|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/6/22: چگونه اعتماد به انگليس پيروزي را به شكست بدل كرد؟
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21915
شنبه پنجم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21721 22/6/96 > صفحه 6 (پاورقي) > متن
 
      


از هراره تا تهران - ۲۳ 
چگونه اعتماد به انگليس پيروزي را به شكست بدل كرد؟هنوز جنگ کاملاً تمام نشده بود که فاتحان، جلسه اي گذاشتند با توافق نامة «سايکس پيکو»؛ سوريه و لبنان به فرانسه رسيد، عراق و شرق اردن و فلسطين هم تحت الحماية انگليس شدند. تعصبات کور عربي در ميان مناطق جداشدة عثماني، که خودِ انگليس ها به آن دامن زده بودند، باعث شده بود که بزرگان و صاحب نفوذان مناطق عربي، براي مخالفت با ترک هاي عثماني، به حرف هاي انگليسي ها و نجابت ادعايي آنها اعتماد کنند و زير يوق آنها بروند.
    همان روزها بود که «آرتور بالفور» وزير خارجة انگليس، به وعدة سال ها پيش وفا کرد و طي يک نامة فدايت شوم، دِين خود را به «روچيلد» يهودي و صهيونيست ادا کرد:
    «لرد روچيلد عزيزم.
    راستي خوشوقت و مشعوفم که به نام دولت شاهنشاهي بريتانيا، با کمال صراحت، وعدة ذيل را به شما ابلاغ مي کنم. اين وعده، عطف به درخواست جمعيت يهودي صهيونيست است که به اين وزارتخانه رسيد و با آن موافقت شده است. دولت شاهنشاهي انگلستان، نظر لطف مخصوص به تشکيل کانون ملي يهود در فلسطين دارد و در آيندة نزديک، نهايت سعي و کوشش در راه رسيدن به اين هدف و تسهيل وسايل آن مبذول خواهد شد. اين هم به طورِ وضوح معلوم باشد، نبايد امتيازات سياست يهودي به ساير اقوام ضرري آورد.»
    و همه مي دانستند که اين جملة آخر فرمايشي است.
    اعلامية بالفور مربوط به سال 1917 ميلادي بود. قيوميت انگليس بر فلسطين، به صورت رسمي از سال 1304 (1922م) آغاز شد، گرچه از دو سال قبل از آن اجرا شده بود. در اين بين، يهودي ها خود را براي تصاحب فلسطين آماده مي کردند؛ آژانس بين المللي يهوديان، براي مهاجرت و اسکان يهوديان تشکيل شد و «صندوق تاسيس حکومت صهيونيستي در فلسطين» تشکيل شد. از طرفي هم درگيري هاي صهيونيست هاي ساکن فلسطين، که کم کم زياد مي شدند، با مسلمانان شروع شده بود.
    اولين نمايندة انگليس براي ادارة فلسطين، «هربرت ساموئل» يهودي بود. او امتياز توليد برق فلسطين را با قراردادي به «روتبرگ» يهودي داد و امتياز استخراج معادن را به شرکت يهودي «پتاس»؛ زبان عِبري را هم در کنار زبان عربي رسميت بخشيد. انگليس بر زمين ها و مزارع فلسطيني ها عوارض و ماليات هاي سنگين بست تا يا زمين هايشان را رها کنند، يا دادگاه آنها را مصادره کند. و هنوز اعراب منطقه به انگليسي ها اعتماد داشتند و فقط گاهي که معترض مي شدند، به لندن مي رفتند و شکايت مي کردند!
    با بلند شدن بوي اشغال از عملکرد انگليسي ها، مردم فلسطين و مسلمانان دلسوز منطقه، خيلي زود از دولت ها و بزرگانشان مايوس شدند و مبارزات پراکنده با اشغالگران شروع شد. سال 1929 ميلادي، يک درگيري خونين بين مسلمانان و يهوديان افراطي پيش آمد. ديوار بُراق، مکان مقدسي که پيامبر از آنجا معراج آسماني شان را آغاز کرده بودند، به تصاحب يهودي ها درآمده و نامش را ديوار ندبه گذاشتند. قيام براق اولين حرکت منسجم مردمي براي پس گرفتن اين مکان مقدس بود. بعد از اين قيام، اعتصاب هاي سراسريِ فلسطيني ها و بايکوت کامل يهوديان آغاز شد که تن انگليسي ها را لرزاند. آنها هم هرچه توانستند بر مردم فشار اقتصادي آوردند تا هر روز فلسطيني ها فقيرتر و يهودي هاي مهاجر غني تر شوند.
    بعد از قيام براق، حرکت بيدارگرانة «شيخ عِزّالدين قَسّام» به مبارزات روح تازه اي دميد. شيخ اهل سوريه بود و درس خواندة الازهر مصر. تا آخرِ ماجرا را خوانده بود؛ به فلسطين رفت، جوانان مسلمان را جمع کرد و مبارزة مسلحانه عليه انگليسي ها شروع شد. تنها بودند و بدون حامي، اما ايمانشان، انگليسي ها را به سختي انداخت.
    سال 1314 (1935م)، شيخ عزالدين پس از چند روز محاصره و درگيري، شهيد شد و راه پيروزي نهايي را نشان داد. شهادت عزالدين قسام مردم را بيدار کرد؛ اعتصابات و مبارزات جانِ دوباره گرفت و فلسطين، در حالت تعطيلي کامل فرو رفت.
    گروه هاي مبارز مختلف، در کرانة باختري، در شهر نابلس دور هم جمع شدند و خواسته هايشان را اعلام کردند:
    1 توقف کامل مهاجرت يهوديان به فلسطين
    2 ممنوعيت انتقال املاک اعراب به يهوديان
    3 تشکيل دولت پارلماني مستقل ملي در فلسطين
    قرار شد اعتصابات تا رسيدن به اهداف، ادامه پيدا کند. علاوه بر آن، مردم قوانين را رعايت نکنند، ماليات ندهند و... انگليسي ها که سر لج افتاده بودند، مجوز مهاجرت گروه جديدي از يهوديان به فلسطين را براي نيمة دوم سال صادر کردند. مردم به شهرک هاي نوساختة يهودي ها حمله کردند. درگيري هاي خونين، شدت گرفت. هم زمان تبعيد گروهي و اجباري فلسطيني ها به خارج هم آغاز شد. هر کس تبعيد مي شد، زمين و خانه اش هم به نفع يهودي ها مصادره مي شد. نوبت به اعدام هاي گسترده هم رسيد. از طرفي، نيروهاي کمکي انگليسي از مصر و جاهاي ديگر به کمک مي آمدند؛ و از طرف ديگر هم، سيل مسلمانان مصر و سوريه و اردن و عراق، براي جهاد وارد فلسطين مي شدند. اوضاع هر روز براي اشغالگران سخت تر مي شد.
    بوي پيروزي نزديک شده بود که بوي خيانت هم از سوي ديگر بلند شد. تمام پادشاهان و روساي دست نشاندة عرب، به تکاپو افتادند تا اين مجاهدان خشمگين و مصمم را ساکت کنند. «ملک سعود» پادشاه حجازِ تازه سعودي شده، با لبيک به تقاضاي شرافتمندانة آمريکا و انگليس، به فلسطيني ها تلگراف زد: «به فرزندان ما، اعراب فلسطيني.
    اوضاع جاري فلسطين، ما را به شدت ناراحت کرده است. ما پادشاهان عرب، شما را به منظور جلوگيري از خون ريزي بيشتر، به آرامش دعوت مي کنيم. به حسن نيت دوست خود، انگلستان، اطمينان داشته و به قولي که در خصوص اجراي عدالت در فلسطين داده است، اعتماد کامل داريم. اطمينان داشته باشيد که از سعي و کوشش پيگير در راه مساعدت شما دريغ نخواهيم کرد.»
    اوضاع مدتي آرام شد و آتش به زير خاکستر رفت. انگليسي ها فکر کردند با شرايط به وجودآمده، مي توان گامِ اصلي را برداشت. سال 1316 (1937م) پيشنهاد دادند که فلسطين به دو منطقة يهودي و عرب تقسيم شود. اتحادية ملل متحد هم با آن موافقت کرد. جمعيت نگهبانان فلسطين، با نمايندگاني از مصر، عراق، لبنان، اردن و سوريه، در دمشق دور هم جمع شدند و اعلام کردند: حتي انديشيدن به تقسيم فلسطين غلط است و انگلستان هم بايد حکومت فلسطين را به مردم آن واگذار کند. در پي اين جلسه، نيروهاي انگليسي و صهيونيست به سران مبارز فلسطيني حمله، و تمام شوراها وکميته هاي فلسطيني را منحل کردند. اعتصابات سراسري دوباره شروع شد و مبارزات مسلحانه آن قدر شدت گرفت که بالاخره در همان سال، انگليسي ها طرح تقسيم فلسطين را پس گرفتند. انگليس تصميم گرفت حس انقلابي فلسطيني ها را کاملاً خاموش، و دوباره، کم کم زمينه ها را آماده کند. براي همين «کتاب سفيد» را منتشر کرد که در آن آمده بود: «فلسطين نه به صورت دولتي عربي درآيد و نه به شکل يهودي. و در صورت ايجاد يک دولت متحد از اعراب و يهوديان، بايد جمعيت يهود، يک سومِ جمعيت عرب نگه داشته شود.»
    انگليسي ها اهل صبر و حوصله بودند و براي رسيدن به مطامعشان، ده ها سال برنامه ريزي و زمينه چيني مي کردند. اما صهيونيست ها اهل صبر نبودند و از کتاب سفيد خشمگين شدند. هرچه بود اين درگيري ها طول نکشيد، چون سه ماه بعد از چاپ کتاب سفيد، جنگ جهاني دوم شروع شد. اين بار به طورِ متوسط، هر سال از جنگ به اندازة کل جنگ اول کشته به بار آورد. يعني طي شش سال، بيش از شصت ميليون نفر کشته شدند؛ برخي در ميدان جنگ، که کل اروپا و شمال آفريقا و قسمت زيادي از آسيا را گرفته بود، برخي در بمباران ها، و برخي نيز از گرسنگي و در اثر قحطي ناشي از جنگ. به هر نحو بيش از شصت ميليون نفر جان دادند.
    از هراره تا تهران - ۲۳: چگونه اعتماد به انگليس پيروزي را به شکست بدل کرد؟
    


 روزنامه كيهان، شماره 21721 به تاريخ 22/6/96، صفحه 6 (پاورقي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم مراقبتي نظامي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 404)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است