|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/22: سفرهاي زيست بوم گردي چگونه موجب تغيير نگرش مي شوند؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4378
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4143 22/6/96 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


مديريت گردشگري 
سفرهاي زيست بوم گردي چگونه موجب تغيير نگرش مي شوند؟


نويسنده: افسانه احساني
برگرفته از: كتاب اكوتوريسم، راهي براي گردشگري پايدار

يکي از موضوعاتي که بايد مدنظر يک مدير گردشگري قرار گيرد، شکل دهي به ذائقه گردشگران بالقوه و در کنار آن آموزش گردشگران از طريق سفر است. يادگيري، يک فرآيند در جريان است که در زمينه هاي مختلف زندگي فردي رخ مي دهد. اکثر نظريه پردازان فرآيند يادگيري را واسطه رفتار مي دانند. براي آنان يادگيري چيزي است که در نتيجه تجارب معين صورت مي پذيرد و پيش از تغيير رفتار رخ مي دهد. نکته اصلي مورد تاکيد، اين است که براي نسبت دادن يک تغيير رفتاري به يادگيري، آن تغيير بايد نسبتا پايدار و حاصل تجربه باشد. افراد در محيط هاي اجتماعي پويا که در آن عوامل تاثيرگذار گوناگوني مرتبا بر يکديگر اثر مي گذارند، بهتر مي آموزند و در نتيجه خود، شرايط يادگيري و نيز ارزيابي خودشان از آن شرايط را تغيير مي دهند.
    سفرهاي اکوتوريستي به عنوان محيط اجتماعي پويا فرصتي براي تعاملات اجتماعي، فرهنگي و زيست محيطي است. اين سفرها زمينه را براي يادگيري و تغيير نگرش افراد فراهم مي سازند. به تجربه ثابت شده که افراد علاقه مند به حضور در طبيعت معمولا در اين مسير مراحلي را طي مي کنند. در گام هاي اول لذت از طبيعت و تامين آرامش فرد در اولويت است و فرد مي خواهد مناطق بيشتري را در مدت زمان کوتاه تري ببيند. رفته رفته علاقه مند مي شود تا در مورد طبيعت بيشتر بداند. اين بخش با ملاقات افرادي که درباره طبيعت اطلاعات دارند و به قولي مفسر طبيعت هستند، تقويت مي شود. فردي که از ارزش هاي طبيعي شناخت پيدا مي کند، به طبيعت علاقه مندتر مي شود و اين علاقه مندي احساس مسووليت در حفظ اين ارزش ها را در وي تقويت مي کند و مي تواند در طول زمان باعث تغيير نگرش و تغيير رفتار وي شود.
    
    نتايج يک پژوهش
    يک پژوهش درباره افرادي که با حضور در سفرهاي اکوتوريستي تغييراتي در نگرش و رفتار خود داشته اند، بررسي هايي را انجام داده است. براساس پژوهش مرضيه فتحي، بيشتر مصاحبه شوندگان در سفرهاي نخست خود به طبيعت ديدگاهي صرفا لذت جويانه داشته اند، اما در طول زمان و با افزايش تعداد سفرها، رويکرد آنان تغيير کرده است. بازديد از اقليم هاي مختلف، لمس طبيعت و درک زيبايي هاي بصري، موجب ايجاد پيوند ميان گردشگران و طبيعت شده و به صورت تدريجي ماهيت لذت نزد گردشگران ارتقا يافته و معطوف به درک محيط و حس احترام به آن شده است. شناخت طبيعت و حس احترام به آن و قدرداني از آن طي فرآيندي مطلوب موجب تقويت يکديگر شده اند. نتايج مصاحبه ها حاکي از آن است که حضور گردشگران در طبيعت منجر به افزايش تمايل آنان به کسب آگاهي درباره محيط زيست شده است. در اثر تکرار سفر به همراه افراد مطلع، توجه شان به اهميت محيط زيست جلب و موجب شکل گيري احساس مسووليت در قبال طبيعت در آنان شده و يادگيري درباره مسووليت در برابر محيط زيست به طور غيرمستقيم از طريق رفتارهاي گروهي تشويق شده است.
    بسياري از مصاحبه شدگان در ترويج رفتارهاي حفاظتي براي بهبود وضعيت محيط زيست بسيارموثر عمل کرده اند. کسب اين تجارب طي سفر موجب توجه به ايجاد نکردن صداي بلند در استراحتگاه ها و مناطق حفاظت شده، دور کردن زباله هاي بازيافت ناپذير از محل يا حفظ فاصله ميان محل دفن فضولات با منابع آب شده است. تعدادي از مصاحبه شدگان به فعاليت هاي حفاظت از محيط زيست تمايل يافته و به برخي اقدامات فردي و گروهي در اين زمينه دست زده اند. برخي ديگر نيز براي افزايش آگاهي عمومي اقدام به ايجاد وبگاه کرده اند. به گفته بيشتر آنها، تغييرات رفتاري مطلوب آنان بر اثر تجربه سفر زيست بوم گردي در زندگي روزمره شان تاثير داشته است؛ ازجمله در زمينه هاي عادات مصرفي، تفکيک زباله و بازيافت، حفاظت از منابع انرژي و آب، تمايل به گياه خواري، نپوشيدن لباس هايي از جنس پوست حيوانات و.... در زمينه ابعاد اجتماعي يادگيري و تغيير رفتار، برخي به اين نکته اشاره کردند که انسان به عنوان موجودي اجتماعي در زندگي خويش در برابر ديگران مسوول است.
    به گفته آنان، طي سفرهاي زيست بوم گردي، احترام به همسفران با شنيدن نظرات و توجه به احساساتشان و احترام به آداب و رسوم، ارزش ها، باورهاي افراد محلي و حس مسووليت در قبال آنان تقويت شده است. فضاي محترمانه چنين سفرهايي افراد شرکت کننده را به سمت رفتارها و فعاليت هاي اجتماعي توام با احترام سوق مي دهد. همچنين ساختار دوستانه چنين سفرهايي بازخوردهاي منفي به ديدگاه هاي مخالف را کاهش مي دهد. به گفته چند تن از مصاحبه شوندگان، حضور در اين نوع سفرها گردشگران را توانمندتر مي سازد و به آنها نظم مي آموزد. حضور در ترکيبي از افراد باتجربه با زمينه هاي شغلي، درآمدي و تحصيلي متفاوت موجب افزايش آگاهي اجتماعي شرکت کنندگان مي شود. نتايج مصاحبه حاکي از يادگيري و تغيير رفتار گردشگران در سه زمينه زيست محيطي، اجتماعي و فردي است.
    همه افراد مصاحبه شده شکل هايي از يادگيري و تغيير رفتار به سبب تجربه سفرهاي خود گزارش کرده اند. لذت از فهم محيط طبيعي، احترام به آن و قدرداني از آن موجب ارتقاي مسووليت پذيري در برابر محيط زيست نزد گردشگران مورد مصاحبه شده است. همسفر شدن با افراد آگاه، وجود سرپرستان حرفه اي، ماهيت ويژه و چالش برانگيز زيست بوم گردي و ارزش هاي متعارف ميان زيست بوم گردان، تکرار سفرها و افزوده شدن تجارب و دانش زيست محيطي و عملکرد آنها در چارچوب اصول حاکم بر سفرهاي زيست بوم گردي مجموعه اي از تغييرات مطلوب رفتاري را در آنها رقم زده است. البته پژوهش مذکور بيشتر شامل گردشگران شرکت کننده در تورهاي مجرب زيست بوم گردي ايران بوده و احتمالا اين نتايج شامل بسياري از سفرهاي طبيعت گردي ديگر نمي شود.
    مدیریت گردشگری: سفرهاي زيست بوم گردي چگونه موجب تغيير نگرش مي شوند؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4143 به تاريخ 22/6/96، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بارآثار ديگري از "افسانه احساني"

  گردشگري انبوه، اما مسئولانه
افسانه احساني*، جام جم 1/3/97
مشاهده متن    
  سه شكل كسب و كارهاي گردشگري / فرصت اكوتوريسم براي كسب و كارهاي كوچك
افسانه احساني، دنياي اقتصاد 10/8/96
مشاهده متن    
  چارچوب هاي مديريت اثر بازديدكنندگان در مقاصد اكوتوريسم
افسانه احساني، دنياي اقتصاد 3/8/96
مشاهده متن    
  اكوتوريسم بازوي ارتقاي معيشت جوامع محلي
افسانه احساني *، دنياي اقتصاد 26/7/96
مشاهده متن    
  مدل مديريت مقاصد اكوتوريسم
افسانه احساني، دنياي اقتصاد 19/7/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Traditional and Integrative Medicine
متن مطالب شماره 2 (پياپي 10)، Spring 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است