|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/5/22: اولويت برنامه محوري بر شخص مداري در چينش تيم اقتصادي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6805
سه شنبه بيست و نهم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6567 22/5/96 > صفحه 5 (اقتصادي) > متن
 
      


اولويت برنامه محوري بر شخص مداري در چينش تيم اقتصادي
كارشناسان بر ضرورت انسجام وزيران كابينه تاكيد كردند


اشتغال، رونق توليد، جذب سرمايه خارجي، کنترل تورم و رشد اقتصادي مهم ترين اولويت هاست
    
    نيم نگاه
    طهماسب مظاهري: روحاني تلاش کرد منسجم ترين تيم اقتصادي ممکن را به مجلس معرفي کند. اين تيم اقتصادي با تجربه است و مي تواند با تعامل مجلس و دولت برنامه هاي خود را به پيش ببرد
    
    علي قنبري:به اعتقاد من تيم اقتصادي پيشنهادي مي تواند باعث تحول در عرصه اقتصادي شود. تلاش دولت يازدهم بسترهاي مناسبي را در عرصه داخلي و بين المللي فراهم کرده است
    
    داود سوري:ترکيب تيم اقتصادي دولت تفاوت چنداني با دولت يازدهم ندارد. با توجه به اينکه اين دومين دوره رياست جمهوري روحاني است، انتظار مي رفت که وي در انتخاب کابينه جسورانه تر عمل کند
    
    محمدقلي يوسفي: تفاوتي نمي کند چه فردي با چه رويکرد و چه تحصيلاتي در وزارتخانه ها وارد شود به اين دليل که ساختار اقتصادي ايران ايرادهايي دارد که هر کسي در اين سمت قرار بگيرد توانايي حل آن را ندارد

    
    گروه اقتصادي/ با رونمايي و معرفي اعضاي کابينه دوازدهم بخصوص تيم اقتصادي دولت، کارشناسان و اقتصاددانان اين ترکيب را مورد ارزيابي قرار دادند. در ترکيب اصلي تيم اقتصادي دولت شاهد تغيير وزيران امور اقتصادي و دارايي و صنعت، معدن و تجارت هستيم و قرار است در دولت دوازدهم مسعود کرباسيان وظايفي را که علي طيب نيا در دولت يازدهم برعهده داشت انجام دهد.
    برخي کارشناسان افرادي را که به عنوان وزير و اعضاي تيم اقتصادي انتخاب و معرفي شده اند مناسب مي دانند و معتقدند يکي از منسجم ترين تيم ها به مجلس معرفي شده است. برخي ديگر نيز عدم تغيير گسترده در ترکيب تيم اقتصادي دولت را به فال نيک گرفته اند و اعتقاد دارند در صورتي که روند دولت يازدهم در دولت دوازدهم تداوم يابد، مي توان شاهد بهبود پايدار شرايط اقتصادي بود. در مقابل برخي اقتصاددانان معتقدند ترکيب تيم اقتصادي بايد با تغييرات بيشتري روبه رو مي شد چرا که انتظارات نسبت به دولت قبل بيشتر شده است.
    
    معرفي منسجم ترين تيم اقتصادي
    طهماسب مظاهري وزير اقتصاد دولت اصلاحات و رئيس کل پيشين بانک مرکزي دراين باره به «ايران» گفت: روحاني تلاش کرد منسجم ترين تيم اقتصادي ممکن را به مجلس معرفي کند. اين تيم اقتصادي با تجربه است و مي تواند با تعامل مجلس و دولت برنامه هاي خود را به پيش ببرد.
    به گفته وي، کرباسيان به عنوان گزينه پيشنهادي وزارت امور اقتصادي و دارايي شناخت کافي نسبت به اين وزارتخانه دارد و هم تجربه کار در وزارت اقتصاد و هم در بخش هاي ديگر ايشان را به گزينه مناسبي براي تصدي اين پست مبدل کرده است. از طرف ديگر وي از مسائل حاشيه اي به دور است و خود و وابستگانش داراي سلامت کامل اقتصادي هستند. با اين حال مظاهري معتقد است: در کسوت وزارت اقتصاد کرباسيان بايد از تيم اقتصاددان مشورت گرفته و از اهالي اقتصاد درخواست کمک کند. حوزه مطالعاتي ايشان در زمينه جهاني شدن درک خوبي از مناسبات اقتصاد بين الملل به ايشان داده است و از اين حيث مي توان او را گزينه اي با شناخت خوب نسبت به نحوه بين المللي شدن اقتصاد ايران دانست.
    
    بسترهاي تحول اقتصادي فراهم است
    علي قنبري استاد دانشگاه تربيت مدرس در گفت و گو با «ايران» اظهار کرد: تيم اقتصادي از وزيران اقتصاد، نفت، صنعت، رئيس سازمان برنامه و بودجه و رئيس کل بانک مرکزي تشکيل مي شود.البته برخي وزيران ديگر مانند تعاون، کار و تامين اجتماعي و نيرو نيز ماهيت اقتصادي دارند و در مجموع تصميمات اين تيم در بهبود اقتصاد ايران اثرگذار است.
    وي اضافه کرد: با توجه به اينکه عمده اعضاي تيم اقتصادي دولت دوازدهم تغيير نکرده اند به نظر مي رسد تداوم سياست هاي اقتصادي گذشته به عنوان رويکرد اصلي برنامه ريزي شده است. اين اقتصاددان درباره ارزيابي خود از توانايي تيم اقتصادي انتخابي در کابينه دوازدهم براي حل مشکلات کشور تاکيد کرد: به اعتقاد من تيم اقتصادي پيشنهادي مي تواند باعث تحول در عرصه اقتصادي شود. تلاش دولت يازدهم بسترهاي مناسبي را در عرصه داخلي و بين المللي فراهم کرده است و اعضاي تيم اقتصادي دولت دوازدهم مي توانند با يک برنامه ريزي از اين شرايط براي رونق اقتصادي بهره برند. به اعتقاد وي هم اکنون شرايط جهاني به نفع ايران تغيير کرده و مي توان از آن براي بهبود اقتصادي و رونق کشور استفاده کرد.
    وي با اشاره به ضرورت اولويت بندي مشکلات اقتصادي در دولت دوازدهم گفت: اشتغال، رونق توليد، جذب سرمايه خارجي، کنترل تورم و رشد اقتصادي مهم ترين اولويت هايي است که دولت بايد در برنامه خود داشته باشد. لازم است تا رئيس جمهوري ماموريت هاي مشخصي را به هر يک از وزيران اقتصادي خود محول کند تا به صورت جدي در دستور کار آنها قرار گيرد. وي در خصوص اولويت هاي هر يک از وزارتخانه ها و سازمان هاي اقتصادي دولت توضيح داد: در دولت دوازدهم بايد مهم ترين اولويت هاي بانک مرکزي ساماندهي نرخ سود بانکي، کنترل نرخ تورم و سياست هاي بهينه پولي باشد. وزارت اقتصاد نيز بايد افزايش درآمدهاي مالياتي و گمرکي و اعمال سياست هاي بهينه براي رونق اقتصاد را در دستور کار خود قرار دهد.
    قنبري در پايان تاکيد کرد: اعضاي تيم اقتصادي دولت بايد در راستاي وعده هاي رئيس جمهوري و مطالبات مردم در مقاطع شش ماهه گزارش عملکرد خود را به گوش مردم برسانند و آنها را از پيشبرد امور مطلع کنند.
    
    انتظارات از دولت دوازدهم بيشتر است
    داوود سوري اقتصاددان نيز در گفت و گو با «ايران» معتقد است رئيس جمهوري به اين نتيجه رسيده است که با تيم اقتصادي انتخابي خود مي تواند به اهداف و برنامه هاي خود دست يابد. وي افزود:البته ترکيب تيم اقتصادي دولت تفاوت چنداني با دولت يازدهم ندارد. در دولت يازدهم به دليل اينکه شرايط اقتصادي کشور بغرنج و پيچيده بود، دولت توانست کارهاي بزرگي انجام دهد ولي در دولت دوازدهم توقعات و انتظارات بيشتر است.
    به گفته وي با توجه به اينکه اين دومين دوره رياست جمهوري روحاني است، انتظار مي رفت که وي در انتخاب کابينه جسورانه تر عمل کند.
    وي در پاسخ به اين سوال که مهم ترين چالش دولت دوازدهم چيست؟ اظهار کرد: مشکلاتي که هم اکنون در حوزه اقتصاد وجود دارد مربوط به حال نيست و از گذشته ها وجود داشته است. با وجود اين به نظر مي رسد که اشتغال و حل مشکل بيکاري مهم ترين چالشي باشد که دولت دوازدهم با آن روبه رو باشد.
    سوري ادامه داد: ممکن است برخي اعضاي تيم اقتصادي دولت مدير اجرايي توانمندي باشند ولي مهم تر از آن وجود يک نقشه راه و هماهنگ ميان آنان است.
    
    انتخاب افراد مهم نيست
    اما محمدقلي يوسفي، استاد اقتصاد طور ديگري به مساله نگاه مي کند. به اعتقاد وي تفاوتي نمي کند چه فردي با چه رويکرد و چه تحصيلاتي در وزارتخانه ها وارد شود به اين دليل که ساختار اقتصادي ايران ايرادهايي دارد که هر کسي در اين سمت قرار بگيرد توانايي حل آن را ندارد.
    وي با تاکيد بر اينکه به جاي تغيير وزير بايد به فکر تغيير سياست در کشور باشيم، افزود: سياست هاي اقتصادي کشور از دهه هاي قبل بر پايه واردات بنا شده است و تا زماني که اين سياست جاي خود را به توليد ندهد، نمي توان انتظار زيادي از افراد معرفي شده کابينه دولت دوازدهم داشت.
    يوسفي اظهار کرد: فردي که به عنوان وزير صنعت، معدن و تجارت معرفي شده سابقه اش نشان مي دهد خيلي به توليد متکي نيست و فردي بازرگان است. مسلماً در دولت دوازهم اگر خبرهايي مبني بر تعطيلي کارخانه هاي توليدي و افزايش واردات را بشنويم خيلي جاي تعجب ندارد.
    
    
    اولويت برنامه محوري بر شخص مداري در چينش تيم اقتصادي / کارشناسان بر ضرورت انسجام وزيران کابينه تاکيد کردند
    


 روزنامه ايران، شماره 6567 به تاريخ 22/5/96، صفحه 5 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات شبه قاره
متن مطالب شماره 4 (پياپي 33)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است