|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/6/22: مراودات بانكي جان گرفت
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4138
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3904 22/6/96 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


بانك 
مراودات بانكي جان گرفت
هنوز سه بانك ايراني در ليست تحريمي ها هستند


گروه اقتصادي - ايران توانست پس از برجام روابط بانكي خود را در سطح بين المللي به ٢٣٤ بانك برساند. اين عدد اگرچه در مقايسه با ٣٣ بانكي كه پس از تحريم روابط شان را با ايران حفظ كرده بودند، هفت برابر شده اما در مقايسه با ابتداي سال ١٣٩٥ با روابطي در سطح ٦٣٣ بانك جهاني، هنوز به بيش از ٣٧ درصد روابط آن روز هم نرسيده است.
     سوييفت در كاهش هزينه هاي بانكي بسيار تاثيرگذار است. لذا پس از برجام، برقراري ارتباط سوييفت مجدد در دستور كار قرار گرفت. بر اين اساس تمام بانك هاي ايراني كه نام آنها از فهرست تحريم ها خارج شده بود، مجددا برقرار شد و ارايه كليه خدمات پيام رساني ديگر نيز مجاز اعلام شده است و پيام ها به نحو ايمن و با كمترين هزينه مبادله مي شوند. درحال حاضر نام ٢٩ بانك ايراني در وبسايت سوييفت آمده و اين موضوع نمايانگر آن است كه اين بانك ها به سيستم سوييفت متصل هستند. تنها عنوان دو يا سه بانك ايراني كه از فهرست بانك هاي تحريمي خارج نشده اند در اين پايگاه قرار ندارد.
     براساس اطلاعات كارشناسي بانك مركزي، تعداد بانك هاي كارگزار نظام بانكي كشور ما در طول دولت هاي نهم و دهم، روند مستمر نزولي را طي كرده و با توجه به افزايش فشار تحريم هاي بين المللي به پايين ترين حد آن در سال ١٣٩٣ رسيده است. پس از مذاكرات هسته اي و توافق برجام، روند رو به رشد روابط كارگزاري در سال ١٣٩٤ آغاز شد و با توجه به زمان بر بودن جلب اعتماد طرف هاي مقابل، با ادامه روند تعاملات بين المللي و ارايه تصوير مثبت از اقتصاد ايران و فعاليت بانك هاي ايراني در صحنه بين المللي، روند رو به رشد روابط كارگزاري را شاهد خواهيم بود.
     در زمان تحريم ها عليه ايران به دليل عدم همكاري بانك هاي بين المللي و نبود كانال هاي پرداخت، امكان پرداخت هاي بين المللي نظير هزينه حق عضويت در سازمان هاي بين المللي و نيز مشاركت كشور در افزايش سرمايه و سهام در سازمان هاي مذكور ميسر نبود. اين امر، از يك سو بهره مندي از امكانات و تسهيلات ارايه شده توسط سازمان هاي بين المللي را غيرممكن ساخته بود و از سوي ديگر جايگاه كشور را در سازمان هاي مذكور با تهديد مواجه كرده بود. پس از حصول توافق امكان پرداخت هاي معوق ايران از طريق بانك مركزي ژاپن فراهم شد و كشور تمام تعهدات بين المللي خود را ايفا كرد. در حال حاضر، تمام اقساط تعهد دولت نسبت به سازمان هاي بين المللي، در تاريخ هاي از پيش تعيين شده، به موقع و بدون فوت وقت پرداخت مي شود.
     در زمان تحريم ها ارتباط كشور با بانك جهاني به طور كلي قطع و همكاري ها با صندوق بين المللي پول افت محسوسي داشت. اين امر با توجه به عدم امكان بهره مندي كامل از مشاوره هاي فني و توصيه هاي سازمان هاي مذكور، آسيب هايي را به اقتصاد كشور وارد ساخت و تاثيرات منفي بر گزارشات آنها پيرامون شرايط اقتصاد ايران بر جاي نهاد. پس از برجام، هيات هاي كارشناسي كمك هاي فني صندوق بين المللي در زمينه هاي مختلف از جمله اصلاحات ساختار بانكي به ايران سفر كرده و تحقيقات ارزشمندي را انجام داده و رهنمودهاي سياستي - مناسبي را جهت بهسازي امور ارايه كرده اند.
     در رابطه با همكاري هاي بين المللي پيرامون تطبيق قوانين مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم با استانداردهاي بين المللي، پس از توافق هسته اي تحولات شگرفي روي داده كه در بهبود وجه كشور در عرصه بين المللي و رفع نگراني هاي شركت ها و بانك هاي بين المللي براي ايجاد روابط اقتصادي بلندمدت با ايران، تاثير بسزايي خواهد داشت.
     يكي ديگر از تحولات پسا برجام مرتبط با افزايش چشمگير امكان استفاده از دوره هاي آموزشي مختلف در حوزه هاي مالي و اقتصاد است. به گونه اي كه صندوق بين المللي پول از طريق موسسات آموزشي منطقه اي خود در كشورهاي سنگاپور و اتريش، دوره هاي آموزشي را جهت استفاده كارشناسان بانك مركزي و نهادهاي اقتصادي فراهم آورده است. اين امر از يك سو ارتقاي دانش اقتصادي كاركنان را در پي داشته و از سوي ديگر امكان برقراري ارتباط بيشتر با اساتيد و كارشناسان ساير كشورها را مسير كرده است.
     ورود هيات هاي تخصصي صندوق بين المللي براي ارزيابي شرايط اقتصادي ايران در زمان دولت حاضر و به خصوص پس از توافق، تسهيل شده و با همكاري هاي مناسب صورت گرفته، وضعيت اقتصاد كشور به طور شفاف تر در اختيار نهادهاي بين المللي قرار گرفته است. اين امر در گزارشات هيات ماده ٤ صندوق بين المللي پول كه در تارنماي اين نهاد نيز منتشر شده: به خوبي قابل مشاهده بوده و گزارشات مذكور حاكي از بهبود قابل توجه شرايط اقتصادي كشور است.
     به طور كلي مي توان گفت كه در پسا برجام، كشور در عرصه بين المللي جان تازه اي يافته و با امكان فروش بيشتر نفت و نيز تدابير مفيد دولت در زمينه كنترل تورم، امكان دستيابي به ارقام مناسب رشد اقتصادي فراهم شده است.
     برقراري ارتباطات سوييفتي از نخستين دستاوردهاي حاصل شده در برجام بود. سوييفت يك ابزار ارتباطي است كه بايد آن را از ديگر خدمات بانكي همچون گشايش حواله، اعتبار اسنادي و ديگر خدمات بانكي كه در رده روابط كارگزاري گنجانده مي شود، تفكيك كرد. به بيان بهتر سوييفت يا جامعه جهاني ارتباطات مالي بين بانكي، يك ابزار ارتباطي- مخابراتي است كه به تنهايي نمي تواند گره گشاي ارايه خدمات بانكي بين المللي باشد و اين ابزار بايد با روابط كارگزاري كه از پيش ميان دو بانك ايجاد شده است همراه باشد تا بتوان از طريق آن به ارايه خدمات به مشتريان پرداخت.
     بانك ها هنگام ايجاد روابط كارگزاري ابتدا به مطالعه دقيق صورت هاي مالي يكديگر بر اساس هزينه و فايده مي پردازند و بعد از حاصل شدن توافق طرفين، ارايه متقابل خدمات بانكي از طريق سيستم هاي ارتباطي همچون سوييفت به مرحله اجرا مي رسد. بدين ترتيب سوييفت را بايد ابزاري در كنار ابزارهاي ارتباطي همچون تلفن يا فكس دانست و اگر روابط كارگزاري ايجاد نشده باشد، سوييفت نيز بي استفاده خواهد بود.
    
     در دوران اوج تحريم ها چه رخ داد
     به طور كلي در دوران اوج تحريم ها و در بحث پيام رساني مالي بين المللي سوييفت اكثر بانك هاي ايراني قطع شده بود و از مكانيزم هاي سنتي مانند تلكس و فكس رمزدار براي پيام رساني مالي استفاده مي شد. اين امر داراي هزينه هاي بسيار بالاتر و ريسك هاي بيشتر بود و در مواردي نيز با تاخير انجام مي شد.
    
بانك: مراودات بانكي جان گرفت / هنوز سه بانك ايراني در ليست تحريمي ها هستند
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3904 به تاريخ 22/6/96، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Wildlife and Biodiversity
متن مطالب شماره 2 (پياپي 202)، Spring 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است