|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/6/22: حضور بنز در ايران رسمي شد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4138
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3904 22/6/96 > صفحه 5 (اقتصاد) > متن
 
      


صنعت 
حضور بنز در ايران رسمي شد
آلماني ها همچنان رقيب قدر فرانسوي ها در بازار ايران


گروه اقتصادي - بالاخره با امضاي قرارداد ميان هيات ايراني و آلمان ها حضور بنز در ايران رسمي شد. هنوز مهر برجام خشك نشده بود كه چرخ هاي هواپيماي آلمان ها بر باند فرودگاه مهرآباد باز شد و نخستين قرارداد پسابرجامي به نام اروپايي ها رقم خورد، تا سهم اروپانشينان از برجام مشخص شود. آلمان ها كه سابقه خوشي در همكاري با ايراني ها دارند بي سروصدا نخستين قرارداد پسابرجامي صنعت خودروي ايران را به نام خود ثبت كردند. اين در حالي بود كه تصور مي شد رقيب قدر آنها يعني فرانسوي ها با همه سروصداهايي كه به راه انداخته بودند، در رقابت با ساير رقبا برنده خواهند شد كه چنين نشد. با اين حال انعقاد قرارداد جديد خودرويي با الزام صادرات و سرمايه گذاري و البته ساخت داخل توسط آلمان هاي سختگير موجب شد تا پرونده قراردادهاي خودرويي خاص شود. البته مرسدس بنز شركت نوپايي در ايران نيست و سابقه حضورش در ايران به سال هاي پيش از انقلاب باز مي گردد. حتي زماني كه همه برندهاي اروپايي ايران راترك كردند اين برند همچنان دفتر مركزي اش در ايران را حفظ كرد تا اينكه تحريم هاي غربي به حدي شديد شد كه امكان حضور در ايران باقي نماند، اين شركت آلماني هم دفترش راترك كرد تا به محض امضاي برجام حضور مجددشان در ايران را جشن بگيرند. آلمان ها وقتي به ايران آمدند پاي قراردادي را امضا كردند كه طي آن ملزم مي شدند تا شركتي مشترك را با آبي پوشان جاده مخصوص تاسيس كنند و با توليد مجدد خودروهاي سنگين وارد بازار ايران شوند. البته مرسدس بنز پيش از انقلاب، ٣٠ درصد از سهام موتور سازي تبريز «ايدم» را مي خرد: به اين طريق قصد داشت با توليدات ايران بازار قاره آسيا و بخشي از آفريقا را تامين كند. بعد از حضور مجدد در ايران مشخص شد كه ايدم دوباره قرار است وجه اشتراك دو كشور در قرارداد خودرويي باشد. بنا بر آنچه هاشم يكه زارع، مديرعامل ايران خودرو در زمان امضاي قرارداد جديد اعلام كرد، بنز به عنوان بزرگ ترين توليدكننده كاميون در جهان و ايران خودرو كه بزرگ ترين خودروساز خاورميانه به شمار مي آيد، قصد دارند با تاسيس يك شركت مشترك، از مزيت هاي نسبي يكديگر استفاده كرده و ضمن تحكيم جايگاه خود، يك قطب توليد خودروهاي كار و تجاري را در منطقه ايجاد كنند كه مبتني بر سرمايه گذاري مشترك است. بر اساس تفاهمنامه اي كه با بنز امضا شده است، سهم ايران خودرو ديزل در اين شركت ٥١ درصد و سهم بنز ٤٩ درصد است. در بيانيه نيز آنچه مورد تاكيد قرار گرفته است، سرمايه گذاري مشترك براي توليد منطقه اي كاميون هاي مرسدس بنز و قطعات قواي محركه، تاسيس شركت مشترك فروش كاميون هاي مرسدس بنز و قطعات آنها در ايران و همچنين خريد بخشي از سهام شركت محور خودرو (توليدكننده اكسل) در كنار ايدم توسط دايملر است. علاوه بر اين، دو طرف درصدد هستند سرمايه گذاري مشتركي براي فروش وسايل نقليه تجاري و باري مرسدس داشته باشند. ضمن اينكه دايملر اعلام كرد براي تحقق اين برنامه ها دفتر خود در تهران را در سه ماه نخست سال ۲۰۱۶ ايجاد خواهد كرد.
    
     بحث شيرين «سواري»
     حتي در آن زمان اعلام شد كه طبق توافقات انجام شده قرارداد پنج ساله اي با بنز امضا خواهد شد كه براساس آن شركت ستاره ايران به عنوان واردكننده و شركت تاپ خودرو به عنوان توليدكننده، كار واردات و همچنين توليد و عرضه خودروهاي بنز در ايران را آغاز خواهند كرد. ضمن آنكه بنز ابراز تمايل كرده است كه ٥٠ درصد شركت ستاره ايران را خريداري كند.
     همچنين بنابراعلام ايران خودرو ديزل، در دور تازه همكاري با بنز، ارزيابي و بررسي آمادگي شبكه خدمات پس از فروش يكي از پيش شرط هاي مهم است. در برنامه جديد اين شركت، پيش از عرضه هر محصول، شبكه خدماتي آن ايجاد مي شود و ايران خودرو ديزل اين تعهد را با همكاري بنز دنبال خواهد كرد. بر اين اساس دو طرف تصميم گرفتند ضمن اصلاح ساختار شركت خدمات پس از فروش «گواه» نسبت به واگذاري اين شركت به شركت مشترك ايران خودرو و بنز اقدام كنند. و حالا پس از گذشت چندين ماه از توافق اوليه اين بار مسوولان ايران خودرويي به آلمان رفتند تا با حضور سفير ايران در آلمان قرارداد ايران خودرو و مرسدس بنز در قالب شركت مشترك رسما امضا شود. طبق گزارشي كه در اين خصوص منتشر شده است گروه صنعتي ايران خودرو و شركت مرسدس بنز قرارداد ايجاد شركت مشترك در حوزه فروش و خدمات پس از فروش خودروهاي تجاري را امضا كردند. همچنين قرارداد دو شركت مشترك ديگر نيز در ماه هاي آينده نهايي مي شود. اين قرارداد روز سه شنبه ميان شركت ايران خودروديزل به نمايندگي از گروه صنعتي ايران خودرو و شركت بنز، در سايت توليد وورث، مقر اصلي مرسدس بنز به امضا رسيد.
     در امضاي اين قرارداد علي ماجدي سفير ايران در آلمان، مهندس محسن صالحي نيا معاون امور صنايع وزارت صنعت، معدن و تجارت، مهندس هاشم يكه زارع مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو و جمعي از مديران ارشد دو شركت حضور داشتند. هاشم يكه زارع، مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو در اين مراسم با اشاره به امضاي قرارداد و تفاهمنامه با شركت بنز در توليد و فروش محصول سواري ابراز اميدواري كرد كه با توجه به همكاري هاي دو شركت در حوزه خودروهاي تجاري همكاري طرفين در خصوص تفاهمنامه و قرارداد سال گذشته نيز به همين منوال پيگيري شود. اين گزارش تاكيد مي كند كه قرارداد خودروهاي تجاري كه امضا شد شامل ايجاد شركت مشترك در حوزه فروش و خدمات پس از فروش خودروهاي تجاري است. اين شركت، به صورت انحصاري مسووليت فروش محصولات تجاري مرسدس بنز را بر عهده خواهد داشت. همچنين شركت دوم كه قرارداد آن در ماه آينده نهايي مي شود، مسووليت توليد را برعهده دارد و نسل فعلي و آينده كاميون آكتروس از جمله توليدات اين شركت خواهد بودنسل فعلي آكتروس تا سال ۲۰۱۹ توليد شده و نسل جديد اين كاميون نيز از سال ۲۰۱۹ به بعد بر اساس استانداردهاي روز اروپا توليد خواهد شد. در فاز بعدي نيز خط توليد جديد ديگري پيش بيني شده است. بر اساس برنامه، ساخت داخل شركت مشترك توليدي در سال نخست به ۲۰ درصد خواهد رسيد و اين ميزان در صورت صرفه اقتصادي مي تواند به ۳۰ تا ۵۰ درصد افزايش پيدا كند. بر اساس اين گزارش نيازسنجي و توليد محصولات جديد و جايگزيني با محصولات فعلي نيز در برنامه شركت مشترك توليدي ايران خودرو و دايملر پيش بيني شده است. همچنين شركت ديگر در حال مذاكره در خصوص توليد موتور ميان شركت ايران خودروديزل و دايملر بوده كه وظيفه آن توليد موتورهاي جديد بر اساس نياز بازار در شركت مشترك جديد است. شركت مرسدس بنز نخستين برند خودروهاي تجاري در دنيا را در اختيار دارد كه امضاي قرارداد سرمايه گذاري مشترك با ايران خودرو بيانگر امنيت سرمايه گذاري در ايران است.
    صنعت: حضور بنز در ايران رسمي شد / آلماني ها همچنان رقيب قدر فرانسوي ها در بازار ايران
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3904 به تاريخ 22/6/96، صفحه 5 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ايراني تحقيقات پرستاري و مامايي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 95)، Jul - Aug 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است