|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/6/22: چو پرده دار به شمشير مي زند همه را ...
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 2968
پنجشنبه سي ام شهريور ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2961 22/6/96 > صفحه 20 (روزنامه فردا) > متن
 
      


واكنش 
چو پرده دار به شمشير مي زند همه را ...


نويسنده: حسن كيائيان *

در صفحه ي ١٠ روزنامه ي «شرق» مورخ دوشنبه ششم شهريور ماه گفت و گويي با همکار ناشرم جناب آقاي طائب به عنوان مديرعامل شرکت ماه پيشوني و مدير بخش کودک و نوجوان مجموعه باغ کتاب منتشر گرديده است که در آن چندبار نام اين جانب و نشرچشمه برده شد.با وجود پرهيزي که در چند ماه گذشته از ورود به اين مسئله و پاسخ به برخي از سخنان داشتم، اين بار و از آن جايي که مي بينم تلاش شده مشابه سازي بين کتاب فروشي شرکت ماه پيشوني در بخش کودک باغ کتاب با فروشگاه هاي نشرچشمه به عمل آيد، وظيفه ي خود مي دانم پاسخ مختصري را جهت روشن تر شدن اذهان عمومي براي آن روزنامه ي محترم ارسال کرده و اميدوار باشم به دور از جنجال ها و تهمت زدن ها ي رايج اين روزها، از هر طرف، اين گفت و گو بابي شود جهت رسيدن به نتايجي که ثمرات مثبتي براي فرهنگ مکتوب مظلوم مانده - کتاب - در کشورمان به همراه داشته باشد.منتقدان راه اندازي کتاب فروشي در باغ کتاب دو ايراد اساسي - به زعم حقير - به اين کار دارند:
    ١. نَفس راه اندازي کتاب فروشي توسط نهادهاي دولتي يا عمومي (از قبيل شهرداري) در جهت خلاف اصل ٤٤ قانون اساسي بوده و رقابت نابرابري بين بخش خصوصي (از نوع واقعي آن) و بخش دولتي ايجاد مي کند. که نتيجه آن از پيش مشخص است! و مي تواند با توجه به امکانات گسترده ي دولتي و نهادهاي عمومي موجب کسادي کار کتاب فروشي هاي سطح شهر شده و حتي در مواردي آنها را به تعطيلي بکشاند.
     ٢. اتفاقي که در مورد اجاره ي بخش کودک و نوجوان باغ کتاب افتاد، بهره مندي گروه اندک شماري است از امکانات گسترده اي که در عمل توسط شهرداري تهران در اختيارشان قرار گرفت.
     اجازه مي خواهم در حد بضاعتم به اين دو موضوع بپردازم.
     ١. چرا راه اندازي اين کتاب فروشي (آن هم با ابعاد عظيمي که گفته مي شود بزرگ ترين کتاب فروشي دنيا است) در محل باغ کتاب کاري نادرست و به زيان کتاب فروشان است؟
     واقعيت اين است که سرانه ي مطالعه ي کتاب در کشور ما بالا نيست. تلاش هايي که طي دهه هاي گذشته براي افزايش اين سرانه به عمل آمده است، چندان نتيجه بخش نبود. اين واقعيت را از متوسط تيراژ کتاب ها که برخلاف عناوين آنها سال به سال از آن کاسته مي شود، مي توان ديد. اين تناقض آشکار و غيرقابل انکاري است بين سرانه ي پايين مطالعه در کشور ما و راه اندازي بزرگ ترين کتاب فروشي جهان !!
     به همين دليل در جلسه اي که جناب آقاي طائب به آن اشاره کردند و به دعوت آقاي دکتر مجيد حسيني، مديرعامل محترم نشر شهر در سال گذشته در محل باغ کتاب تشکيل شد، اولين سوالي که از دکتر حسيني پرسيدم اين بود که آيا امکان حذف کتاب فروشي را (چه در حوزه ي کودک و نوجوان و چه در حوزه ي بزرگ سال) از مجموعه ي باغ کتاب دارند يا خير؟ که گفتند خير؛ ولي از فضاي آن به اندازه اي که مي توانستم کاسته ام. در يادداشتي که بعد از آن براي ايشان فرستادم، نوشتم که با اصل راه اندازي کتاب فروشي در باغ کتاب مخالفم ولي چنانچه حتما بايد مبادرت به راه اندازي کتاب فروشي کنند، چون پيش بيني اعتراض همکاران کتاب فروش و ناشرمان را مي کردم، پيشنهاد کردم حتما هر کاري که مي کنند، از مسير اتحاديه باشد تا شبهه اي ايجاد نشود که متاسفانه اين طور نشد.
     البته مي پذيرم که افتتاح هر کتاب فروشي در سطح کشور مي تواند به نوبه ي خود مختصري به رونق بيشتر امر کتاب و کتاب خواني کمک کند هر چند اصلي ترين معضل کتاب، کمبود کتاب فروشي ها نيست و در جاي ديگري است اما نه به اين شکل و شمايلي که در بخش فروش کتاب کودک مجموعه ي باغ کتاب اتفاق افتاده است. يعني بهره مندي اقليتي در قالب يک شرکت از امکانات وسيع شهرداري که در اختيار آنها قرار گرفته است.
     ٢. همکاران منتقد ما بر اين گمان اند که اتفاقي که در مورد اجاره ي کتاب فروشي و بخش کودک باغ کتاب افتاد به نوعي بهره مندي از موقعيتي انحصاري و برتر توسط چند نفر مي باشد؛ هر چند با انگيزه ي به ظاهر مثبت فروش کتاب هاي کودک ، رخدادي که در اين سال ها به دفعات شاهد نظاير آن در رشته هاي ديگر اقتصادي بوده ايم و در قُبح آن کتاب ها نوشته شده است.بررسي تشابه سازي که خود جناب طائب بين کتاب فروشي کودک باغ کتاب با کتاب فروشي هاي نشر چشمه انجام داده اند، مي تواند راه خوبي براي پي بردن به صحت يا سقم اين مدعاي منتقدان سهام داران شرکت ماه پيشوني باشد.
     ١. جمع مساحت کتاب فروشي هاي استيجاري نشر چشمه ، که مالکيت تمام آنها متعلق به بخش خصوصي است ، تقريبا يک پنجم فضاي کتاب فروشي کودک باغ کتاب است ولي برعکس اجاره ي اين کتاب فروشي ها حدود ٢٠ درصد بيشتر از اجاره اي است که شرکت ماه پيشوني قرار است ماهيانه به شهرداري بپردازد - با توجه به اينکه تا آغاز پرداخت اجاره ي کتاب فروشي باغ کتاب شش ماه فرجه هم در اختيارشان قرار گرفته است.
     ٢. براي دکوراسيون و قفسه بندي و راه اندازي هر يک از شعبات نشر چشمه حدود ١٧٥ ميليون تومان هزينه شده ( جمعا حدود ٧٠٠ ميليون تومان ) در حالي که چند ميليارد تومان هزينه ي دکوراسيون و قفسه بندي فضاي کتاب فروشي چهار هزار متري ماه پيشوني در مجموعه ي باغ کتاب توسط شهرداري پرداخت گرديده است.
     ٣. در شروع به کار يکي از شعبات نشر چشمه جهت اطلاع رساني اين کتاب فروشي تنها در فضاي داخلي مجتمع تجاري - فرهنگي که در آن واقع شده بود، آن هم در زماني محدود حدود ده ميليون تومان هزينه ي اين تبليغات شد. در حالي که در شروع به کار کتاب فروشي ماه پيشوني، اين کتاب فروشي به عنوان جزئي از مجموعه ي باغ کتاب به طور مجاني از ده ها بنر بزرگي که در سراسر شهر تهران جهت اطلاع و هدايت مردم به آن محيط از سوي شهرداري تهران نصب شده بود، بهره مند شده است. البته به موازات آن اطلاع رساني گسترده تري هم با پشتوانه ي شهرداري تهران با استفاده از رسانه هاي مختلف صورت گرفت.
     در ماه هاي اخير لا اقل پنج ناشر - کتاب فروش اقدام به راه اندازي - به قول جناب آقاي طائب -کتاب فروشي هاي زنجيره اي در سطح شهر تهران و شهرستان ها کرده اند. چرا کسي به آنها اعتراض نمي کند؟ آيا اين قريب به ٣٥٠ کتاب فروش و ناشري که به شرکت ماه پيشوني اعتراض کرده اند عقل شان نمي رسيد به اين همکاران نيز اعتراض کنند؟ مسلم است که پاسخ منفي است و بديهي است به اين دليل واضح که منتقدان کتاب فروش و ناشر جناب آقاي طائب و دوستان شان مي دانند که اين کتاب فروشي ها با استفاده از امکانات شخصي و در حوزه ي بخش خصوصي راه اندازي شده است، و تفاوتي ماهوي با کار ماه پيشوني دارد. در پايان به جناب طائب توصيه مي کنم که در برخورد با منتقدان خويشتن داري کنند. به آن ها اتهام زدن و پاي اين و آن را به ميان کشاندن مشکلي از ايشان و دوستان شان حل نخواهد کرد. اگر مي خواهند همچنان به عنوان يک ناشر فعال و با سابقه در ميان صنف بمانند و ادامه دهند راهش از ميان اين هجمه ها و دعواها نمي گذرد. واقعيت اين است که وقتي کتاب فروشان مي بينند هر ساله پس از برگزاري ١٠ روزه ي نمايشگاه بين المللي کتاب تهران ، رکودي چندين ماهه بر بازار کتاب حاکم مي شود، مي گويند چطور ممکن است فعاليت يک فروشگاه چندهزار متري کتاب در طول سال با اين پشتيباني گسترده ي شهرداري تهران تهديدي براي بازار کوچک و محدود فروش کتاب آنها نباشد؟
    * مدير نشر چشمه واکنش: چو پرده دار به شمشير مي زند همه را ...
    


 روزنامه شرق ، شماره 2961 به تاريخ 22/6/96، صفحه 20 (روزنامه فردا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    آثار ديگري از "حسن كيائيان "

  نويسنده صادق / به شوق زاد روز 76 سالگي «علي اشرف درويشيان»
حسن كيائيان*، ايران 4/6/96
مشاهده متن    
  آشنا به حوزه فرهنگ
حسن كيائيان*، ايران 21/5/96
مشاهده متن    
  آگاه به مسائل حوزه نشر و كتاب
حسن كيائيان*، ايران 13/10/95
مشاهده متن    
  نمونه اي كامل از يك فعال فرهنگي / به بهانه درگذشت «محسن بخشي» پيشكسوت نشر ايران
حسن كيائيان*، ايران 15/8/95
مشاهده متن    
  خادمان كتاب را تنها نگذاريد
حسن كيائيان*، شرق 11/2/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه اقتصاد تطبيقي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 602)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است