساس ماموريت هايش براي حفظ امنيت مردم گام بر مي دارد. کارکنان اين وزارتخانه براي حفظ امنيت مردم جان خودشان را آن هم در گمنامي از دست مي دهند. البته ممکن است در هر دستگاهي عده اي اشتباه کنند اين شرايط دليل نمي شود که کل يک مجموعه را زير سوال ببريم. به جاي تخريب يک عده خاص و يک مجموعه بايد اقدامات اشتباه در آن مجموعه را زير سوال برد. آن چيزي که بد است و من هم قبول دارم اين است که کسي با ديدگاه امنيتي محدودساز در يک مجموعه توسعه اي مشغول به کار شود. اما در سه سالي که من در مجموعه زيرساخت فعاليت کرده ام آيا رويکردي امنيتي و محدودکننده براي حوزه داشته ام؟
    
     شفاف نبودن فعاليت شما تا پيش از حضور در وزارت ارتباطات و فعاليت به عنوان مديرعامل شرکت ارتباطات زيرساخت سبب مطرح شدن چنين ديدگاه ها و حاشيه هايي در خصوص انتخاب شما به عنوان وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات شده است.
    مگر هر فردي که در وزارت اطلاعات بوده است بايد بيايد توضيح دهد که مشغول به چه کار و ماموريتي بوده است. خود وزارت اطلاعات اگر مصلحت ببيند همه چيز را توضيح مي دهد. در خصوص فعاليت من در اين وزارتخانه اين بحث مطرح مي شود که فلاني در سال 88 در اين وزارتخانه فلان کار و فلان کار را کرده است. مجموعه فني وزارت اطلاعات که من در آن مشغول به کار بودم يک مجموعه کاملاً مهندسي است و اتفاقاً بالاترين نگاه توسعه اي کشور در اين مجموعه فني ديده مي شود. تکنولوژي هايي که در اين وزارتخانه به کار برده شده به تازگي به صورت پايلوت درآمده تا در حوزه هاي تجاري مورد استفاده قرار بگيرد. وزارت اطلاعات مجموعه اي است که در لبه تکنولوژي حرکت مي کند. اما اينکه مجموعه فني وزارت اطلاعات کار سياسي انجام مي دهد يا کار دستگيري و سرکوب انجام مي دهد حرف هايي کاملاً اشتباه است. چنين ماموريت هايي در اين مجموعه اصلاً تعريف نمي شود. کار معاونت فني وزارت اطلاعات کاري کاملاً توسعه اي در حوزه تکنولوژي است. در کل نه هرچيزي که مردم مي گويند را من به دليل محدوديت هاي موجود مي توانم اثبات کنم و نه هرچيزي که من بگويم را ديگران قبول مي کنند. يک فضاي مناسب براي تخريب ايجاد شده و من هم تا حد کفايت توضيحات لازم را ارائه کرده ام.
    
     چه اتفاقي افتاد که از اين مجموعه جدا و به عنوان مديرعامل شرکت ارتباطات زيرساخت انتخاب شديد؟
    در سال 92 و زماني که آقاي واعظي به عنوان وزير ارتباطات دولت يازدهم انتخاب شدند با آقاي علوي، وزيراطلاعات چندين بار صحبت کردند و با توجه به شناختي که از مجموعه فعاليت‎هاي بنده داشتند درخواست کردند تا ماموريت هاي خود در اين وزارتخانه را واگذار و به فعاليت هاي توسعه اي در وزارت ارتباطات کمک کنم. در نهايت با اصرار آقاي واعظي و موافقت وزارت اطلاعات به مجموعه وزارت ارتباطات پيوستم.
    
     با توجه به حاشيه هايي که در خصوص سوابق کاري خود در وزارت اطلاعات داريد چقدر اميدوار به کسب راي اعتماد از مجلس هستيد؟
    مجلس اين حق را دارد که تمامي موضوعات را بررسي و رسيدگي کند. خيلي با اين ديد به موضوع نگاه نمي کنم که آيا راي مي آورم يا خير. طبيعتاً در بررسي يک وزير اصل چيزي که براي نماينده ها مهم است و بايد بررسي شود برنامه هايي است که ارائه شده است. اگر توفيق اين را داشتم که راي لازم را کسب و در مجموعه وزارت ارتباطات به عنوان وزير کار کنم با جديت برنامه ها را پيگيري و انجام خواهم داد. اگر هم اين توفيق را نداشتيم باز هم با جديت به کارهاي خود در اين مجموعه ادامه مي دهيم. طبيعتاً مسيري که ملت خواسته و دولت انتخاب کرده بايد ادامه پيدا کند.
    
     اگر به عنوان وزير ارتباطات دولت دوازدهم موفق به دريافت راي اعتماد شويد چه تغييري در معاونت هاي اين مجموعه ايجاد خواهيد کرد؟ آيا بايد شاهد حضور جوان ها و زنان در پست هاي اين وزارتخانه باشيم؟
    طبيعتاً هر تغيير و تحولي نياز به تفکر دارد، چرا که ما با امور جاري مردم مواجه هستيم و در اين خصوص نمي توان تصميمات فوري گرفت. با توجه به اينکه در اين مدت در حال تهيه برنامه و هدف گذاري براي حوزه ICT بوديم به اين اولويت نرسيده ايم که معاونت ها با چه کساني باشد. اما آنچه مسلم است اين موضوع است که اين تيم وزارت ارتباطات در چهار سال گذشته خوب کار کرده است. تغييري هم اگر ايجاد شود به قصد ترميم است تا شرايط بهتر شود. در اين زمينه ارزيابي ها و مشورت هاي لازم گرفته خواهد شد. اما در حال حاضر و قبل از کسب راي اعتماد از مجلس انتخاب معاونان اولويت من نيست.
    
    نامزد پيشنهادي براي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در گفت و گو با «ايران»: با ديدگاه امنيتي محدودساز مخالفم
    


 روزنامه ايران، شماره 6567 به تاريخ 22/5/96، صفحه 8 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 40 بار
    آثار ديگري از "سونيتا سراب پور"

  چه نهادي مي تواند قفل فيلتر «توئيتر» را باز كند؟ / نمايندگان مجلس در گفت و گو با «ايران» ارزيابي كردند
سونيتا سراب پور، ايران 26/6/96
مشاهده متن    
  «نهنگ آبي» در كمين كاربران ايراني
سونيتا سراب پور، ايران 19/6/96
مشاهده متن    
  جهانگيري در مراسم قدرداني از واعظي و معارفه آذري جهرمي: وزارت ارتباطات بايد از «استارتاپ» ها حمايت كند
سونيتا سراب پور، ايران 7/6/96
مشاهده متن    
  حذف اپليكيشن هاي ايراني از فروشگاه «اپل» / به بهانه قوانين تحريمي امريكا عليه ايران صورت گرفت
سونيتا سراب پور، ايران 4/6/96
مشاهده متن    
  وزير ارتباطات دولت دوازدهم در گفت و گو با «ايران»: تعامل، تنها راه رفع فيلتر سرويس هاي مسدود شده است
سونيتا سراب پور، ايران 31/5/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي علوم دامي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 2801)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است