|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/5/22: تحريم، سياست بي اثر اما محبوب امريكا
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6603
دوشنبه سوم مهر ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6567 22/5/96 > صفحه 16 (بين الملل) > متن
 
      


تحريم، سياست بي اثر اما محبوب امريكا
كشورهاي هدف، روابط تجاري خود را به كشورهاي خارج از دايره تحريم كننده منتقل مي كنند

نويسنده: ادواردو پورتر
مترجم: فرحناز دهقي
برگرفته از: Economic Scene

زماني که در سال 2006 شوراي امنيت سازمان ملل متحد، در پيش نويس قطعنامه اي توسط ايالات متحده، براي متوقف کردن کره شمالي از تبديل شدن به قدرت هسته اي، تحريم هاي اقتصادي اي بر رژيم کيم جونگ ايل، پدر کيم جونگ اون، رهبر فعلي کره شمالي تحميل کرد، «اون» هنوز دانشجو بود. در آن زمان واشنگتن همکاري چين، تنها کشوري که توانايي داشت اقتصاد کره شمالي را مختل کند، را به همراه داشت. با اين حال اين قانون شکست خورد. کيم که پس از پدر رهبري کشور را از سال 2011 به عهده گرفته، همين ماه موشک بالستيک قاره پيمايي را آزمايش کرد که مي تواند يک کلاهک هسته اي را تا آلاسکا منتقل کند. در چنين شرايطي بود که امريکا اين هفته قانوني در رابطه با مجازات اقتصادي نه فقط کره شمالي که روسيه و ايران نوشت تا به دونالد ترامپ اجازه ندهد، هر زمان که خواست تحريم ها عليه روسيه را از ميان بردارد.
    دردسر درست کردن براي ولاديمير پوتين مي تواند هدف ارزشمندي باشد يا بنا به گفته گري هافبائر از اعضاي موسسه اقتصاد بين الملل پيترسون «بخش بزرگي از اين لايحه، سيلي بزرگي به صورت دونالد ترامپ به خاطر روابط بسيار نزديک با روسيه، است.» اين لايحه تصويب و امضا شده، هرچه که باشد، ممکن است، قانونگذاران بخواهند درباره آينده آن توضيحاتي بدهند. اگراعضاي کنگره بر اين باورند که اين لايحه، رفتار آقاي پوتين را تغيير خواهد داد - او از محاسن بازگشت کريمه به اوکراين متقاعد مي شود، يا قانع مي شود که از دوستان هکرش براي مداخله در انتخابات خارجي استفاده نکند- ممکن است به راکتور هسته اي منهدم شده اي که در کره شمالي براي فروش دارد، هم علاقه مند باشند.
    هافبائر و همکارانش بيش از 200پرونده تحريم اقتصادي را مطالعه کرده اند که زمان بلوکه شدن متفقين آلمان در جنگ جهاني اول اعمال شده است. يکي از نتايج مهم آن اين است: خيلي بلندپرواز نباشيد و اهداف کوچک تر انتخاب کنيد. او معتقد است هنگامي که تحريم ها «اهداف کوچکي دارند و کشورهايي را هدف مي گيرند، که قدرت زيادي ندارند اما بهره کوچکي از دموکراسي برده اند و ارتباطات اقتصادي نزديکي با اعضاي ائتلاف تحريم دارند» در نيمي از موارد، مي توانند در تغيير رفتار کشور تحريمي بهتر عمل کنند. اما زماني که هدف تحريم ها بلندپروازانه است، روابط اقتصادي چندان گسترده نيست و پاي ديکتاتوري در ميان است، احتمال بسيار کمي براي موفقيت وجود دارد- به مورد روسيه و اوکراين فکر کنيد.
    تعليق کمک هاي دولتي ايالات متحده به گينه بيسائو ممکن است باعث شده باشد که ژنرال وريسيمو کوريا سيبرا متقاعد شود که انتخابات را پس از آنکه دولت منتخب رئيس جمهوري کومبا يالا را سرنگون کرد، برگزار شود. شايد تحريم هاي اتحاديه اروپا، اتحاديه آفريقا و اايالات متحده کمک کرد که پس از کودتاي سال 2003، بار ديگر انتخابات به آن برگردد. اما اين مثال کافي نيست. ازسوي ديگر، با وجود بيش از يک دهه تحريم اقتصادي سنگين از سمت ايالات متحده و اتحاديه اروپا، بشار اسد هنوز در سوريه بر صندلي قدرت نشسته است، همانطور که رابرت موگابه در زيمبابوه همچنان بر سر کار است. پرونده کوبا نيز مثال ديگري است که با وجود بيش از نيم قرن تحريم، هنوز در اين کشور کوچک با اقتصاد شکننده که فاصله اش با ساحل فلوريدا تنها 100 مايل است، رژيم تغيير نکرده است.
    تحريم ها در بيرون راندن ترکيه از قبرس بي نتيجه بود. در ترغيب کلمبيا، ونزوئلا و نيجريه به مشارکت در مبارزه واشنگتن با مواد مخدر هم هيچ فايده اي نداشت و نتوانست مانع پيشرفت هاي هسته اي هند و پاکستان شود.
    حتي «موفقيت»هاي کوچک تحريم هم بايد با شک و ترديد مورد توجه قرار بگيرد. حاميان تحريم مي خواهند استدلال کنند که تحريم ها در آوردن ايران بر سر ميزمذاکره کمک کننده بود. آنها مي گويند که اگرچه تحريم هايي که باراک اوباما درسال 2014 عليه روسيه اعمال کرد، روسيه را مجبور به ترک کريمه نکرد، اما باز هم بدون آنها، ممکن بود پوتين احساس کند که مي تواند نيروهايش را به سراسر جمهوري هاي بالتيک بفرستد. در عين حال مي توان گفت که پوتين به اين دليل از جمهوري هاي بالتيک دست کشيد که آنها به اندازه کرملين، شهري که 80 درصد از گاز طبيعي اروپا را دارد، برايش اهميت نداشتند.
    تحريم هاي مالي ايران را به پاي ميز مذاکره آوردند. مقامات تهران مي دانستند که اگر به سمت ساخت سلاح هسته اي بروند با اسرائيل يا امريکا يا هر دو وارد جنگ مي شوند. البته آمدن ايران به پاي ميز مذاکره باعث نمي شود برنامه هاي هسته اي خود را براي هميشه فراموش کند. بلکه اين تصميم ممکن است مرحله اي از ايجاد رابطه سازنده با واشنگتن محسوب شود.
    دلايل خوبي وجود دارد که نشان مي دهد تحريم ها به صورت تبليغي کار نمي کنند و اغلب کارکردشان را از دست مي دهند، زيرا کشورهاي هدف مي توانند روابط تجاري شان را به کشورهايي منتقل کنند که در معادله تحريم ها قرار نمي گيرند. تحريم واقعاً مي تواند باعث بدبختي و فلاکت کشوري شود، اما در صورتي که از چند محور دنبال نشود و نه اينکه فقط ايالات متحده به تنهايي آن را اعمال کند اما باز هم به مرور اثرش ضعيف مي شود.
    مساله اين است که اغلب ضربه هاي ناشي از تحريم به طبقه حاکم نمي رسد که برعکس، حتي مي تواند از نفوذ طغيان ميهن پرستانه اي که تحريم ها به وجود مي آورد بهره مند هم شود. باوجود چالش هاي اقتصادي ناشي از تحريم هاي بين المللي و کاهش قيمت نفت و گاز در روسيه، اما باز هم پوتين به الحاق کريمه ادامه داد. مورد کره شمالي نشان مي دهد که حتي در صورت عدم توجه مليتي، رژيم هاي خودکامه مي توانند کنترلشان را از طريق سرکوب حفظ کنند. اين کمي مبهم است که باوجود کاستي هاي آن، چرا هنوز تحريم هاي اقتصادي به عنوان ابزار دولتي بين المللي در چنين سطح گسترده اي استفاده مي شوند. آنها خشمشان را در واشنگتن نگه مي دارند. البته شايد با خود فکر مي کنند جايگزين تحريم، مداخله نظامي است که تصميم بسيار پرخطري است. همانطور که آقاي هافبائر و همکارانش اشاره مي کنند، روساي جمهوري امريکا تحريم هايي را اعمال مي کنند که «مخالفت خود را با سوء رفتارهاي خارجي نشان مي دهند، حتي زماني که احتمال تغيير رفتار کشور هدف از راه دور است.» اين اقدام ممکن است بي ثمر باشد، اما از بي عملي بهتر است. به نظر مي رسد دليل منطقي اي براي اقدام کنگره عليه روسيه پيدا شده است. کنگره نمي خواهد رفتار روسيه را تغيير دهد يا به متحدان امريکا، رهبري و کاريزمايش را نشان دهد. بلکه احتمالاً مي خواهد به امريکايي ها نشان بدهد که اگر ترامپ، پوتين را به عنوان متحد و دوستش مي بيند، اين ديدگاه مورد تاييد کنگره نيست.
    
    
    تحريم، سياست بي اثر اما محبوب امريکا / کشورهاي هدف، روابط تجاري خود را به کشورهاي خارج از دايره تحريم کننده منتقل مي کنند
    


 روزنامه ايران، شماره 6567 به تاريخ 22/5/96، صفحه 16 (بين الملل)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 3 بار
    آثار ديگري از "ادواردو پورتر"

  «قيمت ها همه جا حضور دارند»
ادواردو پورتر، دنياي اقتصاد 28/11/89
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Molecular Biology Research Communications
متن مطالب شماره 3 (پياپي 603)، 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است