|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/5/22: تحريم نفتي «مادورو»؛ همه مخالف، حتي دشمنانش
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6856
يكشنبه بيست و هشتم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6567 22/5/96 > صفحه 16 (بين الملل) > متن
 
      


تحريم نفتي «مادورو»؛ همه مخالف، حتي دشمنانش


نويسنده: آنتوني فايولا
مترجم: مژده كامياب
برگرفته از: Washington Post

تحريم نفتي امريکا عليه دولت نيکولاس مادورو، رئيس جمهوري ونزوئلا، «گزينه اي کليدي» است که نقطه ضعف او را نشانه گرفته است: کيف پولش را. همانطور که بحران کاراکاس رو به افزايش است، اين اهرم هيچگاه تا به اين اندازه، به کشيده شدن نزديک نبوده است. دولت ترامپ هفته گذشته پس از راي گيري 30 جولاي که براي تغيير قانون اساسي ونزوئلا برنامه ريزي شد، تاييد کرد که «همه گزينه ها- از جمله تحريم نفتي ونزوئلا - روي ميز قرار دارند.» مخالفان سياسي ونزوئلا اين راي را غيرقانوني تلقي کرده است و معتقد است که اين تصميم گامي اساسي در مسير تبديل شدن کشور به ديکتاتوري است. اعتراض ها سه ماه است که ادامه دارد. ايالات متحده پيش از آن تحريم هايي را عليه مقام هاي ونزوئلا اعمال کرده است. در ماه فوريه، وزارت خزانه داري ايالات متحده امريکا، دارايي هاي تارک ال ايزامي، معاون رئيس جمهوري را توقيف کرد تا دخالتش در قاچاق مواد مخدر را متوقف کند. (الايسامي اتهامات را انکار مي کند) اما تحريم نفت ابزاري بسيار قدرتمند است.
    دولت مادورو، با وجود سخنان ضد امريکايي اش، به تجارت نفت با ايالات متحده براي ادامه حياتش وابسته است. در جريان سقوط بخش عمده اي از صنعت در طول دوران سوسياليستي اش، نفت در حال حاضر حدود 95 درصد ارزش تمامي صادرات ونزوئلا را تشکيل مي دهد. مهم تر از همه اينکه بسياري از مشتريان آن پول نقد نمي پردازند. مثلاً صادرات به چين عمدتاً براي پرداخت وام هايي است که پيش از اين ونزوئلا از چين گرفته است يا صادرات به کوبا در جهت همبستگي با دولت برادر سوسياليستي اش است.
    اين تصميم برعهده امريکا است، که تقريباً يک سوم توليدات ونزوئلا را در حدود 2.1 ميليون بشکه در روز به دست مي آورد. از آنجايي که نفت خام ونزوئلا غليظ و تيره است، اين کشور امريکاي جنوبي نيز بر واردات نفت سبک از ايالات متحده حساب مي کند تا نفت خود را براي صادرات فرآوري کند و اين، ارتباط تجاري ونزوئلا را با ايالات متحده حياتي تر مي کند.
    اينها همه دلايلي است که نشان مي دهد براي تحت فشار قرار دادن مادورو و دست گذاشتن بر گلوگاه اقتصادي دولتش براي گشوده شدن گفت و گوهاي جدي با مخالفان انتخابات زودهنگام، اقداماتي در حال انجام است. افرادي که با اين مذاکرات آشنا هستند، مي گويند که برخي از مقام هاي دولت ترامپ از ترکش هاي تحريم بي نصيب نمي مانند و به طور بالقوه شامل تحريم ها مي شوند. در ونزوئلا، حتي برخي از دشمنان مادورو نيز محتاط هستند و هشدار مي دهند که تحريم ها خطرات جدي اي همراه خواهد داشت. نگراني هاي آنها به شرح زير است:
    
    اين ابزار بسيار کندي است
    ممکن است عده اي تصور کنند، ظهور ناگهاني رئيس جمهوري که از امريکايي ها متنفر است و تمايل هاي اقتدارگرايانه دارد، به ضرر ايالات متحده باشد. اما به همان نسبت کاهش فروش نفت در درازمدت به مردم ونزوئلا ضربه مي زند. دولت از ارز حاصل از تجارت نفتي با ايالات متحده براي وارد کردن غذا و دارو استفاده مي کند که به طور بحراني با کاهش آنها روبه رو شده است. از اين رو، لغو تحريم نفت ونزوئلا به سرعت مي تواند تورم افسار گريخته و کمبودهاي تمام چيزها را از کاغذ توالت گرفته تا آنتي بيوتيک، تشديد کند. آنجل آلوارادو، قانونگذار ملي حزب اپوزيسيون «اول عدالت»، گفت: «اين فاجعه اي براي کشور خواهد بود زيرا مردم گرسنه خواهند ماند.» او خاطرنشان کرد که ونزوئلا در حال حاضر از قيمت هاي بين المللي نفت و مشکلات ناشي از آن رنج مي برد: «اين به معني پول کمتر براي واردات مواد غذايي و فقدان هزينه براي توليد است.» او معتقد است، اگر تحريم به تصويب برسد، دولت تنها بايد خود را سرزنش کند. اما ديگران ممکن است به اين قضيه متفاوت بنگرند. تحريم باعث مي شود مادورو فرد ديگري را پيدا کند که تقصير را گردن او بيندازد. يکي از دلايل اصلي اينکه در خيابان هاي ونزوئلا عقايد ضددولتي تکثير مي شود، اين است که مردم، فساد دولت را عامل کمبود مواد غذايي و تورم مي دانند. با اين حال اگر امريکايي ها زير معامله هاي تجاري نفتي بزنند، مادورو خشمگينانه به شمال حمله خواهد کرد.
    در منطقه اي که به مداخله طولاني ايالات متحده در آن، شناخته شده است، حتي رهبران کشورهاي همسايه که از مادورو انتقاد مي کنند ممکن است سخت تر بتوانند او را به خاطر تبديل وضعيت به جنگ ميان امريکاي لاتين و ايالات متحده، سرزنش کنند. اکنون مادورو دست به قمار زده است. او اخيراً گفت: «در همان حال که به 30 جولاي نزديک مي شويم، نيروي بسيار بزرگ ضد امپرياليستي اي به وجود خواهيم آورد و با تمام نقشه هاي مداخله گرايانه امپراتوري و متحدانش در امريکاي لاتين و ساير نقاط جهان مبارزه خواهيم کرد.» او در ادامه سخنانش بحران هاي اقتصادي و سياسي را به گردن قدرت هاي خارجي و ثروتمندان ونزوئلا انداخت. با گذشت زمان، ونزوئلا مي تواند مشتريان ديگري پيدا کند و ايالات متحده نيز مي تواند با آسيب اقتصادي مواجه شود.
    ترميم زنجيره تامين آنقدرها هم آسان به نظر نمي رسد و حتي براي يک بار هم که شده، تحريم نفتي ايالات متحده احتمالاً بشدت به ونزوئلا آسيب مي رساند. اما دولت مادورو در نهايت مي تواند حداقل بخشي از فروش خود را باز به دست آورد. کارشناسان به هند به عنوان يک بازار بالقوه جديد اشاره مي کنند. همانطور که دولت جايگزين ها را پيدا مي کند، با فرار رو به جلوي ونزوئلا، ايالات متحده در معرض خطر از دست دادن منبع اصلي اهرم قرار مي گيرد. در عين حال، از دست دادن نفت ونزوئلا تاثير منفي بر ايالات متحده خواهد داشت. اين مي تواند به پالايشگاه هاي نفت در تگزاس و لوئيزيانا آسيب برساند که مدل هاي کسب و کار آن به دليل نفت نوع سنگين ونزوئلا ساخته شده است.
    
    گزينه هاي جايگزين چيست؟
    کارلوس وچيو استراتژيست ارشد حزب «خواست مردمي» بتازگي با مقام هاي دولت امريکا ديداري داشته و پيشنهادهاي زير را به آنها داده است:
    - توقيف اموال و حساب هاي اعضاي دولت فاسد ونزوئلا به تنهايي کافي نيست، بلکه بايد آنها را به صورت موردي منتشر کرد و در دسترس مردم ونزوئلا گذاشت تا بدانند شواهد عليه فساد دولتشان به چه صورت و اندازه اي است.
    - ممنوعيت همکاري هاي آتي شرکت هاي امريکايي با پروژه هاي صنعت نفت ونزوئلا بدون اجازه از مجلس ملي- جايي که مادورو در تلاش براي کاستن از قدرتش است- که باعث مي شود مادورو در حمله به قانون اساسي محدودتر شود.
    - ممنوعيت قراردادهاي فروش ونزوئلا با دولت هاي ديگر در سيستم مالي امريکا که مجوز مجلس ملي را ندارند. ضمن آنکه بايد تلاش شود اتحاديه اروپا نيز همين تحريم ها و محدوديت ها را به رسميت بشناسد تا توانايي هاي دولت ونزوئلا محدود شود و بدون اجازه از مجلس ملي کاري از پيش نبرد.
    مفسران معتقدند که تصميم جديد ترامپ طي روزهاي آينده علني خواهد شد، تا آن زمان ونزوئلا و مادورو او را خوب زير نظر دارند.
    
    
    تحريم نفتي «مادورو»؛ همه مخالف، حتي دشمنانش
    


 روزنامه ايران، شماره 6567 به تاريخ 22/5/96، صفحه 16 (بين الملل)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علمي پزشكي جندي شاپور
متن مطالب شماره 2 (پياپي 113)، خرداد و تير 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است