|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/22: كارنامه تجارت تبريز از زبان «اتاق»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4377
چهارشنبه بيست و هفتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4143 22/6/96 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


كارنامه تجارت تبريز از زبان «اتاق»
در بخش هاي توليد، صنعت و بازرگاني تشريح شد

نويسنده: مينا نيك رفتار


    دنياي اقتصاد – تبريز : تعداد واحدهاي بحراني آذربايجان شرقي قبل از دولت يازدهم 80 واحد بود که با تمهيدات مسوولان ارشد استان و اتاق تبريز اين واحدها اکنون به 8 مورد رسيده است.صمد حسن زاده در نشستي خبري با بيان اينکه کاهش تعداد اين واحدها در سايه برگزاري جلسات متعدد اين اتاق با شرکت ها و واحدها و ساماندهي بدهي هاي آنها روي داده است، افزود: براي حل مشکل واحدهاي بحراني باقي مانده پيگيري هاي لازم انجام مي شود.
    وي با بيان اينکه نرخ بيکاري آذربايجان شرقي نسبت به ساير استان ها کمتر است، گفت: براساس آمار ارائه شده از سوي مسوولان نرخ بيکاري استان حدود 6/ 11 درصد است که تلاش مي شود با همکاري مسوولان و مديران واحدهاي توليدي اين ميزان کاهش يابد.حسن زاده با بيان اينکه بيشتر بودن قيمت تمام شده محصولات واحدهاي توليدي داخلي نسبت به کشورهاي همسايه و ساير کشورها از عمده دلايل رغبت مردم به خريد کالاهاي خارجي قاچاق است، گفت: براي مقابله با قاچاق کالا بايد قيمت تمام شده کالاهاي داخلي کاهش و کيفيت آنها افزايش يابد.رئيس اتاق تبريز با بيان اينکه اتاق بازرگاني در تمام مسائل به ويژه حوزه اقتصادي به سه قوه در رفع نارسايي ها مشورت مي دهد، اظهار کرد: سال گذشته به منظور برنامه هاي کارگروه ستاد تسهيل استان و هماهنگي هاي اين اتاق به 730 واحد توليدي براي رفع موانع توليد و بهبود کسب وکار تسهيلات پرداخت شد.
    حسن زاده حضور هيات هاي مختلف از کشورهاي ترکيه، گرجستان، آلمان و استراليا و سفرا و کارداران کشورهاي خارجي در تبريز و برگزاري جلسات مشترک با فعالان اقتصادي استان در اتاق بازرگاني تبريز و نشست هيات نمايندگان اتاق با وزرا و معاونان آنها و روساي سازمان ها براي رفع موانع توليد و بهبود فضاي کسب وکار در استان را از فعاليت هاي اتاق بازرگاني تبريز در سال گذشته اعلام کرد. وي گفت: سال گذشته همچنين 22 جلسه کارگروه و 33 جلسه شوراي گفت وگوي دولت و بخش خصوصي در اتاق تبريز برگزار و 67 مصوبه در جلسات شورا براي رفع مشکلات بنگاه هاي اقتصادي استان تصويب شد که از اين تعداد 27 مورد استاني و 18 مورد ملي بود.حسن زاده تشکيل کميسيون هاي تخصصي در بخش هاي مختلف، برگزاري ميزهاي مشترک آلمان و لهستان در تبريز و برگزاري بيست و دومين همايش ملي صادرات غيرنفتي را از ديگر فعاليت هاي اتاق بازرگاني تبريز اعلام کرد.وي گفت: براي احداث ساختمان جديد اتاق بازرگاني تبريز هم زميني به مساحت 6 هزار مترمربع در بلوار شهريار تبريز خريداري شده که پس از اخذ مجوزهاي لازم نسبت به ساخت آن اقدام مي شود.
    در ادامه سيدباقر شريف زاده، رئيس انجمن مديران صنايع استان و عضو کميسيون صنعت و معدن اتاق گفت: نمي توانيم جلوي قاچاق را بگيريم مگر اينکه کالاهاي باکيفيت بالا و قيمت تمام شده پايين توليد کنيم و تا زماني که برخي مسائل با کشورهاي خارجي حل نشده و واحدهاي توليدي با استانداردهاي دنيا توليد نکنند مشکلات به قوت خود باقي خواهند ماند. رئيس ميز لهستان در تبريز افزود: در ارتباط با لهستان جلسات مداومي برگزار کرديم که نتايج مثبتي داشته است و البته هدف اين است که تعامل دوطرفه اي با شرکت هاي لهستاني صورت گيرد تا منجر به جذب سرمايه گذاري و انتقال تکنولوژي براي واحدهاي صنعتي کشور شود.
    شريف زاده خاطرنشان کرد: براساس تفاهم نامه ها با لهستان پيرامون ايجاد واحدهاي پسماند به صورت سرمايه گذاري بي.او.تي اقداماتي به عمل آمده تا در شهرداري هاي تبريز، مرند و ميانه اين واحدها راه اندازي شود. همچنين براي توليد اتوبوس هاي برقي با يکي از شرکت هاي لهستاني در تبريز به تفاهم رسيديم.برزگري، نايب رئيس اتاق تبريز هم با اشاره به لزوم توليد با کيفيت و به دست آوردن صادرات بهتر يادآور شد: واحدهاي توليدي ما بايد صادرات محور باشند. از طرفي اگر بخش خصوصي مشکلات خود را به صراحت عنوان نکند و کار توليد و صادرات هم دولتي باشد، قطعا نتيجه بخش نخواهد بود.
    وي افزود: اقتصاد کشور به ميزان 80 درصد دولتي است و انتظار پيشرفت ممکن نخواهد بود. بايد توجه داشت مسائل کسب وکار نياز به تحول از سوي بخش دولتي دارد زيرا تهيه جواز کسب وکار به يک سال زمان نياز دارد و با اين روند مشکلات همچنان پابرجا است.کليني، عضو ديگر اتاق خاطرنشان کرد: هنوز مشکلات توليد و بسته بندي در کشور حکمفرما است و اين در حالي است که کشورهاي خارجي و حتي کشورهاي همسايه ايران در اين راه موفق عمل مي کنند و بوروکراسي هاي زيادي در اين راه وجود دارد که دست اندرکاران توليد و صنعت را با مشکلات عديده مواجه کرده است. از طرفي بايد توجه داشت که اتاق تبريز تحليلگر مسائل است نه مجري آن؛ اکنون واحدهايي که با 20 درصد کار مي کنند با هزاران مشکل مواجه هستند.
    رضا کامي، عضو ديگر هيات نمايندگان اتاق تبريز در بخش حمل و نقل و ترانزيت کالا بين ايران و ترکيه يادآور شد: اتاق تبريز در بحث کريدور شمال- جنوب فعال است زيرا روزانه بيش از 600 مورد حمل ونقل بين دو کشور صورت مي گيرد و طي مذاکراتي که اخيرا با مسوولان ترابوزان ترکيه داشتيم، موافقت حاصل شده است، تسهيلاتي در اختيار ناوگان حمل و نقل ايران گذاشته شود که 50 درصد آن را ما انجام دهيم و اين کار قطعا در حمل ونقل جاده اي و اشتغالزايي نقش اساسي خواهد داشت. قويدل، عضو ديگر اتاق در کميسيون کشاورزي نيز يادآور شد: در بخش کشاورزي و توليدات آن قانون جامع و همه گير نداريم و متاسفانه در اقتصاد کشاورزي ما به صورت جزيره اي عمل مي شود. آقابالايي، عضو ديگر کميسيون کشاورزي اتاق با اعلام اينکه در سال گذشته 140 ميليون دلار صادرات محصولات کشاورزي استان را داشتيم، اظهار اميدواري کرد: در سال جاري افزايش قابل توجهي در اين زمينه داشته باشيم. بر اساس اين گزارش، در پايان نشست رئيس اتاق تبريز با اهداي لوح به علي نيک رفتار سرپرست روزنامه «دنياي اقتصاد» در آذربايجان شرقي و 4 تن از خبرنگاران از خدمات آنان تقدير کرد.
    کارنامه تجارت تبريز از زبان «اتاق» / در بخش هاي توليد، صنعت و بازرگاني تشريح شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4143 به تاريخ 22/6/96، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله زبانشناسي و گويش هاي خراسان
متن مطالب شماره 17 (پياپي 902)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است