|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/6/22: كمال خرازي: شيعه بودن يا سني بودن ملاك ما براي حمايت از ديگران نيست
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4138
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3904 22/6/96 > صفحه 3 (سياست) > متن
 
      


چهره روز 
كمال خرازي: شيعه بودن يا سني بودن ملاك ما براي حمايت از ديگران نيستگروه سياسي| كمال خرازي، ديپلمات ٧٣ ساله ايراني كه سابقه وزارت امور خارجه دولت اصلاحات و سفيري و نمايندگي دايم كشورمان در سازمان ملل متحد از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۷ را در كارنامه دارد، مدت هاست كه از صحنه سياست فاصله گرفته است. او كه در آخرين روزهاي وزارتش در دولت خاتمي تاكيد كرد كه «پس از اين وزارت مسووليت بالاي اجرايي ديگري را نمي پذيرم»، همچنان بر وعده خود ماند و تنها با رياست بر شوراي راهبردي روابط خارجي كه وظيفه تهيه، تدوين و ارايه راهبرد در اين حوزه به مقام معظم رهبري را دارد، توانسته حضورش در عرصه ديپلماسي را تا حدودي حفظ كند. كمال خرازي در گفت وگويي كه با خبرگزاري ايسنا داشت، از جلسات مشورتي اش با وزير خارجه هميشه خندان دولت روحاني در شورا و جلسات جداگانه ديگر به خوبي ياد مي كند و مي گويد با يكديگر درباره مسائل مختلف تبادل نظر داريم. خرازي از حضور زنان در عرصه سياست و به خصوص ديپلماسي هم مي گويد و البته تاكيد دارد كه زنان بايد توانايي هاي خود را در صحنه سياست خارجي نشان دهند تا زمينه اين كار بيش از گذشته فراهم شود. پرونده هسته اي ايران، برجام، موضوع سوريه و مذاكره با عربستان از ديگر مسائلي بود كه كمال خرازي در اين گفت وگو پاسخگوي آنان شد.
    
     اگر تحريم نبود توفيق بالايي در اجراي سند ١٤٠٤ داشتيم
     خرازي به اهميت تثبيت قدرت كشور در حوزه «اقتصادي» اشاره كرد و گفت: «براي پيشرفت و توسعه، سندهاي مختلفي از جمله سند ١٤٠٤ تصويب شده است، اما اجراي اين سندها با مشكلات متنوعي از جمله تحريم رو به رو بوده است. در واقع اگر تحريم نبود ما مسلما بهتر مي توانستيم اين سندها را اجرا كنيم». او در پاسخ به اين پرسش كه اگر تحريم نبود الان كجاي سند چشم انداز بوديم؟ با بيان اينكه پاسخ به اين پرسش به يك ارزيابي علمي و دقيق نياز دارد، افزود: «ما در برخي از بخش ها پيشرفت خوبي داشته ايم و در برخي زمينه ها عقب تر هستيم، اما تحريم عامل موثري بوده است كه نتوانيم توفيق بالايي را در تحقق اهداف اين سند داشته باشيم.»
    
     هر زمان كه شرايط ايجاب كند آماده مذاكره با عربستان هستيم
     خرازي در پاسخ به اين پرسش كه آيا سياست دستگاه ديپلماسي در نپذيرفتن ميانجي براي رفع تنش ميان ايران و عربستان سعودي سياست درستي است؟ اظهار كرد: زماني مذاكرات مفيد است كه دو طرف قايل به مذاكره باشند. تا به حال عربستان چنين سياستي نداشته است و به اتكاي پول و نفوذي كه در برخي از كشورها دارد و حمايتي كه از طرف امريكا و غرب مي شود به ماجراجويي هاي خود ادامه مي دهد. مذاكره را بايد در زمان مناسب آن شروع كرد. البته ما هيچگاه نگفتيم كه از مذاكره با عربستان احتراز داريم، بلكه هر زمان كه شرايط ايجاب كند آماده مذاكره با عربستان هستيم: چراكه به رابطه با همسايگان اهميت مي دهيم، اما عملكرد آنها بايد نشان دهد كه آماده مذاكره هستند.
    
     موافقت با ماندن اسد يك تحول بزرگ است
     خرازي در پاسخ به اين پرسش كه با وجود تثبيت قدرت اسد، هنوز تحول چشمگيري را در مذاكرات سياسي شاهد نيستيم؟ گفت: موافقت با ماندن اسد يك تحول بزرگ است و وضعيت علي الارض است كه تعيين كننده مصالحه سياسي خواهد بود. البته در نهايت مسائل سوريه بايد در قالب يك طرح سياسي حل و فصل شود و كشورهاي مختلف هم در اين مساله نقش خواهند داشت، اما موقعيت ايران و روسيه و البته ايستادگي خود دولت سوريه در نوع مصالحه اي كه انجام خواهد گرفت تعيين كننده خواهد بود.
    
     تئوري هلال شيعي باطل است
     وزير خارجه پيشين كشورمان با طرح اين پرسش كه ما در قبال سياست «ايران هراسي» چه بايد بكنيم؟ تصريح كرد: شيعه بودن يا سني بودن ملاك ما براي حمايت از ديگران نيست، همچنان كه از شيعيان مظلوم دفاع مي كنيم، از اهل تسنن مظلوم هم حمايت مي كنيم كه نمونه آن مبارزان فلسطيني است. آيا در فلسطين يك نفر شيعه سراغ داريد؟ يا در سوريه همه شيعه هستند؟ مي بينيد با وجود اينكه اكثريت مردم سوريه اهل تسنن هستند، ما از كل مردم سوريه دفاع مي كنيم، در عراق هم همينطور. بنابراين در عمل ايران سياستي را اتخاد كرده است كه نشان مي دهد تئوري هلال شيعي باطل است.
    
     خانم ها بايد توانايي هاي خود را در صحنه سياست خارجي نشان دهند
     اما حضور كمرنگ زنان ايراني در عرصه سياست خارجه از ديگر موضوعاتي بود كه از خرازي پرسيده شد. او در پاسخ به اينكه آيا زنان توانمندي لازم براي ورود به عرصه ديپلماسي را ندارند يا پروتكل هاي ديپلماتيك داخلي و بين المللي در تعاملات سياسي بين سفيران و ديپلمات ها اجازه اين كار را نمي دهد؟ گفت: «خانم ها بايد توانايي هاي خود را در صحنه سياست خارجي نشان دهند تا زمينه اين كار بيش از گذشته فراهم شود. البته، زنان در صحنه رسانه، دانشگاه ها، مديريت كشور و غيره حضور دارند و با استمرار اين روند، فضا آماده مي شود تا در صحنه سياست خارجي نيز نقش موثرتري داشته باشند. علاوه بر اين خانم ها در حال حاضر هم نقش فعالي در وزارت خارجه دارند. الان سفير زن و معاون سفير زن داريم، ولي كافي نيست. وي در پاسخ به اين پرسش كه براي انتخابات ١٤٠٠ كانديداي رياست جمهوري مي شويد؟ گفت: من در پايان دوره وزارت خويش و در آخرين مصاحبه مطبوعاتي اعلام كردم كه پس از وزارت مسووليت بالاي اجرايي ديگري را نمي پذيرم. الان هم بر همين تصميم پايدار هستم و فكر مي كنم جوانان بايد به ميدان بيايند.
    
     از دوستان نزديك آقاي روحاني هستم
     خرازي در پاسخ به اينكه در دولت آقاي روحاني به شما پيشنهاد پذيرش مسووليتي شد و نپذيرفتيد؟ گفت: من از دوستان نزديك آقاي روحاني هستم و سال ها چه در دوران دفاع مقدس و چه در دوران وزارت با هم همكاري نزديكي داشته ايم و به طبع ايشان توقع داشتند در دوران انتخابات به ايشان كمك كنم و مسووليتي را بپذيرم، اما تصميم من اين بود كه بقيه عمرم را صرف فعاليت هاي فكري، علمي و دانشگاهي بكنم. به همين دليل در كنار شوراي راهبردي روابط خارجي وقت زيادي را صرف علوم شناختي مي كنم و مسووليت ستاد توسعه علوم و فناوري هاي شناختي را بر عهده دارم و در پژوهشكده علوم شناختي نيز فعال هستم. وي در پاسخ به اينكه آقاي دكتر ظريف جلسات مشورتي با شما دارند؟ گفت: بله، علاوه بر جلسات شوراي راهبردي كه بعضا از ايشان دعوت مي شود، در فرصت هاي ديگري نيز همديگر را مي بينيم و به تبادل نظر مي پردازيم.
    
     امريكا در ضربه زدن به برجام جدي است
     رييس شوراي راهبردي روابط خارجي در ادامه در پاسخ به اين پرسش كه اگر در آينده با خروج يكجانبه امريكا از برجام مواجه شويم، ايران به چه سمت و سويي خواهد رفت؟ با تاكيد بر اينكه «امريكايي ها در ضربه زدن به برجام واقعا جدي هستند و دنبال آن هستند تا بهانه اي بتراشند و نقض برجام را به گردن ايران بيندازند و اين خط راهبردي آنهاست» گفت: همان طور كه آژانس بارها تاييد كرده است ايران برجام را به طور كامل اجرا كرده است و اروپايي ها هم اين مساله را تاييد مي كنند. اما اينكه اگر امريكا از برجام خارج شود چه خواهد شد، يك مساله فرضي است و بستگي به اين دارد كه اروپايي ها چه عكس العملي از خود نشان دهند: آيا اروپايي ها مقابل امريكا محكم خواهند ايستاد و همچنان از برجام حمايت خواهند كرد يا در برابر فشارهاي امريكا تسليم خواهند شد: در برابر هر كدام از اين گزينه ها بايد تصميم مقتضي گرفته شود.
    
     اگر ديگران از برجام خارج شوند، برجامي باقي نخواهد ماند
     وي در واكنش به انتقادات نسبت به رفتار ايران در مقابل امريكا گفت: واكنش ما بايد متناسب با شرايط باشد. اگر ديگران از برجام خارج شوند، طبيعي است كه برجامي باقي نخواهد ماند و بايد سياست هاي گذشته را دنبال كرد. البته، همانطور كه مسوولان اعلام كرده اند براي هر شرايطي كه پيش آيد آماده اند. درست است كه امريكايي ها مرتب بدعهدي مي كنند و نه تنها روح، بلكه متن و نص برجام توسط امريكا نقض شده است، اما هنوز رسما از برجام خارج نشده اند.
    چهره روز: كمال خرازي: شيعه بودن يا سني بودن ملاك ما براي حمايت از ديگران نيست
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3904 به تاريخ 22/6/96، صفحه 3 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهش نامه نظم و امنيت انتظامي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 41)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است