|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/6/22: چگونه آرزوي دانشجويان بر باد مي رود؟!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21915
شنبه پنجم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21721 22/6/96 > صفحه 8 (دانشگاه) > متن
 
      


چگونه آرزوي دانشجويان بر باد مي رود؟!چند روز ديگر سال تحصيلي جديد آغاز مي شود و دوباره دانشگاه هاي کشور، ميزبان ميليون ها دانشجوي جوان و پرانگيزه خواهد شد؛ دانشجوياني که با اميد و آرزوهاي فراوان وارد دانشگاه مي شوند، اما از آينده مبهم و آشفته اي که در انتظار آنهاست، اطلاعي ندارند. مثل صدها هزار دانش آموخته کنوني که جواني شان رفت، ولي به آرزوهايشان نرسيدند.
    همزمان با آغاز سال تحصيلي جديد و حال و هواي اواخر شهريور ماه- که بازار نام نويسي دانشگاهي را داغ و ميليون ها جوان ايراني را بر سر کلاس هاي درس مي کشاند- مروري بر وضعيت گذشته تا حال دانشگاه هاي ايراني خالي از لطف نيست؛ دانشگاه هايي که در يک بازه زماني کوتاه آمارشان از نظر کمي به شدت افزايش يافت و کار به جايي رسيد که تعداد دانشگاه هاي ايراني از کشوري مثل چين نيز بيشتر شد.
    شرايطي اسفناک که حتي دامان دانشگاه هاي معتبر ايراني را که در نظام هاي رتبه بندي جهاني همواره پيشتاز و در عمل به رسالت هاي اصلي يک دانشگاه تا حدودي موفق بودند، نيز گرفت و اين دانشگاه ها نيز هم اکنون اسير سياست هاي غالب، مسير آشفته اي را مي پيمايند.
    در سه دهه اخير، آنقدر دانشگاه و مرکز علمي در کشور افتتاح شد و آغاز به کار کرد که معرفي و پرداختن به تک تک آنها کاري بسيار سخت و طاقت فرساست؛ مراکزي که هر چند در بسياري موارد از زيرساخت هاي حداقلي آموزش نيز بي بهره هستند، نام بزرگ دانشگاه را با خود يدک مي کشند و شماره حسابشان براي دريافت شهريه از جوانان اين کشور فعال است.
    افزايش جمعيت جوان کشور و موج تقاضا براي تحصيل در دانشگاه که خيلي زود به يک ارزش تبديل شد، ساخت دانشگاه هايي مثل آزاد، غيرانتفاعي، پيام نور، علمي کاربردي و... را به اصلي ترين برنامه مسئولان ارشد کشور تبديل و انبوه بسياري از جمعيت جوان کشور را راهي دانشگاه کرد؛ دانشگاه هايي که در بيشتر موارد استانداردهاي علمي نداشتند و فرصت يک تحرک بزرگ اقتصادي و اجتماعي در کشور را فداي منافع برخي جريان هاي خاص کردند.
    در اين ميان، دانشگاه هاي معتبر و سراسري نيز با احساس نيازي که به منابع مالي بيشتر داشتند، تحت تاثير بازار اقتصادي خوبي که ايجاد شد، خود را وارد بازار موجود کردند و با راه اندازي فضاهايي مثل پرديس و دوره هاي شبانه، زمينه را براي جذب دانشجوياني که کيفيت علمي پايين تري داشتند، باز کردند و به اين شيوه گام در مسيري گذاشتند که علم و دانش را فداي پول و سرمايه مي کند.
    شرايطي که به آن اشاره شد، خيلي زود تعداد دانشگاه هاي ايران را پنج برابر کشورهاي پيشرفته جهان کرد و هم اکنون ايران با چيزي حدود 2640 دانشگاه، حتي از چين و هند نيز دانشگاه هاي بيشتري دارد و تنها ايالات متحده آمريکا، آن هم با 310 ميليون جمعيت را بالاتر از خود مي بيند.
    آمارهاي عجيب به اينجا ختم نمي شود و از ميان 2640 دانشگاهي که در کشور فعال است، سهم وزارت علوم از جمعيت دانشجويي ٦٨ درصد و سهم دانشگاه آزاد ٣٢ درصد است و اين تعداد دانشگاه سالانه 5 هزار ميليارد تومان از بودجه کشور را به خود اختصاص مي دهد.
    در چنين فضايي و بر اساس اطلاعيه هاي رسمي وزارت علوم، تنها 13 درصد دانشجويان که حائز رتبه هاي برتر کنکور مي شوند، از امکان تحصيل رايگان برخوردارند و 87 درصد دانشجويان کشور پولي و با پرداخت شهريه هاي سنگين مدرک مي گيرند و فارغ التحصيل مي شوند.
    شرايطي که هم اکنون بر دانشگاه هاي کشور حاکم است، نخبه پروري و توسعه علم و دانش را کاملاً به حاشيه کشانده و جمع زياد دانشجويان فارغ التحصيل را به بازار کاري تحميل مي کند که ياراي پاسخگويي به آنها را ندارد.
    تمرکز بيش از حد بر درآمدزايي و کاهش قابل توجه کيفيت علم، بين دانشگاه و صنعت نيز فاصله اي بزرگ ايجاد کرده است و هم اکنون جمع زيادي از دانش آموختگان دانشگاهي حتي اگر بازار کاري براي فعاليت باشد، توان فعاليت خوب و مفيد را ندارند.
    در وضعيتي که کارايي دانشگاه حتي توان حل معضلات کوچک و پيش پا افتاده جامعه را هم ندارد، داشتن انتظارهاي بزرگ از اين مجموعه مهم را به رويا تبديل کرده و از آن سو به شکلي کنترل ناشدني فساد علمي و اقدام هايي نظير پايان نامه و مقاله فروشي را در کشور گسترش داده است.
    اين همه بحراني که سياست هاي کلان چند دهه گذشته بر سر دانشگاه آورد نيست و هم اکنون دانشگاه حتي از رسالت هاي اجتماعي، سياسي و فرهنگي خود نيز تا حدود زيادي فاصله گرفته است.
    دانشگاهي که در گذشته نه چندان دور پيشاهنگ جريان هاي اعتراضي و مطالبات بر حق مردمي بود، اکنون و تحت تاثير چالش هايي که به آن گرفتار است، ديگر خود را وارد موضوعات سياسي، اجتماعي و فرهنگي روز نمي کند و هنر بزرگ مسئولان دانشگاهي حل و فصل مشکلات داخلي آنهاست.
    به گزارش تابناک؛ اکنون مي توان مراکز دانشگاهي نوساز و تازه تاسيس را در هر کوچه و پس کوچه يافت و شرايط خنده داري را که اين مراکز از نظر زيرساختي دارند، ديد و بر آن گريست؛ دانشگاه هايي که رشته محل هايي که براي تدريس انتخاب مي کنند، بيش از آنکه دغدغه کلان ملي باشد، مطابق با خواست و سليقه جامعه و تقاضا طراحي مي شود.
    بنابراين، انتظار بهبود اوضاع از دانشگاه هاي کشور تنها در شرايطي محقق خواهد شد که وضعيت کنوني تغيير کند و ضمن حرکت اين مجموعه ها در يک مسير منطقي و مدل جهاني، سياست هاي منفعت طلبانه نيز جاي خود را به سياست هاي دانش محورانه بدهد.
     مادامي که اين انتظار تحقق نيابد و برنامه هاي کلان متوليان آموزش و پژوهش کشور منطبق با نيازهاي حقيقي جامعه نباشد، ترسيم افقي روشن از آينده يک امر محال و ناممکن است.
    چگونه آرزوي دانشجويان بر باد مي رود؟!
    


 روزنامه كيهان، شماره 21721 به تاريخ 22/6/96، صفحه 8 (دانشگاه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه وب
متن مطالب شماره 199، ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است