|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/22: رشد 142 درصدي گردشگران ايراني گرجستان آمار 8 ماه نخست سال 2017 نشان مي دهد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4376
سه شنبه بيست و ششم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4143 22/6/96 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


رشد 142 درصدي گردشگران ايراني گرجستان آمار 8 ماه نخست سال 2017 نشان مي دهد


نويسنده: امير شاملويي


    دنياي اقتصاد: آخرين آمار منتشر شده از سوي سازمان گردشگري گرجستان حاکي از آن است که ميزان ورود گردشگران ايراني به اين کشور در ماه اوت (فاصله بين 10 مرداد تا 10 شهريورماه) سال جاري به بيش از 55 هزار نفر رسيده است. اين ميزان نسبت به مدت مشابه سال پيش افزايش بيش از 25 هزار نفري و رشد قابل توجه 1/ 85 درصدي را نشان مي دهد. اکنون ايران با فرستادن اين ميزان گردشگر به گرجستان در رده پنجم مبادي برتر، گرجستان در ماه اوت پس از کشورهاي ارمنستان، روسيه، جمهوري آذربايجان و ترکيه قرار دارد.
    بررسي آمار 8 ماهه سفر ايرانيان به اين کشور نيز حاکي از اين است که در اين مدت نسبت به مدت مشابه سال پيش، شمار سفرهاي هموطنان ما به گرجستان افزايش 142 درصدي را تجربه کرده و از حدود 91 هزار نفر به حدود 221 هزار نفر رسيده است. بر اساس همين آمار، ايران از نظر شمار سفرهاي گردشگري انجام شده به اين کشور در 8 ماه نخست سال ميلادي جاري نيز در رده پنجم مبادي برتر گرجستان قرار داشته است. ايران در ماه اوت سال جاري نيز 1/ 5 درصد از بازار گردشگران ورودي گرجستان را تشکيل داده است. در همين حال، طبق آماري که به تازگي از سوي معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ايران منتشر شده است، در سال 1395 تقريبا 9ميليون و 196 هزار ايراني سفرهاي خارجي را تجربه کرده اند و در اين ميان، گرجستان ششمين مقصد برتر گردشگري ايرانيان پس از کشورهاي ترکيه، عراق، دبي، جمهوري آذربايجان و ارمنستان بوده است که البته با توجه به رشد چشمگيري که در سال جاري تجربه کرده است، انتظار مي رود در پايان سال 1396 در ميان 5 مقصد برتر ايرانيان جاي بگيرد.
    
    نماي کلي گردشگري گرجستان
    از سوي ديگر، آمار منتشر شده از سوي مراکز آماري گرجستان حاکي از اين است که اين کشور در فاصله ماه هاي ژانويه تا اوت سال 2017 پذيراي تقريبا 5 ميليون و 59 هزار نفر از نقاط مختلف جهان بوده است که از اين ميان 2 ميليون و 403 هزار نفر بيش از 24 ساعت در اين کشور اقامت گزيده اند. از نظر ميزان کلي ورود گردشگران به اين کشور، گرجستان شاهد رشد 19 درصدي نسبت به مدت مشابه سال 2016 بوده است و حال آنکه ميزان ورودهايي که منجر به اقامت بيش از 24 ساعت در اين کشور شده اند، رشدي 4/ 29 درصدي نسبت به 8 ماه نخست سال 2016 نشان مي دهد.
    در ماه اوت سال جاري ميلادي، در مجموع بيش از يک ميليون و 80 هزار گردشگر خارجي به اين کشور وارد شدند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که حدود 848 هزار نفر بود، رشد 4/ 27 درصدي را تجربه کرده است. در اين ميان، اروپايي ها بيشترين متقاضيان سفر به اين کشور بوده اند که 956 هزار نفر معادل 5/ 88 درصد از حجم سفرها به اين کشور را تشکيل داده اند. از قاره آمريکا نيز تنها 6342 سفر به اين کشور ثبت شده است که نشان از اهميت نداشتن چندان اين قاره براي گردشگري گرجستان دارد. اين مساله در مورد منطقه آسيا و اقيانوسيه (جز خاورميانه) به 3/ 6درصد مي رسد و اين کشورها تنها 68 هزار و 235 سفر به اين کشور داشته اند که به رغم رشد 85 درصدي نسبت به سال گذشته همچنان سهم چنداني از گردشگري ورودي گرجستان را تشکيل نمي دهد.
    نکته جالب اين است که بيش از 55 هزار نفر از اين ميزان متعلق به ايران است و در واقع تنها آمار ايران منجر به چنين رشد و نتيجه اي در منطقه آسيا و اقيانوسيه شده است؛ به طوري که از سهم 3/ 6 درصدي اين منطقه، 1/ 5 درصد آن تنها متعلق به گردشگران ايراني گرجستان است. در بخش خاورميانه نيز که عمدتا شامل کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس، شمال آفريقا و برخي کشورهاي ديگر در اين حوزه است، تعداد سفرها به حدود 48 هزار نفر مي رسد که رشد حدودا 125 درصدي نسبت به ماه اوت سال گذشته داشته است و اکنون 4/ 4 درصد از گردشگران ورودي به گرجستان را تشکيل مي دهد. قاره آفريقا نيز با 1239 گردشگر بازديدکننده از گرجستان در ماه اوت سال جاري جايي در آمار اين کشور ندارد.
    
    برترين مبادي در ماه اوت
    براساس همين گزارش ها، ارمنستان با اعزام قريب به 250 هزار گردشگر تنها در ماه اوت سال جاري مهم ترين مبدا گردشگري اين کشور بوده است. اين کشور با افزايش 26 هزار گردشگر نسبت به مدت مشابه سال 2016، بيش از 23 درصد از بازار گردشگران ورودي به گرجستان را در اختيار خود دارد. روسيه نيز پس از ارمنستان در جايگاه دوم قرار گرفته و 2/ 21 درصد از اين بازار را به خود اختصاص داده است. اين کشور در ماه اوت سال جاري حدود 229 هزار گردشگر به گرجستان فرستاد که نسبت به مدت مشابه سال پيش، افزايش 50 هزار نفري را نشان مي دهد.
    پس از اين دو کشور نيز جمهوري آذربايجان و ترکيه به ترتيب با حدود 220 و 141هزار گردشگر قرار دارند که به ترتيب 4/ 20 و 13 درصد از کل گردشگران ورودي ماه اوت به گرجستان را به خود اختصاص داده اند. ايران و اوکراين نيز به ترتيب با بيش از 55 و 25 هزار نفر در جايگاه هاي بعدي قرار دارند که به ترتيب 1/ 5 و 3/ 2 درصد از بازار گردشگران ورودي به اين کشور را دربرمي گيرند. در اين ماه بيش از 573 هزار نفر اقامت بيش از 24 ساعت در اين کشور داشته اند و 275 هزار نفر نيز به صورت ترانزيت وارد آن شده اند که به ترتيب حاکي از سهم 1/ 53 و 4/ 25 درصدي چنين سفرهايي از کل ورودهاي بين المللي انجام شده در گرجستان است. علاوه بر اين، بيش از 232هزار نفر کمتر از 24 ساعت وارد اين کشور شده اند که 5/ 21درصد از کل ورودها را در بر مي گيرد، همچنين 836 هزار و 495 سفر در ماه اوت امسال که معادل 4/ 77 درصد از سفرها است، زميني انجام گرفته. ازسوي ديگر، 223 هزار و 636 سفر يا 7/ 20 درصد از کل سفرها به اين کشور از طريق هوايي انجام شده، 16 هزار و 695 سفر يا 5/ 1 درصد از سفرها با استفاده از قطار بوده و در نهايت 3623 سفر نيز از طريق دريا انجام شده اند.
    
     برترين مبادي 8 ماه نخست 2017
    در ميان مبادي مهم گردشگري سال جاري در 8 ماه نخست سال 2017، جمهوري آذربايجان با اعزام بيش از يک ميليون و 148 هزار گردشگر به اين کشور رتبه اول را در اختيار داشته است و ارمنستان پس از اين کشور با حدود يک ميليون و 101 هزار گردشگر در جايگاه دوم بوده است. روسيه نيز پس از اين دو کشور با 955 هزار گردشگر بازديدکننده از گرجستان رده بعدي را در اختيار داشته است. رتبه چهارم نيز پس از اين کشورها، متعلق به ترکيه بوده که 813 هزار نفر از اتباع آن در طول اين 8 ماه از گرجستان بازديد کرده اند. پس از اين کشورها نيز ايران و اوکراين قرار دارند. نکته قابل توجه ديگر اين است که گردشگران ترکيه اي گرجستان در طول اين 8 ماه نسبت به مدت مشابه سال پيش کاهش 58 هزار نفري داشته اند.
    
    علت اين رشد عظيم چيست؟
    علت هاي مختلفي را مي توان براي افزايش چشمگير گردشگران ايراني گرجستان ذکر کرد. از نظر اقتصادي شايد بتوان برابري نرخ ارز را که به طور غيرواقعي تعيين مي شود و هزينه سفر را به طور مصنوعي پايين تر مي آورد ازجمله مهم ترين دلايل اين رشد دانست. غيرواقعي بودن نرخ ارز موجب آن مي شود که گردشگران به اين باور برسند که هزينه هاي سفر به کشورهاي خارجي نظير ترکيه و گرجستان از برخي سفرهاي داخلي همچون کيش و قشم پايين تر است و همين باعث مي شود آنها مقاصد خارجي را بعضا به دليل خدمات و زيرساخت هاي بهتر به مقاصد داخلي ترجيح دهند. اما علاوه بر اين موضوع، برخي کارشناسان موارد ديگري را نظير رويدادهاي فرهنگي و هنري که در اين کشورها برگزار مي شود، به عنوان عاملي براي جذب گردشگران ايراني به مقاصد خارجي نظير گرجستان عنوان مي کنند؛ رويدادهايي که بعضا امکان اجراي آنها در ايران نيست و همين امر در سال هاي اخير به خروج ارز از کشور منجر شده است.
    
    
رشد 142 درصدي گردشگران ايراني گرجستان آمار 8 ماه نخست سال 2017 نشان مي دهد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4143 به تاريخ 22/6/96، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بارآثار ديگري از "امير شاملويي"

  پيش بيني رشد گردشگري خاورميانه در دوسال آينده / كميسيون گردشگري اروپا منتشر كرد
امير شاملويي، دنياي اقتصاد 19/12/96
مشاهده متن    
  تداوم رشد گردشگران ايراني تركيه در ۲۰۱۸؟ / مسافران ايراني همسايه شمال غربي در ماه ژانويه ۵۲ درصد افزايش يافتند
امير شاملويي، دنياي اقتصاد 16/12/96
مشاهده متن    
  افزايش ۱۶ درصدي سفرهاي خروجي در ۹ ماه ۹۶ / آمارهاي رسمي از ادامه تراز منفي گردشگري ايران خبر مي دهد
امير شاملويي، دنياي اقتصاد 13/12/96
مشاهده متن    
  كاهش گردشگران ورودي در ۹ ماهه ۹۶ جديدترين گزارش آماري نشان مي دهد
امير شاملويي، دنياي اقتصاد 12/12/96
مشاهده متن    
  سياست «تعطيلاتي» به سبك برزيل / «دنياي اقتصاد» تجربه انتقال تعطيلات ميان هفته به آخر هفته را بررسي مي كند
امير شاملويي، دنياي اقتصاد 2/12/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله صفه
متن مطالب شماره 79، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است