|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/6/22: ميهماني ها و ميزباني هاي مجمع، در دوران هاشمي جديد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4138
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3904 22/6/96 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


چهره روز 
ميهماني ها و ميزباني هاي مجمع، در دوران هاشمي جديد
مسوولان و اقشار مختلف مردم با رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام ديدار كردند


گروه سياسي| «ميهماني ها» و «ميزباني ها»يش، از او شخصيتي متفاوت تر ساخته است. ديدارهايي كه او پيش از برگزاري نخستين جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام پس از انتصاب به رياست آن انجام مي دهد، تقريبا بي سابقه است. اگرچه سلف او آيت الله هاشمي رفسنجاني نيز همواره ميزبان مردماني بود كه براي شنيدن سخنانش به ديدارش مي رفتند، اما اين هاشمي نسبت به آن هاشمي تا اينجاي كار متفاوت تر ظاهر شده است. او كه پيش از اين، به مدت ٢٦ سال مناصب مختلفي را در اختيار داشته، در سمت جديد خود تصميم گرفته يا خود به سفر برود يا مسوولان و اقشار مختلف مردم را به حضور بپذيرد.
    
     روحاني ٣٠ ساله: مقبول بنيانگذار انقلاب
     آيت الله هاشمي شاهرودي، روحاني ٦٩ ساله اي كه زاده كربلا بوده و داراي درجه اجتهاد است تا پيش از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، در كشور عراق اقامت داشته و به دليل فعاليت هايش عليه رژيم بعث براي مدتي به زندان آن رژيم افتاد. اما پيوند آيت الله هاشمي شاهرودي با ايران در دوران پس از پيروزي انقلاب رقم خورد. او كه در آن سال ها تنها ٣٠ سال سن داشت به عنوان رابط امام خميني(ره) و آيت الله صدر تعيين شد و در ادامه مسير ورودش به ايران نيز سهل تر شد. در يكي از ديدارهاي اعضاي مجلس اعلاي عراق ، امام خميني (ره ) با توجه به شناخت خود از او مي خواهد كه تدريس در حوزه علميه قم را بر هر كاري ترجيح دهد و به تربيت طلاب مستعد در زمينه هاي علمي و اخلاقي بپردازد. اين گونه بود كه در فروردين ١٣٥٨ يعني تنها با گذشت ٣ ماه از پيروزي انقلاب، راهي ايران شد و به توصيه امام(ره) در حوزه علميه قم تدريس خود را آغاز كرد.
    
     مردي با ٦ حكم از سوي رهبري
     با آغاز تدريس آيت الله هاشمي شاهرودي در حوزه علميه قم، مسير حضور در اركان سياسي كشور نيز برايش فراهم شد. آنگونه كه مي توان گفت او از معدود افرادي در تاريخ ٣٩ ساله انقلاب اسلامي ايران است كه تاكنون مهم ترين عناوين كشور را با حكم رهبري نظام دريافت كرد. هاشمي شاهرودي در سال ٧٣ با حكم رهبري انقلاب به عنوان يكي از ٦ عضو فقيه شوراي نگهبان انتخاب شد و در سال ٧٨ نيز با حكمي ديگر، رياست قوه قضاييه را براي دو دوره ٥ ساله برعهده گرفت. او همزمان در سال ٨٠ نيز با حكمي ديگر از سوي رهبر انقلاب به عضويت در مجمع تشخيص مصلحت نظام انتخاب درآمد كه اين عضويت در دوران پس از رياستش بر قوه قضاييه نيز همچنان ادامه دارد. اما، هيات عالي حل اختلاف و تنظيم روابط قواي سه گانه از ديگر سمت هايي بود كه هاشمي شاهرودي رياست آن را در مرداد ماه سال ٩٠ با حكم انتصاب رهبري انقلاب برعهده گرفت. او همچنين با حكم رهبري، رييس موسسه «دايرةالمعارف فقه اسلامي بر طبق مذهب اهل بيت» نيز هست. آيت الله هاشمي شاهرودي جداي از اين عناوين كه بر آنها منصوب شد، در سه دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبري نيز در معرض راي مردم قرار گرفت و از سال ٧٧ تاكنون به عنوان نماينده مردم در اين مجلس حضور دارد. او در مرداد ماه امسال نيز حكم رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام را از سوي رهبري انقلاب دريافت كرد تا ششمين حكم خود را نيز از سوي ايشان داشته باشد. جالب است به اين نكته نيز اشاره شود كه از سمت هاي گفته شده در بالا، آيت الله هاشمي شاهرودي در حال حاضر تنها رياست قوه قضاييه را برعهده ندارد و در بقيه سمت ها حضورش پايدار مانده است.
    
     سفر به عراق: سياسي يا زيارتي؟
     تحركات آيت الله هاشمي شاهرودي كه مرداد ماه امسال به رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام منصوب شد، در بيرون از مرزهاي ايران آغاز شد. هنوز جلسه مجمع جديد به رياست هاشمي شاهرودي برگزار نشده بود كه رييس و دبير مجمع تشخيص براي ديدار با تعدادي از مقامات عراقي و برخي مراجع شيعه به اين كشور سفر كرده و در طول مدت اقامتش در آنجا با حيدر العبادي نخست وزير عراق، نوري المالكي معاون رييس جمهور، سيدعمار حكيم رييس ائتلاف ملي و اقشار مختلف مردم كربلا و گروه هاي سياسي و اجتماعي عراقي ديدار و گفت وگو مي كند. اما آنچه از زمان خبري شدن اين سفر مطرح شد، بحث سياسي يا زيارتي بودن آن است: موضوعي كه رسانه هاي خارجي به آن از موضع سياسي پرداختند و يك هدف را براي انجام اين سفر برشمردند و آن اينكه ايران سعي مي كند از پيامدهاي منفي جدايي عمار حكيم از مجلس اعلاي عراق بكاهد و هاشمي شاهرودي با اين سفر مي كوشد تا شعار وحدت در صف شيعيان عراق را مطرح كند. اما با انتشار اخباري از اين دست، دفتر آيت الله هاشمي شاهرودي با صدور بيانيه اي، سفر اخير رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام به عراق را غيررسمي خواند و عنوان كرد: «بدين وسيله دفتر حضرت آيت الله العظمي سيدمحمود هاشمي شاهرودي اعلام مي دارد، سفر ايشان به عراق، سفري غيررسمي است و به منظور زيارت عتبات عاليات و مرقد مطهر ائمه اطهار (سلام الله عليهم اجمعين) صورت گرفته است و آنچه برخي رسانه ها اعلام كرده اند، اساسا فاقد صحت است.»
    
     ديدار عيدانه اقشار مختلف مردم با رييس جديد
     هرچند دفتر آيت الله هاشمي شاهرودي از غيررسمي بودن سفر او به عراق مي گويد اما رييس جديد مجمع تشخيص مصلحت نظام، در داخل ايران نيز ميزبان مردماني است كه راهي خيابان پاستور مي شوند تا ديداري با او تازه كنند. ديدارهايي كه اگرچه در سال هاي پيش هم با رييس مجمع صورت مي گرفت اما براي مردي كه به تازگي سكاندار مجمع تشخيص مصلحت نظام شده جالب توجه است. به خصوص آنجا كه او از زيارت عتبات عاليات بازگشته و به همين بهانه و همچنين به مناسبت عيد سعيد غديرخم، جمعي از شخصيت ها و مسوولان نظام، علما، روحانيون و اقشار مختلف مردم به ديدارش مي شتابند. به گزارش ايلنا، صبح روز سه شنبه ۲۱ شهريور ۹۶ جمعي از مسوولان نظام، علما، روحانيون و اقشار مختلف مردم با حضور در دفتر آيت الله هاشمي شاهرودي براي تبريك عيد غديرخم با رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام ديدار كردند و فرارسيدن عيد ولايت را به ايشان تبريك گفتند. در اين ديدار همچنين ميهمانان رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، بازگشت آيت الله هاشمي شاهرودي از سفر زيارتي به عتبات عاليات را خيرمقدم گفتند و سلامت و توفيق ايشان را در انجام مسووليت هاي محوله از سوي مقام معظم رهبري در جايگاه رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام خواستار شدند.
    چهره روز: ميهماني ها و ميزباني هاي مجمع، در دوران هاشمي جديد / مسوولان و اقشار مختلف مردم با رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام ديدار كردند
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3904 به تاريخ 22/6/96، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم تربيتي از ديدگاه اسلام
متن مطالب شماره 10، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است