|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/22: كتاب ها در تابستان خوش درخشيدند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6810
دوشنبه چهارم تيرماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6593 22/6/96 > صفحه 22 (فرهنگ و هنر) > متن
 
      


كتاب ها در تابستان خوش درخشيدند
نگاهي به آمار و ارقام استقبال مردم و كتابفروشان از «تابستانه كتاب 96»

نويسنده: مريم شهبازي

در اين طرح 10 ميليارد تومان کتاب از 813 کتابفروشي خريداري شد
    
    طرح حمايت فصلي «موسسه کتاب» از کتابفروشان و خريداران کتاب در حالي ششمين ايستگاه را هم پشت سرگذاشت که صحبت هاي مجيدغلامي جليسه حاکي از اختصاص 3 ميليارد تومان يارانه براي برگزاري پاييزه کتاب، همزمان با آغاز هفته کتاب در آبان ماه است.
    
     خريد 10 ميليارد توماني کتاب
    بر اساس آمار و ارقامي که از برگزاري اين طرح حمايت فصلي در تابستان 96، با عنوان «تابستانه کتاب» منتشر شده اين دوره با خريد 10 ميليارد توماني کتاب توسط مردم از کتابفروشان عضو که تعداد آنان نيز برابر با 813 کتابفروشي بوده پايان يافته است.
    البته تعداد کتابفروشاني که براي عضويت در اين طرح ثبت نام کرده بودند بيش از 900 کتابفروشي بوده که تعدادي از آنان به سبب برخوردار نبودن از ويژگي ها و پيش شرط هاي لازم موفق به حضور در تابستانه کتاب سال جاري نشده اند. تعداد شرکت کنندگان در اين دوره در حالي است که در طرح قبلي، يعني عيدانه کتاب 715 کتابفروشي شرکت داشته اند که نگاهي به همين دو رقم و مقايسه شان، نشان مي دهد افزايش علاقه مندي آنان به بهره گرفتن از اين تخفيف فصلي براي رونق هر چه بيشتر کتابفروشي هايشان است.
    در دوره هاي گذشته مراکز استان ها اغلب حضور پررنگي در اين طرح داشتند اما آن طور که مسئولان موسسه خانه کتاب مي گويند در شهرستان ها حضور کتابفروشان با مشکلاتي روبه رو بوده است. از جمله اين موانع به روز نبودن تجهيزات برخي کتابفروشي ها و متصل نبودن سيستم رايانه اي آنان به فضاي مجازي بوده است.
    
     حضور پررنگ کتابفروشي هاي شهرستان ها
    با وجود اين در اين دوره کتابفروشان شهرستان ها هم حضور پررنگي در تابستانه کتاب داشته اند، آنچنان که از 813 کتابفروش شرکت کننده، 618 کتابفروشي از مراکز استان ها و 195 کتابفروشي هم از شهرستان ها با استفاده از يارانه حمايتي وزارت ارشاد مردم را به خريد آثار خود در دو بخش کودک و نوجوان و همچنين عمومي دعوت کرده اند.
    اين در حالي است که در دوره قبلي برگزاري اين طرح در «عيدانه کتاب»، 577 کتابفروشي از مراکز استان ها و 168 کتابفروشي از شهرستان ها در آن شرکت داشته اند. نکته جالب توجه فروش 10 ميليارد توماني کتاب در ازاي خريد 498 هزار و 749 نسخه کتاب از سراسر کشور است، البته اين ميزان در مقايسه با فروش 506 هزار و 972 نسخه اي کتاب در «عيدانه کتاب 96»گوياي کاهش است که خود جاي بررسي دارد.
     از ميان 31 استان شرکت کننده در اين طرح حمايتي، استان تهران با 150 کتابفروشي در صدر جدول رتبه بندي استان هاي حاضر در تابستانه کتاب 96 قرار دارد. البته جايگاهي که پايتخت در اين جدول دارد چندان هم عجيب نيست چراکه به هر حال تمرکز اصلي کتابفروشي هاي کشور در اين شهر است. رتبه هاي بعدي هم به ترتيب به استان هاي اصفهان با 98 کتابفروشي و قم با 93 کتابفروشي تعلق دارد. البته جايگاه استان هاي خراسان رضوي، فارس، آذربايجان شرقي و کردستان هم در اين جدول قابل توجه است.
    کتاب هاي کودک و نوجوان همچون دوره هاي قبل با تخفيف 25 درصدي و کتاب هاي گروه سني بزرگسال در حوزه عمومي هم با تخفيف 20 درصدي عرضه شدند. در ميان نويسندگان بخش کودک و نوجوان آنهايي که آثارشان با استقبال بيشتري روبه رو شده مي توان به کساني همچون جي.کي.رولينگ اشاره کرد، نويسنده اي که نه تنها در سطح جهاني، بلکه حتي در کشور ما هم با استقبال بسياري روبه رو است.
    
     يارانه 7 ميليارد و 600 توماني براي تخفيف فصلي کتاب
    البته در اين گروه سني اغلب، نويسندگان خارجي، آثارشان با استقبال روبه رو شده و شايد در نهايت نام چند نويسنده ايراني همچون مهدي آذريزدي و فهيمه سيدناصري در ميان نويسندگان پرفروش اين دوره ديده شود. در شرايطي که در اين گروه سني هم نويسندگان بسياري در داخل کشور مشغول فعاليت هستند بايد ديد که چرا ترجيح مخاطبان و والدين آنان به خريد کتاب هاي ترجمه شده است! «قصه هاي خوب براي بچه هاي خوب» و «پرونده ويژه:فراتر از ترس!» از کتاب هاي پرفروش اين گروه سني بوده اند.
    در حوزه عمومي و گروه سني بزرگسال هم محمود دولت آبادي، برايان تريسي، جوجو مويز از نويسندگان پرفروش و کتاب هاي «سمفوني مردگان»، «سووشون»، «سال بلوا» و «قهوه سرد آقاي نويسنده» از پرمخاطب ترين آثار به شمار مي آيند.
    در ميان موسسات نشر هم برخي از آنها با استقبال بيشتري روبه رو شده اند، موسساتي که در شرايط عادي هم اغلب با اقبال بيشتري در مقايسه با انتشاراتي هاي ديگر روبه رو هستند. تابستانه کتاب 96 از پانزدهم مرداد ماه تا سوم شهريور در کتابفروشي هاي عضو برگزار شد و علاقه مندان با در دست داشتن کارت ملي از يارانه صدهزار توماني به ازاي هر نفر برخوردار شدند.
    به گفته مديرعامل موسسه خانه کتاب، از آغاز امسال مبلغي برابر با هفت ميليارد و 600 ميليون تومان براي اين طرح حمايتي از سوي وزارت ارشاد مصوب شده که يارانه برگزاري براي پاييزه کتاب 96 نيز به احتمال بسيار 3 ميليارد تومان خواهد بود.
    کتاب ها در تابستان خوش درخشيدند / نگاهي به آمار و ارقام استقبال مردم و کتابفروشان از «تابستانه کتاب 96»
    


 روزنامه ايران، شماره 6593 به تاريخ 22/6/96، صفحه 22 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار
    آثار ديگري از "مريم شهبازي"

  راه رفتن ناشران بر لبه تيز كاغذ / گزارش «ايران» از وضعيت بازار كاغذ و تاثير آن بر صنعت نشر
مريم شهبازي، ايران 31/3/97
مشاهده متن    
  لزوم همكاري جدي مراجع قضايي در مبارزه با قاچاق كتاب / رئيس اتحاديه ناشران از عملكرد كارگروه مقابله با تكثير و عرضه غيرقانوني كتاب ها گفت
مريم شهبازي، ايران 23/3/97
مشاهده متن    
  فرهنگ مقصد آني ندارد / گفت و گو با شهلا لاهيجي نخستين زن ناشر به بهانه انتشار جلد دوم «شناخت هويت زن ايراني»
مريم شهبازي، ايران 19/3/97
مشاهده متن    
  مبادا از مخاطبان مان عقب بمانيم / نگاهي به وضعيت كتاب هاي كودك و نوجوان
مريم شهبازي، ايران 9/3/97
مشاهده متن    
  مسابقه خوب است اما نه در ترجمه ادبي! / گفت و گوي «ايران» با اورهان پاموك نويسنده برگزيده نوبل ادبي سال 2006
مريم شهبازي، ايران 5/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نقد و بررسي كتاب تهران
متن مطالب شماره 58، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است