|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/22: پنج عامل احتياط در بازارهاي داخلي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4376
سه شنبه بيست و ششم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4143 22/6/96 > صفحه 31 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


پنج عامل احتياط در بازارهاي داخلي
ريسك هاي موجود، پايداري رشد بازار سهام، ارز و سكه را با ترديد همراه كرد


يكي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    
    
بازار سهام
    تداوم رشد با احتياط شاخص

    ديروز شاخص کل بورس با رشد 100 واحدي (12/ 0 درصدي ) همراه شد. بازگشت قيمت فولاد به مسير صعودي در بازار شانگهاي پس از 5 روز افت با چشم انداز تداوم رشد تقاضاي چين تا ميانه نوامبر (پيش از فصل سرما) همچنين با وجود نوسان محدود مس، رشد قيمت آلومينيوم به بالاتر از 2100 دلار از فلزي-معدني ها حمايت کرد و شاهد رشد خودرويي ها با رسيدن به کف هاي تکنيکال بوديم. همچنين با رشد 8/ 2 درصدي نرخ ارز مبادله اي، چشم انداز رشد حاشيه سود پالايشي ها (با توجه به فروش محصولات به نرخ مبادله اي) از اين نمادها حمايت کرد. روز گذشته نماد «چدن» در گروه ساخت محصولات فلزي عرضه شد. نماد «آپ» نيز در دومين روز بازگشايي پس از تصويب افزايش سرمايه با صف خريد همراه شد. ترديدها به پايداري قيمت هاي جهاني و تسويه اعتباري، کاهش قابل توجه ارزش معاملات را در روزهاي اخير رقم زده است.
    
    
    
بازار ارز
    رشد دلار در کانال 3900 تومان

    ديروز هر دلار آمريکا با رشد 12 توماني به نرخ 3913 تومان معامله شد. افزايش تقاضاي آربيتراژي در کنار حمايت سطح 3900 توماني با تشديد تقاضاي سفته بازي روند صعودي نرخ دلار را در کانال 3900توماني رقم زد. پس از رسيدن دلار به سقف 3909 توماني روز پنج شنبه، دلار از ابتداي هفته با روند نزولي به کف 3900 توماني نزديک شد. با اينکه پيش تر صرافي بانک ها اقدام به افزايش عرضه در نرخ هاي پايين تر از 3900 مي کردند، اما عرضه از سوي اين صرافي ها در سطح بالاتر از 3900 توماني با سيگنالي براي پذيرش سطح کنوني دلار، روند صعودي دلار را روز گذشته تشديد کرد. همچنين افزايش تقاضاي آربيتراژي از سليمانيه عراق و هرات افغانستان نيز عامل ديگر رشد تقاضا بود. احتمال کاهش تقاضا با نزديک شدن به پايان تابستان در کنار تشديد عرضه ارز مي تواند در هفته هاي آتي بر دلار فشار آورد.
    
    
    
بازار سکه
    اهرم دلار براي سکه

    ديروز هر سکه طرح جديد با رشد 2 هزار توماني به قيمت يک ميليون و 263 هزار تومان معامله شد. با وجود افت طلاي جهاني، رشد دلار از قيمت سکه حمايت کرد. از ابتداي شهريور تا روز شنبه (18 شهريور) تقويت ريسک هاي ژئوپليتيک در کنار افت شاخص دلار، رشد 62دلاري اونس طلا تا سقف يک ساله (1357 دلار) رقم خورد. اما در روزهاي اخير کاهش ريسک ها و رشد بازارهاي سهام جهاني اونس طلا را به کانال 1320 دلاري بازگرداند. در بازار ارز نيز رشد 83 توماني نرخ دلار از ابتداي شهريور رقم خورد؛ امري که از قيمت سکه حمايت کرد. با وجود اين ترديدها نسبت به پايداري اونس طلا در سطح کنوني و احتمال افت نرخ دلار با کاهش تقاضاي مسافرتي در کنار کاهش تقاضاي مناسبتي سکه با شروع ماه محرم، ترديدها نسبت به پايداري قيمت سکه را تقويت کرده است.
    
    
    
بازار طلاي جهاني
    فشار بازارهاي سهام بر طلا

    ديروز ساعت 16 هر اونس طلاي جهاني به قيمت 1326 دلار معامله شد. فروکش تنش هاي کره شمالي و پايان يافتن توفان ايرما، با رشد شاخص دلار و رشد بازارهاي سهام آمريکا به بالاترين سطح ثبت شده فشار بر طلا را تشديد کرد. رشد نرخ تورم انگليس بيش از پيش بيني ها از پوند حمايت کرد. نشست هفته جاري بانک انگليس تصوير روشن تري از روند افزايش نرخ بهره ارائه مي دهد. تداوم سياست هاي به شدت انبساطي در حال حاضر بخش عمده اي از نقدينگي را از بازار اوراق قرضه دولتي براي کسب سود بيشتر وارد بازارهاي سهام و کالايي کرده است. موضوعي که در کنار افزايش نرخ تورم چين، چشم انداز رشد اقتصادي و تورم کشورهاي توسعه يافته را تقويت کرده است و مي تواند با تسهيل امکان افزايش نرخ بهره از سوي بانک هاي مرکزي مهم، در ميان مدت بر طلا (که نرخ بهره به آن تعلق نمي گيرد) فشار آورد.
    
    
    
بازار اوراق مسکن
    بازگشت «تسه»ها به کف

    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند 94 (تسه9412) با افت 9/ 1 درصدي مواجه شدند. با نزديک شدن به پايان تابستان (فصل رونق مسکن) شاهد تشديد فشار بر قيمت «تسه»ها هستيم. پيش تر با رشد 27 درصدي تعداد معاملات مسکن در مرداد رشد قيمت اوراق تسهيلات مسکن تا بالاتر از سطح 80 هزار توماني نيز رقم خورد. با تشديد نوسانات «تسه»ها در نيمه اول شهريور، ميانگين قيمت «تسه»ها به 77 هزار و 118 تومان رسيد. در روزهاي اخير شاهد بازگشت قيمت «تسه»ها به کف 76 هزار توماني هستيم. تداوم فشار بر قيمت «تسه»ها در روزهاي پاياني شهريور دور از انتظار نيست. با توجه به رابطه مستقيم قيمت و نرخ سود، نرخ سود واقعي وام در سطح 9/ 21 درصد قرار گرفته است. همچنين رشد تدريجي تقاضا از سوي بافت فرسوده و خانه اولي ها و رشد غيرتورمي مسکن مانع از افت قابل توجه قيمت «تسه»ها است.
    
    
    
بازار نفت
    رشد آرام نفت

    ديروز ساعت 16 هر بشکه نفت خام آمريکا به قيمت 1/ 48 دلار معامله شد. فروکش توفان ايرما و بازگشت فعاليت پالايشگاه ها پس از دو هفته تا حدي از قيمت نفت حمايت کرد. پيش تر توفان هاروي در منطقه تگزاس، توقف فعاليت يک چهارم از ظرفيت پالايشگاه هاي اين منطقه را رقم زد. اما با توجه به اينکه در منطقه فلوريدا (محل توفان ايرما) پالايشگاهي وجود ندارد، گلدمن ساکس کاهش تقاضاي نفت به ميزان 900 هزار بشکه در روز در سپتامبر و 300 هزار بشکه در روز در اکتبر را پيش بيني کرده است. کارشناسان طبق نظرسنجي افزايش موجودي نفت تجاري به ميزان 3/ 2 ميليون بشکه را پيش از انتشار گزارش رسمي پيش بيني کردند. همچنين گزارش منابع آگاه از کاهش 109هزار بشکه در روز توليدات اوپک (به غير از ليبي و نيجريه) و رسيدن به 004/ 30 ميليون بشکه در روز تا حدي از قيمت نفت حمايت کرد.
    پنج عامل احتياط در بازارهاي داخلي / ريسک هاي موجود، پايداري رشد بازار سهام، ارز و سکه را با ترديد همراه کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4143 به تاريخ 22/6/96، صفحه 31 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله انسان، محيط زيست و ارتقاء سلامت
متن مطالب شماره 2 (پياپي 10)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است