|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/22: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4353
سه شنبه بيست و نهم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4143 22/6/96 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


خبربي اثري حذف ارز مسافرتي بر ميزان سفرهاي خارجي
    ايسنا: کارشناسان اعتقاد دارند حذف ۳۰۰ دلار ارز مسافرتي که اختلاف آن با بازار آزاد در ماه هاي اخير تنها حدود ۱۷۰ تومان بود، به مسافران شوک وارد نمي کند. عضو انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرتي و هوايي ايران در اين باره اظهار کرد: « تفاوت قيمت ارز دولتي و آزاد در يکي دو سال اخير آن چنان نبود که در مردم انگيزه ايجاد کند. براي همين مردمي که سفر مي روند بيشتر ارز مورد نياز خود را از بازار آزاد تهيه مي کنند.» جليل هريسچي افزود: «آن قشري هم که معمولا سراغ ارز مسافرتي مي رفتند و اغلب مقصدشان عراق و يا کشورهايي بود که هزينه کمتر در بر داشت، چندان متکي به اين رقم نبودند؛ چون ۳۰۰ دلار پولي نيست که کفاف سفر حتي در اين کشورهاي کم هزينه را بدهد و مردم دنبال آن باشند.»
    وي افزود: «رقم ارز مسافرتي قابل توجه و حتي قابل طرح نبود و انگيزه اي را براي سفر ايجاد نمي کرد، بنابراين نمي توان انتظار داشت که حال با حذف آن، در سفر مردم اختلالي به وجود آيد.» براساس اين گزارش، روند کاهشي حجم ارز مسافرتي از سال ۹۰ آغاز شد تا سرانجام ۲۰ شهريور امسال، پرونده آن با دستور بانک مرکزي بسته شد. اين در حالي بود که از آذرماه سال ۹۱ چراغ پرداخت اين يارانه مسافرتي کم سو شده بود و به دستور دولت دهم مقرر شده بود که هر مسافر تنها يک بار در سال و حداکثر به ميزان ۳۰۰ دلار دريافت کند. همچنين اين مبلغ براي سفرهاي عتبات عاليات نيز تا ۲۰۰ دلار تعيين شده بود. به گزارش «دنياي اقتصاد» با وجود آنکه پرداخت ارز مسافرتي اثري بر تعداد سفرهاي خارجي نمي گذارد، اما حذف آن موجب مي شود دولت پولي را که به منظور پرداخت اين يارانه مهيا مي کرد، صرفه جويي و ذخيره کند و بتواند از آن در مواردي همچون توسعه زيرساخت هاي گردشگري داخلي بهره گيرد.
    
    
    مديرکل دفتر ثبت آثار ميراث فرهنگي خبر داد
    سينماهاي لاله زار ثبت ملي مي شوند
    ايرنا: مديرکل دفتر ثبت آثار، حفظ و احياي ميراث معنوي و طبيعي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گفت: «سينماها و خيابان لاله زار را ثبت ملي مي کنيم اما اگر سينماگران نسبت به ميراث معماري حوزه خود حساس باشند، روند کارها تسريع خواهد شد.» فرهاد نظري اظهار کرد: «به طور کلي خيابان لاله زار، نام و تاثير شگرفي در آغاز دوره مدرن ايران داشته است. بسياري از نويسندگان، شاعران، هنرمندان و روشنفکران اينجا مراوداتي داشتند و آثار فرهنگي و هنري خود را در اين خيابان توليد کردند. لاله زار لوکيشن و محل فيلمبرداري فيلم هاي زيادي بوده و بسياري از سينماها و تئاترهاي ايران براي اولين بار اينجا تاسيس شده است.»
    وي به مناسبت فرارسيدن روز ملي سينما تاکيد کرد: «خيابان لاله زار يک فضاي فرهنگي تمام عيار است که متاسفانه با گذر زمان، کاربرد آن دچار استحاله شده، لباس زيباي فرهنگ از تنش بيرون آمده و لباس تجاري به تن کرده است.» اين مقام مسوول با تاکيد بر ضرورت حفظ و احياي فضاي خاطره انگيز بافت فرهنگي لاله زار گفت: «اين شان و منزلت لاله زار است که سينماها، تئاترها، پاتوق هاي فرهنگي و کافه هاي آن باز شود تا سيما و منظر آن احيا و حتي مي تواند «پياده راه» شود. خوشبختانه اسناد تصويري زيادي از لاله زار قديم باقي مانده که براي تحقق احياي آن به ما کمک مي کند.» نظري درباره پيگيري ثبت ملي سينماهاي لاله زار افزود: «بهتر است متوليان اصلي يعني خانه سينما جلو بيايند و با بهره گيري از شهرت و جايگاه مردمي شان با مالکان خصوصي براي جلب رضايت يا علاقه مندي آنها صحبت کنند؛ اما اگر آنها چنين کاري نکنند ما براي ثبت ملي زنجيره اي سينماهاي لاله زار اقدام مي کنيم.»
    
    
    دوره «امکان سنجي پروژه هاي گردشگردي» در «دنياي اقتصاد»
    دنياي اقتصاد: دوره آموزشي «امکان سنجي پروژه هاي توريسم و گردشگردي» روز پنج شنبه 23 شهريور از سوي روزنامه «دنياي اقتصاد» به مدت 8 ساعت برگزار مي شود. به گزارش واحد آموزش روزنامه «دنياي اقتصاد»، گواهينامه اين دوره مورد تاييد صلاحيت آموزش ضمن خدمت کارکنان از سازمان برنامه و بودجه استان تهران خواهد بود. اين دوره درحالي برگزار مي شود که صنعت توريسم به عنوان يک صنعت بسيار مهم و درآمدزا در مسير توسعه و رشد کشور ها مطرح است. تئوري هاي استراتژي توسعه برونگرا در زمينه ترويج گردشگري بيانگر اين است که رشد گردشگري به ويژه در کشورهاي کم درآمد که امکان صنعتي شدن سريع را ندارند، مي تواند منجر به تنوع اقتصادي بدون اتکاي بيش از حد به صادرات سنتي شود.
    به همين منظور روزنامه «دنياي اقتصاد» اين دوره را براي ارائه راه حل ها و راهکارهاي اساسي و واقعي براي رفع بيکاري و ايجاد اشتغال با توجه به توسعه صنعت گردشگري برگزار مي کند. برخي مباحث و سرفصل هاي کليدي موردنظر در اين دوره شامل مطالعات بازار، بررسي وضع موجود در محدوده منطقه و حوزه نفوذ آن، بررسي ظرفيت هاي گردشگري منطقه، اقتصاد گردشگري منطقه، قابليت ها و تنگناهاي منطقه، برنامه توسعه گردشگري منطقه، تعريف شرح خدمات پروژه، تحليل ملاحظات اجرايي پروژه، مکان يابي پروژه، بررسي قيمت فروش خدمات پروژه، تحليل جايگاه صنعت مورد بررسي در سياست هاي کلان اقتصادي کشور، بررسي جانب عرضه و تقاضاي خدمات پروژه مطالعات فني، برآورد ظرفيت ارائه خدمات پروژه و برآورد هزينه هاي سرمايه گذاري پروژه مي شود. متقاضيان شرکت در اين دوره آموزشي مي توانند با بخش آموزش روزنامه «دنياي اقتصاد» با شماره تلفن هاي 87762411 و 87762416 تماس بگيرند يا براي کسب اطلاعات بيشتر و ثبت نام به سايت مرکز آموزش به آدرس tc.den.ir مراجعه کنند.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4143 به تاريخ 22/6/96، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه تهويه و تبريد
متن مطالب شماره 163، ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است