|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/22: تعيين تكليف نامزدي زنان براي رياست جمهوري
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6828
سه شنبه بيست و ششم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6593 22/6/96 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


تعيين تكليف نامزدي زنان براي رياست جمهوري
كدخدايي از درخواست آيت الله يزدي براي تفسير «رجل سياسي» خبر داد

نويسنده: علي رضايي

آيت الله محمد يزدي از فقهاي شوراي نگهبان خواستار تفسير «رجل سياسي مذهبي» شد. روز گذشته عباسعلي کدخدايي سخنگوي شوراي نگهبان درباره نتايج آخرين جلسات شوراي نگهبان براي بررسي و تفسير عنوان «رجل سياسي، مذهبي و مدير و مدبر» به عنوان يکي از ملاک ها و ويژگي هاي رئيس جمهوري، به مهر گفت: «علاوه بر جلسات پژوهشکده شوراي نگهبان، تاکنون سه جلسه مفصل در صحن شورا برگزار شده و مباحث به صورت ابتدايي بررسي شده است.»
    وي افزود: «در آخرين جلسه، آيت الله يزدي رسماً درخواست تفسير اصل ۱۱۵ قانون اساسي را مطرح کردند که نسبت به اين درخواست يکسري نظرات تفسيري ارائه و جمع بندي شد و از طرفي، با توجه به تکليف شوراي نگهبان در جزء ۵ بند ۱۰ سياست هاي کلي انتخابات براي تفسير رجل سياسي مذهبي، در نهايت شاخص هاي رجل سياسي، مذهبي و مدير و مدبر احراز خواهد شد.»
    سخنگوي شوراي نگهبان با اشاره به استقبال خوب صاحبنظران حقوق و علوم سياسي و برخي مجامع علمي از فراخون شوراي نگهبان براي تفسير اين بخش از اصل ۱۱۵ قانون اساسي و سياست هاي کلي انتخابات تصريح کرد: «پژوهشکده شوراي نگهبان تا هفته گذشته در دو يا سه نوبت اين نظرات را بررسي کرده که در تفسير نهايي شوراي نگهبان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.»
    به گفته کدخدايي«نظر شوراي نگهبان درباره مفهوم رجل سياسي، مذهبي و مدير و مدبر، در نهايت در قالب نظريه تفسيري اين شورا اعلام خواهد شد». اگرچه سخنگوي شوراي نگهبان در پايان تاکيد کرد «با توجه به گستردگي مباحث، فعلاً زمان نهايي ارائه اين نظريه مشخص نيست» اما به اعتقاد ناظران، ورود جدي و عملي شوراي نگهبان به ارائه تعريف روشن از مفهوم «رجل سياسي، مذهبي و مدير و مدبر» را بايد به فال نيک گرفت؛ مفهومي که نزديک چهار دهه محل بحث بسيار بوده و حال مي رود تا موضوع نامزدي زنان در انتخابات رياست جمهوري تعيين تکليف شود.
    قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، همانند قوانين کشورهاي ديگر شرايطي را براي نامزدهاي رياست جمهوري لحاظ کرده است؛ اصل 115 قانون اساسي و ماده 35 قانون انتخابات 5 پيش شرط «ايراني الاصل بودن»، «داشتن تابعيت جمهوري اسلامي ايران»، «مدبر و مدير بودن»، «داشتن حسن سابقه و امانت و تقوي» و «مومن و معتقد به مباني جمهوري اسلامي ايران و مذهب رسمي کشور» را براي «رجال مذهبي و سياسي» که قصد نامزدي در انتخابات رياست جمهوري را دارند، الزام کرده و احراز آن را به عهده شوراي نگهبان گذاشته است؛ اما عدم شفافيت و جامع و مانع نبودن تعاريف برخي از اين کليدواژه ها سبب شده نحوه بررسي و تصميم گيري درباره صلاحيت ها در شوراي نگهبان، از سوي برخي جريان هاي سياسي به چالش کشيده شود.
    منتقدين معتقدند صريح نبودن تعريف اين مفاهيم در قانون اساسي، سبب شده تصميمات شوراي نگهبان در اين حوزه به شائبه هايي از جمله برداشت و برخورد سليقه اي آميخته شود. يکي ديگر از چالش ها،34 سال محدوديت براي زناني است که مي خواستند نامزد انتخابات رياست جمهوري شوند اما درگيرودار اينکه آيا «رجل» به معناي «شخصيت» است يا «مرد»، در عمل از ورود به اين ميدان بازمانده اند.
    سال گذشته بود که ابلاغ سياست هاي کلي انتخابات از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي سبب شد اين موضوع به طور جدي مطرح شود. حضرت آيت الله خامنه اي مهر ماه سال گذشته در اجراي بند يک اصل ۱۱۰ قانون اساسي، سياست هاي کلي را در 18 بند ابلاغ فرمودند؛ تبصره 5 بند دهم اين سياست ها بر «تعريف و اعلام معيارها و شرايط لازم براي تشخيص رجل سياسي، مذهبي و مدير و مدبر بودن نامزدهاي رياست جمهوري توسط شوراي نگهبان» تاکيد داشت. البته اختلاف نظرهايي درباره اينکه مخاطب اين بند از سياست هاي ابلاغي چه نهادي است وجود دارد. برخي معتقدند شوراي نگهبان مسئول احراز صلاحيت هاي نامزدهاست و نه تعيين آنها و لذا مجلس يا دولت در قالب طرح يا لايحه بايد اين معيارها را مشخص کنند. برخي ديگر هم بر اين نظر هستند که شوراي نگهبان مي تواند نسبت به تعريف اين ويژگي ها هم ورود کند.
     نجات الله ابراهيميان عضو شوراي نگهبان پيش از اين در گفت و گو با «ايران» گفته بود که شوراي نگهبان در صورت درخواست تفسير يکي از اعضا مي تواند به اين مساله و تعيين تکليف شموليت رجل سياسي ورود کند. بعد از ابلاغ اين سياست ها بود که شوراي نگهبان با صدور بيانيه اي از نخبگان، استادان حوزه و دانشگاه، صاحب نظران و انديشمندان حقوق و علوم سياسي و شخصيت هاي سياسي و گروه ها و احزاب دعوت کرد پيشنهادهاي مستدل خود در خصوص جزء 5 بند 10 سياست هاي کلي انتخابات راجع به شرايط داوطلبان رياست جمهوري را به اين شورا ارسال کنند.
    حال 10 ماه بعد از اين فراخوان، سخنگوي شوراي نگهبان خبر داد آيت الله محمد يزدي يکي از فقهاي شوراي نگهبان در اين باره درخواست تفسير کرده است. درخواستي که در اصل 98 قانون اساسي ريشه دارد که مي گويد: «تفسير قانون اساسي به عهده شوراي نگهبان است که با تصويب سه چهارم آنان انجام مي شود.»
    بر اين اساس زماني شوراي نگهبان به يک تفسير از قانون مي رسد که سه چهارم شورا با آن ديدگاه موافق باشند. بر اين اساس درخواست آيت الله يزدي براي درخواست تفسير، فعلاً گام اول است و بايد منتظر نظر اعضاي شوراي نگهبان بود.
    با اين حال ناظران معتقدند حال که يکي از فقهاي بلندپايه شوراي نگهبان درخواست تفسير داشته، ممکن است اعضا در پروسه زماني کوتاه تري به نتيجه برسند.
    البته برخي نيز معتقدند اگر شوراي نگهبان در اين باره تفسيري ارائه دهد، راه تغيير مجددش دشوار است؛ به عنوان مثال اگر شوراي نگهبان به اين نتيجه برسد که منظور از «رجل سياسي» فقط مردان است، تغيير مجدد آن بسيار دشوار تر از امروزي است که درباره اين مفهوم، تعريف روشني وجود ندارد. به هر روي با طرح درخواست تفسير از سوي آيت الله يزدي حال شوراي نگهبان مکلف به جمع بندي و تعيين تکليف اين مهم است امري که در طول نزديک به 4 دهه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي به سکوت گذشته است.
    تعيين تکليف نامزدي زنان براي رياست جمهوري / کدخدايي از درخواست آيت الله يزدي براي تفسير «رجل سياسي» خبر داد
    


 روزنامه ايران، شماره 6593 به تاريخ 22/6/96، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    آثار ديگري از "علي رضايي"

  سناريوي تكراري يلتسين سازي / جبهه پايداري در بيانيه خود اتهاماتي را به دولت، مجلس و اصلاح طلبان نسبت داد
علي رضايي، ايران 23/4/97
مشاهده متن    
  جاي خالي احزاب در مديريت اعتراض هاي مردمي
علي رضايي، ايران 13/4/97
مشاهده متن    
  پاسخ مديرعامل بنياد باران به ادعاها درباره« كاخ نشيني» رئيس دولت اصلاحات
علي رضايي، ايران 5/4/97
مشاهده متن    
  عبور از رانت ارزي
علي رضاييان، دنياي اقتصاد 3/4/97
مشاهده متن    
  خيلي مردي دكتر جون!
علي رضايي اصل، جام جم 30/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله صفه
متن مطالب شماره 79، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است