|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/5/22: پيش بيني كارشناسان در گفت و گو با «ايران»: رشد مسكن تداوم مي يابد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6666
پنجشنبه بيست و سوم آذر ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6567 22/5/96 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


پيش بيني كارشناسان در گفت و گو با «ايران»: رشد مسكن تداوم مي يابد
بخش ساختمان پس از 18 فصل رشد مداوم منفي، در زمستان سال 95 به رشد مثبت 4 درصدي رسيده است

نويسنده: سهيلا يادگاري

نيم نگاه
    انتظار نداريم بازار مسکن با سرعت از رکود خارج شود اما رونق آن با توجه به شرايط اقتصادي کم کم رو به رشد خواهد بود
    با توجه به شرايط اقتصادي انتظار داريم روند رونق مسکن ادامه دار باشد و در ميانه امسال از شهريورماه رونق خود را نشان مي دهد
    بر مبناي مطالعات و داده هاي آماري سيرتحولات ساخت و ساز مسکن در 4 سال آينده رونق دارد و اوج آن را در سال 1400
    خواهيم ديد

    
    مرکز آمار در تازه ترين گزارش خود از رشد اقتصادي کشور در سال 95 ، رشد سه ماهه آخر پارسال بخش ساختمان را بعد از 4 سال رشد منفي، مثبت 4 درصد نشان داده است که به اعتقاد کارشناسان اين رشد هر چند کند ولي ادامه دار خواهد بود و در نيمه دوم سال در تعداد معاملات خود را نشان خواهد داد.
    رشد بخش مسکن به خاطر وابستگي بسياري از صنايع به آن نقش مهمي در شاخص ها و رشد اقتصادي دارد. در 4 سال گذشته بنابر آمار رسمي کشور به دليل رکود، رشد بخش مسکن رشدي منفي بوده اما براساس آمار جديد فعاليت هاي بخش ساختمان پس از 18فصل رشد مداوم منفي، در زمستان سال 95 به رشد مثبت 4 درصدي رسيده است که افزايش صدور پروانه هاي ساختماني دليل اين رشد است به گونه اي که تعداد پروانه هاي ساختماني صادر شده در شهر تهران در سه ماهه چهارم سال 95 نسبت به فصل مشابه سال قبل افزايش 40.6 درصدي را تجربه کرده و در مجموع رشد صدور پروانه هاي ساختماني در کل مناطق شهري کشور در سه ماهه پاياني سال گذشته نسبت به فصل مشابه سال قبل به 20.4درصد رسيده است.
    تعداد صدور پروانه هاي ساختماني يکي از شاخص هاي مهم رشد در ساخت و ساز است. صدور پروانه هاي ساختماني در سال هاي 1390 و 91 رشد چشمگيري داشت اما از سال 92 که رکود دامنگير بخش مسکن شد رشد صدور پروانه هاي ساختماني نيز منفي شد. تعداد پروانه هاي ساختماني صادر شده در کل مناطق شهري و شهر تهران در طول دولت يازدهم نشان مي دهد که اگرچه روند تعداد صدور پروانه هاي ساختماني منفي بوده، اما در سال ۱۳۹۵ اين رويه منفي معکوس و مثبت شده است. اين نشان از آن دارد که بخش مسکن در حال عبور از رکود است. درحالي در سال ۱۳۹۲ حدود ۱۷۲ هزار فقره پروانه ساختماني صادر شده بود که اين تعداد در سال ۱۳۹۳ به ۱۱۷ هزار فقره و در سال ۱۳۹۴ به ۱۰۱ هزار فقره کاهش يافت، اما در سال ۱۳۹۵ تعداد پروانه هاي ساختماني صادر شده در کل مناطق شهري به ۱۱۳ هزار فقره افزايش پيدا کرد. در تهران نيز تعداد پروانه هاي ساختماني از ۲۱ هزار فقره در سال ۱۳۹۲ به ۸.۱ هزار فقره در سال ۱۳۹۴ افت پيدا کرده است. اما آمارها نشان مي دهد که در فصل زمستان سال گذشته صدور پروانه هاي ساختماني با رشد تقريباً قابل توجهي روبه رو بوده است.
    
    رشد پروانه ساختماني در آينده در بخش مسکن نمايان مي شود
    حسام عقبايي رئيس اتحاديه مشاوران املاک در گفت وگو با «ايران»، درخصوص پيش بيني از رونق بخش ساختمان گفت: امسال به خاطر برگزاري انتخابات در ارديبهشت و بعد از آن آغاز ماه رمضان در خردادماه مي توان گفت عملاً معاملات مسکن از تيرماه شروع شده است و انتظار داريم با توجه به استقرار دولت رشد معاملات در نيمه دوم سال بيشتر از نيمه اول باشد. وي افزود: انتظار نداريم بازار مسکن با سرعت از رکود خارج شود اما رونق آن با توجه به شرايط اقتصادي کم کم آغاز شد که در کنار آن انتظار رشد قيمت ها را نيز داريم اما افزايش قيمت نامتعارف نخواهد بود بلکه مطابق با شرايط تورمي رشد قيمت ها نيز در همان حد است.
    به گفته عقبايي در سال 94 صدور پروانه ساختماني افت 46 درصدي و در نيمه اول سال 95 افت 17درصدي داشت اما در نيمه دوم سال 95 بويژه صدور پروانه ساختماني براي واحدهاي کوچک متراژ افزايش يافت که 17 تا 48 ماه طول مي کشد تا اين رشد صدور پروانه خود را در بخش مسکن نشان دهد و شاهد رونق بويژه در معاملات واحدهاي کوچک خواهيم بود.
    
    رونق مسکن از ميانه هاي امسال
    بيت الله ستاري کارشناس بخش مسکن نيز در گفت وگو با «ايران» درخصوص آينده بازار مسکن گفت: با توجه به شرايط اقتصادي انتظار داريم روند رونق مسکن ادامه دار باشد و در ميانه امسال از شهريورماه رونق خود را نشان مي دهد.
    به گفته ستاري افزايش خريد و فروش، افزايش توليد، افزايش قيمت و افزايش سرمايه گذاري 4 مولفه اي هستند که همزمان با هم در رونق معاملات بخش مسکن رخ مي دهند در واقع اين 4 مولفه از هم جدا نيستند. وي درخصوص رشد قيمت مسکن گفت: رشد قيمت با رشد معاملات و رونق حتمي خواهد بود اما نبايد رشد قيمت غير منطقي و نامتعارف صورت بگيرد.
    
    رشد 5.5 تا 7 درصد ي در بخش مسکن قطعي است
    مصطفي بهزاد فر استاد دانشگاه و کارشناس اقتصاد مسکن نيز در گفت و گو با «ايران» چشم انداز بازار مسکن را چشم اندازي رو به رشد پيش بيني کرد و گفت: بر مبناي مطالعات و داده هاي آماري سير تحولات ساخت و ساز مسکن در 4 سال آينده رونق دارد و اوج آن را در سال 1400 خواهيم ديد.
    وي گفت: در حال حاضر هر رونقي در مسکن کند خواهد بود و اين کندي به خاطر رشد کند جمعيت، وجود 2.5ميليون مسکن بدون تقاضا در کشور و عمر مفيد ساختمان ها است. وي افزود: در سال هاي آينده تقاضا براي مسکن زوج ها افزايش دارد اما اوج آن با توجه به داده هاي جمعيتي در سال 1400 خواهد بود همچنين در اين سال ساخت و ساز و نوسازي نيز بيشتر از سال هاي پيش رو است.
    وي افزود: رشد بخش مسکن در حد 5.5 تا 7 درصد رشد قطعي در سال هاي آينده خواهد بود اما رشدي که بتواند موجب اشتغالزايي و رشد اقتصاد و صنايع وابسته به مسکن را فراهم کند رشد 10 درصدي است که در سال 1400 تا 1404 به آن رشد مي رسيم.
    
    
    پيش بيني کارشناسان در گفت و گو با «ايران»: رشد مسکن تداوم مي يابد / بخش ساختمان پس از 18 فصل رشد مداوم منفي، در زمستان سال 95 به رشد مثبت 4 درصدي رسيده است
    


 روزنامه ايران، شماره 6567 به تاريخ 22/5/96، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    آثار ديگري از "سهيلا يادگاري"

  گرمي بازار مسكن در سرماي پاييز / روند صعودي معاملات ادامه دارد
سهيلا يادگاري، ايران 19/9/96
مشاهده متن    
  لزوم مجازات عاملان ساخت و سازهاي غير استاندارد / «ايران» در گفت و گو با كارشناسان بررسي كرد
سهيلا يادگاري، ايران 9/9/96
مشاهده متن    
  ساخت و ساز روي خاك سست عامل تخريب در مسكن مهر / «ايران» از ابعاد تلفات انساني خانه هاي نوسازمناطق زلزله زده گزارش مي دهد
سهيلا يادگاري، ايران 29/8/96
مشاهده متن    
  بهره برداري از قطعه يك آزادراه تهران - شمال؛ سال آينده / مديركل راه و شهرسازي استان البرز در گفت و گو با «ايران» خبر داد
سهيلا يادگاري، ايران 16/8/96
مشاهده متن    
  واردات روغن« پالم »،نزولي اما هشدار دهنده / رهگيري محموله هاي روغن وارداتي به كشور نشان مي دهد
سهيلا يادگاري، ايران 9/8/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم مغز و اعصاب ايران
متن مطالب شماره 57، 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است