|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/5/22: كارشناسان در گفت و گو با «ايران»: افزايش مشاركت مردم و اصلاح اقتصاد آب و برق اولويت هاي وزارت نيرو است
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6745
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6567 22/5/96 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


كارشناسان در گفت و گو با «ايران»: افزايش مشاركت مردم و اصلاح اقتصاد آب و برق اولويت هاي وزارت نيرو است
حبيب الله بيطرف، گزينه ايده آل وزارت نيرو است

نويسنده: عطيه لباف

چند روزي است که رئيس جمهوري وزيران پيشنهادي خود را به مجلس شوراي اسلامي معرفي کرده و قرار است که تا پايان هفته مجلس صلاحيت اين گزينه ها را بررسي و تاييد کند. يکي از اين وزيران پيشنهادي براي کابينه دوازدهم «حبيب الله بيطرف» است که اگر مجلس شوراي اسلامي به او راي اعتماد دهد، وزير نيروي دولت دوازدهم خواهد شد. بيطرف در روزهاي اخير برنامه هاي خود را براي بهبود وضع اين وزارتخانه و صنعت آب و برق اعلام کرد. او سابقه وزارت بر اين وزارتخانه را در دوره اصلاحات دارد و اغلب نمايندگان مجلس عقيده دارند که برآيند عملکردش در اين وزارتخانه قابل قبول است. بنابراين اکنون نيز مي توان به او اعتماد کرد. برنامه پيشنهادي نامزد وزارت نيرو نيز اين موضوع را تاييد مي کند. اما در چند روز اخير نقدهايي به عملکرد «حبيب الله بيطرف» در دهه 70 و 80 وارد شد. براي بررسي اين موضوع سراغ کارشناسان حوزه رفتيم. آنها در گفت و گو با «ايران» به بررسي علمي عملکرد بيطرف در دوره قبلي و برنامه هاي اين دوره او پرداختند. برآيند نظرات آنها اين بود که «حبيب الله بيطرف» براي تصديگري در صنعت آب و برق گزينه مناسبي است و او قبلاً نشان داده که مي تواند شر ايط صنعت آب و برق کشور را بهبود ببخشد. بيطرف در سال هاي 76 تا 84 يعني دولت هاي هفتم و هشتم وزير نيروي ايران بود.
    
    دولت مصمم تغيير است
    «سياست هاي اجرايي دولت دوازدهم از دولت يازدهم سامان يافته تر است. اين موضوع را مي توان از وزيران پيشنهادي کابينه دوازدهم دريافت.»
    رئيس کميسيون انرژي اتاق بازرگاني و کارشناس ارشد انرژي با بيان اين مطلب به «ايران» گفت: حسن روحاني امروز براي حل مشکلات باقيمانده مصمم تر از چهار سال گذشته است. وزرايي را انتخاب کرده که اگر راي اعتماد بگيرند به اجراي برجام و بهبود وضع اقتصاد کمک خواهد شد. يکي از اين نامزدها حبيب الله بيطرف است.
    علي شمس اردکاني در خصوص انتخاب بيطرف اذعان کرد: جمع بندي و ارزيابي عملکرد او در دوران اصلاحات نشان مي دهد که او توان بهبود شرايط صنعت آب و برق و پيشبرد مذاکرات در جذب سرمايه خارجي را دارد.
    وي با اشاره به اينکه وزير نيروي کابينه دوازدهم بايد به مسائل آب و برق کاملاً اشراف داشته و مذاکره با شرکت هاي بين المللي براي جذب سرمايه خارجي را بلد باشد، اظهار کرد: در بخش آب نيازمند ارزشگذاري و مديريت مصرف و در بخش برق نيازمند اصلاح ساختار اين نهاد توليدي و حفظ و مديريت شبکه هستيم. بيطرف در گذشته نشان داده که توان اجراي آن را دارد. البته برخي همکارانش در گذشته کارهايي را انجام دادند که به نام او تمام شد و مسبب فاجعه بودند. اين کارشناس ارشد انرژي ادامه داد: اگر بيطرف راي بياورد، در دولت دوازدهم بايد از دعوت اين افراد و به کار گرفتن آنها خودداري کند، چراکه مسبب خطا نمي تواند براي حل معضل راهکار ارائه دهد. شمس اردکاني با اشاره به برخي مشکلات در حوضه کارون و زاينده رود از دوره قبلي وزارت بيطرف ادامه داد: با وجود اين مسائل، برآيند عملکرد بيطرف مثبت است و به نظر مي رسد گزينه بهتري براي تصديگري در وزارت نيرو وجود ندارد. وي فاجعه مديريتي در دوره هاي بعد از بيطرف را بسيار بزرگ تر از زمان او ترسيم کرد و گفت: وزيران نيرو دولت نهم و دهم خطاهايي در عملکرد خود داشتند و بي توجهي به محيط زيست بعد از دوران اصلاحات بيشتر از آن زمان بود.
    
    برنامه هاي درازمدت مديريتي بيطرف
    عضو شوراي راهبردي انديشکده تدبير آب ايران نيز عقيده دارد، روحاني انتخاب بهتري از حبيب الله بيطرف نمي توانست انجام دهد.
    انوش نوري اسفندياري در اين باره به «ايران» گفت: بيطرف در زمينه وزارت نيرو تجربه هاي ارزشمندي دارد و اقدامات خوبي در آن دوره انجام داده است، مثلاً خط و مشي بلند مدت مديريتي در صنعت آب و برق از زمان او آغاز شد. وي ادامه داد: البته برنامه هاي اين دوره بيطرف کمي کلي بيان شده است و مشخص نيست که اگر انتخاب شود، دقيقاً رويکرد او چه خواهد بود. هرچند که مي دانيم وزير مجبور است که بر اساس اسناد بالا دستي از جمله سياست هاي اقتصاد مقاومتي، برنامه ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، برنامه مدون رياست جمهوري براي دولت دوازدهم و با عنايت به ماموريت هاي وزارت نيرو، برنامه دهد. و اين موضوع برنامه هاي پيشنهادي نامزد وزارت نيرو را محدود مي کند. به عقيده اين کارشناس حوزه آب، افزايش مشارکت مردم و اصلاح اقتصاد آب و برق دو وظيفه مهم وزير نيروي دولت دوازدهم است و وزير نيروي منتخب بايد از همين حالا مکانيزم دستيابي به اين دو گزينه را کاملاً تعريف کرده باشد.
    
    جهشي دوباره در انتظار صنعت برق
    کارنامه حبيب الله بيطرف در صنعت برق يکي از درخشان ترين کارنامه وزراست. به طوري که کارشناسان مي گويند او در اين بخش جهادي کار کرد. حميدرضا صالحي، عضو هيات نمايندگان اتاق تهران در اين باره به «ايران» گفت: نامزد وزارت نيروي دولت دوازدهم سابقه 8 سال وزارت در صنعت آب و برق را در کارنامه اش دارد. حتي در بخش برق عملکرد او قابل ستايش بوده به طوري که آن زمان 22 هزار مگاوات به ظرفيت شبکه برق کشور افزود و اين ظرفيت را در مدت تصديگري خود دو برابر کرد و زماني که اين پست را تحويل داد، 17 هزار مگاوات نيروگاه جديد در دست ساخت بود.ضمن آنکه اغلب اين طرح ها پيشرفت بالاي 70 درصد داشتند.
    وي ادامه داد: خطوط انتقال در زمان وزارت «بيطرف» بسيار توسعه يافت و زيرساخت هاي صنعت را خيلي خوب گسترش داد. «بيطرف» نياز به واقعي سازي اقتصاد انرژي را بخوبي درک مي کرد و ميزان بدهي دولت به پيمانکاران در زمان ايشان بسيار کم بود. استراتژي بلند مدتي تعريف کرده بود که اگر ادامه مي يافت صنعت برق ايران امروز بعد جهاني وسيع تري داشت.
    صالحي با بيان اينکه امروز بازگشت بيطرف به صنعت آب و برق مي تواند اين صنايع را از مشکلات نجات دهد، تصريح کرد: با شناختي که از اين فرد داريم مي توانيم به اصلاح ساختار اقتصادي صنعت آب و برق، کاهش بدهي هاي دولت به توليدکنندگان بخش خصوصي و جذب موفق سرمايه گذاران خارجي، رقابتي شدن فضاي صنعت برق و افزايش صادرات برق با استفاده از ظرفيت و فضاهاي خالي اميدوار بود.
    به عقيده اين نماينده اتاق تهران، صنعت برق کشور مي تواند با دستان «بيطرف» به جايگاه واقعي خود برسد و قطعاً انتخاب بهتري از او براي مقام وزارت وجود ندارد.
    
    بيطرف مدير اجرايي است
    حبيب الله بيطرف مديري اجرايي است که پلکاني و بدون هيچ رانتي بالا آمده است. نايب رئيس اول کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با بيان اين عبارت به «ايران» گفت: اغلب نمايندگان مجلس صلاحيت ايشان براي وزيري در وزارت نيرو را تاييد مي کنند. چراکه ايشان با تکيه بر استعداد علمي و مديريتي خود به اين جايگاه رسيده و فردي مومن، متين و بي حاشيه است. او توان مديريتي دارد.
    حسين اميري خامکاني ادامه داد: انتظار مي رود که اگر ايشان وزير نيروي دولت دوازدهم شد، مانند گذشته منطقي تصميم بگيرند و مديريت منابع آب، مديريت مصرف برق، کاهش تلفات نيروگاه ها، پيک زدايي و مديريت اقتصاد آب و برق را با همکاري مجلس در برنامه هاي خود قرار دهد. پرداخت مطالبات بخش خصوصي بايد يکي ديگر از اولويت هاي وزير نيروي کابينه دوازدهم باشد.
    کارشناسان در گفت و گو با «ايران»: افزايش مشارکت مردم و اصلاح اقتصاد آب و برق اولويت هاي وزارت نيرو است / حبيب الله بيطرف، گزينه ايده آل وزارت نيرو است
    


 روزنامه ايران، شماره 6567 به تاريخ 22/5/96، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    آثار ديگري از "عطيه لباف"

  تعيين تكليف طرح توسعه 2 ميدان مشترك در آخرين روزهاي سال / ورود رسمي روس ها به صنعت نفت ايران / دومين قرارداد پسابرجامي حوزه نفت امضا شد
عطيه لباف، ايران 24/12/96
مشاهده متن    
  يك مقام آگاه در گفت و گو با «ايران» با تكذيب شايعات: صادرات نفت ايران كاهش نيافته است / كاهش صادرات ميعانات گازي به دليل افزايش مصرف داخلي است نه عدم بازار فروش و فشارهاي امريكا
عطيه لباف، ايران 23/12/96
مشاهده متن    
  تدارك دولت براي مهار تنش هاي آبي / مصوبه هيات وزيران براي كارگروه ملي «سازگاري با كم آبي» ابلاغ شد
عطيه لباف، ايران 15/12/96
مشاهده متن    
  يك منبع آگاه در گفت و گو با «ايران»: ايران هيچ تخفيفي در حمل محموله هاي نفتي هند نمي دهد / شايعات اخير يك بازي است كه به نظر مي رسد هندي ها براي گرفتن تخفيف از عربستان و عراق به راه انداخته اند
عطيه لباف، ايران 2/12/96
مشاهده متن    
  جزئيات تازه از سرمايه گذاري روسيه در ميادين نفت و گاز ايران / «ايران» گزارش مي دهد
عطيه لباف، ايران 29/11/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آبياري و زهكشي ايران
متن مطالب شماره 5 (پياپي 1105)، آذر و دي 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است